cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 12 Aug 2010, 09:51

Amos scrie:...Nea Mircea mare adevăr ai grăit. În Deltă, 90% dintre pescarii C&R merg pe principiul "mic, mare, copilul mănâncă".

Nu asta ar fi o problema...cat pot manca!
Principiul nr. 1 - lasa puietul sa ajunga la maturitate, sa depuna icrele macar de 2-3 ori si tot e un castig indiferent de specie!
Principiul nr. 2 - opreste pentru gatit exact cat ai nevoie...sau daca ti-a dat Bunul in plus, un peste mare, pe care eventual l-ai ranit rau ... pune-l la sare si peste doua zile faci o malasolca din el, fara a mai fi obligat sa retii in ziua respectiva decat imaginile.
Sunt doar doua idei, care pot fi aplicate sau nu ... depinde de noi ... unii am inteles ca sunt vegetarieni deci nu ar fi o problema cu dumnealor!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 14 Aug 2010, 21:39

Marius (pharaoh), iti datoram un raspuns concret referitor la taxele percepute de asociatia Zimbrul : 20 lei portiunea Tataru - Chilia si 30 lei portiunea Chilia - Periprava.
Celor interesati de accesul pana la Chilia, le pot spune ca au fost remediate trei "gauri" in dig (adica in "sosea" :)) ) si urmeaza ultima "gaura" si cea mai mare. Termenul era azi, dar se pare ca nu au reusit, cu toate insistentele prefecturii. Speram ca in trei saptamani problema sa fie remediata...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 15 Aug 2010, 03:47

sorin1362 scrie:Marius (pharaoh), iti datoram un raspuns concret referitor la taxele percepute de asociatia Zimbrul : 20 lei portiunea Tataru - Chilia si 30 lei portiunea Chilia - Periprava.
Celor interesati de accesul pana la Chilia, le pot spune ca au fost remediate trei "gauri" in dig (adica in "sosea" :)) ) si urmeaza ultima "gaura" si cea mai mare. Termenul era azi, dar se pare ca nu au reusit, cu toate insistentele prefecturii. Speram ca in trei saptamani problema sa fie remediata...
SA ITI FIE GURA AURITA MAITRE :D .caci imi ies deja lipitorile si tiparii din butoi :D ;)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 21 Aug 2010, 20:27

Vesti "calde" pentru cei care vor sa ajunga in zona Chilia : se pare ca drumul este reparat si se circula de ieri !!!
Cel putin in Chilia, nivelul apei mai are 20 cm pana la cel normal, iar apa se limpezeste :D .
Iar pentru toti cei care vor sa pescuiasca linistiti in delta : se pare ca domnul guvernator a revenit la ganduri mai bune... stiti ce vreau sa spun ;) ... in legatura cu camparea in delta... tovarasi, campati linistiti pe locurile voastre :D .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 23 Aug 2010, 21:00

sorin1362 scrie:Vesti "calde" pentru cei care vor sa ajunga in zona Chilia : se pare ca drumul este reparat si se circula de ieri !!!
Cel putin in Chilia, nivelul apei mai are 20 cm pana la cel normal, iar apa se limpezeste :D .
Iar pentru toti cei care vor sa pescuiasca linistiti in delta : se pare ca domnul guvernator a revenit la ganduri mai bune... stiti ce vreau sa spun ;) ... in legatura cu camparea in delta... tovarasi, campati linistiti pe locurile voastre :D .
Da!Vesti cu adevarat bune! :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 24 Aug 2010, 15:34

Salut Sorine tu pe cand iesi in Delta ?
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 24 Aug 2010, 16:22

cosmin mihut scrie:Salut Sorine tu pe cand iesi in Delta ?
Salut Cosmine, cine te-a speriat in asa masura incat ai stat in carapace atata vreme ? :))
Duminica viitoare vom ridica ancora si, cu ajutorul Domnului, de azi in doua saptamani va fi prima zi plina 8-> .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 24 Aug 2010, 16:38

Fire intinse dragi colegi!!! >:D<
Sper ca micile probleme de sanatate pe care le am momentan sa nu-mi puna in pericol iesirea din septembrie. N-am hotarat inca data plecarii.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 25 Aug 2010, 22:43

Nimeni nu ma speriat Sorine dar am fost putin plecat cu familia pe litoral,in concediu,eu o sa plec in Delta vineri noaptea am schimbat plecarea ,initial am vrut duminica dar sa schimbat ,o sa plec doar cu inca doi prieteni pe Sf. Ghe. Va salut pe toti si va doresc fire intinse... ---<>< ---<>< ---<><
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 26 Aug 2010, 20:20

cosmin mihut scrie:Nimeni nu ma speriat Sorine dar am fost putin plecat cu familia pe litoral,in concediu,eu o sa plec in Delta vineri noaptea am schimbat plecarea ,initial am vrut duminica dar sa schimbat ,o sa plec doar cu inca doi prieteni pe Sf. Ghe. Va salut pe toti si va doresc fire intinse... ---<>< ---<>< ---<><
Aha, deci ai fost sa-ti bronzezi mustata, si sa-ti falfaie in bataia brizei, iar acuma o sa te dai mustaciosul mustaciosilor printre crapi si somni =)) .
Fir intins !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 27 Aug 2010, 15:29

Multumesc, la fel va doresc si voua ...Sa ne auzim sanatosi. Fir intins...
MERCEDES S

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 01 Sep 2010, 09:43

sorin1362 scrie:
Duminica viitoare vom ridica ancora si, cu ajutorul Domnului, de azi in doua saptamani va fi prima zi plina 8-> .[/quote]

Sa inteleg Sorine ca undeva pe 7 Sept pleci? S-ar putea sa te vizitez, sa-ti vad torpilele alea meseriase cu care ne-ai ademenit anii trecuti. Noi o sa fim mai sus pe Cernovca.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 01 Sep 2010, 10:09

O veste buna , neverificata inca, este ca s-a deschis o benzinarie in Chilia Veche.

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Crownyboy » 01 Sep 2010, 10:25

Iata cateva imagini aeriene interesante cu zonele inundate de anul acesta, inclusiv zona Pardina, Sireasa.
http://pescuitul.3xforum.ro/post/2210/1 ... i_aeriene/
Rog moderatorul sa stearga mesajul daca il considera o reclama .

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de pharaoh » 01 Sep 2010, 10:33

mi se pare ca au mai fost pe-aici
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”