Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de harkonenn » 07 Sep 2010, 16:16

CONTUNUARE

Am scanat cu sonarul 2 km de dunare la deal si la vale pe o distantza de pina la 35 m de la mal inspre mijloc si pot sa va spun ca nu am gasit pesti mai mari de 3kg pe ecran fapt ce mi-a ridicat suspiciuni.In final am luat-o in aval vre-o 800 m de locul de campare urmarind 'babeste' malul cautind scoici si mal tare loc ce ar fi fost propice crapului si am gasit ceva ceva promitea.Am nadit insistent 3 zile cu porumb fermentat si alte mamaligi,mixuri etc pe locul ales de mine dar si linga salcia din imagine.Dupa 4 zile si-a facut paritia crapul un exemplear la 4kg pe la ora 15 la boabe de porumb si atunci mi-am zis gata incepe sa se stringa.In toate aceste zile pe brat treceau barci cu motaore de 200cp intr-un cuvint era ca pe autostrada. In seara cele-i de a 5 zile pe la 4 dimineatza ma trezeste un zgomot de motor de barca ies din cort si ce constat:electricienii dadeau de cu kilowoltii in locul nadit de mine ,fug rpd si la suprafata apei pluteau 4-5 crapi de vreo 10-12 kg estimez eu la ochi asa ,ce safaci cu cine sa te certi? baietii au luat pestele si dusi au fost! Pe la 5 si jumatate apare politia si ma intreaba daca am vazut ceva braconieri in zona,pe mine m-a pufnit rasul efectiv mai ales ca am scos de linga salcia caqzuta in apa un pripon si o plasuca monfilament pe care le-am si ars. Da oameni buni si asa s-a sfirsit iesirea mea in delta pe anul acesta iesire la care am visat un an intreg,si stau si ma intreb daca mai merita sa bat 3000km in fiecare an si sa fiu batjocorit in tara mea de niste nenorociti pe care autoritatile ai tolereaza cu buna stiinta,in delta dunarii unde altii vor sa ne interzica sa campam unde ca sa stau cu cortul trebuie sa ard munti de peturi si gunoaie unde,ramin doar peisajelece se vor oglindi in apa dunarii in care vom pescui ca intr-o fintina in curind.
Daca cumva v-am plictisit cu aceasta expunere va rog frumos sa acceptati scuzele mele!

Respect pentru toti pescarii sportivi!
Fişiere ataşate
locuri de crap
locuri de crap

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de timer » 07 Sep 2010, 16:57

Harkonenn,e revoltator ce se-ntampla!Imi pare rau de ce-ati patit...Asta e ,or veni si zile cu "soare"..

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Paun Ion » 08 Sep 2010, 13:25

Dunare 8 septembrie
Poate un ,+2 il aduce m-ai catre mal ,in urmatoarele zile,,pe ala care m-ai e prin zona.

Avatar utilizator
harkonenn
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 22 Mai 2010, 13:44

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de harkonenn » 08 Sep 2010, 18:28


Avatar utilizator
Nitler
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2010, 19:57
Localitate: Slatina

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Nitler » 08 Sep 2010, 22:12

sambata dimineta plec si eu .......anul asta am ales sf Gheorghe ....sper sa prindem vreme frumoasa si sa nu avem parte de curent :D

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 09 Sep 2010, 20:03

Doar ce m-am intors de la pescuit.. sunt dator cu cateva poze si povestirea cuvenita ptr Nea Ion .. nu v-am uitat chiar daca nu v am putut raspunde la telefon

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 09 Sep 2010, 20:48

Am ales locul undeva la km 76 ..am cautat cu barca si cu sonarul.. si pana la urma am gasit un loc cu apa mare inca de la mal , adica 2 m pana la 12 m putin mai in larg, in fata noastra buturugi pe fund.. copaci in stanga si in dreapta cu adancime mare in dreptul lor..apa era numai buna de crap, am momit cu porumb lasat la imputit si cu cateva combinatii de mamaliga cu atractanti in 2 locuri diferite, rezultate foarte slabe la capitolul asta..2 ciortani undeva la kg bucata si o ruptura la patratica , am prins totusi somotei la 1 kg 1 kg si jumate si multi mici toti eliberati si o ruptura noaptea din greseala mea , salvarea a venit in penultima zi , cand am incercat la stiuca si am avut 4 rezultate frumoase peste kg iar una la 2 kg,bibani la greu la brisca foarte frumosi 250 300 bucata.Sunt inca dezamagit cu crapul asta.. pe semne se umbla cu voltajul in zona... ,in a 2 noapte am avut surprize sa vedem pe malul opus cum curentau baietii,este foarte deranj in zona ,multi turisti si multe ambarcatiuni . Rezultate slabe au fost cam pe toata zona.. si in stanga si in dreapta .. la crap ma refer.. cu toate ca acum o saptamana langa locul unde am campat noi s-au prins crapi capitali:) si nu doar 1 ..totusi am avut parte de zile excelente cu peisaje pe masura .. si West nile nu ne-a speriat :D
Fişiere ataşate
DSC06814.JPG
DSC06875.JPG
DSC06873.JPG
DSC06859.JPG
DSC06811.JPG
DSC06815.JPG
DSC06813.JPG

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 09 Sep 2010, 20:50


Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de pharaoh » 09 Sep 2010, 21:39

Ati fost cu barca sau cu masina?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 09 Sep 2010, 22:02

CU barca am fost, cunosc pe cineva care duce pescari si el ne-a dus.. pot oferii nr de tel ptr cine este interesat

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Crownyboy » 10 Sep 2010, 10:20

Cat ti-a luat barcagiul? Sa ne facem si noi o idee.

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 10 Sep 2010, 10:34

200 de ron ne-a luat ,dar totul este negociabil

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de Crownyboy » 10 Sep 2010, 10:38

Dus-intors ?

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 10 Sep 2010, 10:50

Poze cu "balaurii"
Fişiere ataşate
pesti2.JPG
pesti1.JPG
pesti.JPG

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Delta Dunarii...oamenii ei...discutii generale !

Mesaj de madmanwr » 10 Sep 2010, 10:50

Da dus intors :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”