nu face-ti ca mine!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

nu face-ti ca mine!

Mesaj de florinmacri » 13 Sep 2010, 19:53

Am fost Sambata la o partida de pescuit unde am prins alte dati destul de bine. Si cum se intampla deobicei mergand pe aceeasi balta se infiripa ideea de a incerca ceva nou data viitoare. Am retinut de la o partida trecuta amestecul de nada ce continea : porumb, canepa, grau, orz, seminte de pasari toate fierte la care am adaugat si ceva zahar. Mi-a ramas cam 3 kg de nada care am depozitat-o intr-o galeata cu capac in baie. La cateva zile a inceput sa fermenteze si deja imi frecam palmele zicand in gand ca data viitoare ''il rup''.Amestecam in fiecare zi ''borhotul'' si ....fratilor....am furat o gherla de nu m-am vazut. Toti din jurul meu prindeau constant iar eu si cu vecinul de pe malul opus somam. Va spun ca am nadit cu imputiciunea ,vreo 30 de bulgari si am ramas spectator o zi intreaga.
Toate informatiile despre porumbul fermentat au fost colectate din diverse parti, de pe diverse forumuri dar nimeni nu a spus ca nu trebuie pus la fermentat amestecul .Dupa aceasta patanie m-am documentat si am aflat ca semintele de canepa fierte se strica in decurs de cateva ore si evident tot amestecul.
Asa ca luati aminte ''cine face ca mine, ca mine o sa pateasca!''

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: nu face-ti ca mine!

Mesaj de timer » 13 Sep 2010, 20:38

florinmacri scrie:Am fost Sambata la o partida de pescuit unde am prins alte dati destul de bine. Si cum se intampla deobicei mergand pe aceeasi balta se infiripa ideea de a incerca ceva nou data viitoare. Am retinut de la o partida trecuta amestecul de nada ce continea : porumb, canepa, grau, orz, seminte de pasari toate fierte la care am adaugat si ceva zahar. Mi-a ramas cam 3 kg de nada care am depozitat-o intr-o galeata cu capac in baie. La cateva zile a inceput sa fermenteze si deja imi frecam palmele zicand in gand ca data viitoare ''il rup''.Amestecam in fiecare zi ''borhotul'' si ....fratilor....am furat o gherla de nu m-am vazut. Toti din jurul meu prindeau constant iar eu si cu vecinul de pe malul opus somam. Va spun ca am nadit cu imputiciunea ,vreo 30 de bulgari si am ramas spectator o zi intreaga.
Toate informatiile despre porumbul fermentat au fost colectate din diverse parti, de pe diverse forumuri dar nimeni nu a spus ca nu trebuie pus la fermentat amestecul .Dupa aceasta patanie m-am documentat si am aflat ca semintele de canepa fierte se strica in decurs de cateva ore si evident tot amestecul.
Asa ca luati aminte ''cine face ca mine, ca mine o sa pateasca!''
Eu pun amestecul(canepa si arpacas fiert) in frigider(in punga)..Nu au fost probleme pana acum ,sa se strice "compozitia" :-??

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: nu face-ti ca mine!

Mesaj de florinmacri » 13 Sep 2010, 21:06

Eu nu am stiut ca semintele de canepa se strica atat de repede. Din cate am citit , am inteles ca semintele de canepa depasesc faza de fermentatie si trec direct la putrefactie ceea ce face ca locul nadit cu asa ceva sa fie impracticabil timp de cateva saptamani.Este de preferat ca semintele de canepa sa fie folosite proaspat fierte , daca este posibil pe malul apei.In decurs de 5-6 ore acestea se strica !

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: nu face-ti ca mine!

Mesaj de mircea62 » 14 Sep 2010, 09:00

Semintele de canepa fierte se acresc daca stau la caldura si vor avea efectul exact invers decat cel dorit. Daca le pastrezi la frigider nu va fi nici o problema.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: nu face-ti ca mine!

Mesaj de Amos » 14 Sep 2010, 09:33

La fel am pățit și eu. Tot după o rețetă "prinzătoare" am pus la bidon porumb, cânepă cu alte incrediente la fermentat iar pe baltă am "învățat râma să înoate". De atunci folosesc cânepa prăjită, pe care o amestec cu nada pe baltă. Este mai sigur.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”