Marea provocare...reloaded !

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Tony » 13 Oct 2010, 20:25

Victor Hodorog scrie:@iorgu
ma temperez foarte mult sa nu spun ce am pe limba in momentul asta, probabil si altii carora li s-a umplut paharul.
Din fericire in urmatoarele zile vom da drumul la canalul tv online Infopescar si vom avea o emisiune saptamanala pentru inceput, cu talk-show in direct, unde vor fi invitati toti cei enumerati mai sus cat si altii. Poate asa reusim sa discutam civilizat si constructiv.
In sfirsit ma saturasem sa urmaresc PVTV acest HBO al pescutului 3 emisiuni juma de an. 8-> 8->
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
gabisandu
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 24 Noi 2007, 13:23

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gabisandu » 13 Oct 2010, 22:33

florentiniuga scrie:Asa ar fi corect George, sa-i lasam pe cei care au fost acolo sa ne povesteasca. Pacat ca Gabi Sandu nu intra pe aici desi stie ca l-am apreciat pentru capacitatea lui de manager al lotului Planet. ... Macar asa, pentru ca le-am tinut pumnii si am sperat sa faca performanta. :-??
Florentin, aseara am ajuns acasa. Tin sa va multumesc pentru sustinerea dinaintea competitei dar mai mult pentru sustinerea de dupa. Pentru nivelul discutiilor civilizate de pe acest topic. Baietii aveau mare nevoie de incurajare dupa un rezultat atat de slab. Sunt multe de spus, exista si explicatii dar pana la urma rezultatul conteaza in orice concurs. Iar de data asta rezultatul este unul slab, rezultat pe care mi-l asum si ma consider unic raspunzator.

Din pacate un concurs in care factorul noroc a contat prea mult. Un concurs in care 22 de echipe din 57 nu au prins peste. Daca reuseam sa capturam cate un peste si pe celelalte sectoare aveam posibilitatea sa ne clasam pe locul 5, nu a fost sa fie. Baietii au muncit mult si noi pe margine am facut tot ce am stiut pentru ai ajuta. Nimic nu a functionat din pacate. Ramanem doar cu o foarte mica bucurie ca la individual ne-am clasat pe 7 din 57.
Clubul Sportiv PLANET CARP
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 13 Oct 2010, 23:13

Felicitari Gabi intregului lot! Am fost alaturi de echipele romanesti la 3 CM pana acum si stiu ca numai usor nu este. Asa s-a intamplat si anul trecut in Franta, cand pe B nu s-a putut scoate nimic, indiferent de metode, nada sau pescari. Asta e. Poate la anul.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de iorgu » 13 Oct 2010, 23:32

gabisandu scrie:
florentiniuga scrie:Asa ar fi corect George, sa-i lasam pe cei care au fost acolo sa ne povesteasca. Pacat ca Gabi Sandu nu intra pe aici desi stie ca l-am apreciat pentru capacitatea lui de manager al lotului Planet. ... Macar asa, pentru ca le-am tinut pumnii si am sperat sa faca performanta. :-??
Florentin, aseara am ajuns acasa. Tin sa va multumesc pentru sustinerea dinaintea competitei dar mai mult pentru sustinerea de dupa. Pentru nivelul discutiilor civilizate de pe acest topic. Baietii aveau mare nevoie de incurajare dupa un rezultat atat de slab. Sunt multe de spus, exista si explicatii dar pana la urma rezultatul conteaza in orice concurs. Iar de data asta rezultatul este unul slab, rezultat pe care mi-l asum si ma consider unic raspunzator.

Din pacate un concurs in care factorul noroc a contat prea mult. Un concurs in care 22 de echipe din 57 nu au prins peste. Daca reuseam sa capturam cate un peste si pe celelalte sectoare aveam posibilitatea sa ne clasam pe locul 5, nu a fost sa fie. Baietii au muncit mult si noi pe margine am facut tot ce am stiut pentru ai ajuta. Nimic nu a functionat din pacate. Ramanem doar cu o foarte mica bucurie ca la individual ne-am clasat pe 7 din 57.
Gabi, iti multumim pentru ca ai intrat pe site si ne-ai postat impresia ta. In acest topic la fel ca in celelalte din forum modul de impresii si de comentarii, nu este decat unul si acela poarta numele de civilizat. Asa suntem noi si asa ne-au format moderii!
Te rugam la cel mai sincer apelativ la tine, sa ne impartasesti si noua care consideri tu, ca au fost cauzele cele mai importante referitor la esecul echipei noastre nationale. Gabita, am trecut de mult de ideea preconceputa ca nu am noroc la pescuit sportiv. Sincer, alte cauze au concurat la acest loc obtinut. Nu suntem noi in masura sa va judecam rezultatul ,,obtinut,,. Poate alta strategie, poate alta echipa, poate alt concurs, poate alte sperante. Dar asa cum suntem siguri ca cel mai bine invatam din esecuri, tragem linie (oare este o modalitate) si cautam sa speculam toate aspectele nefaforabile noua. Cel mai mult au de patimit detinatorii podiumului, cel mai mare avantaj il au urmaritorii. Si trebuie sa beneficiem de acest lucru. Cum? Voi sunteti in masura sa dati un raspuns!
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 14 Oct 2010, 00:01

Eu sunt curios daca v-ati dat seama de ce prindeau africanii evident mai bine fata de celelalte echipe. Daca da, atunci e un mare castig, daca nu, macar spune-ne ce concluzii ati tras. Mi-e greu sa cred ca a fost vorba numai de bulan ... de trei ori la rand.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de iorgu » 14 Oct 2010, 00:39

Florentine, nu poti sa crezi ca africanii au avut ,,bulan" de trei ori la rand! Hai ca prima nu se pune, a doua,,,e de la ei'', dar si a treia, deja dau de banuit. Aici este vorba de <<STRATEGIE>> in adevaratul sens. Am discutat, schimbat impresii, pareri si ne-am consultat, cu cei care sunt pescari de varf in Romania la ora actuala, si tu ai cunostinta de numele lor. Concluzia finala: s-a mers la ,,plesneala". Cea mai interesanta parere a fost ca trebuia sa lansam cu momeala cat mai putina si sa schimbam la o perioada mai mare. De ce? Raspunsul a fost ca nadirea in exces il face sa fie mai mofturos si cu pofta de hranire mai mica. Aceasta parere m-a facut sa-mi pun o intrebare in privinta nadirii.
La inceputul competitiei s-a pus intrebarea daca echipa noastra are destula nada. Cred ca in aceiasi capcana au cazut si celelalte echipe care au luat parte la campionat. Dar...
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 14 Oct 2010, 02:18

Iorgule, sunt convins ca un pescar cu experienta competitionala nu s-ar fi gandit niciodata la o nadire masiva pe gaoacele alea de balti englezesti. Din cate am inteles, pescuitul acolo seamana foarte mult cu cel de la Darvari. Nu ma refer la monturi ci la mofturile pestilor care nu stau pe nada.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
gabisandu
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 24 Noi 2007, 13:23

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gabisandu » 14 Oct 2010, 09:52

La sfarsitul competitiei cand Donald (managerul Africii) a venit si ne-a felicitat pe A si a scos palaria in fata noastra ca i-am ajutat sa devina campioni, i-am spus ca incepand de azi exista Africa de Sud si restul lumii. Nimeni nu contesta ca sunt cei mai buni. Dar sunt cei mai buni pentru ca au un manageriat foarte bun, pescari foarte buni, acelasi lot ca in anii trecuti si posibilitati financiare nelimitate. Lotul lor a avut 20 de oameni adusi din Africa pentru ai ajuta pe balta, au platit pe vicecampioni nationali ai Angliei sa stea in spatele lor si sa-i ajute. Dupa WCC nu s-au intors in Africa ci au venit in Anglia si au stat timp de 2 saptamani pe balta cu englezii in spate care ii invata nenorocirea aia de zig-rig. Din pacate nici-o alta tara nu investeste atat de mult in sportul asta. Si iata ca rezultatele se vad.

Africa au fost buni pe A unde au reusit in primele 2 zile sa prinda la zig-rig foarte bine. Noaptea si ziua cand a fost inourat nu au prins mai bine ca ceilalti. Ca fapt divers englezii de pe A au prins doar un singur peste, primul din concurs, tot la zig-rig si atat. Acolo am reusit si noi sa obtinem un loc 3 si toti pestii prinsi au fost pe fund.

Ce nu a mers la noi pe celelalte sectoare? Nu stiu sa va spun. Daca azi incepe iar concursul nu as stii mare lucru in plus. Toate echipele au avut aceeasi strategie pe sectoarele B si C, pescuit la interceptie, nadire putina si lansete mereu in miscare. Majoritatea echipelor care au punctat pe sectoarele B si C au avut cate un peste doi, nu zeci de pesti. Florentin tu stii in Franta ce eforturi s-au facut pe sectorul B sa luam un peste, nu s-a putut. Asta s-a intamplat si aici. Am incercat tot ce am stiut, am avut ca sfatuitori pe englezii de la Bait & Feed Company cea mai mare firma de rulat bile si cu pescari de competitie in componenta. Nici ideile lor nu au functionat.
Clubul Sportiv PLANET CARP
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 14 Oct 2010, 11:16

florentiniuga scrie: .......... nu s-a putut scoate nimic, indiferent de metode, nada sau pescari. Asta e. Poate la anul.
Totusi toti pescarii aflati intr-o astfel de situatie si-ar dori oricand sa reia concursul respectiv de la inceput ,poate chiar si pe acelasi stand . Oare de ce ?

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 14 Oct 2010, 11:31

@ Gabi

Africanii cand au castigat CM la ei au folosit "solutia minune" care colora in cadere apa . Interesant era ca toata lumea vedea acest lucru ... totodata ceilalti concurenti isi gaseau relaxarea si neputinta dand vina pe lipsa acelei solutii ...

Anul trecut in Franta au aplicat treaba cu naditul excesiv sau la deruta desi ei pescuiau izolat ... iar au inghitit multi galusca .

Anul acesta au venit cu montura aia pe care nici macar nu ma chinui sa-i retin numele .
A mai punctat cineva cu montura respectiva "in afara de ei " ?

Avatar utilizator
gabisandu
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 24 Noi 2007, 13:23

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gabisandu » 14 Oct 2010, 12:08

@ Dan
Au prins un singur peste englezii de pe A. In rest nimeni nu a mai prins. Nici macar africanii de pe celelalte sectoare. Africanii de pe B si C au prins pestii pe fund. Cei de pe A foloseau la nadire pe zig un groundbait fabricat tot in Africa care se pare ca statea mai mult timp intre ape. Noi am avut la noi nada de stationar (m-am sfatuit cu campionul national la stationar) si am incercat acelasi lucru. Nu ne-a iesit. Asa ca dupa o zi de probe cu nenorocirea, ne-am intors si am inceput sa pescuim pe fund.

Ce sa o mai lungim baietii sunt buni, sunt adaptabili la orice situatie si beneficiaza de sprijin financiar nelimitat. Bravo lor.
Clubul Sportiv PLANET CARP
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Victor Hodorog » 14 Oct 2010, 14:30

Dan Mitranescu scrie:@ Gabi

Africanii cand au castigat CM la ei au folosit "solutia minune" care colora in cadere apa . Interesant era ca toata lumea vedea acest lucru ... totodata ceilalti concurenti isi gaseau relaxarea si neputinta dand vina pe lipsa acelei solutii ...

Anul trecut in Franta au aplicat treaba cu naditul excesiv sau la deruta desi ei pescuiau izolat ... iar au inghitit multi galusca .

Anul acesta au venit cu montura aia pe care nici macar nu ma chinui sa-i retin numele .
A mai punctat cineva cu montura respectiva "in afara de ei " ?
probabil anul viitor toata lumea o sa astepte sa vada ce mai inventeaza africanii...dupa care se apuca de pescuit :D
lasand gluma la o parte e pacat ca ne strofocam cu calificari grele in campionatul intern si apoi o lasam mai moale la mondiale...sau cel putin asta e impresia. Poate ca intr-adevar, si are dreptate Val Pangica, trebuiau consultati si alti oameni care stiu multe despre pescuitul in Anglia gen Vlad Pavlovici.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Amstel » 14 Oct 2010, 16:45

gabisandu scrie:....sunt cei mai buni pentru ca au un manageriat foarte bun....

Avatar utilizator
ZARGUZON ADRIAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 19 Feb 2010, 23:19

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de ZARGUZON ADRIAN » 16 Oct 2010, 16:15

gabisandu scrie:@ Dan
Au prins un singur peste englezii de pe A. In rest nimeni nu a mai prins. Nici macar africanii de pe celelalte sectoare. Africanii de pe B si C au prins pestii pe fund. Cei de pe A foloseau la nadire pe zig un groundbait fabricat tot in Africa care se pare ca statea mai mult timp intre ape. Noi am avut la noi nada de stationar (m-am sfatuit cu campionul national la stationar) si am incercat acelasi lucru. Nu ne-a iesit. Asa ca dupa o zi de probe cu nenorocirea, ne-am intors si am inceput sa pescuim pe fund.

Ce sa o mai lungim baietii sunt buni, sunt adaptabili la orice situatie si beneficiaza de sprijin financiar nelimitat. Bravo lor.
ATI AVUT UN BUGET DE 25000 EURO SI NADA GRATIS.CEL MAI MARE BUGET DIN 2004 PANA IN PREZENT ASA CA NU VA MAI PLANGETI DE BANI. ATI PESCUIT PROST SI VA ESTE FOARTE GREU SA RECUNOASTETI.PE SECTORU A ATI PRINS CE A PICAT DE LA AFRICA DE SUD (CAT A VRUT AFRICA DE SUD).ASA SE INTAMPLA CAND JOCI 2 MANSE ACASA SI UNA NU O JOCI DELOC.
PS TOATA NADA CELOR DIN AFRICA DE SUD ESTE PRODUSA LA EI IN TARA

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de scorpion » 16 Oct 2010, 17:49

dupa razboi,multi viteji....

Scrie răspuns

Înapoi la “Turnee de pescuit”