O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de Coleman » 14 Oct 2010, 11:34

Le cumperi separat sau le faci din niste saibe normale pe care le mai ajustezi.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de catalin2804 » 14 Oct 2010, 16:02

Nu are rost sa cauti shaibe. Am gasit eu ceva saibe care se potrivesc pe la baumax, dar sa sti ca atunci cand pui shaiba aseaza mai prost.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de zfcristian » 14 Oct 2010, 16:27

Fratilor daca era asa usor de rezolvat problema firului cu o saiba nu credeti ca producatorii puteau sa rezolve treaba asta din fabrica ?
Platim 2-300 de lei pe o mulineta si vrem sa se comporte ca una ce costa de la 7-800 de lei in sus, nu cred ca daca iti iei logan il poti face sa mearga ca un Mercedes :D daca doriti scule super profi scoateti banii altfel stati linistiti ca ne facem treaba si cu astea care nu aseaza firul perfect.
Ps: pestele nu vede cum e asezat firul pe tambur, sau vede ?!?!?! @-) @-) @-)
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
roana
senior
senior
Mesaje: 191
Membru din: 08 Iun 2010, 09:55
Localitate: Bucuresti

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de roana » 14 Oct 2010, 23:29

zfcristian scrie:Fratilor daca era asa usor de rezolvat problema firului cu o saiba nu credeti ca producatorii puteau sa rezolve treaba asta din fabrica ?
Platim 2-300 de lei pe o mulineta si vrem sa se comporte ca una ce costa de la 7-800 de lei in sus, nu cred ca daca iti iei logan il poti face sa mearga ca un Mercedes :D daca doriti scule super profi scoateti banii altfel stati linistiti ca ne facem treaba si cu astea care nu aseaza firul perfect.
Ps: pestele nu vede cum e asezat firul pe tambur, sau vede ?!?!?! @-) @-) @-)
Ai si u dreptate aici. Te mai intreb ceva ? ai avut ocazia sa testezi mulineta in vreun magazin inainte sa o comanzi ?

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de zfcristian » 15 Oct 2010, 18:14

roana scrie:Ai si u dreptate aici. Te mai intreb ceva ? ai avut ocazia sa testezi mulineta in vreun magazin inainte sa o comanzi ?
Nu am avut ocazia sa le vad , dar am citit N discutii despre ele pe forumuri din afara fie ele englezesti sau bulgaresti, am mai vazut poze cu ele facute de pescari , opinii pertinente si am decis sa risc si a meritat <:-P
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de mariusangler » 15 Oct 2010, 22:40

alinuu scrie:Imi place mai mult cum aseaza oryx. Dar si la PL, cu o saiba potrivita.. se schimba situatia :)
La Pl poti sa le pui 50 de saibe ca tot pocnitori raman.Nu o sa adune firul niciodata bine.Comparativ cu ele,Orix sau chiar Longbow sint 10 clase peste.Toti prietenii mei care au avut le-au dat din cauza asta si alta cauza cauzata de acest defect de proiectare.Frecarea mare a firului pus anapoda,scurteaza lungimea lanseurilor.Toate mulinetele de la Okuma care sint cu sistem EOS au aceasta boala cronica cu pusul firului aiurea.Ultimul amic care a renuntat la serviciile PL si-a luat acum Spro Aewronium feeder special cu baitpool sistem.Bijuterii de mulinete.
http://www.haldorado.hu/shop-item_photo ... Feeder+555
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de catalin2804 » 16 Oct 2010, 19:26

mariusangler scrie:
alinuu scrie:Imi place mai mult cum aseaza oryx. Dar si la PL, cu o saiba potrivita.. se schimba situatia :)
La Pl poti sa le pui 50 de saibe ca tot pocnitori raman.Nu o sa adune firul niciodata bine.Comparativ cu ele,Orix sau chiar Longbow sint 10 clase peste.Toti prietenii mei care au avut le-au dat din cauza asta si alta cauza cauzata de acest defect de proiectare.Frecarea mare a firului pus anapoda,scurteaza lungimea lanseurilor.Toate mulinetele de la Okuma care sint cu sistem EOS au aceasta boala cronica cu pusul firului aiurea.Ultimul amic care a renuntat la serviciile PL si-a luat acum Spro Aewronium feeder special cu baitpool sistem.Bijuterii de mulinete.
http://www.haldorado.hu/shop-item_photo ... Feeder+555
Hai ca esti amuzant. "defect de proiectare", "boala cronica. =)) . Da-le un telefon la fabrica sa opreasca productia. =)) Eu cu sistemul asta EOS arunc la aceasi distanta cu o mulineta shimano cu aerowrap.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de gor965 » 16 Oct 2010, 20:13

catalin2804 scrie:
mariusangler scrie:
alinuu scrie:Imi place mai mult cum aseaza oryx. Dar si la PL, cu o saiba potrivita.. se schimba situatia :)
La Pl poti sa le pui 50 de saibe ca tot pocnitori raman.Nu o sa adune firul niciodata bine.Comparativ cu ele,Orix sau chiar Longbow sint 10 clase peste.Toti prietenii mei care au avut le-au dat din cauza asta si alta cauza cauzata de acest defect de proiectare.Frecarea mare a firului pus anapoda,scurteaza lungimea lanseurilor.Toate mulinetele de la Okuma care sint cu sistem EOS au aceasta boala cronica cu pusul firului aiurea.Ultimul amic care a renuntat la serviciile PL si-a luat acum Spro Aewronium feeder special cu baitpool sistem.Bijuterii de mulinete.
http://www.haldorado.hu/shop-item_photo ... Feeder+555
Hai ca esti amuzant. "defect de proiectare", "boala cronica. =)) . Da-le un telefon la fabrica sa opreasca productia. =)) Eu cu sistemul asta EOS arunc la aceasi distanta cu o mulineta shimano cu aerowrap.
Probabil ,tu cu Shimano arunci prea putin ! :D
Acuma pe bune ,PL e pe piata de 3 ani si se mentine in vanzari ptr. ca nu prea are concurenta la pretul ei . Nu ma refer doar la vanzarile de la noi ci si din afara ,unde , spre exemplu in UK , nu tine lumea sa arunce sute de metrii cu ea ! La noi ,pe intervalul 150-200 lei , doar Banax i-a facut concurenta ! Datorita faptului ca se adreseaza unui segment mai larg si fara prea mari pretentii in longcast , mulineta se vinde in continuare cu mici modificari fata de modelul lansat initial !...despre schimbarea felului in care aseaza firul nici nu poate fi vorba ! Cu o saiba pusa ,sau scoasa , urci sau cobori intreg firul pe tambur ,dar niciodata n-o sa se poata aseza firul din marginea superioara in marginea inferioara ! ...asa e socotit sistemul EOS care are ca principal atuu , forta in plus dezvoltata la roata zimtata...chipurile mai mare ,fata de acelasi sistem folosit la LongBow (fara roti eliptice in angrenaj) .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de mirceasd » 01 Dec 2010, 19:24

Saiba potrivita pentru PL se numeste SPRO!
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de ionutniculae » 02 Dec 2010, 11:34

In gama lor de pret powerliner nu se compara cu nimik, repet in gama lor de pret, si vorba unui coleg de forum, doriti ceva scule pro, scoateti cascavalul ;)

P.S. eu am si pl si longbow(preferatele mele), si de curand mi-am luat niste shimano baitrunner 8000 RA, sh, sunt bestiale
Never give up

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de alexx » 03 Dec 2010, 20:55

As avea si eu o mica intrebare:in pozele de mai sus la Orix mai exact vad ceva la tambur,e cumva sistem freespool sau un adaptor.M-ar interesa sa stiu cateva modele de mulinete cu acest sistem in afara de SHIMANO (CA ASTEA LE STIU).Mi-am luat de curand FREESPIRIT X-WRAP 3,90/3,5 LB si as vrea sa le asociez cu ceva mulinete tambur big pitt.
MEFI CARP TEAM

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de gor965 » 03 Dec 2010, 21:40

alexx scrie:As avea si eu o mica intrebare:in pozele de mai sus la Orix mai exact vad ceva la tambur,e cumva sistem freespool sau un adaptor.M-ar interesa sa stiu cateva modele de mulinete cu acest sistem in afara de SHIMANO (CA ASTEA LE STIU).Mi-am luat de curand FREESPIRIT X-WRAP 3,90/3,5 LB si as vrea sa le asociez cu ceva mulinete tambur big pitt.
Pe Oryx e un adaptor ptr. tambur liber iar acelasi sistem gasesti la Daiwa ptr. orice model cu tambur supramarit !
http://www.totalfishing.ro/convertor-bi ... -9621.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de alexx » 03 Dec 2010, 21:50

MERSI MULT.
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de alexx » 11 Dec 2010, 22:30

Apropo de FREESPIRIT X-WRAP dati-mi un sfat cu ce mulinete s-ar potrivi mai bine.Sint fan OKUMA,mi-au placut intotdeauna ,ORIX 65 nu mai gasesc,am gasit SYNEX,SPECTOR.As dori sa stiu care au sistem wormshaft ,la modelele noi sint complet confuz.Si mi-ar placea daca as primi niste mici informatii despre SHIMANO AERLEX 7000-8000 XS,am auzit ca aseaza foarte bine firul.De vechile mele mulinete PL865 m-am scapat,mergeau foarte bine dar nu aseaza bine firul prin sistemul EOS,plus ca la lansari lungi imi sarea in ultima vreme pic-up-ul(erau puse pe lansetele SHIMANO TRIBAL XTA 13350LDL,lansete dealtfel foarte puternice).Mersi anticipat.
MEFI CARP TEAM

Avatar utilizator
alexx
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 06 Feb 2010, 16:16
Localitate: baia mare
Contact:

Re: O parere, un sfat despre aceste mulinete. Va multumesc

Mesaj de alexx » 19 Dec 2010, 12:14

:-/ :-/ :-/
MEFI CARP TEAM

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”