Sulina

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 12 Oct 2010, 15:02

Crezand ca am foarte mult de citit, cu gandul ca in aproape doua luni de absenta, prietenii mei vor incarca "Delta Dunarii" cu multe informatii, incepand cu asa zisele "discutii generale" concluzionez ca m-am cam pripit ... am lecturat tot, neasteptat de repede, astfel ca pot incepe a va povesti cate ceva din periplul meu deltaic.
Am plecat la drum coplesit de multe sperante, incarcat cu multe bagaje asa cum ati vazut si in imagini, adaugand faptul ca a fost necesar dupa trei zile sa mai fac o cursa cu barca de la Dunarea Veche la Sulina si retur pentru a putea transporta diferenta de bagaje ce nu au incaput in prima cursa!
Primul lucru pe care l-am facut temeinic a fost instalarea cortului...a fost necesara indreptarea locului pe o suprafata de aproximativ 10 mp si ridicarea acestuia cu aproximativ 20 cm spre malul apei, evitand astfel eventuala inundare, atacul hexapodelor si nu numai. Aveam informatii ca nivelul apei va scade, totusi frica de a fi luat de ape nu disparuse, din imagine se vede in fapt cat de aprope sunt de firul apei ... aproape ca intram cu barca in cort. Am muncit cateva ore bune, am tasat totul temeinic, am acoperit cu o folie dubla, dupa care am instalat casuta...am introdus in interiorul acesteia peste materialul de fund (al cortului), doua straturi de burete folosit la instalarea parchetului dupa care am acoperit cu un strat gros de izoprene toata suprafata interioara. Peste am pus doua straturi de paturi vechi si nu in ultimul rand le-am acoperit si pe acestea cu un start dintr-un material asemanator celui din care e construit cortul astfel ca intreaga suprafata era un bun izolator, usor de intretinut, cortul fiind mereu curat in interior. Am instalat cele doua paturi, sifonierul, (un rucsac gigantic de la Shimano achizitionat in 2003), sistemul de iluminat si cel de incalzit dupa care am luat o pauza binemeritata zic eu!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 12 Oct 2010, 15:52

Sambata si duminica pana spre dupa amiaza, am lucrat la cortul de gradina ... am facut astfel primele pregatiri in vederea instalarii unei bucatarii de vara si a salii de mese.
Pe latura de sud aveam totusi o problema, soarele era arzator si la prinz nu puteai sa stai confortabil la masa. Hotarat lucru, trebuia sa construiesc un umbrar din papura. Cand am ajuns a face cam trei sferturi din el, vacile lui nea Sioma, atrase de verdele crud s-au apropiat ingrijorator de mult de cortul de gradina. Ce era de facut? Noaptea vacile pasc! Poate si din umbrarul meu?
M-a invatat batranul!
"Pune in galeata balega proaspata, amestec-o cu apa si unge umbrarul!"
Puffff! Am pus doua trei placinte in galeata cu putina apa, le-am amestecut cu o mana caci cu cealalta ma tineam de nas si cand am pregatit vopseaua am fugit la malul apei caci nu mai rezistam! Intre timp mi-a venit ideia de a folosi matura pe post de pensula! Cand am finalizat lucrarea vacile lui nea Sioma stramband din nas ... s-au indepartat de zona infestata ... e drept ca nici eu nu am mai putut servi masa in cortul de gradina vreo doua zile! Ulterior ultima parte a umbrarului am finalizat-o cu papura uscata la soare in prealabil in curtea batranului ferita de patrupede. Ce bine ar fi fost sa am papura uscata de la inceput!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de gor965 » 12 Oct 2010, 16:29

Care va sa zica domn' Sef ati mancat la umbra ...de KK o ! :))
Multumim ptr. povesti ! =D>
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Sulina

Mesaj de timer » 12 Oct 2010, 18:44

Bine ai revenit ..crapare!Am ramas impresionat de interiorul cortului..First class,sa tot stai in el! :) Asteptam urmatorul episod..!

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de cosmin79 » 13 Oct 2010, 21:51

Un calduros bun-venit capitane! Astept cu nerabdare si urmatoarele episoade din marele dvs. concediu.
Totusi am o nedumerire.... parca ziceati ca o sa stati pe balta pana pe 20.
Sa auzim de bine nea Mircea.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Sulina

Mesaj de iorgu » 13 Oct 2010, 22:52

Marius, era nevoie sincer de un aer proaspat, si odata cu venirea ta se simte o revigorare, adica acel ,,ceva'' care lipsea. In privinta comunicarii si postarilor zilnice (mai bine zis nocturne)in topicul invocat de tine, cam scartaie. Motivul: batista pe tambal. Multi dintre cei cu, care erai obisnuit sa posteze si sa ne tina in priza, chiar si cu mici impresii, au capotat (eu zic renuntat) datorita faptului ca discutiile au fost interzise brutal prin tentativa de imprimare a anumitor curente neavenite si impunatoare. Toti baietii care ne tineau pana la ora 3-4 dimineata au capotat si in urma contactarii telefonice cu ei, am avut comfirmarea la cele de mai sus. Iti multumim mult de tot pentru mesajele care le-ai trimis si ai conversat cu noi prin intermediul telefonului, transmitandu-ne si noua acea stare de relaxare de care ai avut o bine meritata parte. Sunt dornic sa lecturez tot ce postezi in legatura cu acest long, long. periplu prin mirifica zona in care ai stat.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 14 Oct 2010, 10:07

gor965 scrie:Care va sa zica domn' Sef ati mancat la umbra ...de KK o ! :))
Multumim ptr. povesti ! =D>
Am si gatit la umbra lui ... uite dom"le un exemplu ilustrativ !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 14 Oct 2010, 10:25

cosmin79 scrie:Un calduros bun-venit capitane! Astept cu nerabdare si urmatoarele episoade din marele dvs. concediu.
Totusi am o nedumerire.... parca ziceati ca o sa stati pe balta pana pe 20.
Sa auzim de bine nea Mircea.

Din nefericire pe data de 18 trebuie sa fiu prezent la servici ... ieri am fost la o partida de stiucarit, cu rezultate chiar neasteptate...vor urma si imagini, e nevoie de putina rabdare. In orice caz de cand am venit in Sulina, am tot fost pe balta dar in cu totul alte locatii decat cele programate initial. Una peste alta e bine si astfel!

Uite de exemplu o stiuca prinsa pe Dunarea Veche.....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 14 Oct 2010, 10:49

iorgu scrie:Marius, era nevoie sincer de un aer proaspat, si odata cu venirea ta se simte o revigorare, adica acel ,,ceva'' care lipsea. In privinta comunicarii si postarilor zilnice (mai bine zis nocturne)in topicul invocat de tine, cam scartaie...
Nene Iorgule, va rog si pe dvs. si pe toti acei minunati patimasi ai apelor sa recladim tot, asa cum a fost ... sa construim in continuare ... e practic tot ce ramane in urma noastra!!!
Doresc ca topicul "Delta Dunarii" sa fie stindardul acestui forum si nu voi renunta pana cand acest lucru nu se va infaptui!
Multumesc de pe acum, tuturor celor ce se vor implica in finalizarea acestui vis al meu!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 14 Oct 2010, 11:43

CONTINUARE ...

Dupa trei zile a trebuit sa-mi dau barba jos si mi-am adus apa curenta langa cort, un fel de stropineta - un bidon de bere de 5 litri cu robinet ... mai tarziu am instalat si o oglinda - nu de alta dar trebuia sa dau bine in imaginile ce urmau a fi vazute de prietenii mei de pe forum!

P.S. In imagine se vede si cu cati centimetri am ridicat nivelul solului pe care a fost instalat cortul.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 14 Oct 2010, 12:32

In primele zile, am avut un program lejer, referitor la activitatea sportiva, pescuiam cate o ora, dimineata si seara la stiuca ... in timpul zilei mai mult construiam tabara, timp in care trei lansete achizitionate pentru barca, de la Cormoran, la 3.00 m, 40-120, odihneau activ pe un rod-pod, piuind din cand in cand la insistentele unor pitici gen caras, ciortan, care in urma unei atente selectii, ajungeau in mod evident sa-mi asigure necesarul energetic. Sa nu indrazniti careva, sa-mi amintiti de C&R ... caci iar ma supar!
Nivelul apei, scadea aproape zilnic (pana la data de 3 septembrie), oarecum semnificativ, moment in care am inceput a amesteca resturi vegetale cu namol, in felul acesta am construit pana la urma o faleza "asfaltica" suficient de lata, pe care o amenajam in fiecare dimineata folosind unelte gen, furca, grebla, matura si nu in ultimul rand cizmele, incarcate cu 120 de kile greutate, pe post de compactor. Am plantat ca in fiecare an, chiar si doua salcii, care nu peste multi ani, vor intari acest mal si vor gazdui la umbra lor si alti pescari. Dintre dvs. cei care au fost si au campat langa mine pot confirma.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Sulina

Mesaj de ionutniculae » 14 Oct 2010, 12:55

Adevarul mircea, mai rar asa curatenie, pacat ca doar catalin a fost pe gustul tau :P
cred ca a fost primul meu concediu(vin din 2005, cel putin o data pe an), chiar daca a fost fara pescuiala adevarata, in care m-am simtit excelent, totul a fost perfect, de la nea sioma, aurica, coto, tutu ... , parca totul a fost creat pt mine si prietenul meu catalin

P.S. : a fost o placere si in acelasi timp o mare onoare sa campam langa tine, singurul dezavantaj e ca nu mai scapi de noi :D
Never give up

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de cosmin79 » 14 Oct 2010, 22:37

Din nefericire pe data de 18 trebuie sa fiu prezent la servici ... ieri am fost la o partida de stiucarit, cu rezultate chiar neasteptate...vor urma si imagini, e nevoie de putina rabdare. In orice caz de cand am venit in Sulina, am tot fost pe balta dar in cu totul alte locatii decat cele programate initial. Una peste alta e bine si astfel!

Uite de exemplu o stiuca prinsa pe Dunarea Veche.....[/quote]


Frumos exemplar. Felicitari! Banuiesc ca nu a fost timp si pentru Bazin. Sunt curios... ce o mai fi pe acolo?
Dimineata plec si eu la o pescuiala. Din pacate cred ca e cam ultima din sezonul asta. Daca am noroc ca data trecuta o sa pun si eu niste poze pe forum. Asta asa ca sa vedeti si cum arata crapii de munte. :lol:

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: Sulina

Mesaj de dunareanu » 16 Oct 2010, 00:21

sa traiesti nea Crapare,vad ca ti-a fost bine pe la dta. p'acasa :D ,da' nici nu ma mir cu asa ''bojdeuca'' de 5 * :)) ,pai bai nene,cand D-zeu sa avem noi capacitate sa aducem asa confort mijlocul deltei,dta faci misto de noi,ar trebui sa venim cu trailler-ul dupa noi acolo :)) :))

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Sulina

Mesaj de ionutniculae » 18 Oct 2010, 11:32

mircea mai lasa pescuitu' :D
...si pune informatii si poze
Never give up

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”