cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 13 Oct 2010, 18:31

Frumos ,totul foarte bine organizat,BRAVO,cred ca ati avut un concediu pe cinste...
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 14 Oct 2010, 17:09

cosmin mihut scrie:Frumos ,totul foarte bine organizat,BRAVO,cred ca ati avut un concediu pe cinste...
multumim cosmine.a fost, cu siguranta,un concediu reusit ,si nu avea cum sa fie altfel ,DELTA.... :x iar pe partea cu organizarea taberei,iti dai seama ca un an intreg am tot planificat si gandit fiecare aspect.Si ca sa ne mai treaca dorul, continui cu inca citeva imagini de prin tabara.
Fişiere ataşate
seri de vis
seri de vis
carare
carare
depozitul
depozitul
programul de seara incepe
programul de seara incepe
plaja
plaja
lemne pt foc
lemne pt foc
dimineata
dimineata

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de dunareanu » 16 Oct 2010, 00:28

salutare ''mincinosilor'' :)) ,bine ati venit de prin pelegrinarile voastre in delta,am o intrebare ,totusi ,de ce ati dat pe o intinsura chiar asa de mare ??? si eu pescuiesc pe zone de refugiu,insa din ce se vede voi ati dat chiar pe zona de mreana,care nu prea este de pescuit @-)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 16 Oct 2010, 02:44

Salut Costinele ! Pe unde ai umblat pana acuma baiatu', ca sincer, mi-au lipsit postarile tale "condimentate". :))
Locul este "consacrat" pentru crap si "vanat" de toata lumea care pescuieste de ani buni in zona respectiva.
Din pacate, asa cum spuneai si tu s-a prins doar maruntis. Maruntisul scos de viitura de prin canale si care era prezent primul la momeala. Si nu numai crapceni, dar si moace si stiuculite. Si ca dovada in sustinerea teoriei : in canalul din apropiere nu se mai prindeau 10kg/ora (ca anii trecuti), ci maxim 4-5kg pe zi. ;)
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 16 Oct 2010, 09:04

te salutam si noi dunarene ,bine ai revenit[spicy :D ]apropo de loc sa stii ca este unul dintre cele mai bune[implicit ravnite] din zona,fapt confimat de meseriasi[cluj,constanta,bucuresti]ce pescuiesc de ani de zile in zona cu rezultate notabile,chiar recorduri la crap si somn-in paranteza fie spus ,camparea noastra acolo a iscat niscaiva strambaturi din nas si mormairi ascunse in barba,dar totul sa rezolvat la un pahar[2.3..]cu una dea noastra de la maramu ;) .mai jos de noi, cu 200m, sa prins [accidental zic eu]un crap de 10kg ;la porumb.,si toata zona a fost asiduu scrutata cu sonare si alte chestii smechere,peste mare tine insa nu apuca sa puna gura,credema este pt prima data cind vad in delta doi ciortani prinsi deodata la o singura lanseta[dubleu si nu un caz singular].mai jos de locul nostru de campare, exista un gropan de somn,renumit in zona pt exemplarele mari, prinse.am incercat cam tot ce se putea ,dar monstrul nu s a aratat.exemple:la somn am renuntat sa dau cu rima si lipitori pt ca intrau doar moace pina in 2kg,si am pus doar broasca mare cu feromoni insa tot pina in 4kg au intrat,pina si la montura de salau pusa in primul prag deci aproape de mal cu pui de avat a intrat moaca [aproape cat momeala in dimensiuni ~x( ].la crap am dat si cu boilies de 22mm ca sa scap de ciortan insa degeaba si in pofida cirligelor mari,nu am urcat mai sus de 4.800kg.la salau am renuntat sa dau cu obleti [din cauza racilor] si am dat cu pui de avati vioi de seara pina dimineata si destul de maricei[basca a intrat marlitza].in pofida acestor,mici, inconveniente ,perioada petrecuta acolo a fost de vis ,si nu regret ca am schimbat locatia dupa 8 ani de delta.cu siguranta am sa revin acolo,sanatosi sa fim si sa nu ne inghita criza ~x(
Fişiere ataşate
DSCF1892.JPG
DSCF2087.JPG
Picture 139.jpg
Picture 416.jpg
rai
rai

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 16 Oct 2010, 22:05

In zilele urmatoare lucrurile pareau sa ajunga pe fagasul normal. Din pacate nu avea sa fie chiar asa. Cum aruncam betele in apa... trasaturi la foc continuu, unele chiar iti luau batul de pe suport... Rezultatul era acelasi : crapceni intre 0.5 si 1.5kg... ~x( . De la tabara din stanga si de la cea din dreapta ... aceleasi rezultate. Toata lumea era dezumflata. Intr-o dimineata devreme ma striga un constantean, care statea in tabara din amonte : "Hei, Sorine, nu vii sa-l mangai si p-asta de 10 kile, asa cum faceai cu aia de pe youtube?" Am dat din mana a sictir si m-am indepartat mormaind ceva in barba... Nu m-am dus sa vad piesa, ca poate trebuia sa iau si eu niscaiva pastile ca si Cristi Borcea. :)) Dar, din pacate, a fost singurul crap adevarat prins in toata perioada.
Farmecul iesirii compensa lipsei capturilor capitale. Iesirea din rutina de zi cu zi era de neegalat. Detasarea a fost atat de puternica, incat mai tarziu, la reintoarcerea acasa eram asemeni unui copil care invata sa mearga...la revenirea spre aceeasi rutina de zi cu zi : desteptarea dimineata, fuga la servici, dupa opt ore fuga acasa, fa cumparaturi, du gunoiul, da mancare la caine, plateste facturile, etc., etc. VA URMA...
Fişiere ataşate
BOGDAN DIN BUCURESTI SI COSMIN DIN CONSTANTA
BOGDAN DIN BUCURESTI SI COSMIN DIN CONSTANTA
COSMIN DIN CONSTANTA
COSMIN DIN CONSTANTA
APUS DE LUNA
APUS DE LUNA
APUS DE SOARE
APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI IAR APUS DE SOARE
...SI SPRE APUS
...SI SPRE APUS
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 18 Oct 2010, 12:57

delicatese pe Chilia.
Fişiere ataşate
DSCF2081.JPG
Picture 471.jpg
Picture 354.jpg
Picture 341.jpg
Picture 336.jpg
Picture 228.jpg
Picture 052.jpg
Picture 033.jpg

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de florentiniuga » 18 Oct 2010, 14:02

Minunat! Data viitoare vi-l imprumut pe Luci. Gateste excelent si face niste filmari memorabile. Aviz amatorilor!
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 18 Oct 2010, 14:22

florentiniuga scrie:Minunat! Data viitoare vi-l imprumut pe Luci. Gateste excelent si face niste filmari memorabile. Aviz amatorilor!
SE STIIEEE :D .....multumim,oricand cu mare placere :)

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de viorix » 18 Oct 2010, 14:42

Sebastiane, ce ai frate cu noi? Ne-ai omorat... A-ti avut cu ce sa stingeti FOCUL din stomac?
Sa va fie de bine si tineti-o tot asa!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 18 Oct 2010, 14:53

viorix scrie:Sebastiane, ce ai frate cu noi? Ne-ai omorat... A-ti avut cu ce sa stingeti FOCUL din stomac?
Sa va fie de bine si tineti-o tot asa!
ms.a fost ,a fost din belsug cu ce stinge :D...de exemplu:
Fişiere ataşate
DSCF2082.JPG
Picture 326.jpg
Picture 325.jpg
Picture 230.jpg
Picture 049.jpg
Picture 047.jpg

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de gogu steriade » 18 Oct 2010, 15:54

asa ceva ie inadnisibil [-x sa se bea si sa se mamance bine pa timp da criza ~x( cand eu si familia mea ne roadem unghile uni la alti ca sa avem ce manca la micu dejun ! #-o pun pariu ca ie vrajala din fotoshop ;) ca prea ie multa carne da peste la ceaon :( si da fapt nu sa prea prins peste ca nare poze cu ei ! :^O
pss
modelatorii ,data vitoare sa ma loati si pa mine ma :)] sa fiu martor ca ie pa bune (:| alfel nu va crede nimeni ! #:-S io am prestanta si greutate in cuvantu meu si am sclipici la public ! :x va fac mai mari dacat sunteti / >:D< .an zis am zis ! :-B
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 18 Oct 2010, 17:50

gogu steriade scrie:asa ceva ie inadnisibil [-x sa se bea si sa se mamance bine pa timp da criza ~x( cand eu si familia mea ne roadem unghile uni la alti ca sa avem ce manca la micu dejun ! #-o pun pariu ca ie vrajala din fotoshop ;) ca prea ie multa carne da peste la ceaon :( si da fapt nu sa prea prins peste ca nare poze cu ei ! :^O
pss
modelatorii ,data vitoare sa ma loati si pa mine ma :)] sa fiu martor ca ie pa bune (:| alfel nu va crede nimeni ! #:-S io am prestanta si greutate in cuvantu meu si am sclipici la public ! :x va fac mai mari dacat sunteti / >:D< .an zis am zis ! :-B
se aproba gogule,iar pe partea cu ,,prea mult peste in ceaon'' ne ai cam prins,recunosc e mult cumparat de la metro pa dreapta cum intri in Chilia Veche,cu barca sau pa stanga de vii cu 4x4 :D .apropo de faza cu mincatul de bunatati ,vorbeam la telefon in fiecare zi cu ai mei ,cu iubita etc si le mai spuneam ce meniu avem.pe linga specialitatile pe baza de peste,datorita conjuncturii ;) ,s a mai mincat ,dupa cum urmeaza -in coltul stang in sort albastru=gulas de cerb =P~ =P~ ciolan cu fasole,spaghete cu carne,mamaligutza in straturi cu slaninuntza etc-si ei [cei celor care le transmiteam telefonic, meniul] au inceput sa devina circumspectii aruncindu mi vorbe de genu-MA TU NU ESTI IN DELTA :)) :))ps.da, ie criza toate ie scumpe :D
Fişiere ataşate
ciolan cu fasole+ceapa cu ulei
ciolan cu fasole+ceapa cu ulei
yami yami
yami yami
secret
secret
fierberea spaghetelor
fierberea spaghetelor
suc de rosii
suc de rosii
curatarea legumelor
curatarea legumelor

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de cosmin mihut » 18 Oct 2010, 18:46

Extraordinare poze, bravo baieti,de revista si alta nu ,parerea mea este ca pot fii publicate in reviste de specialitate ,BRAVO.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Amos » 18 Oct 2010, 20:46

Din câte văd, s-a mâncat și băut în neștire. Toate pozele sunt făcute lângă ceaun. =P~
O singură întrebare am: Cine a mai pescuit? Nu văd nicio poză lângă lansete. :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”