Sistemul

Despre canibalcanizarea cu miros de Carpati - 100% despre pescuit

Moderator: Qnyx

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Sistemul

Mesaj de tibi_m » 19 Oct 2010, 15:56

florentiniuga scrie:M-am gandit ca putem discuta atat teoretic cat si punctual pe subiect despre (dez)organizarea din pescuitul de competitie romanesc. Asta nu ar trebui sa se limiteze numai la crapari, pentru ca si spinningul are probleme si stationarul cunoaste framantari tipic romanesti iar despre muscarit... auzim doar bazaitul mustelor.
Asadar am mutat aici cateva postari care deschid tematica asta.
Are in intentie CarpZone participarea la CN 2011?

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: CarpZone la CN 2011?

Mesaj de Ion Mironov » 19 Oct 2010, 16:10

cu siguranta....
---<>< ---<>< ---<>< ---<><
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CarpZone la CN 2011?

Mesaj de florentiniuga » 19 Oct 2010, 17:36

Speram ca acum sa nu mai fim nevoiti sa ne folosim de identitati de imprumut pentru a putea participa, asa cum am facut anul acesta (Acvila), pentru ca nu am fost de acord cu o asociere dovedita... imperfecta, ca sa nu zic mai mult.
Vom participa, militand pentru un sistem de organizare daca nu perfect, cel putin CORECT, fara jocuri de interese si sfori trase in culise. Cine crede ca am tacut, se inseala. Am renuntat anul acesta in fata unui val de prozelitism infantil fata de care nu aveam sanse dar suntem gata sa o luam de la capat si sa ne infruntam CU ORICINE ar avea tentative de "dictatura". Sper doar ca sunt mai multi cei care s-au trezit din vraja cuvintelor sforaitoare si a promisiunilor desarte, a tobelor in piept ori a vuvuzelelor care acopereau orice dialog. Nu pot sa spun ca era normal sa nu facem performante la CM in urma unui asemenea CN dar nici nu pot fi impacat cu gandul ca totul a fost corect insa atat s-a putut, asta a fost nivelul Romaniei in 2010. Chiar daca participantii la CM vor spune asta si-si vor asuma rezultatul, tot ramane urma de indoiala cauzata de un sistem defectuos... ca sa nu zic mai mult.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: CarpZone la CN 2011?

Mesaj de tibi_m » 20 Oct 2010, 01:44

Se pare ca am deschis cutia Pandorei. Raspunsul tau florentin (pentru care iti multumesc) naste o multime de alte intrebari. Se poate lupta cu sistemul? Cu ce sorti de reusita? Cine mai e dispus sa o faca? Cat de reprezentativa o sa fie "nationala". Cat de corecte criteriile de preselectie? (inclusiv cele din cadrul cluburilor). Cat mai rezista modelul "Mircea Sandu/Mitica Dragomir"? si probabil inca multe altele.Salut revenirea CarpZone in zona de lupta (in nume propriu), si daca nici asa nu o sa se poata, voi infinta un club de pescuit numit "Che Guevara fishing club" pentru un pescuit de guerila :))

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: CarpZone la CN 2011?

Mesaj de Ion Mironov » 20 Oct 2010, 03:13

tare asta....

parerea mea este ca nu va fi daat jos actuala putere(hotie) in carpfisingul romanesc insa voi face tot ce pot sa o sustin...atat cat pot si cum pot.....la arme pescarii.....

ps:daca imi dai si mie o o mitraliera vin la tine in club
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CarpZone la CN 2011?

Mesaj de florentiniuga » 20 Oct 2010, 22:27

Gresit pusa problema daca ne gandim sa ne luptam cu sistemul. Cine e sistemul? Cine il defineste? Nu noi toti? Unii prin promovarea lui, altii prin sustinere, o alta categorie - opozitia- care il legitimeaza si in fine ultimul grup, al celor pasivi, care se vaita prea tarziu si in general se limiteaza la a se vaita.
Sistemul il genereaza toti cei care se implica. Asta e cheia, cat si cum se implica fiecare la nivel individual, cat accepta fiecare sa faca compromisuri si de ce natura si bineinteles, cat de mult reusesc liderii de opinie sa convinga o tabara sau alta, presupunand ca sunt numai doua curente de opinie (sa zicem stanga, dreapta si intotdeauna nehotaratii).
Din fericire sistemul inca nu s-a definit, nu a capatat perenitatea sindromului Mitica/Sandu. Se reface, inca e un organism viu in care avem incredere ca se poate regenera. Daca exista implicare, constiinta si onestitate.
Ma bucur ca din discutiile pe care le-am avut in ultimele zile cu multi care mi-au trecut pragul sau m-au sunat, mi-am dat seama ca lumea s-a trezit la realitate. Unii nu mai au incredere in conducatorii cluburilor lor, se simt tradati si fac presiuni pentru anularea inrolarii paguboase, altii au luat deja deciziile de a se desprinde de acel sistem care le-a inselat orice asteptare, care i-a umilit si batjocorit.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: CarpZone la CN 2011?

Mesaj de tibi_m » 21 Oct 2010, 10:45

Asa pare sa fie. Sistemul il definim si il toleram noi. Cine este sistemul? Sistemul este unul fara nume dar care poarta clar eticheta "Made in Romania". Lucram de 2000 de ani la definirea unui sistem. Cand ne luptam cu turcii, formula noastra era sa ardem granele si sa otravim fantanile si sa ne ascundem in munti cu calul cainele porcul nevasta si ibovnica (daca aveau destula viteza). Mai apoi am invatat sa intoarcem armele in directia in care parea mai probabila victoria. Sistemul este un lung sir de tradari, de mici ciupeli, de minciuni, si de lasitati. Sistemul ne face sa nu fim luati in serios astazi de nimeni. Sistemul ne trimite in parlament o turma care voteaza fara sa stie ce, justificand mai apoi ca "au gresit", sistemul ne face sa dam 5 goluri pe meci, din care 3 in poarta noastra. Iata asadar ca poate sa aiba si un nume sistemul: "sistemul NBS" Ne Batem Singuri . Pe vremuri circula o ancdota: Ce este o bila albastra? Un patrat rosu fabricat in Romania! Asta este Sistemul. Se poate schimba? Se poate face ceva?
Cu siguranta! Neimplicarea si statul deoparte, au si ele o cauza: Lehamitea, scarba, dispretul. Visez la un loc frumos si verde cu o balta de 25 Ha amenajata si curata, populata cu exemplare mari, unde oameni de calitate, pescuiesc de placere sau din spirit de competitie, intro atmosfera prieteneasca, fara sa se fure sa se minta sa se ameninte si sa se barfeasca. Dar probabil ca acest loc se numeste Rai. Pana atunci insa nu ne ramane decat sa speram ca se mai poate face ceva aici pe pamant unde baltile nu sunt administrate de Sf. Petru, ci de Sf. Petcu .

VIVA LA REVOLUCION !

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul

Mesaj de tibi_m » 21 Oct 2010, 23:29

Foarte bine gasit titlul de rubrica :)

Avatar utilizator
buhac
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 19 Feb 2008, 14:12

Re: Sistemul

Mesaj de buhac » 23 Noi 2010, 12:06

In momentul de fata nu stim clar pe ce sistem sa se desfasoare C.N cu loturi ori echipe .
Eu propun sa facem simulare cu Clubul CARP ZONE .
DACA organizatorul XXXXXX pune termen de inscriere 20.12 2010 cu plata unui avans ;
- Pentru loturi de de 10 pescari 500 Euro avans din 1500. CARP ZONE va participa cu lot de 10 ?
- Pentru echipe de 3 pescari 150 Euro avans din 500 .Cate echipe de la CARP ZONE vor participa ?

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Sistemul

Mesaj de Alexandru Mihai » 23 Noi 2010, 12:30

buhac scrie:In momentul de fata nu stim clar pe ce sistem sa se desfasoare C.N cu loturi ori echipe .
Eu propun sa facem simulare cu Clubul CARP ZONE .
DACA organizatorul XXXXXX pune termen de inscriere 20.12 2010 cu plata unui avans ;
- Pentru loturi de de 10 pescari 500 Euro avans din 1500. CARP ZONE va participa cu lot de 10 ?
- Pentru echipe de 3 pescari 150 Euro avans din 500 .Cate echipe de la CARP ZONE vor participa ?
Nea Costica, ai pus punctul I...si acum raspunsurile:

-pt lot....da
-pt echipe...cel putin 5 echipe de cate 3 pescari

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sistemul

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2010, 14:41

Eu nu inteleg un lucru...aia de la AGVPS de ce se complac in situatia asta ? E clar ca aia au painea si cutitul in cazul asta dar de ce draq incurajaza debandada asta ?...si pana cand ?...pot foarte usor sa taie macaroana si ptr. Liga si ptr. APCR, angajandu-se sa-si organizeze singuri propriul CN !...cum la fel de bine pot forta ambele tabere sa conlucreze direct la organizare !Trebuie doar sa intervina si sa dicteze daca e necesar, ptr. ca au o pozitie de monopol incontestabila !...dar de ce n-o fac ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Sistemul

Mesaj de Alexandru Mihai » 23 Noi 2010, 15:12

gor965 scrie:Eu nu inteleg un lucru...aia de la AGVPS de ce se complac in situatia asta ? E clar ca aia au painea si cutitul in cazul asta dar de ce draq incurajaza debandada asta ?...si pana cand ?...pot foarte usor sa taie macaroana si ptr. Liga si ptr. APCR, angajandu-se sa-si organizeze singuri propriul CN !...cum la fel de bine pot forta ambele tabere sa conlucreze direct la organizare !Trebuie doar sa intervina si sa dicteze daca e necesar, ptr. ca au o pozitie de monopol incontestabila !...dar de ce n-o fac ? :-?
Pt ca nu vor sa se lege la cap, daca nu -i doare...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Sistemul

Mesaj de gor965 » 23 Noi 2010, 15:20

Pai ar trebui sa-i doara ... daca mai vor ceva rezultate pe plan extern !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Sistemul

Mesaj de mircea62 » 23 Noi 2010, 17:28

gor965 scrie:Pai ar trebui sa-i doara ... daca mai vor ceva rezultate pe plan extern !
Cat timp le vin bani (spagi) gramada din vanatoare ii cam doare in pix de pescuit si de rezultatele din plan extern

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul

Mesaj de tibi_m » 23 Noi 2010, 17:39

Eu am o intrebare care ma macina de cativa ani buni. Ce au in comun pescuitul si vanatoarea? Poate faptul ca ambele se practica in natura, dar atunci ar trebui sa intre si culesul de ciuperici si alpinismul si multe altele aici. Sau poate faptul ca teoretic roadele ambelor sporturi se mananca, dar atunci ar trebui inclusa si cresterea porcilor a gainilor a strutilor etc. Cele doua sporturi sunt fundamental diferite chiar in concept. Unul isi propune "No Kill" in vreme ce la celalat kill e chiar obiectul muncii. Oare asa o fi si pe la altii? sau doar la noi se pun impreuna activitati total diferite?

Scrie răspuns

Înapoi la “Politica lu' Peste”