sfaturi sheffield

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cremine silvian
membru activ
membru activ
Mesaje: 114
Membru din: 30 Iun 2008, 11:24
Localitate: bucuresti.
Contact:

sfaturi sheffield

Mesaj de cremine silvian » 14 Sep 2008, 11:45

vreau sa achitionez o lanseta si o mulineta pt. sheffield, ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ? ce sa iau si de unde ?

Avatar utilizator
cremine silvian
membru activ
membru activ
Mesaje: 114
Membru din: 30 Iun 2008, 11:24
Localitate: bucuresti.
Contact:

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de cremine silvian » 14 Sep 2008, 13:57

nimeni :?: :?: :?:

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de marian_popescu » 14 Sep 2008, 16:38

eu am o telescopica lineaeffe, aceptabila ca performanta si ff comoda la transport. am o balta salbatica in apropiere, nu prea merge sa bagi masina....iar pentru bicicleta era cea mai buna solutie
la momentul cand am luat-o, anul trecut, mi-a placut gipo competition match. mi s-a parut cel mai bine inchegata, iar informatiile pe net despre ea erau 100% favorabile...si a rezistat ceva vreme pe piata
nu stiu daca le mai are gipo, dar, oricum, poti gasi mai ieftin. am mai vazut la arrow match master maxim, dar mi-a placut mai mult gipo
dar oricum, nu comanda pe net un produs fara sa il cunosti direct, nu doar din auzite
succes
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de marian_popescu » 14 Sep 2008, 16:41

...uitasem
ca mulineta eu am shimano exage 2500 ra
impecabila, cel de la care am cumparat-o are modelul 1000 ra pt spinning si trage de vreo 2 ani de ea fara problema
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cremine silvian
membru activ
membru activ
Mesaje: 114
Membru din: 30 Iun 2008, 11:24
Localitate: bucuresti.
Contact:

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de cremine silvian » 14 Sep 2008, 18:54

merci mult, o sa merg la gipo

Avatar utilizator
cremine silvian
membru activ
membru activ
Mesaje: 114
Membru din: 30 Iun 2008, 11:24
Localitate: bucuresti.
Contact:

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de cremine silvian » 14 Sep 2008, 18:56

k si lanseta tot o telescopica vreau sa imi iau

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de marian_popescu » 14 Sep 2008, 22:50

eu am o lanseta lineaeffe my way, 4 metri, 7 tronsoane, 9 inele, 5-20 grame. este mai mult pt peste mic, nu prea am incredere sa dau cu ea un vreun crapcean mai rasarit. am tras de un ten la 1,5 kg vreo 10 minute, cu fir de 0,14. daca pescuiesti in ape care tin si crap, orienteaza-te spre ceva mai rigid, cu actiune mai mare. am vazut ca sunt si modele cu actiune de 10-35 grame...vezi maver kamaleonte
gipo competotion match este in schimb din 3 bucati, la fel ca si cele mai multe, nu am stiut ca vrei telescopice
incearca sa vezi, daca ai posiilitatea, sa vezi si ceva de la marcile consacrate pe match>>> trabucco sau maver
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cremine silvian
membru activ
membru activ
Mesaje: 114
Membru din: 30 Iun 2008, 11:24
Localitate: bucuresti.
Contact:

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de cremine silvian » 15 Sep 2008, 09:00

vreu telescopica datorita transportului, dar dac trebuie imi iau din 2 sau 3 bucati, marci mult vad eu cum ma orientez. :roll:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de stefanflorin » 16 Sep 2008, 19:58

Daca iti cumperi orienteaza-te spre 3 tronsoane, nu lua telescopice, nu sunt echilibrate, greutate mare, etc. E greu de zis ce model, acum depinde ce buget ai, m-am uitat si eu la gipo si parea interesanta. Despre mulineta, ori iti cumperi shimano exage 3000 mra ori parerea mea e ca decat exage 2500 mai bine iei catana 2500, nu o sa observi diferenta pescuind la pluta. Acelasi raport de recuperare, greutate asemanatoare, etc. La bete daca ai bani comanda din uk un Tri-Cast :mrgreen: eu am una si sunt comvins ca nu exista pe piata ceva mai bun, blancurile cel putin nu au comparatie 8)
PS: inca ceva...nu inteleg de unde obsesia asta pt betele de 4.20 aici :shock: se manevreaza greu, nu sunt asa echilibrate, greutate mai mare si la apa adanca poti da si cu bat de 3.30 cu pluta culisanta. 3.90 e cea mai allround :)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de nando » 16 Sep 2008, 21:11

in ghencea gasesti 3.90 cu actiune mai mare . buna si la bani si calitate. am loat si eu una si sint ff. multumit de ea
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: sfaturi sheffield

Mesaj de marian_popescu » 16 Sep 2008, 22:03

pt cremine silvian>>> atin intrebat despre telescopicele pe care le dau, la categoria cumparari, topicul despre cele 2 mulinete
este vorba despre lansetele pt care am postat anuntul la categoria vanzari, cele de 3,5 metri
daca sunteti interesat, mai bine discutam acolo, sa nu fim prea off topic
salutari
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”