lansete century fmj 13; 3,5lb

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
alexstoian
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 04 Mar 2010, 14:04

lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de alexstoian » 10 Noi 2010, 03:17

Salut tuturor.Sunt Cristian si as dorii sa ma ajuati cu un raspuns la o intrebare simpla pt unii dintre voi dar grea pt mine.De curand am avut ocazia sa ajung in Anglia patria sculelor de pescuit la crap si mi-am zis ca daca tot sunt aici sa-mi iau niste lansete de crap.Am gasit fmj-uri de 13 si 3,5 lb la preturi bune,(fata de preturile de la noi) si as dorii sa-mi spune-ti ce parere aveti despre ele.Stiu ca sunt bete de distanta,puternice,dar as vrea sa stiu daca isi merita banii,si daca raportul pret calitate este ok.Mentionez ca in locurile unde pesciesc eu intotdeauna trebuie aruncat la mare distanta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de Marius Vintila » 10 Noi 2010, 09:39

Nu-s cam scumpe? La cat le-ai gasit?
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de gor965 » 10 Noi 2010, 11:01

Bune bete ...dar iar ajungem la discutia privind performantele ce reflecta din pret si mai putin vom bate moneda pe nevoia si posibilitatea de a folosi bete de genul asta ! Nu oricine poate scoate untul din betele astea ! E un bat la care ai nevoie si de tehnica si de forta ca sa-l folosesti la capacitate maxima !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de Marius Vintila » 10 Noi 2010, 13:13

Ai dreptate, gor, dar daca nu intreba nimeni despre ele nici nu vom afla. In plus e clar ca cei ce vin cu intrebari de genul asta sunt incepatori (ca si mine) si au nevoie de un sfat prietenesc de la cei ca tine care cunosc, nu ca sa se afle in treaba. Am lecturat o mare parte din ce ai scris pe forum in legatura cu lansete si mulinete.Eu am inteles de la tine faptul ca nu e bine sa cumperi ceva despre care nu stii nimic, asa am sa sfatuiesc pe colegul nostru...incearca sa ajungi intr-un magazin si probeaza ce vrei tu. Cumpara ce ti se potriveste. Si daca tot probezi sa ne spui si noua cum e. =P~
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de gor965 » 10 Noi 2010, 13:26

Cum sa va zic eu...la preturi mai mici se gasesc lansete care satisfac gusturile majoritatii...in genul lansetelor din 2 buc ,echipate standard cu 6 inele,actiune progresiva,etc... si-atunci e ceva mai simplu de facut o recomandare anume ! Cand vine vorba de scule de top discutia se pune altfel ...tocmai ptr. ca nu sunt prea indicate incepatorilor si ptr. ca fiecare pescar are propriile gusturi !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alexstoian
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 04 Mar 2010, 14:04

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de alexstoian » 10 Noi 2010, 17:38

Ok,betele le-am gasit la un magazin on line englez(cred ca sunt corecti)unde au de toate inclusiv second hand.Am gasit la 180 de lire second in conditiile in care noi sunt cu 131 lire mai mult si ei garanteaza ca sunt foarte bune(aici ma refer la starea lor).Incepator nu prea sunt,hai sa spunem mediu.De ce va intreb?;pt ca de citit am citit destule despre toate,dar nu prea am avut ocazia sa pun mana pe scule de top din mai multe motive,care nu cred ca au prea multa legatura cu subiectul.Deci inca odata,unde pescuiesc eu am nevoie de bete puternice,unde fiecare metru conteaza si unde trebuie sa pun si momitor si saculet solubil pt a avea capturi.M-am gandit la betele astea pt ca sunt de top,puternice si zic eu la pretul asta aproape accesibile.Astept pareri sau daca credeti ca sunt variante pt ceea ce caut eu va rog nu ezitati sa-mi spuneti.Va multumesc pt ajutor anticipat. :-h

Avatar utilizator
bufu29
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 24 Feb 2010, 21:16

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de bufu29 » 10 Noi 2010, 20:43

nu cred ca o sa iti ramana nimic pe momitor dupa ce arunci cu FMJ :)) ..nu sunt facute pt. lanseuri cu momitor sau saculet, sunt prea rapide si puternice pt asa ceva......tu ai nevoie defapt de un Beastmaster sau un Chub :D
Spor!

Avatar utilizator
alexstoian
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 04 Mar 2010, 14:04

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de alexstoian » 10 Noi 2010, 21:16

:-t Da-mi te rog denumirile exacte sa pot sa ma informez de ele.Merci fain. :-h :-h :-h

Avatar utilizator
alexstoian
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 04 Mar 2010, 14:04

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de alexstoian » 11 Noi 2010, 18:09

Nimeni nimic?Banuiesc ca te refereai la Chub Outcast 13ft cu 3,5lb si Shimano beastmaster cu aceleasi caracteristici.M-am informat putin pe net de ele,dar la beastmaster sunt o multime de modele si nu stiu exact la care te refereai.Merci oricum de sfat,dar ar fi fost mai util daca imi spuneai si caracteristicile :-?? .Maine ma duc la cel mai mare magazin din Londra de articole de pescuit si mi-ar fi de mare ajutor niste sfaturi.Spuneti-mi va rog ceva de Chub ca la pretul asta(in jur de 70 de lire in Anglia)mi se par ok.Daca stiti alte modele bune raportate la pret calitate pana in valoarea de 100-150 de lire care sa e potriveasca cu ceea ce am eu nevoie,va rog fumos sa-mi spuneti sa stiu exact ce sa caut maine,pt ca maine am okazia sa pun mana pe ele si atunci o sa am posibilitatea sa imi aleg ceva care sa ma si reprezinte,cum ziceti voi pescarii cu experienta.Pot sa fie si sub 100 de lire daca voi credeti ca sunt bune.Va multumesc si fire intinse la toata lumea(pescari sa fie) :)) :-h

Avatar utilizator
bufu29
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 24 Feb 2010, 21:16

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de bufu29 » 11 Noi 2010, 21:40

da asa e ,Chub outkast varianta de 13 ' si 3,5 lbs sau shimano Beastmaster 13' 3 lbs, mai e o varianta Sonik SK4 sunt doar 3 variante care ti s-ar potrivi pentru nevoile tale, lanstete pe care te poti baza, cu un feed-back foarte bun din partea pescarilor romani in ultimii 2-3 ani, alte variante am sa i las pe altii mai in masura sa ti le acorde
Spor la cumparaturi si sa ne zici ce ai ales pana la urma !
P.S daca ar fi sa aleg eu cred ca as alege Beastmasterul **==

Avatar utilizator
bufu29
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 24 Feb 2010, 21:16

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de bufu29 » 11 Noi 2010, 21:42

apropo toate astea sunt sub 100 de lire bucata...pentru lansete mai scumpe ar trebui sa le incerci mai intai :-t

Avatar utilizator
alexstoian
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 04 Mar 2010, 14:04

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de alexstoian » 11 Noi 2010, 22:19

Multumesc pt sfaturi Bufu.Adevarul e ca si eu tot la Shimano m-am gandit avand in vedere ca vreau sa le echipez cu bbrlc,dar 3lb nu e prea putin?,adica nu e moale lanseta?Eu am inteles ca 3,5 lb ar fi cel mai indicat,sau asta nu are importata?Stiti cumva daca fac echipa buna?(beastmastersul cu bbrlc-urile).Merci inca o data. **==

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de mariusangler » 12 Noi 2010, 09:11

bufu29 scrie:da asa e ,Chub outkast varianta de 13 ' si 3,5 lbs sau shimano Beastmaster 13' 3 lbs, mai e o varianta Sonik SK4 sunt doar 3 variante care ti s-ar potrivi pentru nevoile tale, lanstete pe care te poti baza, cu un feed-back foarte bun din partea pescarilor romani in ultimii 2-3 ani, alte variante am sa i las pe altii mai in masura sa ti le acorde
Spor la cumparaturi si sa ne zici ce ai ales pana la urma !
P.S daca ar fi sa aleg eu cred ca as alege Beastmasterul **==
Beastmasterul este cam rapida pentru momitor.Am eu asa ca stiu ce spun.Sonik sk 4 e la fel.Sonik sk 3 e mai potrivita.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de mariusangler » 12 Noi 2010, 09:14

alexstoian scrie:Salut tuturor.Sunt Cristian si as dorii sa ma ajuati cu un raspuns la o intrebare simpla pt unii dintre voi dar grea pt mine.De curand am avut ocazia sa ajung in Anglia patria sculelor de pescuit la crap si mi-am zis ca daca tot sunt aici sa-mi iau niste lansete de crap.Am gasit fmj-uri de 13 si 3,5 lb la preturi bune,(fata de preturile de la noi) si as dorii sa-mi spune-ti ce parere aveti despre ele.Stiu ca sunt bete de distanta,puternice,dar as vrea sa stiu daca isi merita banii,si daca raportul pret calitate este ok.Mentionez ca in locurile unde pesciesc eu intotdeauna trebuie aruncat la mare distanta.
FMJ este o lanseta foarte deosebita si necesita o indemanare deosebita,pentru a putea fi folosita de catre pescar.Te sfatuiesc mai degraba ,sa te orientezi catre NCS sau FS,lansete mai potrivite pentru incepatori si care pot arunca linistit cu putin antrenament peste 150mt.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lansete century fmj 13; 3,5lb

Mesaj de stefan_kwr » 12 Noi 2010, 13:31

mariusangler scrie: FMJ este o lanseta foarte deosebita si necesita o indemanare deosebita,pentru a putea fi folosita de catre pescar.Te sfatuiesc mai degraba ,sa te orientezi catre NCS sau FS,lansete mai potrivite pentru incepatori si care pot arunca linistit cu putin antrenament peste 150mt.
:)) Cred ca nici in visele lui un pescar incepator nu va atinge aceasta distanta chiar daca da cu lansete de 1200-1500ron, ii va trebui ani de munca si antrenament pe malul baltii. Gandeste-te ca pescari profesionisti dupa ani si ani de antrenament, cu cele mai de top scule de aruncari la distanta de-abea ating 170-180m(ma refer numai la lansetele de crap) si tu spui ca un incepator arunca linistit 150 m, pai daca s-ar mai si forta ar da peste 170m? [-x

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”