balta de salau

styzostedion lucioperca

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

balta de salau

Mesaj de gabi neamtu » 11 Dec 2007, 15:53

cu tot respectul stie cineva o balta de salau 50- 60 km de Bucuresti eu am fost si ieri si azi si saptamana trecuta dar am prins numai strapazan pana in 600g

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 11 Dec 2007, 15:56

Din pacate nu stiu dar o sa intreb pe cineva din Bucuresti cu prima ocazie cand dau de el. Eu zic ca ai fost norocos ca ai prinsi numai strapi de 600 gr, eu am fost acum 4 zile si era lacul inghetat :)

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 11 Dec 2007, 17:42

mini_mic scrie:Din pacate nu stiu dar o sa intreb pe cineva din Bucuresti cu prima ocazie cand dau de el. Eu zic ca ai fost norocos ca ai prinsi numai strapi de 600 gr, eu am fost acum 4 zile si era lacul inghetat :)
si cand am fost eu era inghetat 3/4 am pescuit la peste viu

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 11 Dec 2007, 17:45

[quote="mini_mic"]
lunar vin prin Craiova poate ne vedem ce zici ?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 12 Dec 2007, 15:51

gabi neamtu scrie: lunar vin prin Craiova poate ne vedem ce zici ?
Cu siguranta ! :) Ti-am scris si un mesaj privat pt detalii :P

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 12 Dec 2007, 20:27

Cineva recomanda baltile astea pt pescuitul salaului : Gostilele, Frasinet, Valea-Argovei, care ar mai avea ceva rapitor. Asta in jurul Bucurestiul.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Mesaj de mih_IL » 20 Dec 2007, 11:04

Ar mai fi balta Mariuta, la aprox. 25 km de Bucuresti. Spre Urziceni, in loc. Lilieci faci dreapta spre Hagiesti, dupa vreo 5 km este balta pe stanga.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 20 Dec 2007, 14:30

mih_IL scrie:Ar mai fi balta Mariuta, la aprox. 25 km de Bucuresti. Spre Urziceni, in loc. Lilieci faci dreapta spre Hagiesti, dupa vreo 5 km este balta pe stanga.
Mai precis dupa vreo 15km, dupa balta Matara a lui Victor Surdu.

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 20 Dec 2007, 18:47

[quote="mih_IL"]Ar mai fi balta Mariuta, la aprox. 25 km de Bucuresti. Spre Urziceni, in loc. Lilieci faci dreapta spre Hagiesti, dupa vreo 5 km este balta pe stanga.

am incheiat pescuitul , mersi oricum

Avatar utilizator
BaTMaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 17 Dec 2007, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BaTMaN » 29 Ian 2008, 20:41

gabi neamtu scrie:
mih_IL scrie:Ar mai fi balta Mariuta, la aprox. 25 km de Bucuresti. Spre Urziceni, in loc. Lilieci faci dreapta spre Hagiesti, dupa vreo 5 km este balta pe stanga.

am incheiat pescuitul , mersi oricum
Gostilele : Inchisa pescuitului(am inteles ca tot anul!!!!!! :shock: ) Frasinet :inghetat:cry: Valea Argovei :inghetata bocna :cry: .nu mai ramane decatpescuitul virtual :lol: :lol: :lol:
Vrem să trăim ca în Rai, dar ne purtăm ca dracii.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: balta de salau

Mesaj de doru » 23 Mar 2008, 15:21

Am prins salau la pestisor mic destul de bine dar nu neaparat exemplare deosebite,dar am citit undeva ca in apele unde traieste Gingirica ,salaul se hraneste exclusiv cu aceasta.
Cat o fi de adevarat nu stiu,dar sper ca pot primi un raspuns de la voi in legatura cu Gingirica.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: balta de salau

Mesaj de mini_mic » 25 Mar 2008, 10:33

doru scrie:Am prins salau la pestisor mic destul de bine dar nu neaparat exemplare deosebite,dar am citit undeva ca in apele unde traieste Gingirica ,salaul se hraneste exclusiv cu aceasta.
Cat o fi de adevarat nu stiu,dar sper ca pot primi un raspuns de la voi in legatura cu Gingirica.
Uite ceva informatii :
Acest clupeid mic din bazinul Marii Negre ,Caspice si al Marii de Azov este raspindit in partile indulcite ale marilor amintite ,de unde patrunde si in fluvii si in lacuri. Dimensiunile la care ajunge sunt de 8 cm. La masculi si 9 cm. La femele,rar 12-13 cm.Corpul sau este comprimat lateral,iar abdomenul are o carena bine dezvoltata.Ochii sunt lipsiti de pleoape adipoase.Aripioara anala are doua radii mai lungi decit la celelalte aripioare. Peste de cird, gingirica se reproduce in mare, primavara si vara, in special in lunile aprilie-mai, la temperatura apei de 13-20 °C.Reproducerea se face in apele marii din vecinatatea coastelor,dar si in lacurile salmastre si dulci.O femela depune 5 000-20 000 de icre marunte,cu diametrul de 0,8-1mm. Este un peste exclusiv planctonofag,consumind zooplancton marunt, constituind asfel o veriga intre plancton si pestii rapitori sau carnivori, cum sunt scrumbia de Dunare,salaul,sturionii si altii,care consuma cantitati uriase de gingirica.

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: balta de salau

Mesaj de Lucian Nagy » 25 Mar 2008, 14:49

O poza cu GINGIRICA
Gingirca.jpg
(4.52 KiB) Descărcat de 6197 ori

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: balta de salau

Mesaj de Qnyx » 25 Mar 2008, 15:12

Deci la gigngirica am avut cele mai frumoase experiente de pescuit din viata mea la canalul 5, complexul lagunar Razelm-Sinoe. Pestele de acolo are o preferinta aparte spre pestele asta mic. Succesul unei partide de pescuit in lacul respectiv este impartit de a avea si a nu avea gingirica.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta de salau

Mesaj de sdaniel » 24 Iun 2008, 17:20

Stiu ca ultimul post din acest topic este destul de vechi, dar ma gandeam ca poate mai citeste cineva ... sambata trecuta(21.06) am fost la Mihailesti in zona satului Draganesti parca sau ceva de genu :oops: . Am cautat crapul insa slab, 2 trasaturi = 1 sg crap la 3 kg. Dup-amiaza pe caldura aia mi-a venit ideea sa pun singurul forfac pt rapitor in trusa , in carlig am pus bucata de bibanel prins la undita, si dupa 15 min aprox. surpriza; primu strapazan aproape de kg si mai departe am insistat cu inca 2 lansete pe care din nefericire nu am avut carlige tocmai potrivite pt rapitor si am avut multe rateuri insa pana la urma am prins 12 salai.Am incercat si la plastic dar apa scazuse foarte mult si in mal erau foarte multe alge , a atacat 1 sg biban destul de frumusel. Nu a venit nimeni sa ia taxa.
Dan Serban

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la salau”