Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Butaru Gabriel » 22 Iul 2010, 16:50

ce ai vrut sa-mi comunici? :D[/quote]

Asa vine vorba nu trebuie sa va suparati, si eu am patit cu altceva cum defapt cred ca nu egzista pescar sa nu se pacaleasca cu cevea anume. Doar reclama este sufletul comertului nu. Sanatae si scuze daca v-am suparat cu ceva.

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de STAN MIHAI » 22 Iul 2010, 20:34

Multa Bafta scrie:ce ai vrut sa-mi comunici? :D
Asa vine vorba nu trebuie sa va suparati, si eu am patit cu altceva cum defapt cred ca nu egzista pescar sa nu se pacaleasca cu cevea anume. Doar reclama este sufletul comertului nu. Sanatae si scuze daca v-am suparat cu ceva.[/quote]
stai linistit ,nu m-am suparat :-h
Imagine

Avatar utilizator
florinio2006
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 26 Noi 2008, 21:34

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de florinio2006 » 27 Aug 2010, 09:40

raulytto69 scrie:Am primit astazi un mail de la o firma ce distribuie cele trebuincioase pescuitului prin care eram anuntat ca au adus ultima fitza in materie de nadit si anume racheta SPOMB. Este mai mult un proiectil decat o racheta. Ca recomandari: a se utiliza o lanseta de cel putin 5lb si inaintas de cel putin 45lb. Intrebarea mea este: daca eu am lanseta de 3,5lb si inaintas de 25lb are rost sa o cumpar? trebuie un upgrade (spod + fir)? multumesc anticipat!
draga viitor mire! eu am achizitionat SPOMB-ul chiar la aparitia sa pe piata la pretul de 65 lei de la Big Fish!
nu iti recomand folosirea ei decat daca vrei sa nadesti cu boilesuri la o distanta mica!maximum 50 m!are probleme la sistemul de inchidere si este greu de lansat la distanta!nu o recomand decat dusmanilor!

fir intins!

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

spomb

Mesaj de miska » 30 Sep 2010, 23:26

sal cine a folosit noua racheta spomb si poate da cateva pareri despre ea multumesc
always think like a fish

Avatar utilizator
dktaxi
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 06 Apr 2008, 20:40
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: spomb

Mesaj de dktaxi » 01 Oct 2010, 09:05

super tare din toate punctele de vedere

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: spomb

Mesaj de Alexandru Mihai » 01 Oct 2010, 09:31

salut, am folosit eu , este excelent dar din pacate nu este foarte rezistent, poate ca nu am nimerit eu un spomb bun, merita toti bani.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Marius Vintila » 15 Noi 2010, 11:24

Eu tot cred ca cel mai bun SPOMB este barcuta :))
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Alexandru Mihai » 15 Noi 2010, 20:14

Daywalker scrie:Eu tot cred ca cel mai bun SPOMB este barcuta :))
si in concurs ce faci?

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de iulian petre » 15 Noi 2010, 21:50

Am cumparat si eu sa vad ce poate si am ramas impresionat de ce poate . Din cauza greutatii cu ,care am incarcat-o la inceput am rupt inaintasul dar am reparat repede aceasta mica problema . Fara un bat special de nadit de minim 5 lb nu are rost sa cumparati ca nu puteti arunca departe .Fac aruncari de peste 100 metrii destul de usor dar trebuie echilibrata bine inainte de lansare.Am reusit pana acum sa las doua in apa dar din greseala mea .De plutit pluteste dar daca nu bate vantul spre tina "la revedere " :(( .Am avut cu una o problema ca se declansa singura cand fortam mai tare dar se rezolva daca scoti arcul si-l intinzi mai tare . O recomand pentru cine are spod . Eu unul nu o sa mai plec la pescuit fara aceasta inventie . Atentie la incarcare ca trebuie facut-a cu partea cu "declansatorul rosu" in jos si nu trebuie bagat nimic in "camera" din fata . Alt lucru important este sa reglezi bine "motul" ala de care se prinde ca el culiseaza si daca nu este echilibrat pe centru racheta intra in balans in aruncare si nu se duce mult . Am nadit cu bile ,porumb ucat ,porumb fiert ud,pelete ,mamaliga sfaramata etc etc si nu am avut nici o problema dar am avut grija sa echilibrez greutatea ...(dupa ca o incarci o scutiri putin sa se acopere golurile ramase libere). Cand lansezi e bine sa urmaresti cand este pe "cadere" si sa o opresti ca nu mai face asa galagie si o recuperzi si mai repede.Practic abia atinge apa si deja este in drumul de intoarcere . Am facut sute de lansari si mi-am facut o idee de functionare cat mai buna .

In concluzie este buna dar trebuie acordat mai multa atentie la incarcare,echilibrare si daca nadesti cu particule mici sa nu intre in declansator si in zona din coada unde se inchide etans.O ZI BUNA ! ;)

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Ion Mironov » 15 Noi 2010, 22:36

multumim iulica pt explicatie....ai talent ce sa mai....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Marius Vintila » 16 Noi 2010, 18:55

Alexandru Mihai scrie:
Daywalker scrie:Eu tot cred ca cel mai bun SPOMB este barcuta :))
si in concurs ce faci?
Nu ma prezint :)... Nu sincer, n-am avut onoarea sa intru in concursuri.

Iti dai seama ca si eu imi doresc sa incerc. Si pe mine ma roade curiozitatea.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Ion Mironov » 16 Noi 2010, 21:22

Daywalker scrie:Iti dai seama ca si eu imi doresc sa incerc. Si pe mine ma roade curiozitatea.
schimba avataru' ca daca te prinde lumea pe la concursuri.....isi descarca nervii pe fata de la avatar si nu ai vrea sa fii in locul ei.... :)) :)) :)) :)) :)) :)) :D
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de Marius Vintila » 18 Noi 2010, 19:07

Ma gandeam eu ca asa veti reactiona :)) :))...L-am schimbat, cu toate ca ne mai clateam si noi ochii :))
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de cristian505ro » 19 Dec 2010, 18:37

Este foarte bun. Am folosit destul de mult anul acesta, cu lanseta spod de 4,5 lbs. ( e la limita dar am aruncat si 130 m.) cu fir de 0.23 si inaintas textil ( pentru distanta) sau numai cu monofilament de 0.38 unde nu era nevoie de distanta mare : 70-85 m. Poti pune orice in el, foarte repede si lejer, nu trebuie sa il umpli,pui la jumatate caci e suficient si nu blochezi mecanismul de inchidere cu nada, caci altfel risti sa se deschida in lansare.
Am inteles dar nu sunt foarte sigur ca ar fii unele concursuri unde regulamentul il interzice.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Racheta nadire "SPOMB"- informatii utilizatori

Mesaj de iulian petre » 19 Dec 2010, 21:04

[quote="cristian505ro"]
Am inteles dar nu sunt foarte sigur ca ar fii unele concursuri unde regulamentul il interzice.[/quote]

--------
ai inteles bine :-/ .In regulamentul de la calificari cips-fips zice ca ai voie cu "rachete de nadire cu diametru interior de maxim 50 mm si lungime de maxim 200 mm aruncate cu ajutorul unei lansete"

Se pare ca interiorul este mai mare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”