SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 19 Noi 2010, 15:03

85alexe scrie:@ Razvan G.
sa-mi fie cu iertare dar ai impresia ca esti singurul care pescuieste cu bile (sau echipa voastra)???
din certaret pe forum in 2-3 luni ai devenit expert in bile ... + moderator BD :-t

Ti-am spus sau am spus eu ca sunt expert in bile ?
Vad ca vrei sa ma si certi ptr simplul fapt ca mi-am dat cu parerea.
Sau vrei sa ne certam asa de dragul artei?
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 19 Noi 2010, 15:30

[quote="Dan Mitranescu"]@ Razvan
Ai sustinerea mea in eliminarea momitorului in concursurile de pe MV2 in situatia in care ... am sa vad ca sustii eliminarea regulilor de genul : "exclusiv la boilies" , "nu se puncteaza tenul" ,"se puncteaza de la 5kg (nu de la 1,5kg) " ,"interzis porumbul la ac si la nadit" ...in alte concursuri.

Numai asa faci dovada ca cererea ta de eliminare a momitoarelor din concursurile de pe MV2 este sustinuta de dorinta apropierii regulamentelor de cele internationale. Pana atunci pare a fi un interes personal.

Momitorul reprezinta o mica extindere a bagajului de cunostinte pe care le are pescarul de crap , iar regulile de mai sus sunt o limitare a acestora.

Un exemplu (ca sa vorbim aceiasi limba :D ) : cei mai buni si completi luptatori sunt cei din MMA . Normal ca un boxer vrea sa se bata cu ei numai in stilul pe care il stie. Eu as prefera sa ma bat cu ei la sah ... ! :D

Atata timp cat MMA in pescuit inseamna regulament CIPS-FIPS hai sa tindem catre "complet".


Dane as incepe cu o intrebare daca imi este permis
Care este satisfactia ta ca pescar de crap?
Cand prinzi mic si mult sau cand dai in dulapi si corpul iti este invadat de adrenalina si iti dai seama ca prin strategia pe care ai adoptato ,ti-a venit si ai reusit sa pui pe mal un dulap trecut de 15 kg?
Eu de exemplu nu sunt adeptul pescuitului viteza si nu din cauza faptului cum ar tinde sa creada unii,ca nu-mi place munca in stand.Ba din contra pot sa-ti confirme atat Iohann cat si TOTO ,faptul ca de joi pana duminica am dormit doar 6 ore langa lansete.Ptr mine placerea de a pescui la crap este incununata in mom in care stiu ca la capatul liniei am ceva mare.Pescuitul la ciortan devine foarte repede rutina si sti ca in mom in care ai lansat te astepti 90% sa-ti intre nu mai mare de 5 kg.
Nu sunt impotriva porumbului si a oricarei nada din derivatele acestuia,nu am absolut nici o problema cu tenul samd.
Dar hai sa nu amestecam pescuitul la crap traditional ,cu pescutiul la feeder cu scule fine.
Si iti mai spun ceva:atat timp cat MV va fi populata in mod sistematic cu peste nou ,absolut nimeni pe clasamentul cantitate si pescuind la boilies,nu va face mare lucru in fata la mamaliga.Sti si tu asta foarte bine si cred ca-mi dai dreptate.
Eu cand ti-am spus ca eram foarte bucuros de faptul ca am facut o medie foarte mare pe primi 5 pesti ,insemna faptul ca strategia de a captura si selecta pestii foarte mari a dat rezultate.
Ptr ca nu stiu daca tu ai avut din 17 pesti dati la cantar ,cantitatea de 120 kg.Eu cred ca tu faceai 120 kg din cel putin 30 pesti.
Pana la urma toti cei care merg la concursuri trag ptr acelasi tel.Cantitatea de peste scos si cantarit.
Oricum ma voi opri din acest subiect ptr ca sunt pescari pe care ii deranjeaza faptul ca am castigat un concurs si ei cred acum ca mi-am luat avant,ceea ce este total gresit.
O zi buna iti si va doresc.
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de tonny » 19 Noi 2010, 21:20

@Razvan,daca imi permiti,


Mie sincer imi place atitudinea ta si metoda care o aplicati voi in concurs eu zic ca este una foarte buna si eficace in orice concurs,chiar daca nu o sa castigati o sa fiti totusi pe podium cu aceasta abordare.

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de vioril » 19 Noi 2010, 21:33

daca-mi permiteti sa spun si eu ceva ( cu toate ca nu prea am dreptul sa intervin ) , dar fotbalul se joaca pe goluri ( orice fel de peste-ti intra , mic , mijlociu sau mare ) ca sa castigi , iar sahul se joaca pe dat MAT ( adica poti sta cu piesele-n fata mult si bine ,depinde de adversar , in cazul nostru pestii peste 15 kg , ) , care se pare ca- i place lui Dan si lui Razvan , dar fotbalul se pare ca doar lui Dan ii prieste .


fire intinse si tot respectul !!!!!!

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Alexandru Mihai » 19 Noi 2010, 21:34

@Militianu Gras & Chelios

Sa sti ca nu deranjezi pe nimeni cu faptul ca ai castigat un concurs...felicitari inca o data...ati demonstrat ca meritati locul I.
Voi stiati ca aveti peste mare in fata si ati facut strategia pentru dulapi, ceilalti care au cazut pe locuri unde apa era mica si-au facut strategia pentru peste mic, voi ati vizat ambele clasamente iar noi doar un clasament.
Intrebare : cum ati fi abordat voi concursul daca erati in zona cu apa mic si peste mic ?

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de vioril » 19 Noi 2010, 21:43

offffffff Maxx , Maxx, :-h :-h :-h :-h ,ar fi dat cu bile mici, ce e asa greu

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 19 Noi 2010, 22:33

tonny scrie:@Razvan,daca imi permiti,


Mie sincer imi place atitudinea ta si metoda care o aplicati voi in concurs eu zic ca este una foarte buna si eficace in orice concurs,chiar daca nu o sa castigati o sa fiti totusi pe podium cu aceasta abordare.
Multumesc frumos ptr postare si sper sa fie adevarata in totalitate mai putin fraza cu :chiar daca nu o sa castigati ;)
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 19 Noi 2010, 22:35

vioril scrie:daca-mi permiteti sa spun si eu ceva ( cu toate ca nu prea am dreptul sa intervin ) , dar fotbalul se joaca pe goluri ( orice fel de peste-ti intra , mic , mijlociu sau mare ) ca sa castigi , iar sahul se joaca pe dat MAT ( adica poti sta cu piesele-n fata mult si bine ,depinde de adversar , in cazul nostru pestii peste 15 kg , ) , care se pare ca- i place lui Dan si lui Razvan , dar fotbalul se pare ca doar lui Dan ii prieste .


fire intinse si tot respectul !!!!!!
Putina ironie in mesajul tau dar nu este absolut nici o problema,insa sa sti ca fotbalul se mai joaca si in deplasare nu doar acasa iar pana in prezent este cam 2-1 ptr echipa mea ;)
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 19 Noi 2010, 22:36

Alexandru Mihai scrie:@Militianu Gras & Chelios

Sa sti ca nu deranjezi pe nimeni cu faptul ca ai castigat un concurs...felicitari inca o data...ati demonstrat ca meritati locul I.
Voi stiati ca aveti peste mare in fata si ati facut strategia pentru dulapi, ceilalti care au cazut pe locuri unde apa era mica si-au facut strategia pentru peste mic, voi ati vizat ambele clasamente iar noi doar un clasament.
Intrebare : cum ati fi abordat voi concursul daca erati in zona cu apa mic si peste mic ?
Pe bile dragul meu Maxx,pe bile :)) :)) :))
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 19 Noi 2010, 22:38

vioril scrie:offffffff Maxx , Maxx, :-h :-h :-h :-h ,ar fi dat cu bile mici, ce e asa greu
Spre surprinderea ta numai pe bile mici am dat ....inca o ironie la fel de mica precum bilele noastre ;)
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Noi 2010, 23:23

Razvan Garcea scrie:

Dane as incepe cu o intrebare daca imi este permis
Care este satisfactia ta ca pescar de crap?
Cand prinzi mic si mult sau cand dai in dulapi si corpul iti este invadat de adrenalina si iti dai seama ca prin strategia pe care ai adoptato ,ti-a venit si ai reusit sa pui pe mal un dulap trecut de 15 kg?
Eu de exemplu nu sunt adeptul pescuitului viteza si nu din cauza faptului cum ar tinde sa creada unii,ca nu-mi place munca in stand.Ba din contra pot sa-ti confirme atat Iohann cat si TOTO ,faptul ca de joi pana duminica am dormit doar 6 ore langa lansete.Ptr mine placerea de a pescui la crap este incununata in mom in care stiu ca la capatul liniei am ceva mare.Pescuitul la ciortan devine foarte repede rutina si sti ca in mom in care ai lansat te astepti 90% sa-ti intre nu mai mare de 5 kg.
Nu sunt impotriva porumbului si a oricarei nada din derivatele acestuia,nu am absolut nici o problema cu tenul samd.
Dar hai sa nu amestecam pescuitul la crap traditional ,cu pescutiul la feeder cu scule fine.
Si iti mai spun ceva:atat timp cat MV va fi populata in mod sistematic cu peste nou ,absolut nimeni pe clasamentul cantitate si pescuind la boilies,nu va face mare lucru in fata la mamaliga.Sti si tu asta foarte bine si cred ca-mi dai dreptate.
Eu cand ti-am spus ca eram foarte bucuros de faptul ca am facut o medie foarte mare pe primi 5 pesti ,insemna faptul ca strategia de a captura si selecta pestii foarte mari a dat rezultate.
Ptr ca nu stiu daca tu ai avut din 17 pesti dati la cantar ,cantitatea de 120 kg.Eu cred ca tu faceai 120 kg din cel putin 30 pesti.
Pana la urma toti cei care merg la concursuri trag ptr acelasi tel.Cantitatea de peste scos si cantarit.
Oricum ma voi opri din acest subiect ptr ca sunt pescari pe care ii deranjeaza faptul ca am castigat un concurs si ei cred acum ca mi-am luat avant,ceea ce este total gresit.
O zi buna iti si va doresc.
Razvan daca ne raportam la concursuri singura mea satisfactie este sa le castig sau sa ma clasez cat mai bine.
Anul acesta am avut la Cupa Acvila cele mai prolifice 24 de ore de pescuit . Nu a fost atat de discutat aspectul ,dar eu cred ca este un record mondial : 600kg in 24 de ore !!!

Nu am spus niciodata pentru ca nu ma interesa asta : media pestilor in aceasta cantitate a fost de 10kg cu foarte multe exemplare intre 14 si 16 kg. Pescuiam cu fire de 0,40 ,trageam cat puteam de ei si odata ajunsi in minciog nici macar nu stiam ce greutate au . Aflam de la partenerul meu Gabi dupa ce ii baga in sac : "...avea cam 15 kg !..."
Am pescuit cu momelile mele de baza si sunt absolut constient ca am avut acest rezultat datorita locului care tinea extrem de mult peste mare.

In primavara am castigat concursul de pe Moara cu locul 1 la "calitate" ,in total din 5 pesti 63 de kg. Iar am stiut ca standul 1 a fost cauza ...

Ideea este ca pestii mari se prind pe zone extrem de limitate si nu trebuie sa ai cine stie ce calitati (exemplul meu ... :D ) , iar concursurile se pot castiga de pe toata balta si numai cu munca .Asta inseamna sport pentru mine !

Daca este sa ma refer la pescuitul crapului de placere cea mai mare satisfactie o am cand scot crapi de 9-10 kg pe Dunare sau Olt . Numai acolo pescuiesc. Ca o paralela ,nu exista crap in concursuri sa stimuleze adrenalina de care aminteai, ca atunci cand prinzi un crap de 5kg cu fire de 0,50 printre ramurile copacilor scufundati in Dunare . Are 50% sanse sa scape fata de crapii din concursuri care indiferent de marime ies la minciog si cu fire de 0,20.

Totusi fiecare cu placerile lui si eu nu spun ca ale mele sunt idealul. Totodata nu judec pe nimeni .
Lucrez cu multi pescari. Clientii mei sunt si pescari de albitura , bibani sau carasei. Toti freamata inainte sa mearga la pescuit si sunt absolut incantati de rezultate.
M-am obisnuit sa inteleg oamenii ,sa le respect placerile si sa ma rezum la faptul ca ne uneste aceiasi pasiune si anume pescuitul .

Avatar utilizator
Ciuchi
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 21 Feb 2009, 02:18
Localitate: Pitesti

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Ciuchi » 20 Noi 2010, 00:33

Dan Mitranescu scrie:Ca o paralela ,nu exista crap in concursuri sa stimuleze adrenalina de care aminteai, ca atunci cand prinzi un crap de 5kg cu fire de 0,50 printre ramurile copacilor scufundati in Dunare . Are 50% sanse sa scape fata de crapii din concursuri care indiferent de marime ies la minciog si cu fire de 0,20.
Aici sunt deacord 100%. Ma duc de 2 ori pe an la Crisan, primavara si toamna si pescuiesc pe Dunarea Veche (ingusta cine stie locul). De la delkimi, tribaluri, ultegre, etc... la bete de 2,4m din fibra, fir de 0,50 si clopotei. Si cand da nu unul de 5, unul de 3kg in betele alea si frana e stransa la maxim, ca daca a plecat 1 metru e deja in buturi si la revedere... e... atunci adrenalina frate... face batu ca toti dracii si firul acu' e in dreapta acu' e in stanga... e total diferit pescuitul de dunare fata de cel de balta si de competitii, insa sincer va spun ca n-am avut in viata mea adrenalina la pesti peste 10 kg cum am la unul de 4-5 in delta... Intr-o balta, mai ales fara agatatura, rabdare sa ai si sa sti sa lucrezi cu mulineta... si scoti orice dulap cu orice fir... insa pe Dunare... numai mi-aduc aminte si-mi dardaie chilotii :D
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Razvan Garcea » 20 Noi 2010, 10:10

Dan Mitranescu scrie:
Razvan Garcea scrie:

Dane as incepe cu o intrebare daca imi este permis
Care este satisfactia ta ca pescar de crap?
Cand prinzi mic si mult sau cand dai in dulapi si corpul iti este invadat de adrenalina si iti dai seama ca prin strategia pe care ai adoptato ,ti-a venit si ai reusit sa pui pe mal un dulap trecut de 15 kg?
Eu de exemplu nu sunt adeptul pescuitului viteza si nu din cauza faptului cum ar tinde sa creada unii,ca nu-mi place munca in stand.Ba din contra pot sa-ti confirme atat Iohann cat si TOTO ,faptul ca de joi pana duminica am dormit doar 6 ore langa lansete.Ptr mine placerea de a pescui la crap este incununata in mom in care stiu ca la capatul liniei am ceva mare.Pescuitul la ciortan devine foarte repede rutina si sti ca in mom in care ai lansat te astepti 90% sa-ti intre nu mai mare de 5 kg.
Nu sunt impotriva porumbului si a oricarei nada din derivatele acestuia,nu am absolut nici o problema cu tenul samd.
Dar hai sa nu amestecam pescuitul la crap traditional ,cu pescutiul la feeder cu scule fine.
Si iti mai spun ceva:atat timp cat MV va fi populata in mod sistematic cu peste nou ,absolut nimeni pe clasamentul cantitate si pescuind la boilies,nu va face mare lucru in fata la mamaliga.Sti si tu asta foarte bine si cred ca-mi dai dreptate.
Eu cand ti-am spus ca eram foarte bucuros de faptul ca am facut o medie foarte mare pe primi 5 pesti ,insemna faptul ca strategia de a captura si selecta pestii foarte mari a dat rezultate.
Ptr ca nu stiu daca tu ai avut din 17 pesti dati la cantar ,cantitatea de 120 kg.Eu cred ca tu faceai 120 kg din cel putin 30 pesti.
Pana la urma toti cei care merg la concursuri trag ptr acelasi tel.Cantitatea de peste scos si cantarit.
Oricum ma voi opri din acest subiect ptr ca sunt pescari pe care ii deranjeaza faptul ca am castigat un concurs si ei cred acum ca mi-am luat avant,ceea ce este total gresit.
O zi buna iti si va doresc.
Razvan daca ne raportam la concursuri singura mea satisfactie este sa le castig sau sa ma clasez cat mai bine.
Anul acesta am avut la Cupa Acvila cele mai prolifice 24 de ore de pescuit . Nu a fost atat de discutat aspectul ,dar eu cred ca este un record mondial : 600kg in 24 de ore !!!

Nu am spus niciodata pentru ca nu ma interesa asta : media pestilor in aceasta cantitate a fost de 10kg cu foarte multe exemplare intre 14 si 16 kg. Pescuiam cu fire de 0,40 ,trageam cat puteam de ei si odata ajunsi in minciog nici macar nu stiam ce greutate au . Aflam de la partenerul meu Gabi dupa ce ii baga in sac : "...avea cam 15 kg !..."
Am pescuit cu momelile mele de baza si sunt absolut constient ca am avut acest rezultat datorita locului care tinea extrem de mult peste mare.

In primavara am castigat concursul de pe Moara cu locul 1 la "calitate" ,in total din 5 pesti 63 de kg. Iar am stiut ca standul 1 a fost cauza ...

Ideea este ca pestii mari se prind pe zone extrem de limitate si nu trebuie sa ai cine stie ce calitati (exemplul meu ... :D ) , iar concursurile se pot castiga de pe toata balta si numai cu munca .Asta inseamna sport pentru mine !

Daca este sa ma refer la pescuitul crapului de placere cea mai mare satisfactie o am cand scot crapi de 9-10 kg pe Dunare sau Olt . Numai acolo pescuiesc. Ca o paralela ,nu exista crap in concursuri sa stimuleze adrenalina de care aminteai, ca atunci cand prinzi un crap de 5kg cu fire de 0,50 printre ramurile copacilor scufundati in Dunare . Are 50% sanse sa scape fata de crapii din concursuri care indiferent de marime ies la minciog si cu fire de 0,20.

Totusi fiecare cu placerile lui si eu nu spun ca ale mele sunt idealul. Totodata nu judec pe nimeni .
Lucrez cu multi pescari. Clientii mei sunt si pescari de albitura , bibani sau carasei. Toti freamata inainte sa mearga la pescuit si sunt absolut incantati de rezultate.
M-am obisnuit sa inteleg oamenii ,sa le respect placerile si sa ma rezum la faptul ca ne uneste aceiasi pasiune si anume pescuitul .
Dane, inca o data revin si spun:nu am contestat modul sau felul tau de a prinde peste.Eu mi-am expus un punct de vedere fata de momitoare si am si spus ca prin asa ceva tu iti faci un avantaj pe care il exploatezi la maxim.Nimic rau in chestia asta.Faptul ca tu ai facut la deversor o medie de 63 kg in primavara iar noi am facut pe standul A6 de fapt si de drept aceasta medie ,nu face decat sa ma bucure si sa imi demonstreze inca o data ca ceea ce am gandit cu echipa mea a dat rezultate mai mult decat satisfacatoare iar selectia a functionat.
Daca iti aduci aminte ,la Cupa Iernii pe standul unde am stat noi acum au fost niste baieti din Craiova printre care si campionul national la tineret.Ei au dat numai pe momitor si s-au taiat in maxim 30 ore.Noi am dat pe bile nu ne0am taiat absolut deloc ba din contra eu cred ca am facut un rezultat remarcabil pe acel loc cotat si de Iohann si de Radu ca unul dintree cele mai slabe locuri de pe sectorul A.
Sa nu ai cumva impresia ca te cert sau ca-ti contest valoarea sau ca spun toate aceste lucruri din invidie.Departe de mine si cred ca ti-ai dat seama pana acum.Eu ptr mine sunt fericit ca din 4 participari anul acesta am 5 trofee iar rasplata cea mai mare a fost faptul ca am cunoscut oameni la care ma uitam ca la niste zei.Si aici nu sunt lingau sau chestii de genul asta.Ptr mine conteaza enorm de mult ca ma baga in seama unu si altul si mai ales ca ma apreciaza ptr munca depusa in sanul echipei si ca isi pot face planuri pe seama mea ptr la anul.
Cu alte cuvinte ma simt un pescar fericit la inceput de drum ;)
Weekend placut
:!:
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de Adrian B » 20 Noi 2010, 16:54

Salut,

Dan Mitranescu este un pescar foarte bun. Are pozitii decente pe forumuri. Argumentate.
Stilul lui este imbatabil din punctul meu de vedere pe regulamentul fips-cips. Stilul + experienta.
Pe balti ca Moara, Tancabesti, Cercani, chiar Sarulesti, etc (balti suprapopulate cu o medie a pestilor de 5 kg) la cantitate va castiga mamaliga, porumbul, semintele.
Categoric, mamaliga este o nada net inferioara boiliesului, insa pe balti suprapopulate cu concurenta pentru hrana, mamaliga & porumbul va fi prima alegere a pestelui mai ales pe termen scurt si mediu. Cu toate acestea, unii pescari au avut rezultate f bune la boilies chiar si pe acest gen de lacuri in competitii. Bogdan Dragan de exemplu. Pe acest gen de lacuri conteaza locul si adaptarea la loc. Seriozitatea si munca.
Daca in balta in care pescuim ar fi doar crap, viermusul cred ca ar fi imbatabil. Boiliesul a fost inventat ca o modalitate de selectie. Din punctul meu de vedere aceasta este o nada moderna, si imi place sa cred ca odata ce crapul isi da seama de aportul nutritiv al acesteia, mamaliga se taie. Lucrurile sunt simple, de principiu, daca vrei cantitate si un raspuns mai rapid: mamaliga/porumb. Selectia o face boiliesul prin diametru, duritate si aportul nutritiv.
M-am bagat si eu in seama, ca mi-a placut discutia. :)

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: SUPER CUPA CAMPIONILOR -MOARA VLASIEI 2-editia 1-Desfasurare

Mesaj de vioril » 20 Noi 2010, 20:39

Salutare !


Parerea mea ( chiar daca nu mi-a cerut-o nimeni ) este ca aceste concursuri sunt foarte benefice pentru toti concurentii , indiferent la ce dau sau cum abordeaza concursul , atata timp cat vorbesc ,scriu , povestesc , intre ei cat si pentru altii ceea ce au facut . Da , aceste informatii si concursuri consider ca sunt benefice pentru cei ce participa sau se califica la diferite competitii internationale sau mondiale , nu credeti ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”