Marea provocare...reloaded !

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 30 Noi 2010, 19:11

E normal sa fie mai multe rateuri deoarece firul sta intins pe verticala si pestele va simti imediat rezistenta acestuia, fata de cazul cand montura este pe fund iar rezistenta o simte abia in momentul preinteparii. Oricum, in primul caz, preinteparea se face la cea mai mica miscare a pestelui din locul unde a pus botul pe momeala.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Noi 2010, 19:22

Asa se intampla cand montura culiseaza greu prin plumb.
Puteti vedea acelasi efect pe niste filmari dintr-un concurs de la Moara cand bagam scobitori pe teava de la momitor pentru o autoantepare mai buna. La fel atarna forfacul la 1m de momitor ...dupa ce pestele isi lua fir la intepare .

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Adrian Onisoru » 30 Noi 2010, 21:32

D-le Stefan va multumesc inca o data pentru ajutor. ATENTIE !!! Pozele sunt postate in ordinea 3, 2, 1 - comentate de mine putin mai sus. Inca nu-mi dau seama ce am gresit (cu tot ajutorul d-lui Stefan.
D-l Mitranescu se vede ca are experienta la pescuit de crap deoarece a elucidat imediat ce e cu distanta aceea asa de mare (1-2m). Ar fi foarte interesant sa aflam ce au pe firul de par... Mai caut...

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Noi 2010, 22:54

Adrian Onisoru scrie:D-le Stefan va multumesc inca o data pentru ajutor. ATENTIE !!! Pozele sunt postate in ordinea 3, 2, 1 - comentate de mine putin mai sus. Inca nu-mi dau seama ce am gresit (cu tot ajutorul d-lui Stefan.
D-l Mitranescu se vede ca are experienta la pescuit de crap deoarece a elucidat imediat ce e cu distanta aceea asa de mare (1-2m). Ar fi foarte interesant sa aflam ce au pe firul de par... Mai caut...
"teoretic" trebuia sa fie montura zig-rig . Asa trebuia sa o vada toata lumea.
Practic a fost o galusca ... :D

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Dec 2010, 01:12

se poate vedea clar intr-una din poze unde forfacul are in jur de 25-30 cm ;)
.....or fi fost bune galustile Dane de le-au inghitit baietii?!?!?!?!?! :))

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 01 Dec 2010, 02:09

Sunteti un pic in eroare. Prima fotografie este facuta la un alt moment al zilei sau in alta zi (tipul poarta pantaloni scurti) si este clar o montura normala (ca lungime a forfacului). In celelalte doua fotografii este cel mai probabil vorba de zig-rig, deoarece genul acela de plumb in-line cu tub antitangle siliconic aluneca foarte usor pe fir in cazul in care pestele smulge vartejul si nu are cum sa ramana suspendat pe fir la o asemenea distanta si aproape pe verticala. Daca ar fi fost leadcore si plumbul ar fi iesit din vartej, atunci s-ar fi vazut leadcorul sub plumb nu deasupra lui iar tija rigida antitangle nu poate fi atat de lunga. Iata ca ramane o singura varianta. Zig-rig.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 01 Dec 2010, 12:06

Nu o sa se castige niciodata un concurs cu niste picaturi de colorant puse pe saculetul solubil ... si totusi Africa de Sud a castigat CM 2008 de la ei cu aceasta metoda ...,dar nu era pentru crapi ci pentru ceilalti concurenti care cautau picaturile castigatoare de CM in loc sa vada ca africanii nadeau tone pentru a tine pestele pe vad ...

Nu o sa se castige niciodata un concurs aruncand sute de kg de nada in apa intr-un lac ce are foarte putin peste ... si totusi Africa de Sud a castigat CM din Franta 2009 cu aceasta metoda ...tot o galusca prin care toti cei care au fost influientati si-au stricat locurile de pescuit .

Nu o sa se castige niciodata un concurs cu montura zig-rig ... si totusi Africa de Sud a castigat CM Anglia 2010 afisand aceasta montura ... Sper sa o recunoasca public ca a fost o diversiune asa cum au facut-o si in Franta pentru ca altfel ne contrazicem inutil.

Asta cred eu .

Era interesanta parerea membrilor lotului despre acest subiect ...Ei stiu mai bine cu ce s-au prins crapii de catre echipele castigatoare si care a fost metoda obtima de pescuit la acest CM . Nu cred ca este o rusine in situatia in care au fost influientati partial si ei , dar este bine pentru modul de a trata un concurs de cei de la noi. Multumesc anticipat indiferent de raspuns .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 02 Dec 2010, 11:09

Eu cred ca adevarul e undeva pe la mijloc. Clar nu e o formula universal castigatoare folosirea substantel fluorescente. La fel de clar nu e regula sa pescuiesti in Anglia doar la zig-rig. Dar sudafricanii au abilitatea de a se adapta perfect locului in care se desfasoara CM si de a folosi metode specifice locului atunci cand trebuie, facand-o atat de mascat in toate celelalte actiuni ale lor, incat adversarii sunt derutati si tentati sa creada si sa aplice ceea ce vad, fara o experimentare anterioara si fara o analiza a motivatiei africanilor in orice modificare de strategie. Din pacate, pana sa intelegi exact ce fac, se termina concursul.
Sa luam exemplul substantei florescente. Au folosit-o in RSA deoarece lacurile in care pescuiesc acolo au adancimi mari si au dezvoltat o gama intreaga de arome bazate pe fluorescenta. De ce? Deoarece la adancimi mai mari lumina ajunge mai greu, in schimb razele ultraviolete care ajung activeaza fluorescenta substantei iar zona in care este plasata nada si montura devine luminoasa, adaugand un semnal in plus pestilor asupra locului de hranire, asociat cu celelalte elemente de atractie. Folosirea pe lacurile putin adanci europene, da, este o galusca, dar atentie, sistemul functioneaza totusi si in aceste ape atunci cand este nebulozitate scazuta, pe vreme inorata, dimineata inainte de rasarit sau in amurg.
La fel si cu zig-rigul. E clar ca au prins peste la montura asta si fotografia o demonstreaza dar cred ca au folosit-o doar in momentele cand apreciau ca pestele e ridicat in masa apei. Ca or fi lasat-o la vedere tot timpul, asta da, e o galusca. Pentru cine inghite totul nemestecat.
Tema trebuie facuta dinainte si temeinic. 3-4 zile petrecute pe un lac strain, pe care fiecare incearca altceva si cine prinde mai mult da tonul la strategie, e o adevarata loterie.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Dec 2010, 11:52

florentiniuga scrie:Eu cred ca adevarul e undeva pe la mijloc. Clar nu e o formula universal castigatoare folosirea substantel fluorescente. La fel de clar nu e regula sa pescuiesti in Anglia doar la zig-rig. Dar sudafricanii au abilitatea de a se adapta perfect locului in care se desfasoara CM si de a folosi metode specifice locului atunci cand trebuie, facand-o atat de mascat in toate celelalte actiuni ale lor, incat adversarii sunt derutati si tentati sa creada si sa aplice ceea ce vad, fara o experimentare anterioara si fara o analiza a motivatiei africanilor in orice modificare de strategie. Din pacate, pana sa intelegi exact ce fac, se termina concursul.
Super concluzionat ! ( totusi pe undeva pe la trei sferturi nu pe la mijloc ... :D )
Serios ...asa este !
De cele mai multe ori cateva ore de judecare gresita a unei strategii fac sa se piarda concursul.
Si o singura lanseta inactiva duce la acelasi lucru.
florentiniuga scrie: Sa luam exemplul substantei florescente. Au folosit-o in RSA deoarece lacurile in care pescuiesc acolo au adancimi mari si au dezvoltat o gama intreaga de arome bazate pe fluorescenta. De ce? Deoarece la adancimi mai mari lumina ajunge mai greu, in schimb razele ultraviolete care ajung activeaza fluorescenta substantei iar zona in care este plasata nada si montura devine luminoasa, adaugand un semnal in plus pestilor asupra locului de hranire, asociat cu celelalte elemente de atractie. Folosirea pe lacurile putin adanci europene, da, este o galusca, dar atentie, sistemul functioneaza totusi si in aceste ape atunci cand este nebulozitate scazuta, pe vreme inorata, dimineata inainte de rasarit sau in amurg.
Aici nu pot sa fiu de acord. Se prinde crap noapte (poate mai bine ca ziua) se prinde crap pe ape tulburi ( pe Cornetu prindeam foarte bine numai cand crestea apa si venea tulbure ,chiar namoloasa ) , se prinde crap pe ape adanci 10-14 m foarte bine fara nici un semnal optic. (mai ales in perioada asta pe Dunare si raurile adanci ).
La CM din Africa de Sud echipa gazda a nadit cate o tona de nada pe fiecare stand ,iar multe tari au venit cu cate 200kg de nada pentru tot lotul . De ce alergau acestia din urma dupa substante miraculoase ???
florentiniuga scrie: La fel si cu zig-rigul. E clar ca au prins peste la montura asta si fotografia o demonstreaza dar cred ca au folosit-o doar in momentele cand apreciau ca pestele e ridicat in masa apei. Ca or fi lasat-o la vedere tot timpul, asta da, e o galusca. Pentru cine inghite totul nemestecat.
Tema trebuie facuta dinainte si temeinic. 3-4 zile petrecute pe un lac strain, pe care fiecare incearca altceva si cine prinde mai mult da tonul la strategie, e o adevarata loterie.
Asa este . O "ciupeala" de cativa pesti ,poate chiar unul, merge cautata in perioadele de inapetenta ale crapilor , dar trebuie foarte bine limitati si stiuti acesti timpi. Un ex. este pe baltile cu mult peste unde mananca pe patul de nada .Totusi sunt cateva ore ( ziua de obicei) cand tebuie pescuit izolat. Daca nu stii cand sa te intorci pe patul de nada ai pierdut.

Aceasta "slabiciune" de a copia in momente limita ne caracterizeaza pe toti mai mult sau mai putin.
In ultimul concurs de la Moara aveam ca echipa in ultima dimineata aproape o tona de peste cu avantaj de 400kg fata de celelalte fruntase. Pe loturi diferenta era destul de mica , in jur de 100kg care pentru trei echipe insemna putin.

In acel moment am avut o perioada de o ora in care nu am prins nimic. In schimb piticu in dreapta a luat 3-4 crapi.
Florin , partenerul meu , mergand sa imparta o cafea cu Piticu ;) , a sesizat ca acesta punea pasta pe boabele de porumb.
Nu ziceti ca am inceput sa cautam bile , sa le faramitam , sa le amestecam in mare viteza , pentru a face pasta, desi era clar ca pana in acel moment eram echipa care ne apropiasem cel mai bine de strategia obtima a acelui concurs , fara sa folosim "noile combinatii".
La un moment dat ,cand eram mozoliti amandoi de pasta rosie pe maini ,spun : "Da' nu sunte sanatosi la cap ... Asa am prins noi pana acum !" .Florin a zambit si el , ne -am spalat pe maini si daca tot facusem pasta am incarcat lansetele de rezerva cu cocoloase mari din ea ... ca poate venea si Piticu pe la noi ! ;) :D

Noua ne-a intrat in cele din urma pestele ,relund ritmul si am castigat . Daca ramaneam pe cocoloase de pasta , eventual cu o zi in urma ce faceam ... ???
Am invatat ceva totusi ;) ... Cateva echipe au retinut ca noi pescuiam si cu pasta ... ;)

Sa nu mai aduc aminte de mamaliga cu granule rosii pe care am folosit-o acum doi ani ! :D Mi-a fost rusine sa continui , dar deja multi erau convinsi ca de acolo vin rezultatele ! :D

Echipa Africii de Sud arunca totusi aceste galusti , perfect regulamentare , in concursuri.
Bravo lor. Am sa fac si eu la fel ! :D

Facem pariu ca la vara pe Moara o sa se pescuiasca cu CIP-CIP in nada ? :D

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Alexandru Mihai » 02 Dec 2010, 15:07

Facem pariu ca la vara pe Moara o sa se pescuiasca cu CIP-CIP in nada ?

Si se va nadi cu Tip-Top obligatoriu...

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de florentiniuga » 02 Dec 2010, 16:56

Dan Mitranescu scrie:Aici nu pot sa fiu de acord. Se prinde crap noapte (poate mai bine ca ziua) se prinde crap pe ape tulburi ( pe Cornetu prindeam foarte bine numai cand crestea apa si venea tulbure ,chiar namoloasa ) , se prinde crap pe ape adanci 10-14 m foarte bine fara nici un semnal optic. (mai ales in perioada asta pe Dunare si raurile adanci ).
La CM din Africa de Sud echipa gazda a nadit cate o tona de nada pe fiecare stand ,iar multe tari au venit cu cate 200kg de nada pentru tot lotul . De ce alergau acestia din urma dupa substante miraculoase ???
Nu ai retinut exact. Am spus ca "adauga" un semnal in plus pe langa celelalte, nu ca asta e semnalul care atrage. Africanii foloseau substanta pur si simplu pentru ca gama lor de arome o avea gata incorporata. Nada multa - verzeala multa. Ceilalti, care nu au mai vazut asa ceva si care nu aveau alta explicatie mai "comoda" vis-a-vis de pregatirea insuficienta cu nada la apetitul pestilor, a stilului surprinzator de pescuit cu nadire masiva si continua si a incapacitatii lor de a face fata unei asemenea solicitari, normal ca s-au repezit in cautarea formulei miraculoase, pe care s-au grabit sa o decreteze arma secreta a africanilor. Englezii se pare ca au avut experienta ceva mai consistenta si consilieri mai buni, fiind de altfel cam in fiecare an pe podium dar si ei au fost departe de performanta castigatorilor.

P.S. Legenda spunea ca substanta respectiva este extrasa dintr-o planta care se gaseste pe la ei si ca era normal sa o prefere crapii. Atat de speciala ca se poate fabrica si acasa cu o eprubeta si un arzator. (youtube pentru cine stie ce sa caute) ;)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de cristea radu » 02 Dec 2010, 19:33

@florentin
Asta este?
>FLUORESCEINA SODICA < Termeni medicali care incep cu litera f < Dictionar medical
substanta coloranta oranj, solubila în apa, care da o lumina stralucitoare verde, în lumina albastra. Solutia diluata de fluoresceina este utilizata pentru detectarea defectelor de comee, deoarece coloreaza doar zonele de epiteliu afectat. în angiografia retiniana se injecteaza fluoresceina într-o vena, urmarindu-se circulatia ei cu o camera speciala<
http://www.youtube.com/watch?v=A0Zv_7Sy ... detailpage
PS scuze de of-topic

Avatar utilizator
Adrian Onisoru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 06 Mai 2009, 11:45
Localitate: Tg-Mures

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de Adrian Onisoru » 03 Dec 2010, 23:15

Scuze d-le Mitranescu, ce e acest CIP-CIP?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de gor965 » 03 Dec 2010, 23:38

Adrian Onisoru scrie:Scuze d-le Mitranescu, ce e acest CIP-CIP?
:)) ...bombonicile alea mici de pe vremea lui Ceasca !...actualmente am vazut ca le mai pune lumea in coliva ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
avatar
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 26 Apr 2009, 01:04

Re: Marea provocare...reloaded !

Mesaj de avatar » 11 Dec 2010, 12:49

fara sa ma dau un bun cunoscator al acvariilor de la noi, in care e de toata jena sa mai stabilesti si recorduri nationale n-or sa castige niciodata vre- un campionat mondial cu astfel de antrenamente ,pe cand un campionat national cu manse de calificare in acvariile de la metro ,cora si carefour, Domnilor?????

Scrie răspuns

Înapoi la “Turnee de pescuit”