ZONA FETESTI

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

ZONA FETESTI

Mesaj de cristea radu » 06 Aug 2008, 10:42

AJUTOR FRATILOR!!!! Nu cred ca nu-i nimeni din zona care sa dea niste informatii!VA ROG.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de costelino » 06 Aug 2008, 14:15

cristea radu scrie:AJUTOR FRATILOR!!!! Nu cred ca nu-i nimeni din zona care sa dea niste informatii!VA ROG.
Ajutor pt. ce?
Explica-te

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de cristea radu » 06 Aug 2008, 14:38

locuri ,cum se ajunge, etc.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de PsiHo » 30 Sep 2008, 14:50

:) cunosc bine bratul borcea din dreptul comunei vladeni pana in bentu,ce informatii vrei?

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de cristea radu » 30 Sep 2008, 18:50

multumesc dar am fost la oltenita si giurgeni .Poate la anul.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de PsiHo » 01 Oct 2008, 10:40

ok ma anunti cu 2-3 sapt inainte sa-mi aranjez si eu programul :) o sa postez niste poze cu locurile unde am pescuit

Avatar utilizator
_Cristi_
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 27 Sep 2008, 11:08

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de _Cristi_ » 06 Ian 2009, 03:23

Salut PsiHo, am inteles ca esti familiarizat cu Bentu si locurile de pescuit de prin zona.
Ai ceva informatii mai recente?
Eu ultima iesire am avut-o putin inainte de Craciun pe langa Bordusani.
Am traversat in balta si al luat-o cu barca vreo 3-4km in aval, dar nici o captura. Dunarea crestea foarte rau.
Am pescuit numai la artificiale, am incercat tot ce se putea dar curentul era foarte puternic, cu jig de 30g abia reuseam sa tin pragul.
Pe Bent nu am putut ajunge dar am inteles ca pe insula erau vreo 2-3 corturi. Oricum pe Bent am ajuns sa merg numai din nostalgie pentru ca anul trecut in afara de caras mic si cateva marlite nu ma luat nimic.
....Anii trecuti...asta e alta poveste!
Daca aflii ceva poate reusesti sa postezi si pe aici cate ceva.
o zi buna.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de PsiHo » 12 Ian 2009, 20:34

pff..u faci referire la bentu..baltile alea 2 dincolo de borcea prin comuna bordusani?! mi-a zis tata de ele ca erau candva raiu' pe pamant dar acum de cand au inceput baietii sa dea cu, curentu,slabe sanse,iau tot ce e mare.
Dar mai stiu o balta pe care n-au ajuns inca ''baietii'' e pe undeva la varsarea ialomitei in borcea :)
Toti localnici din comuna vladeni o stiu de ''bentu'' ,si nu s-a mai pescuit pe ea de 2-3 ani ca n-au mai putut intra..
Sa lamuresc cunosc bratul borcea doar de la km 9..zona comunei vladeni pana la varsarea ialomitei in borcea :) ca doar am bunicii in vladeni :)

Avatar utilizator
tata_hombre
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2009, 22:37

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de tata_hombre » 31 Ian 2009, 13:48

cristea radu scrie:AJUTOR FRATILOR!!!! Nu cred ca nu-i nimeni din zona care sa dea niste informatii!VA ROG.
:-? eu sunt din fetesti cu ce te pot ajuta?

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de cristea radu » 31 Ian 2009, 18:06

Ma interesa locuri cat mai bune(caci localnicii stiu mai multe),dar asta anul trecut,insa niciodata nu-i tarziu poate anul acesta(daca putem de criza asta ~x( ).Insa oricum multumesc.
NUMAI BINE

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de marian_popescu » 01 Feb 2009, 23:33

anul trecut am fost in zona. am trecut cu bacul pe la burdusani, am mers cateva sute de metri in aval si am dat la conducta aceea care iese in dunare. eu am dat in amonte de ea, se facea un anafor superb, avand si ceva pomi scufundati in zona...ca la carte. prietenul meu a dat in aval, o zona care promitea destul de mult si ea, mai ales ca sonarul indica si ceva submarine prin zona, dar toti pestii mari ststeau nemiscati in masa apei, parca erau inghetati. am stat doua zile si o noapte si am luat un caras. am incercat cu mamaliga si porumb pt crap, dar am dat si cu coropijnita si buchet de rame dupa somn, cu un buretel imbibat in dip cu aroma de ficat si sange de la top secret
a doua zi am plecat pe bentu mare. am periat o zona destul de intinsa cu naluci. nu am vazut peste mai rasarit nici macar pe sonar, decat bancuri de maruntis. ne-a interpelat si politia, spuneau ca balta a fost devastata de braconieri, au crezut ca avem ceva scule. la fel spunea si prietenul meu, ultima data cand fusese acolo dupa stiuca nu aveai loc de plase si pripoane
am plantat cateva lansete pe niste zone care aratau promitator, un prag mai in larg, spre cotul baltii, si pe adancimi de pana la 3-3,5 metri. nu am avut nicio trasatura.
singurele capturi...niste albitura din care am facut cea mai gustoasa masa din viata mea...facuti pe gratar, apoi bagati intr-un sos fierbinte facut din rosii coapte pe jar si zdrobite cu usturoi, condimente, ulei si alte asemenea. am mancat de-am crapat
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de gor965 » 02 Feb 2009, 13:32

marian_popescu scrie:..................
singurele capturi...niste albitura din care am facut cea mai gustoasa masa din viata mea...facuti pe gratar, apoi bagati intr-un sos fierbinte facut din rosii coapte pe jar si zdrobite cu usturoi, condimente, ulei si alte asemenea. am mancat de-am crapat
=)) ...daca mai prindeai si peste , ca lumea , dadeai coltu' monsher ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de marian_popescu » 03 Feb 2009, 22:32

desi sunt din PH, ma gandesc serios sa imi iau permis de ialomita, imi place sa merg la dridu si am si alternativa dunarii
mai stau putin pe ganduri...pt ca tu esti din calarasi si tare mi-ar placea sa facem cateva partide impreuna
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de gor965 » 04 Feb 2009, 01:46

marian_popescu scrie:desi sunt din PH, ma gandesc serios sa imi iau permis de ialomita, imi place sa merg la dridu si am si alternativa dunarii
mai stau putin pe ganduri...pt ca tu esti din calarasi si tare mi-ar placea sa facem cateva partide impreuna
Ok ,te trec pe lista de asteptare !!! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: ZONA FETESTI

Mesaj de Butaru Gabriel » 20 Aug 2010, 09:38

Locuri frumoase dar agata la greu, se braconeaza 24/24, atentie seara :!: din spusele unor pescari pe care i-am gasit acolo au ramas fara barca in urma cu doua saptamani. Pestele manaca dar este foarte mic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”