Zona Brasov

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de claufishi » 08 Dec 2010, 13:58

@Radu25

Asa este RADU,atunci ne-am intalnit , am ramas pe 31 sau 32 dupa plecare lui nea' Moldovan.
San Paul e foarte buna calitate,cantiate/pret insa sunt 100 km pana acolo si e nasol ca e interzis nocturn iar vara e foarte obositor sa pleci pe la 3 dimineata si sa te intorci pe la 9 seara sa fi sofer si foarte obosit , este periculos chiar.
mie unul imi place sa stau la crap 2-3 zile sau mai mult(macar sa fiu pe malul baltii chiar dc nu pescuiesc noaptea gen DUMBRAVITA)
Zici ca vara mergi pe olt(baraje) dar ai luat crap pe olt aici in zona fagaras sibiu?
daca da ,multi,mari,frecvent? sau mergi sa pescuiesti la altceva decat crap?

VALABIL SI PENTRU RESTUL PESCARILOR:
ma gandeam sa ma inscriu in CLUB CHIROI4 GREEN LAKE dar nu stiu ce sa zic :-?? . poate ar fi bine sa merg de vreo cateva ori de proba sa vad daca merita. Sa ma inscriu de la distanta(telefon si plata gen reifeisen) nu prea ma incumet
ai auzit/ati auzit ceva de aceasta balta,merita,sunt crapi mari(care s-au prins)? asa la prima vedere este super si ca loc dar si conducerea pare primitoare. singurele dezavantaje pt mine ar fi distanta pana acolo(in jur de 250 km) si faza ca trebuie sa pescuiesti cu fire mai groase(gen 0,40) deoarece este interzis orice tip de inaintas(LUCRU F BUN PENTRU ASIGURAREA SIGURANTEI CRAPILOR),insa dc nimeresti locuri mai largi unde crapul se hraneste la distanta nu prea poti atinge distante mari chiar si cu plumb long cast avand in vedere faptul ca nu dispun nici de navomodel.
parerea mea...............
Astept pareri si propuneri :-h
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 08 Dec 2010, 14:14

Nu am prins crap,am prins somn nu mai mare de 5 kg si caras mare,dar acum 5 ani nici la Belin nu prindeam o sa incerc in iarna asta sa cumpar impreuna cu Laurentiu un sonar bun si cred ca o sa reusim sa gasim si crapi.Eu sunt hotarit nu mai dau nici un ban pe baltii private, nici pe cluburi sau concursuri din tot ce am vazut si ce am citit si in acest forum nu merita.Cred ca ai citit ce sa scris de campionatele nationale si mondiale merita sa te inscri intr-un club sa mergi la un concurs si sa fi furat pe bani tai.Mai gindestete **==

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 10 Dec 2010, 19:29

se pare ca multe persoane se retrag si se indreapta spre raurile si lacurile de stat .sau ma insel , :-?? se pare ca omul isi face asfel calculul dupa acest an

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: Zona Brasov

Mesaj de Radu25 » 14 Dec 2010, 11:53

Normal Flo la conditiile si taxele pe care le avem pe baltile noastre unde sa mai mergi,a ajuns o partida de pescuit sa coste exagerat cel putin in perioda asta.Eu mi-am facut niste calcule si cu bani cheltuiti in 48 de ore pe o balta cu taxa de pe la noi stau minim 4 zile pe un baraj si pescuiesc si mai linistit. **==

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 15 Dec 2010, 20:54

ai dreptate se pare ca baltile si raurile vor face o diferenta enorme intre pescari.intra-devar este costisitor acest hoby.vom vedea de la an la an cine rezista si cine nu .regret doar ca pe zii ce trece se pare ca imi va fii din ce in ce mai greu sa intalnesc prieteni si persoane care imi erau placute la pescuit si o vom face fiecare in felul lor,si revederea cu ei va fii din ce in ce mai rara ~x(

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 16 Dec 2010, 21:34

apoi in primavara ma mai bag pe cate o balta ( la belin, dumbravita, la reci, vadu rosu poate si pe la covasna ) si daca tot asa tepari sunt domnii patroni de balti cred ca ma retrag pe acumularea de la siriu jud. Buzau. chiar daca nu este densitate mare de peste si chiar daca este scobar si bibanas din prostie ca sa ma relaxez mai bine merg acolo. este si aproape , ai si unde sa campezi poti sta cat te tine mancarea si lemnele de foc ( neaparat lemne de foc ca daca nu s-ar putea sa de-a iama mos martin prin cortul si sa se incurce prin betele tale ). acum sa vedem ce ne aduce noul an.

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 17 Dec 2010, 09:07

sece4u20 scrie:apoi in primavara ma mai bag pe cate o balta ( la belin, dumbravita, la reci, vadu rosu poate si pe la covasna ) si daca tot asa tepari sunt domnii patroni de balti cred ca ma retrag pe acumularea de la siriu jud. Buzau. chiar daca nu este densitate mare de peste si chiar daca este scobar si bibanas din prostie ca sa ma relaxez mai bine merg acolo. este si aproape , ai si unde sa campezi poti sta cat te tine mancarea si lemnele de foc ( neaparat lemne de foc ca daca nu s-ar putea sa de-a iama mos martin prin cortul si sa se incurce prin betele tale ). acum sa vedem ce ne aduce noul an.
salut,poti sa-mi dai mai multe detalii despre conditiile in care se poate pescui pe acumularea de la Siriu?
Support Catch&Release.

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 17 Dec 2010, 13:58

cert este asa: ca sa ajungi acolo trebuie sa mergi mai intai cu cineva care stie drumul exact pana langa apa deoarece de pe soseaua principala se face un drum lateral ( drumul vechi care facea legatura intre brasov si buzau dinainte de a fi construit barajul. ) . eu de cate ori am fost nu am platit nimic dar este undeva in jur a 10-20 lei pe zi asta in caz ca vine controlul. peste este destul cat sa iti satisfaci placerea. ca peste gasesti crap, somn, clean, scobar si biban asta din ce stiu eu. si daca chiar nu prinzi nimic sigur iti satisfaci placerea cu rama sau viermusi la bibanei binenteles C&R ca sunt numai cat palma.

uite aici ai un topic unde s-a mai vorbit despre acumularea de la siriu.
http://www.infopescar.tv/forum/lacuri-d ... ilit=siriu

PS: era sa uit este caras cu duiumul daca iti place sa prinzi.

Avatar utilizator
kroken
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Aug 2010, 21:40
Localitate: Brasov

Re: Zona Brasov

Mesaj de kroken » 18 Dec 2010, 09:15

[quote="sece4u20"]cert este asa: ca sa ajungi acolo trebuie sa mergi mai intai cu cineva care stie drumul exact pana langa apa deoarece de pe soseaua principala se face un drum lateral ( drumul vechi care facea legatura intre brasov si buzau dinainte de a fi construit barajul. ) .


salut,
stiu unde este intrarea pe drumul vechi.
multumesc pt.raspuns!
nu-mi ramane decat sa astept...primavara!
Support Catch&Release.

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 27 Dec 2010, 21:45

craciun fericit la toata lumea multa sanatate si sa vina mosul cu de toate :D se pare ca eu am venit din concediu si nu gasesc pe nimeni sa faca urari de craciun

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 27 Dec 2010, 22:07

pe ce balta te-ai aciuat acusica de craciun ??? noi am stat acasa si am pus planul de bataie pt 2011 . :))

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 28 Dec 2010, 21:06

sece4u20 scrie:pe ce balta te-ai aciuat acusica de craciun ??? noi am stat acasa si am pus planul de bataie pt 2011 . :))
inseamna ca la anul voi urmari rezultatele :D @-)

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 28 Dec 2010, 21:37

sa speram ca o sa ai ce urmari si vizualiza :D

davidnicolaie
Veteran
Veteran
Mesaje: 1013
Membru din: 20 Noi 2009, 18:08
Localitate: brasov
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de davidnicolaie » 28 Dec 2010, 22:04

sincer mi-ar place dar e foarte greu .in primul rand observ ca nimeni nu vorbeste de pescuit aici de planuri mai vad dar se pare ca multi se indreapta spre rauri si variante mai economice .asta nu ma bucura imi dau seama ca incepand de la anul imi voi vedea din ce in ce mai rar uni prieteni la pescuit si regret .se pare ca uni renunta considerand ca e costisitor pescuitul . ~x(

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Zona Brasov

Mesaj de sece4u20 » 29 Dec 2010, 00:04

nu sunt eu cine stie ce pescar dar anul trecut am fost pe aproape toate baltile din jurul brasovului si am prins de ma-am prapadit, aici zic cu ironie,. sa fiu sincer cu banii care iam tot dat la fiecare balta mai bine mergeam in delta sau mai stiu eu unde. daca nu se face ceva in legatura cu baltile de pe aici tot mai multi pescari se vor retrage pe raurile care cat de cat mai ofera satisfactia unui pescuit sportiv, chiar daca nu preinzi nimic insa mai schimbi peisajul, mai constati una alta.
acum sa speram ca tampitii aia de la guvern sa inceapa sa mai faca si ceva pentru tara nu numai pentru ei si incet incet sa mai reusim sa mai facem si noi ceva si sa traim decent.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”