Mulinete pentru lansete Century

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mirceasd » 08 Ian 2011, 23:11

:noob:
Sal dragi colegi ,as vrea sa ma sfatuiti cu ce mulinete pot imperechea mai bine lansetele NG+ si FS new &improved.
5500 XTB ar merge pe NG dar mie nu-mi place mulineta (cred ca este prea mica) ,pe FS nu merge de fel;
BBLC este cam grea totusi pentru aruncari dar extrem de utila la plantat;
Pe acasa mai am ceva SPRO INCOGNITO si Okume dar deh parca s-ar cere ceva mulinete mai de soi , dar n-as da pentru nimic in lume bani pe Aerotechnium sau Basia.
Asa ca va rog dati-mi o idee.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de Alexandru Mihai » 08 Ian 2011, 23:34

BBLC este cam grea totusi pentru aruncari dar extrem de utila la plantat

you are so funny.... :O

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de Razvan Garcea » 09 Ian 2011, 01:23

Alexandru Mihai scrie:BBLC este cam grea totusi pentru aruncari dar extrem de utila la plantat

you are so funny.... :O


Sectantule ai ai aparut sa dai sfaturi?Nu ti-a cazut bine salata beuf?
Stai bah baiatule si vezi de sarbatorile tale in continuare =)) =)) =))
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mirceasd » 09 Ian 2011, 06:56

Alexandru Mihai scrie:BBLC este cam grea totusi pentru aruncari dar extrem de utila la plantat

you are so funny.... :O
Daca tot ai facut o afirmatie te rog explica.
Eu cel putin am descoperit faptul ca arunc mai bine cu un ansamblu mai usor decat cu unul greu ,cu o mulineta cu diametrul mai mare si cu o lanseta care are primul inel suficient de departe fata de mandrina ca sa nu frece firul de inel ,cu lansete semirapide sau parabolice pentru ca nu biciui lanseta in aruncare (ma bazez mai mult pe tehnica decat pe forta) ,daca altii mai priceputi o fac altfel ii rog sa-mi explice unde gresesc.
Sigur nu ma apuc sa scriu posturile astea pe aici ca sa ma dau mare ci doar sa obtin niste informatii care mi-ar lua timp si bani ca sa mi le insusesc singur.
Multumesc de atentie.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de florin crapanu » 09 Ian 2011, 19:54

shimano navi

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mirceasd » 09 Ian 2011, 20:18

florin crapanu scrie:shimano navi
Au aparut Biomaster XSB si XTB ,ma gandeam sa-mi comand cate 2 buc sa le incerc singura smecherie ar fi ca incurc frana pe balta ,una are QD si alta baitrunner ,dar nu ma pot hotari care ar fi mai buna.
Care credeti ca ar fi mai buna ,XSB sau XTB?
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de Alexandru Mihai » 09 Ian 2011, 20:37

Razvan Garcea scrie:
Alexandru Mihai scrie:BBLC este cam grea totusi pentru aruncari dar extrem de utila la plantat

you are so funny.... :O


Sectantule ai ai aparut sa dai sfaturi?Nu ti-a cazut bine salata beuf?
Stai bah baiatule si vezi de sarbatorile tale in continuare =)) =)) =))
Nu stau de vorba cu cheliosi ... =)) =)) =))

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mariusangler » 09 Ian 2011, 22:11

mirceasd scrie:
Alexandru Mihai scrie:BBLC este cam grea totusi pentru aruncari dar extrem de utila la plantat

you are so funny.... :O
Daca tot ai facut o afirmatie te rog explica.
Eu cel putin am descoperit faptul ca arunc mai bine cu un ansamblu mai usor decat cu unul greu ,cu o mulineta cu diametrul mai mare si cu o lanseta care are primul inel suficient de departe fata de mandrina ca sa nu frece firul de inel ,cu lansete semirapide sau parabolice pentru ca nu biciui lanseta in aruncare (ma bazez mai mult pe tehnica decat pe forta) ,daca altii mai priceputi o fac altfel ii rog sa-mi explice unde gresesc.
Sigur nu ma apuc sa scriu posturile astea pe aici ca sa ma dau mare ci doar sa obtin niste informatii care mi-ar lua timp si bani ca sa mi le insusesc singur.
Multumesc de atentie.
Navi si Biomaster au o dimensiune a tamburului foarte ok pentru lansari cu orice tip de inele de plecare.Nu-s grele dar nici usoare,dar sint extrem de fiabile.Am avut Navi trei sezoane,nu am avut nici o problema.au aparut si generatiile noi,insa nu stiu daca sint la fel de ok ca si primele.Daca-ti iei mulinete,sa fie toate la fel,pentru ca in timpul pescuitului se pot intampla multe neprevazute.Va trebui sa schimbi tamburi,care trebuie sa fie compatibili,va trebui sa sari din somn sa intzepi si poti uita ce fel de frana ai la mulineta,exemple mai sint dar astea ajung.Daca tu crezi ca gustul tau accepta un compromis de genul NG si Biomaster este ok.Si cu mulinete mici de 5500 se poate da departe,dar sint proiectate pentru pescuit mai aproape si intotdeauna vor fi limitate de cantitatea de fir,care poate fi inmagazinata pe tambur.
Team Select Baits Romania

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de gor965 » 09 Ian 2011, 22:33

Problema pe care o vad eu la majoritatea e ca prefera sa intrebe ce fel de mulineta merge pe X lanseta ! Evident ca atatea raspunsuri cate sunt, reprezinta tot atatea gusturi, ale altora...care de cele mai multe ori nu se brodesc cu cel al posesorului lansetei X !Spre exemplu BBRLC...e o mulineta la care singurul lucru de reprosat e greutatea mare...si ptr. cine cauta o mulineta usoara nici nu mai conteaza ca arunca f. bine ! Stiu ca unii n-au posibilitate sa probeze dar in principiu cea mai buna alegere o faci echipand lanseta cu mulineta in magazin . Asa ai ocazia sa probezi ansamblul , sa alegi mulineta care-ti place si care crezi tu ca se pupa cel mai bine cu lanseta ...contand aici : greutatea, marimea tamburului ,tipul de baitrunner, fixarea in mandrina,etc. :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mirceasd » 10 Ian 2011, 09:43

gor965 scrie:Problema pe care o vad eu la majoritatea e ca prefera sa intrebe ce fel de mulineta merge pe X lanseta ! Evident ca atatea raspunsuri cate sunt, reprezinta tot atatea gusturi, ale altora...care de cele mai multe ori nu se brodesc cu cel al posesorului lansetei X !Spre exemplu BBRLC...e o mulineta la care singurul lucru de reprosat e greutatea mare...si ptr. cine cauta o mulineta usoara nici nu mai conteaza ca arunca f. bine ! Stiu ca unii n-au posibilitate sa probeze dar in principiu cea mai buna alegere o faci echipand lanseta cu mulineta in magazin . Asa ai ocazia sa probezi ansamblul , sa alegi mulineta care-ti place si care crezi tu ca se pupa cel mai bine cu lanseta ...contand aici : greutatea, marimea tamburului ,tipul de baitrunner, fixarea in mandrina,etc. :)
Problema este asa cum bine a spus un coleg pescar de pe alt forum ca "daca ai brand dai cu BBLC si FS peste 140 m" ,eu nu am "brand" ,mai am si acum o bucata de BBLC care nu am vandut-o ,o pastrez pentru la Dunare la somn ,dar de aruncat cu ea sigur nu mai arunc ,de asemenea am avut si 5500 XTB de care am fost foarte multumit dar pentru aruncari medii.
Si ar mai fi o problema ,nu de gust, ci de tehnica mai mult ,prefer sa investesc mai mult in lansete mulinetele alegandu-le , dupa caracteristicile tehnice care se potrivesc cel mai bine cu lanseta si scopul ansamblului .apoi dupa caracteristicile economice si abia in ultimul rand dupa gust.
In caracteristici tehnice as include si mulinetele care au contravantuire pe partea de prindere ,caracteristici care au facut sa nu ma obisnuiesc cu ele si sa refuz o mulineta tare dupa parerea mea Emblem Pro ( pe chestia asta mi-am luat acum 2 ani Entohuri care desi sunt mai scumpe nu se ridica la valoarea Emblemurilor ) sau vechile Navi sau Biomaster.
Doresc totusi sa ascult parerile voastre in continuare asupra subiectului acestui topic.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de dita » 10 Ian 2011, 10:49

gor965 scrie:Problema pe care o vad eu la majoritatea e ca prefera sa intrebe ce fel de mulineta merge pe X lanseta ! Evident ca atatea raspunsuri cate sunt, reprezinta tot atatea gusturi, ale altora...care de cele mai multe ori nu se brodesc cu cel al posesorului lansetei X !Spre exemplu BBRLC...e o mulineta la care singurul lucru de reprosat e greutatea mare...si ptr. cine cauta o mulineta usoara nici nu mai conteaza ca arunca f. bine ! Stiu ca unii n-au posibilitate sa probeze dar in principiu cea mai buna alegere o faci echipand lanseta cu mulineta in magazin . Asa ai ocazia sa probezi ansamblul , sa alegi mulineta care-ti place si care crezi tu ca se pupa cel mai bine cu lanseta ...contand aici : greutatea, marimea tamburului ,tipul de baitrunner, fixarea in mandrina,etc. :)
Sunt de acord ;dar cei care nu au posibilitatea sa le probeze, ce pot sa faca? intreaba si ei pe forum ca si mine,si asteapta .....fel de fel de sfaturi care de obicei sunt bune. Nu in toate localitatile se gasesc magazine cu articole de pescuit ,unii mai cumpara si online, pe riscul lui evident. Sau intr-un magazin are lanseta x dar nu are mulineta y si viceversa, mai ales in orasele mai mici unde de obicei au niste preturi de-ti vine sa pescuiesti cu bunicului. Oricum sfaturile bune sunt binevenite oricand ,indiferent de domeniu ,asa ca multumesc anticipat.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de gor965 » 10 Ian 2011, 12:18

dita scrie: Sunt de acord ;dar cei care nu au posibilitatea sa le probeze, ce pot sa faca? intreaba si ei pe forum ca si mine,si asteapta .....fel de fel de sfaturi care de obicei sunt bune. Nu in toate localitatile se gasesc magazine cu articole de pescuit ,unii mai cumpara si online, pe riscul lui evident. Sau intr-un magazin are lanseta x dar nu are mulineta y si viceversa, mai ales in orasele mai mici unde de obicei au niste preturi de-ti vine sa pescuiesti cu bunicului. Oricum sfaturile bune sunt binevenite oricand ,indiferent de domeniu ,asa ca multumesc anticipat.
Eu ma refer la cum as proceda eu...si daca am bani de Century , pai dau 100 ron pe benzina lui ala cu maxi-taxi si ma duc la Bucuresti dupa scule ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mirceasd » 10 Ian 2011, 17:29

Eu ma refer la cum as proceda eu...si daca am bani de Century , pai dau 100 ron pe benzina lui ala cu maxi-taxi si ma duc la Bucuresti dupa scule ! :D[/quote]

Si daca te duci la magazin cu lanseta si vezi ca se potriveste ti-o iei nu?
Si ajungi acasa si te duci pe balta si vezi ca de fapt ansamblul din punct de vedere tehnic nu este ce ti-ai dorit.
Iata 2 exemple :A) pe FS ,BBLC-ul arata strasnic ,iti dai seama ca ansamblul este totusi un pic cam greu dar zici ,lasa ca ma descurc si totusi vezi ca pierzi 25 -30 metri fata de acelasi bat dotat cu un SPRO ,vinzi BBLC-urile si cumperi 5500 XTB care daca nici asa nu se echilibreaza atunci Doamne iarta-ma ,ajungi pe balta ,dai mai mult decat cu BBLC dar tot nu dai cat dai cu SPRO ,tamburul se goleste mai repede si freaca guta pe buza ,OFTICA MARE;
B) mergi la magazin probezi lansetele si iti plac CC30 ,usoare,finute,rapide,pui mulineta in magazin si simulezi ceva aruncari ,mda super lansete in banii astia ,mergi acasa pui 5500 XTB pe ele si te chinui sa dai 100 m si nu poti ,nu stiu cum sa o incarc ca sa dea suta ,pun acelasi fir si mulineta pe o bata de MTX 12 si dau din prima pe uscat 112 m desi daca probam lanseta la magazin nu o luam niciodata.

Iata de ce rog pescarii sa-mi impartaseasca din experienta lor personala ,ca sa nu mai cheltui timp si bani ,ca tot ce am vandut am dat mai ieftin decat am cheltuit desi erau practic noi.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de stefan_kwr » 10 Ian 2011, 19:11

mirceasd scrie: B) mergi la magazin probezi lansetele si iti plac CC30 ,usoare,finute,rapide,pui mulineta in magazin si simulezi ceva aruncari ,mda super lansete in banii astia ,mergi acasa pui 5500 XTB pe ele si te chinui sa dai 100 m si nu poti ,nu stiu cum sa o incarc ca sa dea suta ,pun acelasi fir si mulineta pe o bata de MTX 12 si dau din prima pe uscat 112 m desi daca probam lanseta la magazin nu o luam niciodata.

Iata de ce rog pescarii sa-mi impartaseasca din experienta lor personala ,ca sa nu mai cheltui timp si bani ,ca tot ce am vandut am dat mai ieftin decat am cheltuit desi erau practic noi.
Multumesc si fire intinse.
Parerea mea este ca daca nu ai o tehnica de aruncare bine pusa la punct, sau daca esti incepator, nu vei arunca niciodata mai mult cu o lanseta cu actiune de varf, fata de una parabolica sau semiparabolica cum este in cazul mtx, pe amandoua fiind pusa aceeasi mulineta si acelas fir.Pentru a incarca o lanseta cu actiune de varf iti trebuie ceva mai multa experienta deoarece executi o aruncare rapida, in forta, pe cand la una parabolica este mai simplu.
Legat de o mulineta pentru aceste lansete, nu cred ca pot sa te ajut, deoarece nu mi le permit si deci, nici nu m-am interesat despre ele.
Numai bine si sper sa-ti gasesti mulineta potrivita!!!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Mulinete pentru lansete Century

Mesaj de mirceasd » 10 Ian 2011, 21:03

stefan_kwr scrie: Parerea mea este ca daca nu ai o tehnica de aruncare bine pusa la punct, sau daca esti incepator, nu vei arunca niciodata mai mult cu o lanseta cu actiune de varf, fata de una parabolica sau semiparabolica cum este in cazul mtx, pe amandoua fiind pusa aceeasi mulineta si acelas fir.Pentru a incarca o lanseta cu actiune de varf iti trebuie ceva mai multa experienta deoarece executi o aruncare rapida, in forta, pe cand la una parabolica este mai simplu.
Legat de o mulineta pentru aceste lansete, nu cred ca pot sa te ajut, deoarece nu mi le permit si deci, nici nu m-am interesat despre ele.
Numai bine si sper sa-ti gasesti mulineta potrivita!!!
Nu pot spune ca sunt chiar incepator ,dar nici un aruncator bun nu sunt ,ma bazez mai mult pe precizia executiei miscarilor in aruncare si mai putin pe forta, de aceea prefer aruncarile lobate si deci lansetele semi sau chiar parabolice dar......... ma descurc si cu cele cu actiune rapida daca trebuie 8-> .
Si cu toate acestea exista lansete rapide care eu nu am reusit sa le incarc niciodata:Trabucco Mastery 3,90,3,5 lbs,SK4 de 3,60 si 3,5 lbs ,FMJ si SP+ de 3,9 si 3,5 lbs .... or mai fi si altele dar nu am dat eu cu ele.
Acuma recunosc ca mai este si faptul ca am destule lansete si mulinete pe acasa si ca practic nu am timp sa exersez pana la perfectiune cu un ansamblu.
Oricum eu va multumesc tuturor pentru sfaturile si sugestiile voastre ,sunt binevenite.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”