Moara Vlasiei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Închis
Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de mirceasd » 07 Dec 2010, 19:05

Eu am fost pe MV2 de 2 ori ,o data in 2009 si o data anul acesta si personal nu am gasit balta tocmai pe gustul meu ,mie imi plac baltile mai salbatice ,cu liniste ,cu provocari ,cu framantari asupra tacticii care trebuie aplicata.Am citit totusi cu mare atentie toate cele 34 de pagini de posturi si cu stupoare am constatat urmatoarele:
1.exista 2 tabere fatis una impotriva celeilalte patron-pescar (foarte putine exceptii in afara de patron ii dadeau dreptate proprietarului);
2.poate nu v-ati dat seama dar proprietarul a facut fata cu brio si cu inversunare oricarei pareri potrivnice deciziilor luate de propria persoana si combatute de partea adversa;
3.proprietarul sub pretextul respectului fata de pescar extrage doar ideile voastre avantajoase pentru el (chiar de va incerca sa spuna ca face reduceri clientilor fideli ,nu uitati ca tot in avantajul afacerilor face acest lucru);
4.proprietarul are toate drepturile de administrare si decizie asupra baltii si regulamentului;
5.proprietarul are tot interesul ca acest topic sa continue la nesfarsit chiar daca sunt contradictii vadite, intrucat site-ul constituie reclama gratuita;
6.pescarul este obligat sa respecte regulamentul impus;
7.pescarul nu este obligat sa suporte si obrazniciile gratuite ale staff-ului baltii;
8.timpul si legile economice (ma refer si la noua concurenta aparuta acestui tip de balta comerciala) vor hotari soarta acestei balti si domnul patron impreuna cu deciziile lui si voi dragi colegi pescari faceti parte din aceste legi economice ,sa nu uitam ca acum 4 ani era in circuitul pescuitului sportiv o balta tare cu tarife pe masura si acum este ocolita de marea majoritate.

Cam atat si inchiei spunand ca anul acesta am mai fost pe 2 balti comerciale ,iar una in afara faptului ca are pestii cam mici fiind doar in primul an de activitate ,promite ,sau stiu eu cand cererea o fi mai mare decat oferta atunci poate si pe acea balta se vor strica conditiile ca pe multe alte balti din Romania.
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vitorio mv2 » 08 Dec 2010, 12:55

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de mirceasd » 08 Dec 2010, 13:11

vitorio mv2 scrie:=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Q.E.D.
Orice post neutru , contra sau pro , hraneste nevoia de exprimare a propietarului ,totul in beneficiul reclamei , (:| , (:| , (:| .
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Laurentiu » 08 Dec 2010, 14:36

Stiti cum se zice: n-ai cu cine ma, n-ai cu cine....:D
Este mentalitatea specifica patronilor din Romania, dar deja incep sa se vada efectele ei.

Avatar utilizator
stan nicolae
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 05 Dec 2009, 10:38

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de stan nicolae » 08 Dec 2010, 14:36

corect

Avatar utilizator
Navis Carpo
Partener
Partener
Mesaje: 209
Membru din: 08 Oct 2010, 15:44

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Navis Carpo » 08 Dec 2010, 16:13

Intrebare:
Ce e mai periculos pentru peste? Cel care planteaza si prinde, sa ziceam mai multi pesti, si acestia se aleg cu ranile de rigoare la gura, sau cel care arunca din mana si pe parcursul unei partide de pescuit rupe la lansare si astfel ajung in balta forface cu ace, momela, nada, plumb, fir textil.
Ca o paranteza: Pe MV2 90% dintre pescari nu respecata punctul din regulament referitor la "plumb pierdut".
Deci oricum am invarti problema asta cu taxa pentru cei care planteaza nu exista nici un motiv plauzibil pentru care sa existe o asemenea taxa.
O asemenea taxa se pune daca se pune la dispozitia pescarului barca pentru plantat.
Uitasem sa specific: Nu am navomodel si nu pescuiesc plantat.
Fire intinse!
Fire intinse... si vant la pupa!

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Gabriel Calin » 08 Dec 2010, 17:21

Salutare,

Am fost la pescuit pe Moara Vlasiei anul trecut pe data de 6 februarie, la momentul acela fiind cam singura balta pe care se putea pescui, am pescuit din mana iar langa mine au venit 2 pescari, primul lucru pe care l-au scos din masina a fost navomodelul si un sac de porumb uscat, au nadit mai bine de jumatate de sac de porumb cu navomodelul in apropierea malului celalalt (retineti data : 6 februarie)pe urma si-au plantat lansetele au stat vreo 3 ore nu au prins nimic si au plecat. Evident ca la o asa nadire nu am prins nimic nici eu si nici urmatorii 5-6 pescari aflati in stanga si in dreapta iar atata porumb uscat pe o apa care abia se dezghetase nici pestelui nu cred ca i-a facut prea bine. Ceea ce vreau eu sa spun este ca nu navomodelul sau lansatul din mana raneste pestele, ci pescarul care nu stie sa foloseasca navomodelul, nu stie cat, cum si cu ce sa nadeasca, nu stie sa faca o montura si de aceea rupe si lasa fire in apa.
Un motiv plauzibil pt taxarea vaporaselor? Pai probabil pentru ca cei cu navomodele sunt mult mai putini ca numar decat cei care pescuiesc din mana (din lipsa de fonduri pt achizitionarea barcutei sau din libera alegere de a pescui din mana, etc), iar cand cei care pescuiesc din mana vin, se chinuie sa nadeasca si pe urma vine cineva cu navomodel langa el si nadeste si planteaza cu 20 m mai departe si prinde iar cel care pescuieste din mana sta degeaba e normal sa apara nemultumiri. Probabil ca aceste nemultumiri au ajuns la urechea domnului Petcu care a ales varianta cea mai convenabila pentru dansul si pentru a impaca ambele tabere. Nu putea sa interzica plantatul pentru ca ar fi pierdut din clienti, dar nu putea nici sa nu faca nimic pentru ca ar fi pierdut clienti din partea cealalta.
Vreau sa mentionez ca nu pescuiesc pe Moara Vlasiei decat o data sau de 2 ori pe an in februarie cand nu am alte variante, nu sunt nicidecum un fan al acestei balti, pescuiesc si din mana si plantat, dar atunci cand ma duc acolo sa pescuiesc stiu regulamentul si ma conformez. Daca nu imi convine regulamentul nu ma duc.
Discutia asta este interminabila , deoarece cei cu navomodel vor spune ca nu e corecta taxa, cei care pescuiesc din mana vor spune ca taxa e corecta sau ca vaporasele ar trebui interzise...si cred ca majoritatea este formata din cei care pescuiesc fara navomodel

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vitorio mv2 » 08 Dec 2010, 17:59

BIG_G scrie:Salutare,

Am fost la pescuit pe Moara Vlasiei anul trecut pe data de 6 februarie, la momentul acela fiind cam singura balta pe care se putea pescui, am pescuit din mana iar langa mine au venit 2 pescari, primul lucru pe care l-au scos din masina a fost navomodelul si un sac de porumb uscat, au nadit mai bine de jumatate de sac de porumb cu navomodelul in apropierea malului celalalt (retineti data : 6 februarie)pe urma si-au plantat lansetele au stat vreo 3 ore nu au prins nimic si au plecat. Evident ca la o asa nadire nu am prins nimic nici eu si nici urmatorii 5-6 pescari aflati in stanga si in dreapta iar atata porumb uscat pe o apa care abia se dezghetase nici pestelui nu cred ca i-a facut prea bine. Ceea ce vreau eu sa spun este ca nu navomodelul sau lansatul din mana raneste pestele, ci pescarul care nu stie sa foloseasca navomodelul, nu stie cat, cum si cu ce sa nadeasca, nu stie sa faca o montura si de aceea rupe si lasa fire in apa.
Un motiv plauzibil pt taxarea vaporaselor? Pai probabil pentru ca cei cu navomodele sunt mult mai putini ca numar decat cei care pescuiesc din mana (din lipsa de fonduri pt achizitionarea barcutei sau din libera alegere de a pescui din mana, etc), iar cand cei care pescuiesc din mana vin, se chinuie sa nadeasca si pe urma vine cineva cu navomodel langa el si nadeste si planteaza cu 20 m mai departe si prinde iar cel care pescuieste din mana sta degeaba e normal sa apara nemultumiri. Probabil ca aceste nemultumiri au ajuns la urechea domnului Petcu care a ales varianta cea mai convenabila pentru dansul si pentru a impaca ambele tabere. Nu putea sa interzica plantatul pentru ca ar fi pierdut din clienti, dar nu putea nici sa nu faca nimic pentru ca ar fi pierdut clienti din partea cealalta.
Vreau sa mentionez ca nu pescuiesc pe Moara Vlasiei decat o data sau de 2 ori pe an in februarie cand nu am alte variante, nu sunt nicidecum un fan al acestei balti, pescuiesc si din mana si plantat, dar atunci cand ma duc acolo sa pescuiesc stiu regulamentul si ma conformez. Daca nu imi convine regulamentul nu ma duc.
Discutia asta este interminabila , deoarece cei cu navomodel vor spune ca nu e corecta taxa, cei care pescuiesc din mana vor spune ca taxa e corecta sau ca vaporasele ar trebui interzise...si cred ca majoritatea este formata din cei care pescuiesc fara navomodel


Aveti perfecta dreptate!!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Clabuc » 08 Dec 2010, 18:17

Dl. Petcu, de ce nu bagati niste peste si in balta salbatica, macar juma de tona acolo. sa aiba si pescarii iubitori de liniste si de natura un loc al lor ...

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vitorio mv2 » 08 Dec 2010, 23:02

Clabuc scrie:Dl. Petcu, de ce nu bagati niste peste si in balta salbatica, macar juma de tona acolo. sa aiba si pescarii iubitori de liniste si de natura un loc al lor ...
Balta are foarte mult caras,stiuca,somn si mai putin crap,lin,caracuda si salau!!!!!! 500 kg de peste /11 ha,este putin in comparatie cu potentialul actual al baltii !!!!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vitorio mv2 » 09 Ian 2011, 02:47

La multi ani,tuturor pescarilor!!!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de Tony » 09 Ian 2011, 08:28

La multi ani nea Victore !!!
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
costi-2001
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 11 Mar 2009, 22:24

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de costi-2001 » 10 Ian 2011, 20:56

Va salut Dl. Victor, se poate pescuii pe balta salbatica la copca?
Daca se poate care sunt conditiile?
Va multumesc.

Avatar utilizator
vitorio mv2
Veteran
Veteran
Mesaje: 616
Membru din: 27 Feb 2010, 22:01

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de vitorio mv2 » 11 Ian 2011, 17:42

Va salut dl Costi,

nu se poate pescuii din cauza ca nu tine gheata!!!!!!
Victoras Petcu
www.moaravlasiei2.ro
Transmitem zilnic imagini live de pe lac !!!

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: Moara Vlasiei

Mesaj de valentin... » 13 Ian 2011, 18:51

buna sera
si eu as vrea sa fac un pescuit pe moara luna asta stie cineva se poate pescui?sa nu bat drumu degeaba
va multumesc

Închis

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”