scule si accesorii

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

scule si accesorii

Mesaj de sece4u20 » 27 Dec 2010, 19:26

am nevoie de putin ajutor. cum sculele pentru crap mi le-am achizitionat si pot sa spun ca am cam tot ceea ce imi trebuie acum as dori si achizitionarea unui set de pescuit la musca insa nu stiu cu ce se mananca asta deoarece la musca eu am dat doar cu buldo-ul. as dori sa stiu ce lanseta trebuie sa imi iau, care sunt clasele si la ce se refera ele, si firele cum sunt ele clasificate si clasele lor si o ordine in care vine asezate pe mulineta care si aceea este pe clase. daca cineva ma poate ajuta o sa ii multumesc.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: scule si accesorii

Mesaj de craparulsef » 27 Dec 2010, 22:46

Cu ceva vreme în urmă am avut o tentativă asemănătoare ... dacă vreodată ajungi în Sulina şi dacă la vremea aceea le voi mai avea, ți le pot oferi ... e vorba de niște muște artificiale, primite din Australia, o grozăvie ... dacă le pui pe masă îți vine să dai cu pliciul după ele, atât de naturale par !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: scule si accesorii

Mesaj de sece4u20 » 28 Dec 2010, 01:17

daca chiar vrei sa le oferi putem sa rezollvam si prin posta. imi spui cat costa mustele, le vizualizam si cadem de acord. asta daca doriti. insa acum vreau neaparat sa imi iau cate un arsenal pentru fiecare stil in parte mai putin cel cu vergile acelea lungi de 5-6-7 metri. vreau crap, musca, spinning. :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: scule si accesorii

Mesaj de craparulsef » 30 Dec 2010, 09:15

sece4u20 scrie:daca chiar vrei sa le oferi putem sa rezollvam si prin posta. imi spui cat costa mustele, le vizualizam si cadem de acord. asta daca doriti. insa acum vreau neaparat sa imi iau cate un arsenal pentru fiecare stil in parte mai putin cel cu vergile acelea lungi de 5-6-7 metri. vreau crap, musca, spinning. :D
De acord, trimite pe privat adresa, eu pun la poştă colet în jurul datei de 12.01.2011, după ce primești, trimiți retur cât consideri că merită, un pachețel care să conțină leadcore în contrapartidă.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: scule si accesorii

Mesaj de sece4u20 » 30 Dec 2010, 10:26

nu imi place asa pentru ca eu nu prea stiu preturile practicate si in plus de asta habar nu am cu ce se mananca leadcor in contrapartida. daca ma lamuresti ai fi cel mai tare :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: scule si accesorii

Mesaj de craparulsef » 30 Dec 2010, 11:32

Ca să nu supărăm pe nimeni voi trimite imediat mesaj privat...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: scule si accesorii

Mesaj de sece4u20 » 07 Ian 2011, 18:42

sece4u20 scrie:am nevoie de putin ajutor. cum sculele pentru crap mi le-am achizitionat si pot sa spun ca am cam tot ceea ce imi trebuie acum as dori si achizitionarea unui set de pescuit la musca insa nu stiu cu ce se mananca asta deoarece la musca eu am dat doar cu buldo-ul. as dori sa stiu ce lanseta trebuie sa imi iau, care sunt clasele si la ce se refera ele, si firele cum sunt ele clasificate si clasele lor si o ordine in care vine asezate pe mulineta care si aceea este pe clase. daca cineva ma poate ajuta o sa ii multumesc.
nimeni nimic ??? sau nu sunt muscari pe aici ???

Avatar utilizator
kong3latu72
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 10 Ian 2011, 22:52

Re: scule si accesorii

Mesaj de kong3latu72 » 10 Ian 2011, 23:25

sece4u20 scrie:
sece4u20 scrie:am nevoie de putin ajutor. cum sculele pentru crap mi le-am achizitionat si pot sa spun ca am cam tot ceea ce imi trebuie acum as dori si achizitionarea unui set de pescuit la musca insa nu stiu cu ce se mananca asta deoarece la musca eu am dat doar cu buldo-ul. as dori sa stiu ce lanseta trebuie sa imi iau, care sunt clasele si la ce se refera ele, si firele cum sunt ele clasificate si clasele lor si o ordine in care vine asezate pe mulineta care si aceea este pe clase. daca cineva ma poate ajuta o sa ii multumesc.
nimeni nimic ??? sau nu sunt muscari pe aici ???
Salut, si eu am inceput anul trecut cu muscaritul dupa ce in prealabil am avut multe discutii cu muscari adevarati, care nu m-au invatat nimic propriu zis, in schimb mi-au recomandat sa citesc, sa ma documnetez. Experienta o capeti cu fiecare partida, iar satisfactia este foarte mare cand vezi ca ai realizat singur tot prin documentare.In acest scop pentru documentare iti recomand cu caldura site-ul asta:http://www.flytying.ro/index.php, unde ai doua chestiuni foarte pe larg dezbatute si anume "Coltul muscarului incepator" si daca vrei sa inveti sa-ti legi propriile muste vei gasi foarte multa informatie ajutatoare la postul "Coltul legatorului incepator".
Aici vei gasi absolut tot ceea ce te intereseaza din articolele srise de dl. Lucian Vasies, un adevarat meserias in materie, principalul e sa te inscri, sa ai acces la tot materialul din site-ul asta minunat. Si daca muscaritul"te prinde" cu adevarat, iti spun eu ca vei renunta la pescuitul clasic pe care (sa ma scuze majoritatea pescarilor dar asa este!) orice prost il stie practica. Muscaritul este o arta, o stare de spirit, iar muscarii dupa parerea mea, sunt adevarati pescari, care protejeaza flora si fauna si practica acest "sport" doar din placere.
Cu foarte mare regret trebuie sa spun ca din cauza asa zisilor pescari care nu tin cont de mediul inconjurator (arunca in apa si nu numai tot felul de murdarii) si retin tot ceea ce prind, pestele acesta frumoasa vietate lasata de Dumnezeu, se cam imputineaza in apele din Romania. Nu ajunge ca sunt o gramada de alti factori poluatori care si acestia contribuie la decimarea populatiei de peste din bazinul hidrografic al Romaniei, ca mai suntem si noi oamenii care pur si simplu ne batem joc de natura....pacat :(( . Gata cu politica ecologista =P~ !

La modul cel mai serios, studiaza site-ul acela si vei invata multe ! Fir intins !

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: scule si accesorii

Mesaj de sece4u20 » 11 Ian 2011, 00:38

multumesc de site. acum ma-am mai luminat si eu si stiu pe ce sa dau banii. noroc ca ai venit ca altfel vineri cred ca faceam o prostie in achizitionarea unui set de musca. multumesc inca o data.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 19 Aug 2012, 05:47

Re: scule si accesorii

Mesaj de ady_fly » 30 Oct 2012, 21:45

Poate va intereseaza si http://www.adrians-flyfishing-and-flytying.com/.
Exista acolo o pagina a incepatorului!
https://ady-fly-on-line.blogspot.com/

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 19 Aug 2012, 05:47

Re: scule si accesorii

Mesaj de ady_fly » 24 Dec 2013, 16:35

Pentru cei interesati, TAIMEN (http://www.taimen.com/) a adăugat de curând brandul Airflo la lista brandurilor pe care le reprezintă (pe lângă Sage, Greys, Hardy, Scott, Simms, Wapsi, etc.). Cu acestă ocazie s-au adăugat peste 800 de produse noi, care după părerea mea, merită văzute!
Sărbători fericite! :-h
https://ady-fly-on-line.blogspot.com/

Scrie răspuns

Înapoi la “Despre pescuitul la musca”