Emisiunea infopescar de azi 22.12.07

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Emisiunea infopescar de azi 22.12.07

Mesaj de cristian505ro » 22 Dec 2007, 15:53

Stimate Domnule Florentin Iuga,

Apreciez foarte mult emisiunile dvs. din care am o arhiva proprie. Le apreciez atat din punct de vedere al continutului cat si al modului profesionist de realizare. Sincer am mereu ce invata, in special in pescuitul crapului. Ca atare am urmarit si emisiunea de azi cu seful ANPA si am 3 observatii :

1.Se vor infiinta asociatiile de pescuit sportiv, ok si f.b! Dar aceste asociatii au existat pana in 1990! Am avut permis la mai multe, primul meu permis de la 9 ani din 1967. Stiti poate si dvs. ca vechile asociatii au functionat foarte bine, erau controlate, peste era garla! braconieri destul de putini, paznicii isi faceau meseria, chiar daca mai inchideau un ochi la localnici, caci era saracie si trebuiau sa manance, pescarii nu lasau nici un fel de murdarie, s.a.m.d. Cum si de ce au disparut aceste asociatii, de ce trebuie sa apara altele noi? Credeti ca vor fii eficace?

2.Inteleg ca se va reveni la vechea forma de pescuit cu permis, acum i se va zice vigneta cu taxa de 25 lei/ asociatie cu care ai drept de pescuit in toate baltile acelei asociatii,pe toate raurile( sau portiuni alocate asociatiei) si Dunare/mare si separat in delta o vigneta de inca 35 de lei. Corect si frumos si nu sunt taxe mari. Inainte era permis/ asociatie aveai drept de pescuit in toate baltile acelei asociatii, pe toate raurile inclusiv Dunare si mare si pentru granita iti trebuia PG(permis de granita).
Sa inteleg ca toate baltile din Romania vor fii incluse in asociatii?
Si pentru cele pricopsite va trebui platita taxa impusa de patron + vigneta? Caci asa a spus seful ANPA.
Bun si asta desi consider prohibitive taxele baltior foarte bune. Inainte de 90 orice pescar indiferent de starea materiala putea pescui oriunde.
Deci dau un exemplu concret, ales la intamplare: - ma inscriu in asociatia care include acumularea Sarulesti, platesc vigneta de 25 de lei si ma duc azi sa dau acolo la copca,sa zicem. Va zic ca nu am sa pot: -paznicii domnului Raduta imi vor zice ca la Sarulesti s-a inchis pescuitul din octombrie pana anul viitor la primavara. Si la primavara ma lasa platind si taxa zilnica, dar numai in coada lacului la Gurbanesti. Si asta e valabil si pentru alte balti acum!
Deci intrebarea este daca vor ramane baltile private cu statut aparte sau vor fii libere la pescuit oricand cu plata de 25 lei/vigneta + taxa baltii respective?

3.Atribuirea si includerea de balti/asociatii se va face normal si echidistant, sau iar vin cu un exemplu : se vor gasi pentru cele mai bune balti niste domni ca Tiriac,printul Sturdza care vor pune in fata un alt domn si vor crea asociatia Raduta Lake?
Daca vom avea toti aceleasi drepturi si acces la fonduri UE, pot eu sau alt viitor investitor sa solicit o mica parte din acumularea Sarulesti si anume Polcesti-Seinoiu, care ( asta pentru cunoscatori) au fost fondul de rapitor al filialei si au apartinut in trecut boierului Pitisteanu?

Aceste 3 intrebari sunt pentru domnul sef de la ANPA si nu atat pentru dvs. pe care repet, va stimez foarte mult. Dar am observat ca si dvs. ati ridicat tangential aceste observatii in emisiune.

Si inca o intrebare pentru domnul de la ANPA ( vis a vis de finalul emisiunii), dupa infiintarea acestor asociatii, dansul sau altii ca dansul care stau rau cu timpul liber, dar au unditele mereu in portbagaj se vor mai oprii asa oriunde vor sa pescuiasca 1- 2 ore, vor face C & R si se vor pupa cu crapoaica? Ar fii frumos, dar sincer eu nu cred ca vom scapa de obiceiul : ah, da dansul e seful...si ceilalti sunt prietenii lui......
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 22 Dec 2007, 22:33

Florentin cu rusine iti marturisesc ca "prestatia" prietenului Gigi Stefan a fost PENIBILA.
Daca se pot pune intrebari atunci incerc si eu cateva:
1.Cum poate fi denumita o apa "publica" din momentul concesionari ei unei asociati?
2.Ce rost are vignieta tot pt. aceste ape(publice) cand pescarului nu i se acorda nici macar un drept.
3.Anpa-ul in frunte cu cei 100 de inspectori pt. CE SUNT PLATITI?
4.De ce Anpa-ul nu face controale ,nu populeaza cum dealtfel si stipuleaza legea,mai concret ce FAC?
5.Ce reprezinta Anpa-ul ?Mai corect este de ce trebuie sa existe?
Sunt profund nemultumit de faptul ca pescuitul comercial primeaza celui sportiv, iar dl. Gigi ar trebui sa ii fie rusine avand in vedere promisiunile sale.
Cuvantul potrivit ar fi RUSINE.
Ar mai fi multe intrbari legate de acest proiect dar mai exista si timp.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristian505ro » 22 Dec 2007, 23:42

Perfect de acord cu dvs. domnule Miclea !
Prestatia domnului Gigi Stefan a fost destul de subtire. Eu tocmai ca l-am "mirosit" nu i-am spus pe nume, ci domnul sef de la ANPA, ca se comporta ca atare. Apele sunt ale tarii si deci ale noastre, si noi ca pescari sportivi trebuie sa avem dreptul total de a pescui, contra unei taxe care sa acopere cheltuielile de intetinere si paza, iar noi ca pescari sa ne comportam conform regulamentului, daca nu,sa fim exclusi din asociatie.
E foarte bine ca domnul Florentin Iuga a luat acest interviu, tocmai ca sa-l vedem si sa-l cunoastem pe acest domn Gigi. Si pozitia dansului. Si eu am fost frapat de faptul ca pentru seful ANPA primeaza pescuitul comercial!!!! Si mai si spune ca asa cum e in toata Europa!!??? Sa mearga domnul Gigi in Franta sa vada ca pescuitul e sport national! Sa se uite la emisiunea Chasse & Peche, ca sa vada ce amploare are pescuitul sportiv in Franta. Cu unul ca "Gigi-seful", ar da faliment cei de la Garboliono, Sert si Delalande.
Eu revin la intrebarea mea, de ce si cum au disparut vechile asociatii? Cum si pe ce criterii s-au "privatizat" baltile noastre? De ce se alege praful de Delta Dunarii? Pe domnul Gigi nu parea ca il intereseaza treburile astea. In schimb, se vedea in lipsa de timp, cu sculele in portbagaj fiind in control sa dea o ora doua la peste pe unde vrea el, ca doar e sefu' in control! Si sa fie eventual primit ca pe vremuri : "traiti toarshu' prim!
Si sunt perfect de acord cu dvs. de ce avem nevoie si de ANPA?

Cu stima,
Cristian Bebesel
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 24 Dec 2007, 00:12

cum ai zis ca se numea emisiunea aia?si pe ce program sau site..?...si am si eu o intrebare...am inteles partea cu taxele dar pe langa taxa de 25lei mai platesc si taxa pt permis sau e de ajuns cea de 25 lei ?pt judetul meu a zicem..jud olt
;)Arin

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristian505ro » 24 Dec 2007, 00:42

Emisiunea este Infopescar, pe OTV in fiecare sambata la ora 11. Dupa mine e cea mai frumoasa si interesanta emisiune pentru pescari de la noi. Cinste lui Florentin Iuga!
Emisiunea se poate vedea on line, la : http://www.infopescar.tv, cea cu o saptamana in urma, sau se poate descarca pe calculator din arhiva. Daca nu descarca direct incarca cu run.
Domnul Gigi Stefan, sef ANPA, spune ca se vor reinfiinta asociatiile, se va plati taxa de 25 lei pe an, dar baltile private vor ramane tot private si vor percepe suplimentar taxa. Tot dansul mai spune ca pescuitul comercial primeaza celui sportiv!?
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 24 Dec 2007, 04:03

emisiunea Chasse & Peche ...la asta ma refeream....si tot nu am inteles...eu platesc taxa de 25 lei...dar mai este nevoie si de o taxa pt permis??
;)Arin

Avatar utilizator
vasile miclea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 07 Dec 2007, 22:01
Localitate: Oradea

Mesaj de vasile miclea » 24 Dec 2007, 12:58

arinlupascu scrie:emisiunea Chasse & Peche ...la asta ma refeream....si tot nu am inteles...eu platesc taxa de 25 lei...dar mai este nevoie si de o taxa pt permis??
Chasse&Peche este un program de televiziune in limba franceza despre pescuit si vanatoare.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristian505ro » 24 Dec 2007, 16:52

Emisiunea Chasse & Peche s-a prins pana nu de mult prin cablu pe Astral. Au scos-o cei de la Astral si s-ar putea sa o reintroduca in grila dar nu stiu cand. Se prinde in schimb cu antenele satelit, care sunt furnizate cu grile de program de mai multe firme.
Pai teoretic taxa de 25 de lei iti da dreptul sa pescuiesti pe toate baltile asociatiei la care te-ai inscris. Asta ar fii taxa de permis. Nu mai trebuie alta. Tot in baza ei ai dreptul sa pescuiesti in toate raurile si Dunare. Dar pentru baltile private si portiunile de rau private, care fac parte din asociatia in care te-ai inscris, poti plati si o taxa suplimentara pe care o cer patronii care detin aceste balti si portiuni de rauri.
Asta a spus domnul Gigi Stefan in emisiune.
Deocamdata totul e in faza de proiect.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
taicanoe
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Dec 2007, 10:05
Localitate: Resita

Mesaj de taicanoe » 24 Dec 2007, 18:25

de cand a incalecat pe cai mari, jiji stefan are o prestatie foarte penibila ... sa-i fie rusine celui care ne spunea in fiecare saptamana "prieteni pescari" ... acum prietenii lui sunt cei cu pescuitul industrial.

De sarbatori ii doresc sus numitului tot atat bine cat a facut si el de cand e "persoana imprtanta" pentru pescarul sportiv roman :evil:

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristian505ro » 24 Dec 2007, 19:10

Din pacate, aveti mare dreptate! Cam asa se schimba unii....
Oricum si Florentin se arata usor mirat de unele afirmatii ale lui Gigi Stefan si in calitate de moderator i-a cam punctat niste semne de intrebare. In multe tari sunt, balti,rauri care sunt pastrate special pentru pescuit sportiv! cel industrial este interzis. Din emisiune se vede ca domnul Gigi se orienteaza spre economia de piata, prost inteleasa si aplicata pe la noi.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 24 Dec 2007, 20:17

Am pus emisiunea pe site si in arhiva. Astept in continuare parerile voastre.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 01 Ian 2008, 19:06

Am urmarit acea emisiune si eu am inteles ca o parte dintre ape se va imparti la asociatii pe baza planului de management pe care trebuie sa-l intocmeasca , restul apelor care nu vor fi arondate nici unei asociatii vor fi ape nationale si se va putea pescui pe ele pe baza de vinieta.
Problema spinoasa este suspiciunea care va apare in cazul departajarii asociatiilor cind mai multe asociatii doresc acelasi segment de apa
Im orice caz daca va apare in forma prezentata acel OM va duce la scumpirea taxelor platite de pescari pentru a putea pescui pe toate apele din tara. In plus apele cele mai bune vor fi luate de catre asociatii iar in apele sarace in peste se va pescui numai cu vinieta. In situatia creata cine va mai lua vinieta???
Sper ca Gigi Stefan sa se tina de cuvint si sa ne cheme iara in ianuarie pentru a discuta cu noi proiectul de OM situatie in care vom putea sa ne spunem punctul de vedere.

Avatar utilizator
taicanoe
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Dec 2007, 10:05
Localitate: Resita

Mesaj de taicanoe » 06 Ian 2008, 11:51

Sper ca Gigi Stefan sa se tina de cuvint si sa ne cheme iara in ianuarie pentru a discuta cu noi proiectul de OM situatie in care vom putea sa ne spunem punctul de vedere.
Asta e o gluma ? pai in ultimul timp a cam uitat "sa se tina de cuvant", a cam uitat ca mai exista si oameni care doresc sa prinda pestii cu undita/lanseta ... cred ca formatia de piscicultor a cam deformat perspectiva despre pescuit ... sau jocurile si interesele ...

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Mesaj de zamfi » 06 Ian 2008, 18:47

Taicanoe are dreptate!Din pacate... :cry:

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”