OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Moderator: florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de gor965 » 15 Oct 2008, 06:14

Marinita scrie:.................................................
Dar am obsrvat cu Florentin si o alta anomalie dupa ploaie a doua zi nu a mai prins nimeni pe balta peste punctabil.A verificat Florentin presiunea si ajunsese in 12h peste 1000col.de hg cand sa stabilizat a inceput sa se prinda iarasi peste. :D
Am observat tarziu aceasta constatare legata de presiune si ptr. a nu ramane cu o notiune gresita va spun ca e imposibil ca in Romania sa se ajunga vreodata la presiune de 1000 mm coloana de mercur !!! Cu siguranta barometrul folosit avea scala direct in mb (milibari) iar 1000 de mb e altceva decat 1000 mm Hg .
Ptr. Romania, 1000 mb (750 mm Hg) e o presiune normala !
.....................................Concepte cheie...........................
Unitatea de masura a presiunii in sistemul international este Pascalul.
1 Pascal = 1 Pa =1 N/m2
Pentru presiunea atmosferica se utilizeaza in practica milimetrul coloana de mercur (Hg) 1mm Hg este presiunea exercitata de o coloana de Hg cu inaltimea de 1 mm ...
adica 133.28 N/m2 (densitatea Hg x acceleratia gravitationala x inaltimea)
In domeniul stiintific se prefera Milibarul care reprezinta un hectopascal adica:
1mb = 100 Pa = 1hPa
Presiunea standard la nivelul marii este de 760mm Hg sau 101325 N/m2 sau 1013 hPa sau 1013 mb.
Valorile obisnuite de presiune al nivelul marii variaza de la 960 mb (aprox. 722 mm Hg) in conditii de furtuna pina la 1050mb (aprox. 790 mm Hg) cand presiunea este foarte ridicata.
Presiunea atmosferica variaza cu altitudinea. Cu cit altitudinea este mai mare cu atit presiunea va fi mai mica. O buna aproximatie este urmatoarea: la fiecare 100 m urcati in altitudine presiunea variaza cu 10 mb. Aproximatia este valabila pina la aprox. 3000 m deasupra nivelului marii.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: OVER 10.........25-28septembrie-PERIS

Mesaj de Marinita » 15 Oct 2008, 09:00

gor965 scrie:
Marinita scrie:.................................................
Dar am obsrvat cu Florentin si o alta anomalie dupa ploaie a doua zi nu a mai prins nimeni pe balta peste punctabil.A verificat Florentin presiunea si ajunsese in 12h peste 1000col.de hg cand sa stabilizat a inceput sa se prinda iarasi peste. :D
Am observat tarziu aceasta constatare legata de presiune si ptr. a nu ramane cu o notiune gresita va spun ca e imposibil ca in Romania sa se ajunga vreodata la presiune de 1000 mm coloana de mercur !!! Cu siguranta barometrul folosit avea scala direct in mb (milibari) iar 1000 de mb e altceva decat 1000 mm Hg .
Ptr. Romania, 1000 mb (750 mm Hg) e o presiune normala !
.....................................Concepte cheie...........................
Unitatea de masura a presiunii in sistemul international este Pascalul.
1 Pascal = 1 Pa =1 N/m2
Pentru presiunea atmosferica se utilizeaza in practica milimetrul coloana de mercur (Hg) 1mm Hg este presiunea exercitata de o coloana de Hg cu inaltimea de 1 mm ...
adica 133.28 N/m2 (densitatea Hg x acceleratia gravitationala x inaltimea)
In domeniul stiintific se prefera Milibarul care reprezinta un hectopascal adica:
1mb = 100 Pa = 1hPa
Presiunea standard la nivelul marii este de 760mm Hg sau 101325 N/m2 sau 1013 hPa sau 1013 mb.
Valorile obisnuite de presiune al nivelul marii variaza de la 960 mb (aprox. 722 mm Hg) in conditii de furtuna pina la 1050mb (aprox. 790 mm Hg) cand presiunea este foarte ridicata.
Presiunea atmosferica variaza cu altitudinea. Cu cit altitudinea este mai mare cu atit presiunea va fi mai mica. O buna aproximatie este urmatoarea: la fiecare 100 m urcati in altitudine presiunea variaza cu 10 mb. Aproximatia este valabila pina la aprox. 3000 m deasupra nivelului marii.


Da ai dreptate .Noi am verificat presiunea in permanenta dupa ceasul lui Florentin (care a functionat perfect).Cert este ca presiunea a avut un rol important.Este posibil ca eu sa fi facut confuzie (chestia aia cu,coloana de HG.) :D.
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”