pareri despre hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 22 Ian 2011, 17:42

booghy28 scrie:o intrebare si de la mine....... care este greutatea plumbului optima pentru acest model, la aruncare distanta mica si dist mare..?
HAKUYO CARP MTX8 (3,62 M - 3,5 Lbs)

CARACTERISTICI:
- LUNGIME : 3,60 cm .
- TRONSOANE : 2 .
- ACTIUNE : semiparabolica , 3,5 lbs .
- MATERIAL : carbon inalta densitate .
- INELE : SIC , plecare 50 mm, varf 12 mm .

multumesc anticipat **==
Pentru distanta mare ( lanseta folosita la maxim ) plumbul obtim este in jur de 90 g .
Pentru "distanta mica" nu este vorba de plumb ci despre mana :) ... plaja greutatii plumbilor fiind intre 40 si 120 g (neglijabila ).

Avatar utilizator
booghy28
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 04 Mai 2009, 12:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de booghy28 » 22 Ian 2011, 17:46

Dan Mitranescu scrie:
booghy28 scrie:o intrebare si de la mine....... care este greutatea plumbului optima pentru acest model, la aruncare distanta mica si dist mare..?
HAKUYO CARP MTX8 (3,62 M - 3,5 Lbs)

CARACTERISTICI:
- LUNGIME : 3,60 cm .
- TRONSOANE : 2 .
- ACTIUNE : semiparabolica , 3,5 lbs .
- MATERIAL : carbon inalta densitate .
- INELE : SIC , plecare 50 mm, varf 12 mm .

multumesc anticipat **==
Pentru distanta mare ( lanseta folosita la maxim ) plumbul obtim este in jur de 90 g .
Pentru "distanta mica" nu este vorba de plumb ci despre mana :) ... plaja greutatii plumbilor fiind intre 40 si 120 g (neglijabila ).
multumesc **==

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de iulian petre » 22 Ian 2011, 20:49

staicu scrie:Buna seara,
referitor la modelul MTX12 am o intrebare:
la imbinarea celor doua segmente ramane putin spatiu pana la o imbinare total plus ca merg foarte greu, si si mai greu le desfac. este oare un caz aparte sau asa e de obicei. mentionez ca lansetele sunt noi abia le-am primit.

Ceva sfaturi ar fi de folos.

Multumesc,
---------
Am si eu de vre-o 3 ani o baterie de 4 bucati si chiar am mai cumparat anul trecut inca una . Dupa 3 ani de folosit intensiv am observat ca aceasta distanta de care zici tu s-a tot micsorat . Cred ca , cu timpul si de la tot mufat de sute de ori se mai subtieaza spigotul . Este o chestie buna ca ramane loc ca ai unde sa-l tot "infigi" ca daca ar fi la fix din prima dupa cateva sute de imbinari se poate sa apara jocuri si sa arunci farful in apa .

este doar o teorie a mea si poate ma insel dar asta am observat eu in 3 ani .

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de mirceasd » 22 Ian 2011, 21:15

iulian petre scrie: Am si eu de vre-o 3 ani o baterie de 4 bucati si chiar am mai cumparat anul trecut inca una . Dupa 3 ani de folosit intensiv am observat ca aceasta distanta de care zici tu s-a tot micsorat . Cred ca , cu timpul si de la tot mufat de sute de ori se mai subtieaza spigotul . Este o chestie buna ca ramane loc ca ai unde sa-l tot "infigi" ca daca ar fi la fix din prima dupa cateva sute de imbinari se poate sa apara jocuri si sa arunci farful in apa .
Foloseste spray special de jointuri Maver fe exemplu dar ai grija nu da prea mult ,lasa spigotul sa se usuce si abia dupa aceea mufeaza-l ,daca mai trebuie, repeta actiunea ,nu te grabi ca patesti ca mine am mufat pe un strat gros si neuscat si m-am chinuit 3 zile sa demufez ~x( .
Cred ca distanta se micsoreaza in timp si datorita pierderii calitatii carbonului lansetei ,blancurile de calitate folosesc tot soiul de tehnologii pentru eliminarea acestor neajunsuri (citeste la Century si vei intelege).
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de mirceasd » 24 Ian 2011, 15:39

O intrebare si de la mine pentru domnul Mitranescu - este adevarat ca lansetele MTX 8 ,9 si 12 au acelasi blanc ? ( nu ma refer la inele ,mandrina,lac , ma rog cosmetica ci strict la BLANC.
Daca nu imi puteti spune pe care il folositi pentru fabricarea MTX 14 ?
Multumesc si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gimi_mures » 24 Ian 2011, 18:03

Mtx 14 are acelasi blanc ca si mtx 12, scrie si in descrierea de pe site-ul care le comercializeaza.
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de mirceasd » 24 Ian 2011, 21:53

gimi_mures scrie:Mtx 14 are acelasi blanc ca si mtx 12, scrie si in descrierea de pe site-ul care le comercializeaza.
Asa este dar este oare acelasi cu MTX 8 si MTX 9 ?
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 24 Ian 2011, 22:46

mirceasd scrie:
gimi_mures scrie:Mtx 14 are acelasi blanc ca si mtx 12, scrie si in descrierea de pe site-ul care le comercializeaza.
Asa este dar este oare acelasi cu MTX 8 si MTX 9 ?
Fire intinse.
Numai MTX 12 si MTX 14 au acelasi blanc.

Celelalte modele sunt diferite .

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de mirceasd » 25 Ian 2011, 08:02

Dan Mitranescu scrie:
mirceasd scrie:
gimi_mures scrie:Mtx 14 are acelasi blanc ca si mtx 12, scrie si in descrierea de pe site-ul care le comercializeaza.
Asa este dar este oare acelasi cu MTX 8 si MTX 9 ?
Fire intinse.
Numai MTX 12 si MTX 14 au acelasi blanc.

Celelalte modele sunt diferite .
Multumesc , fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gimi_mures » 25 Ian 2011, 23:03

Domnule Mitranescu aveti in plan si alt model de mtx, dupa succesul cu 12 si 14 ?
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Vali_ms » 26 Ian 2011, 00:42

Faine bete!
nota 10!
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Alexandru Mihai » 26 Ian 2011, 00:44

gimi_mures scrie:Domnule Mitranescu aveti in plan si alt model de mtx, dupa succesul cu 12 si 14 ?
Mai mult ca sigur Dan le va îmbunătăți de la an la an, momentan chiar nu vad ce ar mai trebui adăugat la ele.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 26 Ian 2011, 22:33

gimi_mures scrie:Domnule Mitranescu aveti in plan si alt model de mtx, dupa succesul cu 12 si 14 ?
Acum doua saptamani am facut o noua comanda pentru MTX14 ...
Am stat doua zile inainte sa o fac gandindu-ma ce imbunatatiri sa aduc .Nu am stiut ce sa mai modific ...Daca eu consideram ca este ceva de inlocuit acum o faceam , dar nu am gasit nimic.
Singurele diferente vor fi ca pe mandrine o sa scrie " Fuji " . Pe modelul actual sunt mandrine Fuji , dar nu scrie pe ele pentru ca nu am considerat ca este important ,preferand numai calitatea lor . Totusi pentru cativa eurocenti in plus am decis sa scrie si "Fuji" pe viitor ... Asta este ...comertul ...firma ..."fita" ...

Si tot o chestie comerciala , pentru ca nu am sa reusesc sa conving pe toata lumea ca nu este nici o diferenta intre inelul de plecare de 40 si cel de 50 ( in plus am si obosit :D ) am sa aduc si MTX 14 cu inel de plecare de 50.

Acestea sunt singurele modificari .

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de gimi_mures » 26 Ian 2011, 22:57

Dan Mitranescu scrie:
gimi_mures scrie:Domnule Mitranescu aveti in plan si alt model de mtx, dupa succesul cu 12 si 14 ?
Acum doua saptamani am facut o noua comanda pentru MTX14 ...
Am stat doua zile inainte sa o fac gandindu-ma ce imbunatatiri sa aduc .Nu am stiut ce sa mai modific ...Daca eu consideram ca este ceva de inlocuit acum o faceam , dar nu am gasit nimic.
Singurele diferente vor fi ca pe mandrine o sa scrie " Fuji " . Pe modelul actual sunt mandrine Fuji , dar nu scrie pe ele pentru ca nu am considerat ca este important ,preferand numai calitatea lor . Totusi pentru cativa eurocenti in plus am decis sa scrie si "Fuji" pe viitor ... Asta este ...comertul ...firma ..."fita" ...

Si tot o chestie comerciala , pentru ca nu am sa reusesc sa conving pe toata lumea ca nu este nici o diferenta intre inelul de plecare de 40 si cel de 50 ( in plus am si obosit :D ) am sa aduc si MTX 14 cu inel de plecare de 50.

Acestea sunt singurele modificari .
Daca dopul de pe cotor, cel metalic pe care e inscriptionata sigla ar fi inlocuit cu ceva mai usor...nu ar ajuta la ceva?
Pretul lansetelor ramane la fel ?
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: pareri despre hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu » 26 Ian 2011, 23:17

gimi_mures scrie: Daca dopul de pe cotor, cel metalic pe care e inscriptionata sigla ar fi inlocuit cu ceva mai usor...nu ar ajuta la ceva?
Pretul lansetelor ramane la fel ?
Capatul lansetelor de crap este o zona foarte solicitata la zgarieturi datorita pozitionarii verticale la incarcare sau in asteptare. Am considerat ca este bine ca acolo sa fie ceva mai rezistent (aluminiu ) . Dopul cantareste foarte putin ( max. 10g ) si fiind pozitionata pe cotor chiar nu conteaza . Mulinetele de crap ajung si la 900 g ,dar fiind pozitionate tot pe cotor nu influenteaza aruncarea. Asa ca 10 g ... :) .
Totodata este o personalizare a lansetei purtand sigla Hakuyo .

Pretul lansetelor ramane FIX trei luni de zile pe stocurile actuale, iar pentru lotul urmator in functie de pretul final de achizitie poate suferii schimbari . 95 % cred ca o sa ramana acelasi .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”