Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Moderator: vali003

Avatar utilizator
simo
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 16 Feb 2008, 13:34
Localitate: Satu Mare

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de simo » 16 Feb 2008, 15:22

Este frumos si la Verba Tanya,singura problema e ca din cate stiu eu,nu se pescuieste noaptea.In rest,curat,frumos amenajat,civilizati(incusiv romanii),ca orice loc de pescuit din Ungaria.

Avatar utilizator
cicomarius
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 24 Feb 2008, 17:58
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de cicomarius » 22 Mar 2008, 16:57

Mezohegyes in februarie!
Imag177.jpg
Imag176.jpg
Imag168.jpg

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de VladTepes » 15 Oct 2008, 19:55

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste informati depsre aceasta balta? sunt din Arad si as vrea sa fac o iesire de weekend cu nisre prieteni . Din google earth imi arata 3 belti , pe care se prinde mai bine crapi mai rasariti de 3 kile plus??, se pescuieste la boiles? cam care ii conformatia fundului este peste tot aprox aceiasi adancime??, se poate achita taxa dubla si sa se pescuiasca la 4 bate? (nu imi place la 2 bate si prefer tot timpul sa fac doua paturi de nada), cam care sunt cei mai rasariti pesti prinsi acolo daca stie cineva recordurile, cat de des se populeaza (la mako se exagereaza cu populatu si desi este mult peste nu se poate pescui duminica dupa popularea de sambata ca nu mai misca nimic nimic).

Multumuesc anticipat, chiar daca sunt multe intrebari as aprecia si raspunsul la jumate :)),avand in vedere ca nu vorbesc maghiara si nu as stii sa intreb pasnici, eventual un numar de telefon ar ajuta iarasi (nevasta e unguroaica :)) )

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de danp » 16 Oct 2008, 05:26

Vali, acum am vazut poza de la postarea ta din 5 febr, nu cumva e locul unde long week-end-ul trecut niste meseriasi l-au naucit pe mustacios ? sub privirile admirative ale altor meseriasi matinali de la un picior de pod :wink: ?
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de Alexandru » 16 Oct 2008, 11:54

Suberb, dar sunt si si la noi lacuri frumoase numai ca la noi nu se respecta peste tot regulile.

Avatar utilizator
romelian
senior
senior
Mesaje: 183
Membru din: 01 Feb 2009, 00:30
Localitate: Arad
Contact:

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de romelian » 02 Feb 2009, 00:48

Lacul este administrat de familia Fekete, pescuitul costa 2500ft /12 ore, sau 18oo ft /6 ore.Se pescuieste si noaptea.Noaptea lacul este iluminat de jur imprejur.Super.Popularea in sezon se face joia, saptamanal.fara figuri, chiar in fata pescarilor.Proprietarul anunta cate bucati de crap si cate de somn au fost populate.Pestii nu se hranesc inainte de weekend.Se gasesc crapi 1-5 kg, amur 1 -10 kg (mai rar), somn african 2-10 kg.mai exista caras la 4-500 de grame si platica, majoritatea la 200 de grame.Am vazut prinzandu-se si caras auriu la 500 de grame, dar si crap koi de 2 kg.Se poate retine :pesti nobili 3 bucati crap pana in 5 kg sau amur pana in 10 kg, somn 2 bucati, fara limita de kg.ce trece peste greutatea maxim admisa, se elibereaza.La capturarea si retinerea baremului, se inceteaza pescuitul, doar daca nu se elibereaza ultimul peste, caz in care se poate pescui mai departe.Proprietarii tin foarte mult la acest lucru.Pestii comuni (caras si platica) nu au limita de retinere, dar nimeni nu ia mai mult de 5 kg din bun simt.Se poate pescui la fund sau la sheffield.Adancimea apei in jur de 2m, cu un sant de 2,5 m de-a curmezisul baltii.In sezon se cam incurca firele, din cauza densitatii mare de pescari(80% romani).Momeala cel mai des folosita, porumb si boilies si rama.Se gasesc rame de cultura la proprietarii baltii la 300 de ft portia.Locatia mai are un restaurant bar cu specific pescaresc, unde la cerere se poate pregati pentru 1500 de ft portia,celebrul bogranci unguresc, adica gulas, sau ciorba de peste. Se pastreaza curatenia, dar mai se gasesc chistoace si coji de seminte scuipate pe jos(made in Rom).Mi-am petrecut toate sambetele din vara si toamna acolo si nu am venit niciodata fara peste.Accesul e foarte facil, cu masina pana la malul baltii.
Ca ichtiolog, ma intreb, oare cum se inmultesc sirenele? Au si ele sirenul lor?

Avatar utilizator
leons
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iun 2009, 10:34

Re: Pescuit pe lacul de la Mezohedyes

Mesaj de leons » 02 Iun 2009, 11:11

daca mai stiti si alte balti bune in ungaria in apropiere de granita as dori sa postati inf.despre ele.Suntem un grup de pescari din cluj si am vrea sa facem o iesire in ungaria.Multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”