tarif permise AJVPS si ANPA

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de tavimai » 12 Ian 2011, 00:28

florentiniuga scrie:
mircea62 scrie:Nu ai nevoie de legitimatie AJVPS decat daca raul respectiv este in administrarea AJVPS ceea ce e putin probabil.
Corect. Doar permis ANPA.
...numai ca-i cam greu de obtinut fara sa fii membru la vreo asociatie !Stie cineva cum se poate obtine fara sa fii membru al vreunei asociatii ?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 12 Ian 2011, 02:35

pharaoh scrie:
alinuu scrie:Mi se pare mai official la ajvps.
Salut Alin. Explica-mi si mie, te rog, ce ai vrut sa spui mai sus. Si cu ce te ajuta pe tine "officialitatea" asta.
Salut. Ma refer la faptul ca este vazut mai bine de autoritati si ma gandesc ca ajvps poate chiar are in gestiune vreo balta privata unde putem pescui pe baza permisului. Cu asociatiile astea private sunt sigur ca nu avem sanse la vreo balta din judet. Dar pana la urma permisul ANPA este acelas indiferent unde ne inscriem.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 12 Ian 2011, 02:58

Nu stiu cum e la voi, dar raportandu-ma la ce e la noi, cu permisul AJVPS te poti sterge la fund (scuzati expresia). E drept ca si cu cel de la celelalte asociatii e la fel.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Allen Besnovich » 12 Ian 2011, 18:14

Si aici e la fel :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de tavimai » 13 Ian 2011, 17:20

pharaoh scrie:Nu stiu cum e la voi, dar raportandu-ma la ce e la noi, cu permisul AJVPS te poti sterge la fund (scuzati expresia). E drept ca si cu cel de la celelalte asociatii e la fel.
Tinand cont de faptul ca ajvpseul este de departe cel mai scump nu prea este recomandat ! =)) (Bihor :ajvps=140 lei,livada=86 lei,aqua crissius=55 lei )Datorita pretului ajvpeseul "zgaraie" cel mai tare ! =)) ...exceptand cazul in care inainte te-ai hotarat sa-l "uzi" inainte ! =)) =)) =))

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de pharaoh » 13 Ian 2011, 17:22

Pai de-aia nici nu o sa-l fac la AJVPS :) .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Amos » 18 Ian 2011, 20:10

În 2010, prin vară, eram la o scurtă partidă de pescuit la Dunăre, în zona Bălteni/Tulcea. A venit Poliţia de Frontieră, a întrebat dacă avem permise şi le aveam pe cele eliberate de ANPA. Le-am arătat şi au spus că sunt OK, fără PG, viză AJVPS. Pe permisul ANPA din 2010 era trecută Asociaţia Albatrosul Port Tomis, prin intermediul căreia l-am obţinut (unde era înscris şi regretatul JEAN CONSTANTIN), însă fizic nu sunt membru al asociaţiei menţionate şi nu plătesc cotizaţie.
Cu cei de la Poliţia de Frontieră o dai la pace şi dacă nu ai permis de pescuit. Dacă te văd că eşti undiţar în tranzit, pescuieşti de plăcere şi nu braconezi, sunt oameni de înţeles. Nu am avut niciodată permis de pescuit, până acum doi ani, iar lucrul ăsta nu m-a împiedicat să pescuiesc din plăcere. Dacă preţul permiselor ANPA va rămâne la fel, respectiv 30 de lei, nu o să ratez ocazia. Dacă preţul va creşte, personal o să pescuiesc fără permis.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de bradlly » 24 Ian 2011, 21:54

Salut,

sunt din Bucuresti si doresc sa intru in posesia unui permis ANPA, ma poate indruma cineva, pasii exacti, ce trebuie sa fac pentru a-l obtine ? Daca vreau sa pescuiesc pe raul Arges si pe Dunare pe raza judetelor Giurgiu si Calarasi mai am nevoie si de permis AJVPS ?

Astept cateva sfaturi si eventual sprijin.

Va multumesc
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de PsiHo » 26 Ian 2011, 04:52

pe arges doar ANPA, dar nu cred c-o sa vina cineva sa te controleze vreodata. pe giurgiu si pe calarasi din cate stiu eu iti trebuie viza ca-i zona de frontiera.
pe bratul borcea nu m-a controlat niciodata nimeni, o singura data a venit paduraru si ne-a intrebat de permise dar cu 2 cutii de bere am scapat de el. au venit si cei de la PF am stat de vorba cu ei dar nu m-au intrebat niciodata de permis.
anul trecut l-am facut si eu doar la ANPA printr-un prieten scria pe spate A.V.P.S SACALUL si m-a costat doar 30 lei

Avatar utilizator
croco74ro
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 09 Feb 2010, 00:51

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de croco74ro » 26 Ian 2011, 17:36

ma scuzati ca intervin in discutie ,dar cei de la AJVPS sunt niste hoti.Anul trecut cotizatia era in jur de 100 ron +30 permisul ANPA dar am gasit o asociatie de pescuit unde am platit 20 ron taxa de membru +30 permisul ANPA .Asociatia e din Nasaud dar are deschis punct de lucru si in cluj-napoca intr-un magazin de articole de pescuit.Concluzia e sa-i nu-i imbogatim pe cei de la AJVPS ca nu fac nimic doar iau bani cautati asociatiile de pescari care ofera pretul cel mai mic :lol:

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de bradlly » 27 Ian 2011, 00:29

PsiHo scrie:pe arges doar ANPA, dar nu cred c-o sa vina cineva sa te controleze vreodata. pe giurgiu si pe calarasi din cate stiu eu iti trebuie viza ca-i zona de frontiera.
pe bratul borcea nu m-a controlat niciodata nimeni, o singura data a venit paduraru si ne-a intrebat de permise dar cu 2 cutii de bere am scapat de el. au venit si cei de la PF am stat de vorba cu ei dar nu m-au intrebat niciodata de permis.
anul trecut l-am facut si eu doar la ANPA printr-un prieten scria pe spate A.V.P.S SACALUL si m-a costat doar 30 lei
Bun deci prima data ANPA printr-un club, dupa care AVJPS si in cazul meu si de la Girgiu si de la Calarasi + viza de frontiera care nu stiu de unde sa o iau....Am inteles bine ori nu ?!! AVJPS cred ca e vrajeala o sa caut sa scot doar ANPA-ul, daca nu e suficient e prea mare bataie de cap si ma las pagubas. Mersi oricum de informatii

S-auzim de bine !!!
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de PsiHo » 27 Ian 2011, 20:52

vezi ca ai mp.

Avatar utilizator
riva
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 25 Ian 2011, 22:32

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de riva » 28 Ian 2011, 23:43

nicu din craiova am carnet agvps cineva spunea ca as putea sa il folosesc pt. stersu la .... ma indoiesc ca ar fi posibil,are copertile groase si lucioase .lasind gluma la o parte eu nu am ajuns sa il vizez . daca aveti variante mai bune fara a avea surprize pe balti sau riuri sint numai ochi si urechi cu stima si respect,fire intinse :-h

Avatar utilizator
smokey
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 03 Iul 2010, 20:38
Localitate: Sighisoara
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de smokey » 01 Feb 2011, 16:15

nu prea mai are rost sa iei permis ajvps chiar numa iau banii si ii doare in fund de pescarii care au permise de la ei :-q :-q :-q :-@ [-(
un alt maniac al pescuitului

Avatar utilizator
Ilarion
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 15 Iun 2009, 23:53
Contact:

Re: tarif permise AJVPS si ANPA

Mesaj de Ilarion » 01 Feb 2011, 20:05

Cred ca vom fi nevoiti sa scoatem permis de la asociatiile care concesioneaza apele pe care pescuim.

Intre timp au mai aparut niste "documente" pe site-ul anpa :

http://www.anpa.ro/index.php?v=cat&id=1&id_submeniu=4

Decizie nr. 117/28.01.2011 privind aprobarea listei zonelor de pescuit recreativ-sportiv in vederea emiterii si eliberarii autorizatiilor de pescuit recreativ-sportiv : http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=29

ANUNT PRIVIND EVALUAREA CERERILOR PENTRU OBŢINEREA AUTORIZAŢIILOR DE PESCUIT RECREATIV SPORTIV PENTRU ZONELE DE PESCUIT DIN HABITATELE PISCICOLE NATURALE : http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=28

Comisia de evaluare a cererilor pentru emiterea autorizaţiilor de pescuit recreativ/sportiv : http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=27

Procedura de emitere şi eliberare a Permisului de pescuit recreativ/sportiv şi a Autorizaţiei de pescuit recreativ/sportiv : http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=26

REGISTRU UNIC DE EVIDENTA AL ASOCIIATIILOR PESCARILOR SPORTIVI : http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=25
Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”