VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Despre canibalcanizarea cu miros de Carpati - 100% despre pescuit

Moderator: Qnyx

Scrie răspuns
Avatar utilizator
santaflorin
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Noi 2009, 21:16
Localitate: Satu Mare
Contact:

VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de santaflorin » 25 Ian 2011, 22:39

Aş avea o problemă de ridicat şi poate o vede cine trebuie! Micile (marile) tabere cantonate pe malul lacului Vârşolţ (Sălaj) din primăvară până-n toamnă târziu. Până aici nici o problemă. Dar pădurea de beţe folosite de un singur pescar (cam 20 lansete :O plantate cu barca), pe o lungime de mal de 50m @-) . Poate anul acesta se va schimba ceva şi cu aceşti nomazi care nu au nici o limită (nici la capturi nici la beţe). Aş avea şi câteva poze să vă arăt pt a vă convinge de cele spuse mai sus dar nu am găsit cum să le aduc aici. Poate-mi spuneţi cum să fac să vedeţi câteva imagini .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2011, 22:51

Ptr. atasarea pozelor, vezi AICI !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
santaflorin
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Noi 2009, 21:16
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Vârşolţ - al tuturor şi al nimănui ?

Mesaj de santaflorin » 26 Ian 2011, 22:08

Vă mulţumesc pentru sfat şi îndrumare Gor 965.
Fişiere ataşate
un pescar şi nr...... lansete
un pescar şi nr...... lansete

Avatar utilizator
santaflorin
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Noi 2009, 21:16
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Vârşolţ - barajul tuturor .........

Mesaj de santaflorin » 26 Ian 2011, 22:19

Poate reuşiţi să faceţi un total. INCREDIBIL DAR ADEVĂRAT.
Fişiere ataşate
Aduci beţe cu remorca. Nici o problemă. Are barajul peşte.
Aduci beţe cu remorca. Nici o problemă. Are barajul peşte.

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de adidobre » 26 Ian 2011, 22:36

[-x [-x [-x [-x [-x . :-t :-t :-t :-t :-t :-q :-q :-q :-q :-q
Incredibil dar adevarat. Din ce am numarat sunt in jur de 40 de bete in apa.
E trist ce se intampla si nimeni nu face nimic in privinta asta.
Dar asta e traim in **==

Avatar utilizator
riva
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 25 Ian 2011, 22:32

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de riva » 28 Ian 2011, 22:59

unde se va ajunge daca se comporta uni ''pescari''in felul asta .pescuitul sportiv reactiv se practica de la rasarit pina la apus pe apele colinare s.a.m.d. cu cel mult 2 undite sau 2 lansete cu cite doua cirlige fiecare. fragment din carnet de membru pescar sportiv,acolo mai sint si alte articole,raspunderi si sanctiuni' dar nu cred ca ii include pe cei despre carevorbim [-x [-x [-x [-x :-q :-q :-q .fire intinse

Avatar utilizator
ovi d
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 14 Mar 2010, 15:51

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de ovi d » 29 Ian 2011, 17:42

riva...
...si eu stiam ca pe ape publice e voie cu 4 bete a doua carlige... :-??

Avatar utilizator
trica
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Mar 2011, 01:02
Localitate: Cluj-Napoca

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de trica » 11 Apr 2011, 23:34

si eu am un fost coleg care are pamant in zona si zice ca face ce vrea (e trist) L-)
pacat ca nu face nimeni nimik
persoanele respective nu se numensc pescari :-q

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de miyagi » 12 Apr 2011, 00:50

Sesizari ati facut vreodata la politie pentru braconaj - daca trebuie prin 112 - sa vedeti care e feedbackul?
N-ar trebui sa fie atat de greu ca acei indivizi mai posteaza si poze pe situri.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de miyagi » 13 Apr 2011, 01:56

Deci la AJVPS Meses s-au inregistrat niste reclamatii din partea unor pescari de agrement din cauza faptului ca nu au avut in anul trecut posibilitatea sa pescuiasca desi au platit taxele percepute. Acei pescari au avut feedback pozitiv insa nu se poate face primavara doar cu o floare. Asta am aflat-o astazi discutand cu unul dintre acei pescari telefonic. Nu inseamna ca nimeni nu face nimic ci ca ar trebui sa-i bombardati cu reclamatii si chiar la politie. Va spun din surse sigure ca au existat cazuri cand politia a lasat pescarii braconieri si fara echipamente. Am familia intr-o localitate la mai putin de 10 km de Varsolt insa m-am naturalizat la Bucuresti. Daca e nevoie si pot ajuta cu mai mult va astept cu idei.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
valyvro2000
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 22 Dec 2009, 23:22

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de valyvro2000 » 18 Apr 2012, 21:38

am fost si eu pe acolo acum vreo 3 ani si intr-adevar acei oameni au pus stapanire pe maluri. asta inseamna ca nimeni nu are voie sa pescuiasca langa ei - se lasa cu amenintari grele - plus ca sunt multi care dau rulote !!!cu chirie!!! ca sa poti pescui pe teren public pe care esti liber cu un permis agvps.

Avatar utilizator
huscky
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 11 Sep 2009, 17:01

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de huscky » 30 Apr 2012, 20:40

Salutari,
Hai sa va spun cum sta treaba cu Varsoltul.
Sunt, cateva puncte fierbinti, daca se pot numi asa, pe varsolt unde in primult rand se poate campa foarte bine si in plus sunt si locuri care dau peste, peste an. Aceste locuri sunt cunoscute si sub denumirea de 'plaja', 'limba' si 'bot'. Ele sunt cele mai vanate de catre pescari, dar nu prea ai rand deoarece sunt ocupate incepand din aceasta perioada, cand incep bastinasii sa vina cu rulotele, si pana toamna tarziu, chiar noiembrie cand sunt duse si ultimele casute.
Problema este ca legea nu le permite sa campeze mai aproape de 50m de mal, iar in acest sens anul trecut s-a mers cu organele abilitate si le-au pus in vedere faptul ca nu sunt campati legal si asa au fost nevoiti baietii sa ia legatura cu cei ce detin pamanturi in apropierea malului si au inchiriat pamantul pe care stau contra unor sume de bani, asadar problema campatului s-a rezolvat, fiind la mai mult de 50 de metri de mal.
O alta problema este cea a numarului de lansete. Ai voie cu 4 lansete, ei sunt aproximativ 10-12 pers doar pe plaja, astfel ca rezulta in apa aprox 40 de lansete, teoretic, deoarece nici macar nr lansetelor nu il respecta, plus ca si-au facut permise de pescuit cred ca si la catel.Cu 2-3 lansete dau la crap, apoi 3 lansete au duse la salau, si cum nu merge pestele, mai dau cu 2 lansete si la caras, asa de distractie, dar hai sa zicem ca nici asta nu ar fi o problema, dar mergi in timpul saptamanii sa-ti cauti un loc si nu ai de ei, pt ca nu stau nici ei non stop pe balta decat cativa pensionari, dar care fac cu schimbul in decursul anului si care au grija de tot ce este pe mal, cei mai multi vin in weekend, dar la plecare uita sa isi scoata lansetele din apa si sa lase locul liber, le lasa lansate sau duse cu barca ca daca ii trage ceva, doar este cine sa scoata pestele afara, iar daca vrei sa te atingi de ele sa iti faci loc, iese cu scandal, nu ca ar fi cine stie ce smardoi, dar mergi pt relaxare nu pt local kombat. Si uite asa se pescuieste in proportie de 60% pe un lac de acumulare de aprox 400ha luciu de apa, sper sa nu gresesc, si AJVPS-ul ce face? Dorm pe ei. Au angajat un paznic, asa de ochii cotizantilor care in loc sa ajute, mai mult incurca.
S-a stabilit o zona de protectie in care nu ai voie sa pescuiesti, este unul, care acolo sta toata vara intre rachiti , se intra cu barca, nici nu stiu unde doarme si care pestii cu nemiluita, paznicul stie de el dar nu face nimika, nici nu cere ajutor, apoi se baga in plasa de la cel mai mic (bun pt pisica sau conserva) la cel mai mare, fara limita de cantitate. Daca prinde 20kg de caras il duce tot, daca prinde strapazani, ii vezi atrnati pe bota ca si carnatii in afumatoare, daca prinde cirtani toti toti sunt bagati la sac. E jale mare fratilor, ma doare sufletul de ce se intampla, dar cand vezi AJVPS-ul ca nu face nimica, e dezgustator, doar promisiuni peste promisiuni, mai fac toamna cate o populare cu 1000kg de puiet de crap de 2 ani, care jumatate dispare.
Sii, cireasa de pe tort, se mai si braconeaza in stil barbar, mai nou am auzit ca se cearta gastile intre ei pentru cele mai bune locuri de intins plase, si iar revin, AJVPS- ul ce face, iar doarme, toata lumea stie ce se intampla numai ei nu stiu, cum este posibil asa ceva, o fi avand si ei interese? nu stiu.
Daca s-ar controla macar de 2 ori pe saptamana pescarii, la nr de lansete, la cat peste au in sac, ce dimensiune au si s-au aplica si sanctiuni, daca s-ar mai face si niste controale pe timp de noapte, privind braconerii deoarece printre oameni mai sunt si pescari seriosi care mai pot da cate o informatie valabila, dar nu se vrea. Bine aici e si o chestie legislativa, paznicul nu are dreptul decat sa constate eventualele fapte negative, nu are drept de a sanctiona, reprezentantul in teritoriu ANPA este din SM, etc. Se poate scrie o carte despre aceasta tema!
Sper ca nu v-am plictisit tare!
Fire intinse!
Fişiere ataşate
o parte din mal si betele aferente
o parte din mal si betele aferente
o parte din sat
o parte din sat

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: VÂRŞOLŢ - al tuturor şi al nimănui

Mesaj de sorin1362 » 01 Mai 2012, 21:19

Am fost si eu la Varsolt de doua ori, prin anul 1980. Tocmai absolveam liceul. Sub aspectul peisajului nu insemna nimic. Insa in ceea ce priveste pestele si gospodarirea ... la superlativ. Am stat, undeva, pe partea opusa Zalaului, unde era si o insulita. Am prins crap si clean la boabe de porumb ... de m-am saturat. In acele vremuri nu erau afisate niste reguli. Stiam de la alti pescari regulamentul si l-am respectat. Se pare ca era o acumulare destinata apei potabile, deci doar mamaliga si porumb in lapte... In anii urmatori A.J.V.P.S.- urile nu au mai ajuns la numitor comun, deci, cu parere de rau, n-am mai mers acolo ... Ani de zile mi-au persistat in minte frumoasele capturi de pe Varsolt.
Citind ce ati scris voi mai sus ... ma ingrozesc ... si ma intreb din nou : totusi, pana unde ... ?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Politica lu' Peste”