Scrumbii

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 07 Ian 2011, 01:17

Până vă mai reorganizați dvs., eu îndrăznesc sa va arăt ce am pregătit în după amiaza asta pentru o cină în doi, aici la capătul geografiei !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Scrumbii

Mesaj de Dan Andrei » 07 Ian 2011, 10:06

Sunt proaspete sau de la congelator? :D
Numai bine!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 09:52

Dan Andrei scrie:Sunt proaspete sau de la congelator? :D
Ce bine ar fi fost, să poți avea în sezonul de iarnă scrumbii proaspete ... păi acum aș fi fost cu monturile Sabiki pe baltă!
Până una alta voi merge mâine la malul mării să caut glosă sau calcan ... poate-mi reușește cu aterina în cârlige !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Scrumbii

Mesaj de Dan Andrei » 08 Ian 2011, 10:07

Credeam ca s-au dereglat si scrumbiile ca si alte oratanii de pe glob si ca au inceput sa se adune in mare la gura de varsare a Dunarii mai devreme....acum ca am aflat ca sunt de la congelator m-am linistit #:-S
Numai bine!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 08 Ian 2011, 14:25

Încercați cu focuri de artificii ... poate pică ca mierlele cu pete roșii !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbii

Mesaj de cristian505ro » 10 Ian 2011, 00:16

craparulsef scrie:Până vă mai reorganizați dvs., eu îndrăznesc sa va arăt ce am pregătit în după amiaza asta pentru o cină în doi, aici la capătul geografiei !
E buna treaba : simpla si eficace! Da' e un peste gras, nu o freci cu sare si piper, cred ca pui si lamaie, ori un mujdei ca lumea nu-i asa? Si stropita cu un vin alb, sec.
Nu fierbi legumele inainte ? Cred ca se fac destul de bine si in burta pestelui, da parca eu le-as fierbe.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 11 Ian 2011, 12:24

cristian505ro scrie:...simpla si eficace! Da' e un peste gras, nu o freci cu sare si piper, cred ca pui si lamaie, ori un mujdei ca lumea nu-i asa? Si stropita cu un vin alb, sec.
Nu fierbi legumele inainte ? Cred ca se fac destul de bine si in burta pestelui, da parca eu le-as fierbe.
Se pune în mod evident şi sare după gust şi piper ... eu mai am însă ceva ce folosesc şi la plachia de lin cu zaibăr şi în general la marea majoritate a preparatelor din peşte, dar ca şi atunci şi acum am să vă cer permisiunea de a rămâne secretul familiei. În general obișnuiesc să folosesc lămâie la orice fel de grătar, cu atât mai mult la cel de peşte, storc deasupra de fiecare dată când întorc preparatul şi o folosesc şi ca ornament. Mujdeiul e nelipsit iar de vinul din timpul meselor ce să mai vorbim ...
Nu fierb legumele înainte ... sucul proaspăt al legumelor pătrunde peștele în timpul coacerii.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 29 Ian 2011, 13:02

Domnului Cristian ...

Scrumbiile din imagine au aproape un an de la congelare ... am făcut eu o remarca la modul de congelare pe un topic apropiat. Vedeți cât de bine arata congelate întregi fără a fi curățate înaintea congelării. În special marginile secțiunii pe burtă sunt impecabile ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Scrumbii

Mesaj de vali003 » 29 Ian 2011, 17:45

craparulsef scrie:Domnului Cristian ...

Scrumbiile din imagine au aproape un an de la congelare ... am făcut eu o remarca la modul de congelare pe un topic apropiat. Vedeți cât de bine arata congelate întregi fără a fi curățate înaintea congelării. În special marginile secțiunii pe burtă sunt impecabile ...
In congelatoarele de acasa , va recomand sa nu tineti mai mult de 4-5 luni peste si 5-6 luni alte feluri de carne , sint diferente mari de temperatura , intre cele industriale si casnice .

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 29 Ian 2011, 18:00

vali003 scrie:...
In congelatoarele de acasa , va recomand sa nu tineti mai mult de 4-5 luni peste si 5-6 luni alte feluri de carne , sint diferente mari de temperatura , intre cele industriale si casnice .
Foarte corect ... mai ales in congelatoarele "Arctic" (minus 18 grade celsius) - care au pe uşă, in relief, un peşte sub care scrie 3 luni, (timp maxim de depozitare).
Sunt totuși, congelatoarele casnice de import, care funcționează chiar la temperaturi de ... minus 28 grade celsius (chiar -30), puse spre funcționare în spații adecvate ... pot păstra peștele relativ bine. Cu atât mai mult carnea de porc sau de vită. Dar asta e o altă discuție.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbii

Mesaj de cristian505ro » 29 Ian 2011, 23:40

craparulsef scrie:Domnului Cristian ...

Scrumbiile din imagine au aproape un an de la congelare ... am făcut eu o remarca la modul de congelare pe un topic apropiat. Vedeți cât de bine arata congelate întregi fără a fi curățate înaintea congelării. În special marginile secțiunii pe burtă sunt impecabile ...
Da, am retinut treaba cu spalatul cu apa rece, proaspete fiind, fara sa le cureti, ca sa nu se ingalbeneasca si bagate repede la congelator. Oricum scrumbia e un peste curat si daca o congelati asa cum ati spus, sigur e mai bine decat sa o cureti inainte. Raman insa la parerea lui Vali, sa nu treca pestele congelat de 4-5 luni.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scrumbii

Mesaj de cristian505ro » 29 Ian 2011, 23:53

craparulsef scrie:
cristian505ro scrie:...simpla si eficace! Da' e un peste gras, nu o freci cu sare si piper, cred ca pui si lamaie, ori un mujdei ca lumea nu-i asa? Si stropita cu un vin alb, sec.
Nu fierbi legumele inainte ? Cred ca se fac destul de bine si in burta pestelui, da parca eu le-as fierbe.
Se pune în mod evident şi sare după gust şi piper ... eu mai am însă ceva ce folosesc şi la plachia de lin cu zaibăr şi în general la marea majoritate a preparatelor din peşte, dar ca şi atunci şi acum am să vă cer permisiunea de a rămâne secretul familiei. În general obișnuiesc să folosesc lămâie la orice fel de grătar, cu atât mai mult la cel de peşte, storc deasupra de fiecare dată când întorc preparatul şi o folosesc şi ca ornament. Mujdeiul e nelipsit iar de vinul din timpul meselor ce să mai vorbim ...
Nu fierb legumele înainte ... sucul proaspăt al legumelor pătrunde peștele în timpul coacerii.
Asa e cu legumele, aveti dreptate. Ca si cu mujdeiul.
Aici m-ati lovit tare de tot : plachie de lin cu zaibar ! Cred ca e tare de tot!
Sincer nu am facut si mancat niciodata. Cei mai frumosi lini din viata mea i-am prins la Crisan(delta) si la Polcesti ( 70 de km. de Bucuresti.....a fost o data...). La Polcesti se prindeau lini de 2-3 kg. in mod curent in anii '80.
Linul si caracuda au cam disparut, eu prindeam doar in Delta,Seinoiu si Polcesti.
Plachie am facut de multe ori din crap si platica mare ( 4 kg.) Tot in Crisan am mancat plachie de vaduvita si am zis ca visez!
Cand mai baga lin la market o sa incerc o plachie de lin.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Scrumbii

Mesaj de vioril » 30 Ian 2011, 04:36

am incercat reteta si a fost FB , numai ca am facut scrumbia pe gratar de carbuni si invelita in staniol . asta sambata .
duminica mai aveam 4 scrumbii medii ( cca. 25 - 30 cm ) , nu prea grase , le-am impanat cu rosii ( de sera ) , ardei capia , ardei iute bulgaresc ( nu prea iute , decat asa de control ) ,2 felii de lamaie in fiecare , le -am pus in staniol si pe gratar cu ele , le -am asezonat cu cateva pahare de vin alb , un sos de usturoi cu mult marar ,1 usturoi si 2 marar ca , cantitate ,sare si apa .


Pofta-n burta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 30 Ian 2011, 21:30

cristian505ro scrie:...
Raman insa la parerea lui Vali, sa nu treca pestele congelat de 4-5 luni.
O mică explicație dacă-mi este permis ...
Voi fi cât se poate de concis: ... noi deltaicii (nu toți) ...abia am scăpat de grija celor câteva sute de kilograme de cartofi ce trebuiau depozitați din toamnă în cămară şi de multe alte asemenea. Avem în sfârșit, unii dintre noi, un supermarket în sat !!! :) Asta, rezolvă cumva multe privațiuni, la care eram supuși până mai ieri. Personal sunt unul din cei ce nu agreează peștele sărat, ținut peste iarnă (poate câteva file-uri de știucă).
Altfel spus, eu nu am altă soluție ... (fiind doar pescar sportiv şi în acelaş timp un mare consumator de peşte), de a păstra scrumbia. E drept că poate fi păstrată şi în saramură ... dar e o altă discuție ce consider că ar trebui tratată separat, pentru că a păstra peștele în saramură este aproape o artă. ;)
P.S. Eu nu cumpăr niciodată peşte ... mai degrabă mi-aș tăia o mână decât să fac așa ceva. Evident exagerez.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scrumbii

Mesaj de craparulsef » 30 Ian 2011, 21:43

cristian505ro scrie:....Aici m-ati lovit tare de tot : plachie de lin cu zaibar ! Cred ca e tare de tot!
Sincer nu am facut si mancat niciodata. ...
Revin cu reţeta ... sper să nu supăr moderatorii ....
craparulsef scrie:......

De foarte multi ani s-a impamantenit, la Dunarea Veche, un obicei frumos...nea Sioma pregateste borsul de peste, Aurica se ocupa de malasolca de stiuca, Vasile prepara mai tot timpul icrele, Coto e cu saramurile de ceabac, Florin face mai tot timpul mujdeiul...., eu pregatesc plachia de lin.
Batranul Sioma, prinde pentru noi, in locuri numai de el stiute linul care de multe ori este la kil, il pune in sajoc la fund, in apa mai rece o zi sau doua si cand se da comanda ma apuc de lucru...dupa curatare si indepartarea capului (cam 6-7kg de lin), odata indulcit (cam 30 minute) cu putina sare, il prajesc aplicandui cel mult patru crestaturi pe lateral, intr-o tigaie mare, din aluminiu, care cred ca are varsta unora dintre dvs., rumenit frumos il lasam sa se odihnesca intr-o seabla, pusa cumva pe un plan inclinat. Se pune ceaunul de doua galeti pe cujba, la foc moderat, si cand uleiul proaspat se incinge, punem la calit cam un kilogram jumate de ceapa taiata solzisori, aproximativ patru cinci ardei gras, taiat in doua si feliat subtire, transversal, la fel procedand si cu inca doi ardei capia, plus o jumatate kilogram de rosii, proaspete, taiate cubulete. Cand sau calit putin cele de mai inainte se rastoarna peste ele, in ceaun, aproximativ patru kilograme de cartofi taiati rondele cu grosimea cam de 7-8 mm...se acopera cu un capac pentru aburire si se are in vedere, a nu se mai pune lemne pe foc, pentru moment...se mesteca din cand in cand totul la caldura jarului si cand sau muiat (aburit) foarte putin cartofii, se da capacul ,definitiv la o parte, se incinge focul si imediat se toarna peste legume, aproximativ doi litri de zaibar, pe care de fiecare data il aduce Gigi sau Florin special pentru acest preparat!
Din acest moment, cand incepe sa fiarba zaibarul, se adauga imediat sarea, se amesteca, se gusta si mai apoi se completeaza cu... amestecul de condimente (pe care cu ingaduinta dvs. nu vi-l pot impartasi fiind unicul meu secret care face diferenta)...din nou nu se mai pun lemne pe foc astfel incat fierberea, sa nu fie nici violenta dar in acelas timp suficienta a inmuia definitiv si fara a farama cartofii. Aproape gata fiind se pun si cateva frunze de dafin si in mod obligatoriu solzisori de usturoi, se amesteca si incepem a aseza usor folosindu-ne de o spatula pestele, astfel incat aproape se umple ceaunul. Daca cumva nu e acoperit de zeama se mai adauga putin zaibar...dupa doua clocote se pune verdeata, eu evit mararul dar niciodata nu uit sa pun patrunjel proaspat din belsug...se acopera cu capacul se da de pe foc si se lasa ceaunul acoperit cam un sfert de ora. Eu il pazesc caci altfel, dau navala baietii, dupa toate acestea se poate servi in vase de lut, cu mamaliguta si intradevar asa cum a spus si Bogdan e de preferat a avea alaturi un sprit de vin caci tare bine merge!
Ca şi atunci şi acum vă rog a avea înțelegerea de a nu-mi cere să dezvălui micul meu secret .... în rest poftă bună!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”