Dragi forumisti, am nevoie de sfaturi

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
maximrespect
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2011, 14:21

Dragi forumisti, am nevoie de sfaturi

Mesaj de maximrespect » 15 Ian 2011, 14:28

Buna ziua,

Numele meu este dan, am 29 de ani, locuesc in Bucuresti si nu sunt pescar dar mi-ar placea sa devin.

Pana la varsta de 14 ani am pescuit la undita de'aia cu bat de stuf si pluta din pana. Ma pot lauda ca am fost de vreo 50 de ori la pescuit in copilarie, am prins caras, biban, platica, rosioara si niste pesti foarte mici pe care ii numeam ghibortzi (pe un rau pe langa Barlad si pe alte balti de prin zona). La 15 ani mi-am luat o lanseta din dur-aluminiu cu o mulineta de plastic care s-a stricat si gata pescuitul meu, fiindca situatia de-atunci si pana acum nu mi-a mai favorizat o viata de pescar.
Cele mai mari capturi inregistrate de mine nu depasesc 20 de cm, insa asta nu are nici o importanta pentru mine.

Dat fiind faptul ca acum am posibilitatea si dorinta arzatoare de a relua acest hobby minunat (fiindca sunt un infocat admirator al naturii), doresc sa ma reapuc de pescuit. Dupa ce am studiat putin pe internet, am realizat ca pescuitul e un domeniu mult mai complex decat ma asteptam...tot felul de tehnici care mai de care cu denumiri mai americanizate, termeni ce tin fe fizica, matematica...etc...
Daca saptamana trecuta eram convins ca un bat cu mulineta n-o sa ma coste mai mult de 50 de lei, acum situatia s-a mai schimbat.
Personal mi-ar placea sa pescuiesc undeva pe vre-un canal al Dunarii, undeva aproape, zina Giuriului. Ca peste vizat ma intereseaza carasul si bibanul. Drept pentru care as vrea sa-mi achizitionez 2 bete cu pluta si o lanseta cu mulineta pentru spinning(cica asa ii zice:) ).
Desi mai e pana se incalzeste as vrea sa-ncep de-acum sa achizitionez sculele - pe rand - pentru a nu-mi parea prea scumpe (achizitionarea lor toate de-odata)

Pentru inceput vreau sa-mi iau o mulineta ieftina pretabila la biban ceva care sa-mi garanteze 10-12 iesiri pe balta fara a se strica complet. Insa nu ma pricep, nu stiu ce sa-mi iau. Am studiat putin pe net si daca pentru crap si alte specii mai mari am gasit si spuneti clar ca Longbow 65 e cea mai [buna/ieftina], despre mulinete de spinning ieftine, n-am gasit discutii, de aceea doresc sa-mi recomandati o munineta iefitina (50-100 lei) care sa ma tina in jur de 10-12 iesiri pe balta. Si apoi si o lanseta care sa se potriveasca cu mulineta respectiva. Cu timpul, daca posibilitatile-mi vor permite, o sa fac si update-uri.
Nu vreau sfaturi de genul "ar fi bine sa vorbesti mai mult cu un pescar care sa-ti dea sfaturi live" pentru ca nu cunosc niciun pescar.

Alta o intrebare: ce e aia "actiune" ca n-am inteles...referitor la lanseta...
si-nca una: Ce trebuie sa fac ca sa fiu pescar cu acte la dunare, adica cum obtin permisul de pescuit, cat ma costa, unde am voie sa pescuiesc, de unde-l cumpar.Acum sa nu credeti ca n-am aruncat un ochi pe topicuri, insa chiar n-am inteles nu stiu care-i diverenta intre AJVPS si ANPA oricum nu ma intereseaza, vreau doar sa pescuesc fara probleme si de aceea ma intereseaza exact cum trebuie sa procedez.

Multumesc anticipat si-mi cer scuze pentru exprimarea incalcita si pentru intrebarile care probabil s-au mai pus de 100 de ori.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dragi forumisti, am nevoie de sfaturi

Mesaj de florentiniuga » 02 Feb 2011, 08:12

Salut Dane si bun venit printre infopescari. Uite ca am terminat in sfarsit cu site-ul nou si pot sa ma mai ocup si de forum. Sunt convins ca vei gasi raspuns la toate intrebarile tale daca le vei relua in topicurile din sectiunile potrivite. Nu ezita sa folosesti instrumentul de cautare in primul rand a subiectelor care te intereseaza iar daca nu gasesti sau informatiile sunt insuficiente, pune ce intrebari vrei si sigur ti se va raspunde.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”