Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda...

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Greys Torsion 50 vs. Greys Prodigy Plus 50

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Ian 2011, 23:52

Eu folosesc HAKUYO MTX 14 si sunt cele mai bune bete calitate/pret.................cand vorbim de bete peste 1000 lei vorbim de FITZE ;) !!
...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal :D !!!

Avatar utilizator
ReMuS
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 20 Apr 2008, 23:02
Localitate: Satu Mare

Re: Greys Torsion 50 vs. Greys Prodigy Plus 50

Mesaj de ReMuS » 24 Ian 2011, 23:54

Madalin007 scrie: ...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal :D !!!
Corect ;) :D
Remus Lenghel

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda...

Mesaj de Adrian B » 25 Ian 2011, 16:01

Salut,

Claufishi

Inteleg ca investitia e serioasa, asa ca merita sa chibzuiesti bine. Faptul ca o firma ofera garantie pe viata nu inseamna nimic. S-a mai discutat. Ulterior s-a pus intrebarea care e costul real al blancului, daca firma respectiva isi permite sa-ti trimita unul nou platind doar taxele de transport. Si apropo, o lanseta nu e proasta sau buna doar daca se rupe sau nu in aruncare.
In unele situatii o configuratie de inele 50,40,30,20,16,16 nu are nicio valoare pe anumite lansete. Ba din contra. E pacat sa dai o gramada de bani fara sa fii 100% sigur de ceea ce vrei.


Madalin

In dese cazuri ai spus:

Cel mai bun boilies e porumbul. (de ce nu viermusul?)
Cel mai bun groundbait e mamaliga. De fapt cea mai ieftina si cea mai eficienta.
MTX-urile sunt cele mai bune sub raportul calitate – pret. Ok, pot sa inteleg asta, dar de ce nu ar fi si o lanseta de 1500 lei foarte buna sub raportul calitate – pret?
Niciodata nu ai dezvoltat subiectul (subiectele). Ca poate asa e, dar dezvolta un pic, sa intelegem rationamentul. Poate nu ti-a ridicat nimeni mingea la fileu, o fac eu.
Imi cer scuze pentru ca sunt in afara topicului, dar daca se poate dezvolta constructiv discutia asta, il rog pe George sa faca un topic separat.

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: Greys Torsion 50 vs. Greys Prodigy Plus 50

Mesaj de gimi_mures » 25 Ian 2011, 22:52

Madalin007 scrie:Eu folosesc HAKUYO MTX 14 si sunt cele mai bune bete calitate/pret.................cand vorbim de bete peste 1000 lei vorbim de FITZE ;) !!
...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal :D !!!
Madalin e tare faza asta :
...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal
Daca nu ceri drepturi de autor as pune-o la semnatura :D :))
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Greys Torsion 50 vs. Greys Prodigy Plus 50

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Ian 2011, 23:27

Madalin

In dese cazuri ai spus:

Cel mai bun boilies e porumbul. (de ce nu viermusul?)
Cel mai bun groundbait e mamaliga. De fapt cea mai ieftina si cea mai eficienta.
MTX-urile sunt cele mai bune sub raportul calitate – pret. Ok, pot sa inteleg asta, dar de ce nu ar fi si o lanseta de 1500 lei foarte buna sub raportul calitate – pret?
Niciodata nu ai dezvoltat subiectul (subiectele). Ca poate asa e, dar dezvolta un pic, sa intelegem rationamentul. Poate nu ti-a ridicat nimeni mingea la fileu, o fac eu.
Imi cer scuze pentru ca sunt in afara topicului, dar daca se poate dezvolta constructiv discutia asta, il rog pe George sa faca un topic separat.[/quote]

dl. Adrian,
deschideti un topic si dezvoltam ;)

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Greys Torsion 50 vs. Greys Prodigy Plus 50

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Ian 2011, 23:29

gimi_mures scrie:
Madalin007 scrie:Eu folosesc HAKUYO MTX 14 si sunt cele mai bune bete calitate/pret.................cand vorbim de bete peste 1000 lei vorbim de FITZE ;) !!
...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal :D !!!
Madalin e tare faza asta :
...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal
Daca nu ceri drepturi de autor as pune-o la semnatura :D :))
Drepturi nu cer,doar rugamintea de a ma trece si pe mine la semnatura :D !!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Greys Torsion 50 vs. Greys Prodigy Plus 50

Mesaj de mirceasd » 01 Feb 2011, 07:54

Madalin007 scrie:Eu folosesc HAKUYO MTX 14 si sunt cele mai bune bete calitate/pret.................cand vorbim de bete peste 1000 lei vorbim de FITZE ;) !!
...........si inca ceva,ca pestele sa-ti vada echipamentul trebuie sa-l aduci pe mal :D !!!

Ca discutie generala conform topic afirm in acelasi ton si expun urmatoarele:
eu folosesc Germina si sunt cele mai nostalgice bete ,tot ce-i nou nu are valoare sentimentala , deci FITE !!
...........daca as aduce pestele pe mal si ar vedea echipamentul sigur ar lacrima de dorul strabunicilor sai :)) =))
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Marius Vintila » 01 Feb 2011, 11:06

Eu nu cred ca o lanseta gen Free spirit hi-s200 (luata la intamplare) este de fitze. Cica e blanc de calitate, finisaj extern, constructie pe sira, etc... incercati si voi sa faceti un free spitit...sau alta lanseta care credeti ca e de fitze.
E ca si cum ai face comparatia intre 2 masini: ferarri si logan....E normal sa coste mai mult hi-s 200, e normal sa fie la moda...pentru ca e o lanseta buna. Intotdeauna cand ma uit la un obiect ce costa mult ma gandesc practic, ce il face sa coste atat , tehnologia de fabricatie, materiile prime etc...Si atunci trag concluzia singur daca merita si daca concluzia mea este multumitoare cumpar produsul. Recunoasteti ca pana la urma toti tindem sa cumparam ce-i mai bun, ce-i mai tare de pe piata, nu? Poate ca toti tindem sa cumparam century, free spirit, harrison, etc., dar nu ne dam seama :D
Spor la shoping! **==
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Feb 2011, 23:24

Daywalker scrie:Eu nu cred ca o lanseta gen Free spirit hi-s200 (luata la intamplare) este de fitze. Cica e blanc de calitate, finisaj extern, constructie pe sira, etc... incercati si voi sa faceti un free spitit...sau alta lanseta care credeti ca e de fitze.
E ca si cum ai face comparatia intre 2 masini: ferarri si logan....E normal sa coste mai mult hi-s 200, e normal sa fie la moda...pentru ca e o lanseta buna. Intotdeauna cand ma uit la un obiect ce costa mult ma gandesc practic, ce il face sa coste atat , tehnologia de fabricatie, materiile prime etc...Si atunci trag concluzia singur daca merita si daca concluzia mea este multumitoare cumpar produsul. Recunoasteti ca pana la urma toti tindem sa cumparam ce-i mai bun, ce-i mai tare de pe piata, nu? Poate ca toti tindem sa cumparam century, free spirit, harrison, etc., dar nu ne dam seama :D
Spor la shoping! **==

Din moment ce pot face acelasi lucru la fel de bine cu un hakuyo,poate chiar mai bine decat l-as face cu un hi-s 200, de ce as da 1800 lei si nu as da 280 lei.......nu mai zic daca rupi un hi-s 200 ca te doare inima :D,in schimb daca rupi un hakuyo e mai usor de inlocuit,plus ca poti gasi si separat cotor sau varf ;) ...............iti pot da 1000 de exemple cum ai dat tu cu ferarri.............in favoarea loganului bineinteles :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2011, 02:16

Adrian B scrie:Salut,

Claufishi

Inteleg ca investitia e serioasa, asa ca merita sa chibzuiesti bine. Faptul ca o firma ofera garantie pe viata nu inseamna nimic. S-a mai discutat. Ulterior s-a pus intrebarea care e costul real al blancului, daca firma respectiva isi permite sa-ti trimita unul nou platind doar taxele de transport. Si apropo, o lanseta nu e proasta sau buna doar daca se rupe sau nu in aruncare.
In unele situatii o configuratie de inele 50,40,30,20,16,16 nu are nicio valoare pe anumite lansete. Ba din contra. E pacat sa dai o gramada de bani fara sa fii 100% sigur de ceea ce vrei.


Madalin

In dese cazuri ai spus:

Cel mai bun boilies e porumbul. (de ce nu viermusul?)
Cel mai bun groundbait e mamaliga. De fapt cea mai ieftina si cea mai eficienta.
MTX-urile sunt cele mai bune sub raportul calitate – pret. Ok, pot sa inteleg asta, dar de ce nu ar fi si o lanseta de 1500 lei foarte buna sub raportul calitate – pret?
Niciodata nu ai dezvoltat subiectul (subiectele). Ca poate asa e, dar dezvolta un pic, sa intelegem rationamentul. Poate nu ti-a ridicat nimeni mingea la fileu, o fac eu.
Imi cer scuze pentru ca sunt in afara topicului, dar daca se poate dezvolta constructiv discutia asta, il rog pe George sa faca un topic separat.
Selectia dupa "raportul calitate pret " nu se face pe un singur obiect. Se face pe mai multe obiecte din aceiasi gama , iar cel care are raportul cel mai mare (matematic ) inseamna ca este "cel mai bun calitate /pret" ...atentie ! ... nu "cel mai bun".

Daca o lanseta costa 1500lei si alta 300lei asta inseamna ca cea de 1500 trebuie sa arunce de 5 ori mai departe decat cea de 300 , sau daca cea de 300 cedeaza dupa 5 ani cea de 1500 cedeaza dupa 25 de ani .... ceva de genul acesta.

Mai greu este de explicat cand fac acelasi lucru si numai preturile difera . Nu ma pricep .

Pe mine nu ma intereseaza de ce costa unele lansete mult , ma intriga ce lipseste la MTX ? Va rog sa-mi dati informatii utile pe aceasta tema. Ce trebuie schimbat si daca se poate motivul. Serios !

P.S. Daca cei de la Logan sunt interesati cum il pot face sa devina Ferarri ... L-) ... sa apeleze la Madalin !

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2011, 02:23

Madalin007 scrie:
Din moment ce pot face acelasi lucru la fel de bine cu un hakuyo,poate chiar mai bine decat l-as face cu un hi-s 200, de ce as da 1800 lei si nu as da 280 lei.......nu mai zic daca rupi un hi-s 200 ca te doare inima :D,in schimb daca rupi un hakuyo e mai usor de inlocuit,plus ca poti gasi si separat cotor sau varf ;) ...............iti pot da 1000 de exemple cum ai dat tu cu ferarri.............in favoarea loganului bineinteles :D
De unde stii ce se intampla daca rupi un Hakuyo ? Nu stie nimeni asta ! :D

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Andrei » 02 Feb 2011, 08:28

Madalin vad ca ai devenit brusc ff.modest :D Stiu ca pana acum 2 ani foloseai niste lansete destul de snoabe si scumpe,cred ca era vorba de Shimano Tribal......Ma gandesc ca te-o fi lovit criza asa de rau incat nu ti-le-ai mai permis :-?? Parca nu-l mai recunosc pe bunul meu prieten Madalin care a devenit brusc foarte modest si ff nesigur pe el........auzi,ieftine,scumpe ,moda,fitze?! ... :))
Numai bine!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de mih_IL » 02 Feb 2011, 11:42

Nu stiu cati dintre voi ati incercat lansetele Spro Royalty de 3,9m, 3.5 lb, care in combinatie cu mulinetele Banax Helicon 5600 si cu firul Colmic Atomic de 0.28 sunt criminale. Eu asta am momentan si sunt foarte multumit. Senzatii super in drill, rezistenta maxima la lansari la distanta (pb de 113 gr). Multumesc lui Cosmin Nistea pentru ele.
I love carp!

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Adrian B » 02 Feb 2011, 12:55

Salut,

Am mai spus-o si cu alte ocazii. Nu sculele de pe rod pod te fac mai pescar.
Dar sa pui semnul egalitatii intre o firma ce produce lansete de zeci de ani la cele mai inalte standarde, apreciate in intreaga lume prin tehnologia materialelor si a constructiei, prin paleta de modele de la cele specializate pana la cele blande, de dril, prin performantele inregistrate in casting (in competitii oficiale) si fiabilitatea in timp si alta firma care nu se bucura de aceleasi lucruri mi se pare putin exagerat. Aparent toate fac acelasi lucru.
Pana la urma, fiecare alege ce e mai bine pentru el.
Chiar nu inteleg de ce e o fitza sa ai o lanseta scumpa (si buna). De asemenea nu inteleg de ce trebuie sa se simta cineva oarecum cu niste lansete mai modeste pe rod pod. Eu ma duc la pescuit cu Dacia Break, si e ok, dar credeti ca nu ar fi altceva o Toyota Hilux?
Si daca discutiile despre echipamente observ ca sunt discutabile, sa trecem la cele despre nade.
Il intrebam pe Madalin, de ce crede ca cel mai bun boilies e porumbul. De ce nu e viermusul? Cum spuneam mai sus, poate asa e, dar daca ar dezvolta ideea ar fi excelent.
Toate bune.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Coleman » 02 Feb 2011, 13:54

Dan Mitranescu scrie: Pe mine nu ma intereseaza de ce costa unele lansete mult , ma intriga ce lipseste la MTX ? Va rog sa-mi dati informatii utile pe aceasta tema. Ce trebuie schimbat si daca se poate motivul. Serios !
Este vorba de RECLAMA,lansetele MTX nu au parte de promovare la o scara atat de mare ca FREE SPIRIT(am luat exemplul dat de voi),care sunt promovate de pescari celebrii acolo unde ''se da ora exacta'' in acest sport(desi dupa ultimele campionate mondiale ora exacta ar trebui sa se dea din alte parti :D ,dar asta e alta discutie).
In pretul free spirit intra bani pentru producere,bani pentru promovare/reclama si mai intra si profitul,care de multe ori e destul de mare,al producatorului/vanzatorului/revanzatorului s.a.m.d.
Daca MTX incerca sa patrunda pe piata cu un pret apropiat de cel al celorlalte modele iti garantez ca erai singurul posesor de MTX din Romania :D .
Gandeste-te ca tu esti singurul care promoveaza aceste lansete si nu ai ''deschidere'' decat in cercuri destul de mici si totusi MTX a inceput sa prinda destul de bine,mai ales ca la noi acest fenomen este intro faza incipienta si aici ma refer la tot ce inseamna ''pescuitul modern''.
Marele avantaj pentru MTX este ca a fost/este promovat de unul care a avut/are rezultate bune ca pescar ''profesionist'' si care a dovedit ca prin piceperea lui poate obtine performanta cu aceste lansete ''no name''.
Imi aduc aminte ce socati erau unii cand au vazut/auzit ca la campionatul mondial exista un pescar care pescuieste cu HAKUYO MTX.
Iti mai dau un exemplu de ce poate face reclama pentru un produs,banuiesc ca sti filmuletul de pe youtube in care se indoia o lanseta CHUB e, acel filmulet a introdus(vandut) pe piata o lanseta care este de doua ori mai scumpa ca MTX si care arunca(cu care se arunca) mult mai putin ca MTX.

Ca o concluzie, pentru mine personal o lanseta trebuie sa ma ajute sa arunc montura la o distanta cat se poate de mare,sa nu fie ''de unica folosinta'' si sa coste cat se poate de putin.
TOTUL PENTRU CRAP

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”