Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda...

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Coleman » 08 Feb 2011, 19:28

Asta am gasit pe bigfish.ro

RECORDURI MONDIALE de distanta detinute de CENTURY:

Categoria plumb 100g / monofilament 0,28mm
261,52m - Danny Moeskops
Aprilie 2006, Huntingdon, Anglia

Categoria plumb 125g / monofilament 0,28mm
270.64m - Danny Moeskops
Aprilie 2004, Huntingdon, Anglia.

Categoria 150g / monofilament 0,31mm
278,96m - Danny Moeskops
August 2004, Huntingdon, Anglia.

Categoria plumb 175g / monofilament 0,35mm
276,58m - Danny Moeskops
August 2004, Huntingdon, Anglia.

Traducere de Vlad Pavlovici
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2011, 19:32

Nu scrie si cu ce tip de lanseta ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Vali_ms » 08 Feb 2011, 19:38

lansete de surf domnu,din pendulatie,e alta mancare de peste,nu se compara una cu alta!
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de pharaoh » 08 Feb 2011, 19:44

Probabil Century TT-R
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2011, 20:05

Am spus ... 3,90 si mulineta cu tambur fix ... ( eventual aruncari de deasupra capului , nu din lateral sau de pe pamant )
Adica un fel de pescuit la crap ... :D

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Andrei » 08 Feb 2011, 21:51

In sutele de partide de pescuit pe care le-am facut pe parcursul vietii mele cred ca de maxim 2 ori mi-a batut vantul din spate restul pertidelor din lateral-fata.....poate am fost eu ghinionist :) Erau postate undeva recorduri obtinute cu lansete de crap ....tot pe la englezoi pe acolo.
Numai bine!

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Andrei » 08 Feb 2011, 22:13

Si alta chestie noi ne strofocam sa ne luam lansete cu inelul de plecare cat gura borcanului de muraturi in ideea ca lansam spre orizonturi indepartate dar uitandu-ma la inelele lansetelor baietilor astia care arunca atat de agresiv am fost uimit sa constat ca de exemplu renumita Century TT-R are niste amarate de inele mici,inelul de plecare fiind de maxim 25 mm in conditiile in care lanseta masoara undeva la 4.2m(sper sa nu gresesc)Deci concluzia este ca si inelul mare este tot o fitza :D :)) PS.sa nu sariti pe mine ca inelele sunt mici datorita faptului ca ei folosesc multiplicatoare pt ca pe aceleasi lansete folosesc si mulinete cu tambur fix.....Poate intra Florentin si ne povesteste in 2 cuvinte ce a vazut cand a fost cu Iorgos la concursul de casting din Grecia?!
Numai bine!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Coleman » 08 Feb 2011, 22:15

Dan Mitranescu scrie:Am spus ... 3,90 si mulineta cu tambur fix ... ( eventual aruncari de deasupra capului , nu din lateral sau de pe pamant )
Adica un fel de pescuit la crap ... :D

Eu nu cred ca exista ceva oficial la ce vrei tu,cred ca toate recordurile astea mondiale sunt cum a zis un coleg mai sus,cu pendulatie sau cu piruete ,am vazut si eu un filmulet cu un concurs de casting si asa faceau aia acolo.

P.S. Zi-mi si mie care e treaba asta cu ''mulineta cu tambur fix'' ca am mai auzito si nu prea inteleg care ar fi cealalta categorie ''cu tambur mobil'' :D
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Adrian B » 08 Feb 2011, 22:19

Dan Mitranescu scrie:Am spus ... 3,90 si mulineta cu tambur fix ... ( eventual aruncari de deasupra capului , nu din lateral sau de pe pamant )
Adica un fel de pescuit la crap ... :D
Salut Dan,
In primul rand felicitari pentru aceste iesiri, si pentru rezultatele inregistrate.
Dar daca spui, citez: adica un fel de pescuit la crap, eu cred ca si dimensiunea firului trebuie sa fie alta, si nu 0,18, pentru ca nu-mi imaginez situatii de pescuit la crap la peste 150 m cu fir de 0,18. Ok, distanta de casting atinsa acum e fabuloasa, dar nu stiu ce valoare are daca ne raportam si la situatii de pescuit. Repet, strict din punctul de vedere al diametrului firului. Altfel, daca se obtin aproape aceleasi rezultate cu un fir cel putin 0,25 diametrul, jos palaria. Poate urmatoarea iesire sa fie facuta cu fire de 0,25?

Neamtule, daca spui ca arunci 130m (masurati corect) cu fir de 0,30, parerea mea e ca e bine.
Altfel, pacat ca nu ti-ai luat niste NG-uri, sau niste FS-uri, puteam face un antecontract pentru peste jumatate de an cand vroiai sa le vinzi la jumatate de pret si foarte bine ingrijite, cum ne-ai obisnuit :) Glumesc.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Feb 2011, 22:57

FMJ-urile le mai ai?

Nu am zis ca le-am avut,am spus doar ca am pescuit cu ele ;) .
Toate cele bune si fire cat mai intinse!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2011, 23:09

Dan Andrei scrie:...............am fost uimit sa constat ca de exemplu renumita Century TT-R are niste amarate de inele mici,inelul de plecare fiind de maxim 25 mm in conditiile in care lanseta masoara undeva la 4.2m(sper sa nu gresesc)Deci concluzia este ca si inelul mare este tot o fitza :D :))............
La ce distanta de mandrina era fixat inelul de plecare ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2011, 23:10

Adrian B scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am spus ... 3,90 si mulineta cu tambur fix ... ( eventual aruncari de deasupra capului , nu din lateral sau de pe pamant )
Adica un fel de pescuit la crap ... :D
Salut Dan,
In primul rand felicitari pentru aceste iesiri, si pentru rezultatele inregistrate.
Dar daca spui, citez: adica un fel de pescuit la crap, eu cred ca si dimensiunea firului trebuie sa fie alta, si nu 0,18, pentru ca nu-mi imaginez situatii de pescuit la crap la peste 150 m cu fir de 0,18. Ok, distanta de casting atinsa acum e fabuloasa, dar nu stiu ce valoare are daca ne raportam si la situatii de pescuit. Repet, strict din punctul de vedere al diametrului firului. Altfel, daca se obtin aproape aceleasi rezultate cu un fir cel putin 0,25 diametrul, jos palaria. Poate urmatoarea iesire sa fie facuta cu fire de 0,25?

Neamtule, daca spui ca arunci 130m (masurati corect) cu fir de 0,30, parerea mea e ca e bine.
Altfel, pacat ca nu ti-ai luat niste NG-uri, sau niste FS-uri, puteam face un antecontract pentru peste jumatate de an cand vroiai sa le vinzi la jumatate de pret si foarte bine ingrijite, cum ne-ai obisnuit :) Glumesc.
Multumesc pentru felicitari .

La Campionatul National de acum doi ani, etapa de pe Darvari , am pescuit cu 0,18 . Am prins 11 crapi intre 6 si 11 kg si unul de 2kg ,in ultimile doua minute, care daca avea trei ... eu si Vasile eram campioni nationali .

La Campionatul Mondial Franta 2009 lotul Romaniei a avut ca fir pentru distanta 0,18 , iar Africa de Sud a pescuit pe toate sectoarele cel putin cu un 0,18 ( sau alt fir mai subtire de foarte buna calitate ). Au castigat ... !
Anul acesta in Anglia ...acelasi fir ...aceiasi campioni ...!

La Carp Show acum doi ani Andrei Vladeanu si Vladut Mateianu au castiga balta pe Tancabesti pescuind pe Dinamo cu fire de 0,18 ... "Torpile" de 15kg nu au lipsit !

La Cupa Campionilor din aceasta toamna pe Moara am castigat balta cu 1021 kg pescuind ... cu 0,18 ...

Astea sunt cateva exemple pe care le stiu personal , dar sunt mult mai multe .

Cred ca este suficient sa fiu sigur ca firul de 0,18 face parte din arsenalul pescarului de crap .

Am incercat si 0,16 , dar se rupe din aruncare indiferent de firma.

In cazul drilului prefer sa nu iau in calcul rezistenta firului ci numai "mana" pescarului. Cunosc pescari cu "teava" sau cu un sheffield , folosind 0,14 au pus pe mal crapi de 6 , 7 , ... 10 kg .

Cam atat . :)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de marian_popescu » 08 Feb 2011, 23:11

gor965 scrie:Nu scrie si cu ce tip de lanseta ? :-?
m-am linistit, credeam ca mtx-uri
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 08 Feb 2011, 23:20

gor965 scrie:
Dan Andrei scrie:...............am fost uimit sa constat ca de exemplu renumita Century TT-R are niste amarate de inele mici,inelul de plecare fiind de maxim 25 mm in conditiile in care lanseta masoara undeva la 4.2m(sper sa nu gresesc)Deci concluzia este ca si inelul mare este tot o fitza :D :))............
La ce distanta de mandrina era fixat inelul de plecare ?
lanseta respectiva se foloseste dupa parerea mea cu multiplicator. De pe acesta firul pleaca fara bucle si este suficient inelul de 25.
Inelul mare ( de 50 ) este "o fita" atunci cand nu se termina cu inelul de varf de 16 sau cand acest set de inele (50-16 ) dezechilibreaza total lanseta .

Si nu este "o fita" pentru ca "o fita" este atunci cand dai bani in plus pe ceva care esti constient ca nu merita :D ...Atunci cand dai bani si esti sigur de utilitatea inulitatii :D unui lucru se numeste "arsura" :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2011, 23:29

Dan Mitranescu scrie:
gor965 scrie:
Dan Andrei scrie:...............am fost uimit sa constat ca de exemplu renumita Century TT-R are niste amarate de inele mici,inelul de plecare fiind de maxim 25 mm in conditiile in care lanseta masoara undeva la 4.2m(sper sa nu gresesc)Deci concluzia este ca si inelul mare este tot o fitza :D :))............
La ce distanta de mandrina era fixat inelul de plecare ?
lanseta respectiva se foloseste dupa parerea mea cu multiplicator. De pe acesta firul pleaca fara bucle si este suficient inelul de 25.
Inelul mare ( de 50 ) este "o fita" atunci cand nu se termina cu inelul de varf de 16 sau cand acest set de inele (50-16 ) dezechilibreaza total lanseta .

Si nu este "o fita" pentru ca "o fita" este atunci cand dai bani in plus pe ceva care esti constient ca nu merita :D ...Atunci cand dai bani si esti sigur de utilitatea inulitatii :D unui lucru se numeste "arsura" :D
Am intrebat ptr. ca din ce-am mai citit si eu pe net, betele preparate ptr. longcast (modelele de surfcast de 4.10 si 4.20m ) au in general inel de plecare de 30 pus pe la 135 cm de mandrina (sau piciorul mulinetei) . La distanta aia nu trebuie sa-ti faci griji nici de marimea inelului si nici de marimea tamburului !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”