Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda...

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ar1z3m
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 24 Noi 2010, 21:18

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de ar1z3m » 09 Feb 2011, 00:16

Dl Dan Mitranescu puteti da numele firului de 0.18 cu care pescuiti ? stima

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Feb 2011, 00:32

coleman scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am spus ... 3,90 si mulineta cu tambur fix ... ( eventual aruncari de deasupra capului , nu din lateral sau de pe pamant )
Adica un fel de pescuit la crap ... :D

Eu nu cred ca exista ceva oficial la ce vrei tu,cred ca toate recordurile astea mondiale sunt cum a zis un coleg mai sus,cu pendulatie sau cu piruete ,am vazut si eu un filmulet cu un concurs de casting si asa faceau aia acolo.

P.S. Zi-mi si mie care e treaba asta cu ''mulineta cu tambur fix'' ca am mai auzito si nu prea inteleg care ar fi cealalta categorie ''cu tambur mobil'' :D
Multiplicatorul este mulineta cu tambur mobil si se foloseste frecvent in casting.
Ultima oară modificat 09 Feb 2011, 02:44 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Feb 2011, 00:43

ar1z3m scrie:Dl Dan Mitranescu puteti da numele firului de 0.18 cu care pescuiti ? stima
Folosesc in general firul pe care il aduc eu pe tamburi mari. Nu are nume.
http://www.danmitranescu.ro/0_130/FIRE-MULINETE.php

Am avut un singur tambur de 5000m pe care l-am folosit personal , dar l-am terminat ...
Acum ,la ultimul concurs de casting , am luat un fir pe care il aveam pe role de 100m legate intre ele. Parca Sakai ii spune ...

Nu pot sa recomand ceva. Cel mai bine este sa fie testat indiferent de firma . Si mare atentie la nodul de la inaintas ... se desface mult mai usor cand legam un 0,18 .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de gor965 » 09 Feb 2011, 00:47

Dan Mitranescu scrie:
coleman scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am spus ... 3,90 si mulineta cu tambur fix ... ( eventual aruncari de deasupra capului , nu din lateral sau de pe pamant )
Adica un fel de pescuit la crap ... :D

Eu nu cred ca exista ceva oficial la ce vrei tu,cred ca toate recordurile astea mondiale sunt cum a zis un coleg mai sus,cu pendulatie sau cu piruete ,am vazut si eu un filmulet cu un concurs de casting si asa faceau aia acolo.

P.S. Zi-mi si mie care e treaba asta cu ''mulineta cu tambur fix'' ca am mai auzito si nu prea inteleg care ar fi cealalta categorie ''cu tambur mobil'' :D
Multiplicatorul este mulineta cu tambur mobil si se foloseste in casting.
Sa spunem si ca termenii se refera la modul in care tamburul functioneaza si bobineaza firul. Respectiv cele cu tambur fix sunt incarcate cu fir prin rotatia corpului rotor in jurul tamburului (de aici denumirea de FIX) iar cele cu tambur rotativ se incarca prin propria rotatie in jurul axului central !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Andrei » 09 Feb 2011, 07:04

Intradevar George distanta de la mulineta pana la primul inel este considerabil mai mare in cazul lansetelor de surf datorita faptului ca mulineta este amplasata la extremitatea lansetei nu ca in cazul celor de crap care au si acel levier de 50-60 cm in spatele mulinetei.Dar oricum inelele sunt nesimntit de mici :))
Numai bine!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de mirceasd » 09 Feb 2011, 08:13

Extraordinar ,ce inseamna pentru Hakuyo Dl. Mitranescu ,este un Steve Jobs al pescuitului cu aceasta lanseta ,pai chinezul acela mic si slab din Dragon si toti ceilalti care comercializeaza lansetele Hakuyo de prin tara ar trebui sa-i dea cota de profit lui Dan.Bine face dl.Mitranescu ca isi personalizeaza lansetele ,sa se desprinda odata de concurenta cu aceleasi produse.
Mai fac pariu ca daca dl. Mitranescu ,schimba si mulineta cu care merge la concursuri si la vestitele sedinte de long casting ,si ar utiliza firma Mulinetus Chinezescus ,apai si aia s-ar goli de pe rafturile magazinelor care le comercializeaza, asa cum a disparut Axeon-ul de 65.
Baieti aveti grija cu Jubileu ca daca-i pica in mana aluia vre-un set de scule clasic de long cast s-ar putea sa destabilizeze reteaua GPS :)) .
Bravo Domnule Mitranescu sunteti un adevarat pescar. =D>
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Alexandru Mihai » 09 Feb 2011, 10:44

Baieti aveti grija cu Jubileu ca daca-i pica in mana aluia vre-un set de scule clasic de long cast s-ar putea sa destabilizeze reteaua GPS

Suntem cu ochii pe el, cum a pus mana pe lanseta pac ii punem in fata una bucata gagica 90-60-90 imbracata doar in pantofi cu toc si ochelari de soare... =))

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Marius Vintila » 09 Feb 2011, 11:03

Alexandru Mihai scrie:Baieti aveti grija cu Jubileu ca daca-i pica in mana aluia vre-un set de scule clasic de long cast s-ar putea sa destabilizeze reteaua GPS

Suntem cu ochii pe el, cum a pus mana pe lanseta pac ii punem in fata una bucata gagica 90-60-90 imbracata doar in pantofi cu toc si ochelari de soare... =))
Ce mi-ar placea sa ma cheme Jubileu! 8->
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Feb 2011, 11:16

mirceasd scrie: Baieti aveti grija cu Jubileu ca daca-i pica in mana aluia vre-un set de scule clasic de long cast s-ar putea sa destabilizeze reteaua GPS :)) .
.
Asa a si fost duminica trecuta , cand a pus mana Jubi pe o lanseta "adevarata" :D a destabilizat tot : 206m din prima aruncare. Din toate informatiile mele nu a mai aruncat nimeni niciodata atat in Romania. Si nici 203m ... ca sa ma bag si eu in seama. :D

Si acum imi pare rau ca i-am dat lanseta sa arunce...! :D

Duminica viitoare refacem socotelile ! ;)

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de mirceasd » 09 Feb 2011, 11:32

Dan Mitranescu scrie:
mirceasd scrie: Baieti aveti grija cu Jubileu ca daca-i pica in mana aluia vre-un set de scule clasic de long cast s-ar putea sa destabilizeze reteaua GPS :)) .
.

Si acum imi pare rau ca i-am dat lanseta sa arunce...! :D

Duminica viitoare refacem socotelile ! ;)
Pai dupa cum arata in comparatie cu dvs dl.Dan ,va sfatuiesc sa nu-i mai dati nici lanseta si sa stati deoparte sa nu va agate cu plumbul ca daca a aruncat 206 m cu pb de 110 ,arunca sigur 500 m cu lest de 70 kg. =))
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
xdocx
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Noi 2009, 08:51
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de xdocx » 09 Feb 2011, 13:07

mirceasd scrie: Mai fac pariu ca daca dl. Mitranescu ,schimba si mulineta cu care merge la concursuri si la vestitele sedinte de long casting ,si ar utiliza firma Mulinetus Chinezescus ,apai si aia s-ar goli de pe rafturile magazinelor care le comercializeaza, asa cum a disparut Axeon-ul de 65.
Remarca aceasta face toti banii, si o bere cand si daca ne von cunoaste...
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Dan Mitranescu » 09 Feb 2011, 22:04

xdocx scrie:
mirceasd scrie: Mai fac pariu ca daca dl. Mitranescu ,schimba si mulineta cu care merge la concursuri si la vestitele sedinte de long casting ,si ar utiliza firma Mulinetus Chinezescus ,apai si aia s-ar goli de pe rafturile magazinelor care le comercializeaza, asa cum a disparut Axeon-ul de 65.
Remarca aceasta face toti banii, si o bere cand si daca ne von cunoaste...
Acest lucru se poate intampla o singura data.
Pe urma nu am sa mai pot avea aceasta "putere miraculoasa " ...

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Neamtul » 10 Feb 2011, 01:06

Alexandru Mihai scrie:
Neamtul scrie:Vad ca aici toti sunteti campioni de surfcasting,toti dati 170-200m si chiar mai mult...si asta cu echipament relativ ieftin.
Cum se face oare ca eu sa nu dau mai mult de 130m.Bine,e adevarat ca dau cu mono de 0,30 dar echipamentul folosit e unul destul de bun si sunt destul de solid si am destula forta.
O sa incerc si eu cu fir de 0,18-0,20 sa vedem ce iasa.
Poate ajung si eu campion de casting.Daca voi aruncati cat arunca Mark Hutchinson,eu de ce sa nu arunc cel putin la fel de bine? :)
Ne spui si noua lanseta+mulineta, poate te ajutam.
La prima vedere trebuie sa schimbi firul.
Asteptam detalii.
Sa sti ca multi si-au imbunatatit aruncarile dupa aceste castinguri.

ps: Mark Hutchinson e cel mai bun elev al meu... :D
Echipamentul folosit:
Lanseta:Century NCS 13ft 3,5lb
Mulineta:BBLC si Emblem Spod
fir 0,30mm Sufix Xcelon si Fox Warrior
Plumb Mika long cast de 70gr
Nu am folosit inaintas,asta e si motivul pentru care am aruncat cu plumb usor.
Aruncarile aveau in medie cam 100-110m.Din vreo 40 incercari numai de 2 sau 3 ori am reusit sa arunc 125..poate 130m.
Cand am facut acele aruncari nu batea vantul deloc.
O sa mai incerc si cu fir de 0,20 si plumb mai greu cu vant din spate.Sa vedem ce se intampla. >:)

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Feb 2011, 01:14

O sa mai incerc si cu fir de 0,20 si plumb mai greu cu vant din spate.Sa vedem ce se intampla.

Daca nu veti folosi inaintas va spun eu ce se intampla !

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Discutii generale despre lansete...scumpe, ieftine, la moda.

Mesaj de eden » 10 Feb 2011, 01:28

ramane plumbu pe loc sau zboara ca racheta drept in sus, dupa care pazeaaaaaaaa ! :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”