timpul monturi

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 10 Ian 2011, 23:21

salut!sunt incepator ale pescuitului la crap,am 18 ani...nu am scule asa bune folosesc lansete baracuda 3.3m,si mulinete naspa':)) montura folosita de mine este,montura cu momitor la care am si reusit sa prind cativa crapi vara trecuta,cel mai mare 6 kg,am fost mai rar pe balti ca nu prea am cu cine....cu ocazia asta chiar as vrea sa gasesc pe cineva care sa iesim la cateva partide,am cateva balti foarte bune pe langa mne sunt din judetul giurgiu floresti:D25 km de buc :)si as vrea sa mai invat cate ceva :)o dilema am ...nustiu cat sa tin montura in apa,asta insemnand 3 boabe uscate un pop-up si saculet solubil...:)???!as vrea sa invat sa folosesc si boiliesuri nu am pescuit cu ele pana acum:)astept va multumesc!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: timpul monturi

Mesaj de Ion Mironov » 10 Ian 2011, 23:41

montura cu momitor o tii in apa pana iti dai seama daca este peste in locul unde ai aruncat-o.asta insemnand maxim 2 ore.montura cu plumb si cu saculet o poti tine si 24 36 de ore dar ar fi pacat sa stai atat timp sa astepti mai ales daca ai timpul redus de pescuit.in ambele cazuri este bine sa decojesti boabele de pielita sa nu se inegreasca din cauza malului(sau folosesti boabe de porumb artificial).la momitor poti schimba si din ora in ora poate mai des insa sa incerci sa arunci in acelasi loc si asa nadesti si locul.fir intins
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 10 Ian 2011, 23:49

am inteles deci de aia se inegreau boabele...:Dam mai auzit varianta cu boabe flotante...si cum partida este de 12 h mai des,nu momesc si dak pun si saculet nu e cam putin o ora?de obiceu trage dupa 2,3 h ....da sincer misa pare prea mult 3 h...ma gandesc la tot felu de ipostaze,ca nu trage ca sa incurcat montura..:D

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 10 Ian 2011, 23:51

astept si alte pareri:)

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: timpul monturi

Mesaj de Allen Besnovich » 11 Ian 2011, 00:50

Daca faci montura cat mai simpla, si cu o mecanica, care sa lucreze corect atunci nu se va incurca. Iti recomand sa pui momitorul direct pe linia principala (sau inaintasi daca folosesi - si aici iti recomand inaintasi conic de nailon) apoi pui un vartej si de varteji legi forfacul! Mai simplu de atat nu se poate, si nu ti se va incurca in lansare.
:D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 11 Ian 2011, 00:56

merci!o sa incerc si posibilitatea asta :)sa vad ce o sa dea rezultate!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 11 Ian 2011, 00:56

mai astept si alte raspunsuri

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: timpul monturi

Mesaj de pescar_s » 11 Ian 2011, 14:04

georgemarian scrie:salut!sunt incepator ale pescuitului la crap,am 18 ani...nu am scule asa bune folosesc lansete baracuda 3.3m,si mulinete naspa':
Salut! nu cred ca este o problema sa ai scule de duzina,tre sa stii sa le folosesti cat mai eficient.am sa iti arat doua monturi tip feeder clasice pentru rau, adaptate pentru pescuitul pe balta la caras si crap.(le-am folosit vara trecuta cu rezultate ff bune) In primul rand gandestete sa schimbi FIRELE cu care dai, montura este facuta pentru fire subtiri si puternice care sa suporte greutati de 50-60gr pentru aruncari la mare distanta,pentru asta iti recomand un fir care tine la tavaleala al naiba de bine
trabucco-xps-match-sinking-150m-selectati-modelul-1.jpg
face parte din gama trabucco xps,tu folosesti 0,20mm, ai grija sa umplii tamburul pentu aruncari lungi.INAINTAS-ul sa aiba 7-8m si este textil(eu folosesc Power force-sufix 0,20).Si acum MONTURA pentru caras are doua carlige iar pentru crap renunti la al doilea carlig. cam asta ar fi, nu stiu daca mam facut inteles. daca ai nelamuriri...se gasesc idei. fire-ntinse sa aveti!! nu stiu daca s-au incarcat corect imaginile
asa arata cel pentru crap,carligul legat cu o codita de 40-50cm,cosuletul feeder il schim cu unul cu arc de 40-50-gr sau cu un plumb 70-80gr
asa arata cel pentru crap,carligul legat cu o codita de 40-50cm,cosuletul feeder il schim cu unul cu arc de 40-50-gr sau cu un plumb 70-80gr
feeder_antitangle.jpg (9.9 KiB) Vizualizat de 5406 ori
ps. astept si alte pareri :!: <:-P
Fişiere ataşate
1207119322image_product.jpg
asta este pentr caras -cosuletul il schimbi cu unul cu arc de30-40gr,carligul de jos are o codita de 30-40cm iar cel de sus 10-15cm
(8.43 KiB) Descărcat de 5 ori

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 11 Ian 2011, 21:10

da mi se pare interesant cum am spus o s aincerc si asta :)
multumesc mult pt sfaturi si rabdare...:)

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 11 Ian 2011, 21:12

astept si alte pareri...cititi mai sus unde am scris prima data:) ms

Avatar utilizator
yahoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

Re: timpul monturi

Mesaj de yahoo » 13 Feb 2011, 20:39

pai referitor la montura despre care ai spus ca nu stii multe si anume "fir de par"...nu e asa de greu de realizat ..legi carligul normal (exista si nod special pentru aceasta montura dar se realizeaza cu fir textil) apoi de tija acului mai jos de legatura initiala se leaga un fir de preferabil teztil dupa asta trebuie ca firul ramas sa aiba 2-3 cm intre curbura acului si ochetul de 2-3 mm care se face la capatul firului textil (asa fac eu) dupa ce "sistemul acesta e gata...vei folosi un fel de croseta (merge si cu cele cu care croseta bunica iarna :)) )pentru a baga nada (boilies,bob de porumb..etc)pe firul textil..(se introduce croseta prin centrul boiliesului apoi se agata ochetul firului textil dupa care se trege croseta iar boiliesul intra pe fir( se poate repeta procesul depinde de lungimea firului si de marimea pestelui vizat) ca sa oprim boiliesul sa cada de pe fir folosim un "opritor" ( betisor<aschie de plastic etc) pe care il bagam in ochetul firului "de par" ...ca sa se fixeze mai bine se trage usor de boilies...sper ca mam facut inteles....>:D<

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: timpul monturi

Mesaj de Vali_ms » 14 Feb 2011, 23:06

referitor la desenul cu montura feeder de mai sus:tubul antirasucire se pune exact invers!altfel risti ca la fiecare lanseu inaintasul sa se incurce de cosulet!
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 05 Mar 2011, 22:00

acesta se poate inchide va rog...multumesc celor ce mi-au raspuns

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: timpul monturi

Mesaj de alin81 » 11 Mar 2011, 00:39

georgemarian scrie:salut!sunt incepator ale pescuitului la crap,am 18 ani...nu am scule asa bune folosesc lansete baracuda 3.3m,si mulinete naspa':)) montura folosita de mine este,montura cu momitor la care am si reusit sa prind cativa crapi vara trecuta,cel mai mare 6 kg,am fost mai rar pe balti ca nu prea am cu cine....cu ocazia asta chiar as vrea sa gasesc pe cineva care sa iesim la cateva partide,am cateva balti foarte bune pe langa mne sunt din judetul giurgiu floresti:D25 km de buc :)si as vrea sa mai invat cate ceva :)o dilema am ...nustiu cat sa tin montura in apa,asta insemnand 3 boabe uscate un pop-up si saculet solubil...:)???!as vrea sa invat sa folosesc si boiliesuri nu am pescuit cu ele pana acum:)astept va multumesc!
Ceea ce tu ai pe mal este relativ,pentru ca in primul rand conteaza ce ai in apa,este adevarat ca un echipament de cailtate te ajuta sa scoti mai usor o captura din apa dar la inceput trebuie sa inveti sa faci monturi,sa stii ca le camuflezi,sa le prezinti bine in apa,sa aiba o mecanica buna,sa alegi un ac de buna calitate ca sa nu ai rateuri,.......
Iti prezint niste monturi care nu trebuie sa lipseasa(cred eu) din trusa pescarului de crap.
Fişiere ataşate
montura cu momitor
montura cu momitor
montura plumb pierdut fixa
montura plumb pierdut fixa
montura in line fixa cu magot rig
montura in line fixa cu magot rig
montura in line culisanta
montura in line culisanta
montura helicopter
montura helicopter
montura chodi rig
montura chodi rig
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: timpul monturi

Mesaj de georgemarian » 11 Mar 2011, 20:19

multumesc mult de tot,astea chiar ca ma ajuta foarte mult...si o sa incerc s ale fac pe toate,pe aia cu momitor o folosesc dar e putin mai prost facuta de mine..:Dchiar ma ajuta foarte mult!astea daca nu trebui sa lipseasca o sa le fac :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”