Conservant pentru mamaliga

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Conservant pentru mamaliga

Mesaj de bujor marius » 17 Feb 2011, 22:19

Am si eu o intrebare care se adreseaza in special cerol mai mari pescari de mamaliga,dar si celorlalti care au pescuit la mamaliga, ce tip de conservant se poate folosi la fabricarea mamaligi, pentru a nu se strica, sau ce alta modalitate se poate face?

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de Jogo » 18 Feb 2011, 00:13

Poti folosii orice conservant de pe piata. Gasesti in orice supermarket, dar cel mai indicat este sa o bagi la congelator pentru ca orice conservant ai folosi ii modifica proprietatiile si implicit atractivitatea

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de LUCKY » 18 Feb 2011, 09:38

Atentie ! mamaliga daca ingheata la dezghetare o poti arunca ,va fi doar o faina umezita sfaramicioasa .

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de bujor marius » 18 Feb 2011, 17:32

Poi Baboieru zicea ca foloseste ceva conservant special pentru cereale. Pe mine m-ar interesa sa o fac sa reziste vreo 2-3 zile. Aici Domnul Florentin ne-ar putea respunde mai exact daca ar vrea. Pt ca l-a filmat pe catalin Duta in timp ce facea mamaliga, au pomenit de conservant dar n si de ce tip.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de Jogo » 18 Feb 2011, 23:34

LUCKY scrie:Atentie ! mamaliga daca ingheata la dezghetare o poti arunca ,va fi doar o faina umezita sfaramicioasa .
Eu pastrez mamaliga la congelator de cativa ani si nici o data nu am patit asa ceva.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de LUCKY » 18 Feb 2011, 23:49

Probabil ca nu a inghetat !a ramas doar la rece , din descrierea ta unii pot intelege ca pus la congelator automat e nevoie de a fi congelat ,o exprimare mai buna era ,pastrata la rece in frigider .

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de bujor marius » 18 Feb 2011, 23:54

si pe balta in ce o tinem>? despre conservant nimeni nimic?

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de Jogo » 19 Feb 2011, 00:30

Am lasat sa se inteleaga exact ce trebuia. Ma refeream la bilele din mamaliga, bile care stau destul de mult CONGELATE :) .
In ce priveste intrebarea lui @bujor marius...la partide de peste 48 ore, poti tine mamaliga intr-o lada frigorifica, insa nu cred ca este cazul.In partidele de 24 de ore, mamaliga nu are timp sa se strice daca o lasi la un loc aerisit, . Cat tine despre conservati, ti-am raspuns in postul de mai sus, poti folosii orice conservant de pe piata (knor, doctor oetker etc), insa nici un "infopescar" nu cred ca ti-ar recomanda.
Folosesti conservanti doar in cazuri extreme, la partide de 72 h+, cand nu ai posibilitate de refrigerare, insa, mamaliga tinuta la umbra, intr-un loc aerisit rezista chiar si in partide lungi.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 00:56

Un conservant foarte bun este ... modul de preparare si ... pastrarea.
Un exemplu este mamaliga de casa care daca nu este consumata proaspata rezista zile bune pe farfurie fara sa se altereze . ( Mamaliga rece este preferata mea cand este vorba de sarmale calde :D )
Are conservant ? Nu ! Rezista bine ? Da ! De ce ? Asta incearca sa afli ... ! :D

Nu exista un conservant special pentru mamaliga , dar in acelasi timp toate isi fac treaba ... adica sa nu se altereze ...ca de prins peste se ocupa altii ... ;)

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de bujor marius » 19 Feb 2011, 01:08

si cum se poate pastra fara sa se altereze sa zicem 2 zile(48 ore)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 01:22

bujor marius scrie:si cum se poate pastra fara sa se altereze sa zicem 2 zile(48 ore)
fiarta bine (tare ) si lasata la aer .

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de Jogo » 19 Feb 2011, 20:14

bujor marius scrie:si cum se poate pastra fara sa se altereze sa zicem 2 zile(48 ore)
"@jogo=mamaliga tinuta la umbra, intr-un loc aerisit rezista chiar si in partide lungi"
"@dan mitranescu=Un conservant foarte bun este ... modul de preparare si ... pastrarea.
Un exemplu este mamaliga de casa care daca nu este consumata proaspata rezista zile bune pe farfurie fara sa se altereze . ( Mamaliga rece este preferata mea cand este vorba de sarmale calde :D )
Are conservant ? Nu ! Rezista bine ? Da ! De ce ? Asta incearca sa afli ... ! :D

Nu exista un conservant special pentru mamaliga , dar in acelasi timp toate isi fac treaba ... adica sa nu se altereze ...ca de prins peste se ocupa altii ... ;)"
"dan mitranescu=fiarta bine (tare ) si lasata la aer"

Cred ca am fost destul de clari

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de bujor marius » 20 Feb 2011, 03:18

da multumesc......dar eu tot sunt curios ce conservant folosea Baboieru, si asta intr-o emisiune de la Mincinosii

Avatar utilizator
dorys
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 18 Mar 2011, 21:19

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de dorys » 24 Mar 2011, 11:41

Am vazut anul trecut pe Siret un mos care a scos din portbagaj o mamaliga mucegaita, a curatat-o frumos, a taiat-o cubulete si spre surprinderea noastra a prins peste (ce-i drept avea vreo 8-9 lansete la apa) :-B

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: Conservant pentru mamaliga

Mesaj de marius6251 » 24 Mar 2011, 12:30

dorys scrie:Am vazut anul trecut pe Siret un mos care a scos din portbagaj o mamaliga mucegaita, a curatat-o frumos, a taiat-o cubulete si spre surprinderea noastra a prins peste (ce-i drept avea vreo 8-9 lansete la apa) :-B
este posibil sa fi fost mucegai nobil atent selectionat
marius andrei

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”