Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Care este in viziunea dvs. principala calitate a unei lansete ?

Sa fie sensibila ! (usoara, subtire)
24
29%
Sa arunce la distante mari ! (nu conteaza alte aspecte)
35
43%
Sa fie ieftina ! (raport pret/calitate imbatabil)
23
28%
 
Voturi totale: 82

Avatar utilizator
dany2008
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 27 Dec 2008, 13:21

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de dany2008 » 18 Feb 2011, 21:16

in prima faza tind sa aleg o lanseta cu actiune rapida care sa atinga distante cat mai mari,dar nu m-ar deranja ca aceasta sa fie "finuta" si usoara :-?? ....insa raman raman la cele de distanta deoarece in pescuitul "de aproape" folosesc cu preponderenta match-ul........deci varianta 2.

Avatar utilizator
Dobricean
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 15 Feb 2011, 01:18

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dobricean » 18 Feb 2011, 23:47

pt mine o lanseta adevarata de crap este urmatoarea
-sa fie subtire
-usoara
-si sa se descurce in orice situatie

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 00:44

Am pescuit peste 15 ani cu lansete Germina de 2,10 m . Micute ,foarte elastice si extrem de rezistente erau tot ce-mi doream ...
Prin '98 mi-am cumparat prima "lanseta profesionala" de spinning . Un Baltzer ... In reclama era varful lansetei unit cu cotorul sub forma unui cerc ... "Ce tare ! " ...
Prima undita telescopica pe care am avut-o a fost cu tronsoane scurte ( asta mi-a luat ochii ) si foarte elastica ...

Acum folosesc lansete de 3,90 cat mai tari si usoare pentru aruncari la distanta cand pescuiesc la crap ...
Folosesc o lanseta de 2,70 "preparata " pe un blank foarte rigid si in acelasi timp subtire si usor ... , iar undita pe care o prefer chiar daca o folosesc destul de rar este o Unica de 7m ( destul de rigida si usoara ).
Pe Dunare folosesc din barca lansete de 2.10m cu actiune 200-300g , dar care sunt totusi subtiri pe varf ...

Etapele trecute de mine sunt valabile pentru majoritatea pescarilor... cel putin toti cei pe care ii cunosc eu.
Un lucru este cert : Cu trecerea timpului ne dam seama ca "betele " rigide si usoare ne sunt mult mai necesare. De la intepatul promt facut de undita rigida , la "simtul" unei lansete rapide de spinning , la aruncarile lungi "vitale" in pescuitul crapului si pana la puterea lansetelor de Dunare fara de care nu se pot strunii pestii prin buturugi ... toate lansetele au nevoie de aceste doua calitati : USOARA SI RIGIDA .

Nu cunosc pescari care sa foloseasca o lanseta rigida ,indiferent de stilul de pescuit , dupa care sa decida ca una moale ii este mai utila.
In schimb am zeci chiar poate sute de exemple in care pescarii au trecut la lansete moi la lansete mai rigide ...

Dintr-o "pura intamplare" aceste lansete sunt si cele mai scumpe din gama ( daca sunt si rezistente ).

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Jogo » 19 Feb 2011, 00:49

gor965 scrie: Intrebarea nu este despre ce calitati vreti sa aiba lanseta in general ci care-i calitatea predominanta ! Ca sa dau un exemplu : pescuiesc in general in distante mici, n-are nici un rost sa-mi iau Hi-S200 si-atunci prefer o lanseta sensibila (daca e si usoara si subtire, e si mai bine) !
Sunt total de acord cu tine. Si una este sa arunci la distante mari si alte este sa si poti pescui la aceste distante. Doula lucruri total diferite

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 01:50

Jogo scrie:
gor965 scrie: Intrebarea nu este despre ce calitati vreti sa aiba lanseta in general ci care-i calitatea predominanta ! Ca sa dau un exemplu : pescuiesc in general in distante mici, n-are nici un rost sa-mi iau Hi-S200 si-atunci prefer o lanseta sensibila (daca e si usoara si subtire, e si mai bine) !
Sunt total de acord cu tine. Si una este sa arunci la distante mari si alte este sa si poti pescui la aceste distante. Doula lucruri total diferite
Nu sunt diferite deloc !
Africa de Sud a castigat asa doua campionate mondiale consecutiv in ultimii doi ani.
Aceasta este o metoda de pescuit si se numeste " pescuit izolat " .

Este mai important sa ajungi cu montura intr-un loc frecventat de crapi decat sa nadesti intr-o zona slaba .

Un platou la 150m cu apa mica si sol tare este intotdeauna castigator in fata unui pat de nada facut pe noroi.
Malul opus este cel mai bun loc atunci cand ajungi la el ...

O lanseta puternica nu inseamna numai "pescuit izolat" sau aruncari la distanta.
Se poate folosi atunci cand pestele cere multa nada si suntem nevoiti sa facem sacii solubili cat mai mari ...
Este utila cand folosim momitor si daca vrem o autoantepare corecta bagam peste 40 g pb + un minim de 80 g nada ...
Este utila cand trebuie sa fortam pestii in agataturi ...
Este utila cand pescuim la ten si intepatul trebuie facut puternic ...
Este utila la controlatul pestilor atunci cand avem bordura de stuf stanga-dreapta si lanseta trebuie sa ramana " cat mai lunga " chiar daca este fortata "...
Este utila cand suntem nevoiti sa folosim fire groase pentru pescuit in agatatura si implicit greutati mai mari care sa le poarte ... (chiar daca nu aruncam peste 100m )
Este utila cand o poti folosi si pe post de spod ...
Este utila deoarece lansetele puternice sunt mai rezistente la rupere ...

La ce este utila o lanseta moale nu ma pricep.
P.S. Fara alea cu "placerea in dril " si ca "nu rupe buza ciortanilor" ...ca nu mai pot .... :D

Avatar utilizator
sont
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 22 Oct 2010, 18:54

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de sont » 19 Feb 2011, 03:14

sa fie gratis ca tine mai mult ;)

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de stefan_kwr » 19 Feb 2011, 09:56

Dan Mitranescu scrie: La ce este utila o lanseta moale nu ma pricep.
La plecarea de pe loc, in a deveni pescar :D . La inceput cred ca toti pescarii incep cu o lanseta moale, cum este si la scoala de soferi: nici un incepator nu o sa faca scoala pe o masina puternica cu un ambreiaj tare, dar in timp ii va placea sa mearga cu una :D .
Dan Mitranescu scrie:Am pescuit peste 15 ani cu lansete Germina de 2,10 m . Micute ,foarte elastice si extrem de rezistente erau tot ce-mi doream ...
Prin '98 mi-am cumparat prima "lanseta profesionala" de spinning . Un Baltzer ... In reclama era varful lansetei unit cu cotorul sub forma unui cerc ... "Ce tare ! " ...
Prima undita telescopica pe care am avut-o a fost cu tronsoane scurte ( asta mi-a luat ochii ) si foarte elastica ...
In 93 am primit cadou de ziua mea prima telescopica Dam de 3 m, dupa ce i-am taiat bunicii tatarul din vie, pentru ca nu aveam si eu trestie, iar in 94 prima lanseta tot Dam de 2,70m echipata cu o mulineta Mikado, care dupa cativa ani, la dunare abia putea sa scoata un plumb mai greu din curent. :))

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Allen Besnovich » 19 Feb 2011, 19:54

Sa fie subtire, usoara (sub 300g), negru mat , din 2 bucati. :D
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2011, 20:23

@Dan M.
Dane , nu toti ajung sa incerce si sa cunoasca atat de multe stiluri de pescuit ! Sunt destui care prefera sa vada cum li-i se indoaie lanseta de la mandrina in drill cu un crapcean de 5 kg ! Astora daca le schimbi lanseta parabolica cu un feeder, se declara multumiti, dar daca le dai o lanseta de crap cu actiune de varf, i-ai lasat fara obiectul muncii...si fara morcovul din dos care le amplifica senzatiile intr-o partida de placere ! :D ...stiu ca nu e exemplul cel mai bun dar, in Anglia astia sunt predominanti si nu dau 2 bani pe pescuitul viteza, la peste mult , la distante extreme ,cu bete prea rigide ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Jogo » 19 Feb 2011, 20:26

Dan Mitranescu scrie:
Jogo scrie:
gor965 scrie: Intrebarea nu este despre ce calitati vreti sa aiba lanseta in general ci care-i calitatea predominanta ! Ca sa dau un exemplu : pescuiesc in general in distante mici, n-are nici un rost sa-mi iau Hi-S200 si-atunci prefer o lanseta sensibila (daca e si usoara si subtire, e si mai bine) !
Sunt total de acord cu tine. Si una este sa arunci la distante mari si alte este sa si poti pescui la aceste distante. Doula lucruri total diferite
Nu sunt diferite deloc !
Africa de Sud a castigat asa doua campionate mondiale consecutiv in ultimii doi ani.
Aceasta este o metoda de pescuit si se numeste " pescuit izolat " .

Este mai important sa ajungi cu montura intr-un loc frecventat de crapi decat sa nadesti intr-o zona slaba .

Un platou la 150m cu apa mica si sol tare este intotdeauna castigator in fata unui pat de nada facut pe noroi.
Malul opus este cel mai bun loc atunci cand ajungi la el ...

O lanseta puternica nu inseamna numai "pescuit izolat" sau aruncari la distanta.
Se poate folosi atunci cand pestele cere multa nada si suntem nevoiti sa facem sacii solubili cat mai mari ...
Este utila cand folosim momitor si daca vrem o autoantepare corecta bagam peste 40 g pb + un minim de 80 g nada ...
Este utila cand trebuie sa fortam pestii in agataturi ...
Este utila cand pescuim la ten si intepatul trebuie facut puternic ...
Este utila la controlatul pestilor atunci cand avem bordura de stuf stanga-dreapta si lanseta trebuie sa ramana " cat mai lunga " chiar daca este fortata "...
Este utila cand suntem nevoiti sa folosim fire groase pentru pescuit in agatatura si implicit greutati mai mari care sa le poarte ... (chiar daca nu aruncam peste 100m )
Este utila cand o poti folosi si pe post de spod ...
Este utila deoarece lansetele puternice sunt mai rezistente la rupere ...

La ce este utila o lanseta moale nu ma pricep.
P.S. Fara alea cu "placerea in dril " si ca "nu rupe buza ciortanilor" ...ca nu mai pot .... :D
Un articol dintr-un numar mai vechi Aventuri la Pescuit facea referire la diferenta dintre a pescui si a lansa la distante mari.Dar, tinand cont de experienta ta, iti dau dreptate.

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de mirceasd » 19 Feb 2011, 22:31

gor965 scrie:@Dan M.
Sunt destui care prefera sa vada cum li-i se indoaie lanseta de la mandrina in drill cu un crapcean de 5 kg ! Astora daca le schimbi lanseta parabolica cu un feeder, se declara multumiti, dar daca le dai o lanseta de crap cu actiune de varf, i-ai lasat fara obiectul muncii...si fara morcovul din dos care le amplifica senzatiile intr-o partida de placere ! :D ...stiu ca nu e exemplul cel mai bun dar, in Anglia astia sunt predominanti si nu dau 2 bani pe pescuitul viteza, la peste mult , la distante extreme ,cu bete prea rigide ! :)
Eu unul chiar nu dau 2 bani pe pescuitul de viteza ,pot pescui la distanta dar prefer pescuitul usor de relaxare si placere.
Am mai multe seturi de scule in conformitate cu conditiile de pescuit dar daca mi se da sansa sa aleg intre o partida de pescuit greu ,in agatatura si la distanta si un pescuit de relaxare atunci nu stau o clipa pe ganduri -PLACERE.
De aceea cu primul imbold am votat cu prima alegere , oh NG sau HI-S dragostea mea (nu faceti judecati de valoare ca dau si cu MTX-ul de-i sar capacele :D )
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 22:35

gor965 scrie:@Dan M.
Dane , nu toti ajung sa incerce si sa cunoasca atat de multe stiluri de pescuit ! Sunt destui care prefera sa vada cum li-i se indoaie lanseta de la mandrina in drill cu un crapcean de 5 kg ! Astora daca le schimbi lanseta parabolica cu un feeder, se declara multumiti, dar daca le dai o lanseta de crap cu actiune de varf, i-ai lasat fara obiectul muncii...si fara morcovul din dos care le amplifica senzatiile intr-o partida de placere ! :D
Asa este George.
Poate la mine este un defect "profesional" sa vad numai partea utila a pescuitului si anume sa prind cat mai mult peste. Nu vreau sa par ca vorbesc din varful piramidei ,dar placerea "indoirii lansetei'' este farmecul multor driluri din debuturile pescarilor . Incet , incet aceasta placere dispare si conteaza numai capturile .
Cunosc povestile pescarilor pline de entuziasm atunci cand asocieaza cat de tare se indoaie lanseta cu marimea pestelui . In acelasi timp mi-am dezamagit multi prieteni care imi vedeau driluri televizate : " Aaaa...! este mic ! uite ce putin se indoaie lanseta ...! " . Si poate erau crapi de peste 10kg pe care ii scoteam cu 0,20 ...
Am mai spus : fiecare pescuieste cum vrea si cu ce vrea . Nu trebuie sa existe un standard sau sa judecam diferite stiluri sau "placeri" .

gor965 scrie: ...stiu ca nu e exemplul cel mai bun dar, in Anglia astia sunt predominanti si nu dau 2 bani pe pescuitul viteza, la peste mult , la distante extreme ,cu bete prea rigide ! :)
Acesta este un subiect "greu" pentru mine . Anglia a ales sa vanda si nu sa faca din pescuit un sport.
Un exemplu este ca daca se promoveaza "miutele'' din spatele blocului se vand mai multe mingii si echipamente sport ... decat atunci cand se promoveaza Liga 1 .
Asta face Anglia : are nevoie de masa nu de varfuri. Ungaria nu este departe si tendinte sunt si la noi.
Poti sa vinzi bilute de silicagel aromate numai masei de pescari incepatori ;) si nu ai cum sa o incerci cu pescari versati. Sunt multe exemple de acest fel . Sa fie ( de capul lor ) , dar sa lase si competitia !

P.S. Spun asta din pozitia unuia care are mult mai mult de castigat daca ar merge pe exemplul Angliei.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 22:40

mirceasd scrie:
gor965 scrie:@Dan M.
Sunt destui care prefera sa vada cum li-i se indoaie lanseta de la mandrina in drill cu un crapcean de 5 kg ! Astora daca le schimbi lanseta parabolica cu un feeder, se declara multumiti, dar daca le dai o lanseta de crap cu actiune de varf, i-ai lasat fara obiectul muncii...si fara morcovul din dos care le amplifica senzatiile intr-o partida de placere ! :D ...stiu ca nu e exemplul cel mai bun dar, in Anglia astia sunt predominanti si nu dau 2 bani pe pescuitul viteza, la peste mult , la distante extreme ,cu bete prea rigide ! :)
Eu unul chiar nu dau 2 bani pe pescuitul de viteza ,pot pescui la distanta dar prefer pescuitul usor de relaxare si placere.
Am mai multe seturi de scule in conformitate cu conditiile de pescuit dar daca mi se da sansa sa aleg intre o partida de pescuit greu ,in agatatura si la distanta si un pescuit de relaxare atunci nu stau o clipa pe ganduri -PLACERE.
De aceea cu primul imbold am votat cu prima alegere , oh NG sau HI-S dragostea mea (nu faceti judecati de valoare ca dau si cu MTX-ul de-i sar capacele :D )
Fire intinse.
Eu nu pot sa zic ca nu dau doi bani pe pescuitul de relaxare :D chiar daca nu o sa ma vezi niciodata in aceasta situatie. Este ca si cum i-ai cere unei doamne de pe centura sa faca dragoste . :D

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de mirceasd » 19 Feb 2011, 22:49

Dan Mitranescu scrie:
Eu nu pot sa zic ca nu dau doi bani pe pescuitul de relaxare :D chiar daca nu o sa ma vezi niciodata in aceasta situatie. Este ca si cum i-ai cere unei doamne de pe centura sa faca dragoste . :D
Avem si motivatii diferite ,eu doar placerea pescuitului ,dvs placerea plus promovarea 8-> .
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Driscu Radu » 19 Feb 2011, 22:59

Sa fie placuta in drill, prima optiune si "finuta'' la atingere si sensibiltate (blanc slim ultraslim).

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”