Incarcare tambur

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexandru cristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Feb 2011, 14:34
Localitate: Craiova

Incarcare tambur

Mesaj de alexandru cristian » 19 Feb 2011, 13:45

Ziua buna tuturor.
Vreau sa va intreb daca incarcarea unui tambur este mai practica sa o fac acasa in mod manual sau la magazin si daca firul pe care il incarc este mai subtire decat capacitatea tamburului cum si cu ce realizez diferenta de incarcare pe tambur.
Va multumesc.

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Incarcare tambur

Mesaj de dianu marin catalin » 19 Feb 2011, 18:41

normal dupa parerea mea este mai bine sa incarci firul acasa manual(cu mulineta),si incaz ca tamburul este mai mare si ai fir mai putin puti pune alt fir de o mai proaste calitate(mai ieftit).daca nu ai fir eu personal am pus ata si dupa am invelito cu banta (1 strat).pentru a pune fir de umplutura intai pui firul principal pe tamburul de rezerva (cati metri vrei)si dupacea te legi cu firul de umplutura si bobinezi incontinuarepana se umple tamburul.Dupa ce ai terminat iei tamburul principal si incepi sa bobinezi iar,si binenteles cu firul de umplutura primul si asa iti va ramane firul principal ca linie principala.sper ca ai inteles ce am vrut sa spun,FIRE INTINSEEE!!!!!!!!!

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: Incarcare tambur

Mesaj de dita » 19 Feb 2011, 19:17

salut, dupa parerea mea cel mai bine se bobineaza firul in felul urmator: daca ai o bormasina electrica si te pricepi sa prinzi cumva tamburul de la mulineta in mandrina de la bormasina este ok ,(eu introduc un surub subtire si lung ,strang cu o piulita ,iar capatul ramas il prind in mandrina de la bormasina infasurat in prealabil cu putina hartie pentru protejarea filetului) atentie insa la sensul de bobinare, si la turatie. ideea este ca in felul acesta firul se bobineaza pe tambur fara sa se rasuceasca. eu asa procedez,bineteles rola cu fir o pun pe un ax(pix) pentru ca firul sa se desfasoare invers fata de cum a fost bobinat la producator. desigur ca sunt si critici la acest stil dar fiecare cu opiniile lui. :-? ;)

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Incarcare tambur

Mesaj de mirceasd » 19 Feb 2011, 22:35

Da pe youtube search pentru "spooling a spool" si urmareste cu atentie ,uita de bormasini si alte inventii.
Succes.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: Incarcare tambur

Mesaj de dita » 20 Feb 2011, 08:23

Da , am vazut si eu acum pe youtube diferite stiluri de bobinare a firului pe tambur,ceea ce este haios domnule Mircea este faptul ca este un filmulet exact cu bormasina, altul este cu masina de bobinat ,si desigur sunt filmulete si cu mulineta. Oricum eu asa bobinez firul pe tambur si ma refer aici pentru lungimi mai mari de fir(300-400m).In tinerete am lucrat la o fabrica de cabluri electrice si am invatat ce inseamna infunierea si bobinajul.Scuze de offtopic.Asa cum am mai spus fiecare cu metoda si opinia lui,nu? Va urez fire intinse si fara peruci !

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Incarcare tambur

Mesaj de mirceasd » 20 Feb 2011, 12:47

dita scrie:Da , am vazut si eu acum pe youtube diferite stiluri de bobinare a firului pe tambur,ceea ce este haios domnule Mircea este faptul ca este un filmulet exact cu bormasina, altul este cu masina de bobinat ,si desigur sunt filmulete si cu mulineta. Oricum eu asa bobinez firul pe tambur si ma refer aici pentru lungimi mai mari de fir(300-400m).In tinerete am lucrat la o fabrica de cabluri electrice si am invatat ce inseamna infunierea si bobinajul.Scuze de offtopic.Asa cum am mai spus fiecare cu metoda si opinia lui,nu? Va urez fire intinse si fara peruci !
Inseamna ca sunteti mare meserias daca ajungeti la performantele de bobinare ale unei mulinete ,eu nu sunt ,si chiar daca merg la magazin sa-mi bobineze pe tambur firul nou ,in mod sigur prima oara cand ajung pe balta fac cateva aruncari ca firul sa se aseze in mod natural asa cum este prevazuta mulineta sa bobineze.In acest fel elimin suprapunerea nedorita a firelor si deci frecarea inutila.De aceea se recomanda bobinarea manuala a mulinetelor , in sensul infasurarii lor pe mosor ,sigur ca se poate bobina cu bormasina , cu strungul ,cu mana sau mai stiu eu cu ce ,dar orice producator care se respecta da pe instructiunile de folosire si modul de bobinare.Or sti ei de ce!
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Incarcare tambur

Mesaj de serban_31 » 20 Feb 2011, 12:48

alexandru cristian scrie:Ziua buna tuturor.
Vreau sa va intreb daca incarcarea unui tambur este mai practica sa o fac acasa in mod manual sau la magazin si daca firul pe care il incarc este mai subtire decat capacitatea tamburului cum si cu ce realizez diferenta de incarcare pe tambur.
Va multumesc.
Cel mai indicat este sa il incarci manual, pui rola de fir intr-o galeata cu apa( se aseaza mai bine firul pe tambur si frecarea este mai mica, ai sa observi daca o faci fara sa uzi firul acesta se incalzeste). Personal eu pun 300-400 m de fir principal pe tambur si restul umplutura.Ca sa faci acest lucru iti iei de la un magazin de specialitate un contor de masuratsi procedezi in felul urmator tragi pe un tambur lungimea de fir principal care vrei sa o ai dupa care tragi umplutura cel mai ieftin fir de 0.50 chiar 0.60 pana umpli tamburul la fata, iti notezi cati m de umplutura ai tras si apoi muti firul de pe un tambur pe altul , umplutura vine jos si firul bun deasupra. La urmatorul tambur stii cata umplutura sa bagi si cat fir principal sa ai tamburul plin.
Spor la treaba.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: Incarcare tambur

Mesaj de sig_cezar64 » 27 Feb 2011, 01:32

am invatat si eu cu pus firul pe tambur manual .de pe rola direct pe mulineta si cand iesi la balta legi la capat un plumb mai greu (100-120 gr)intre fir si plub legi un vartej si faci 2 3 aruncari mai lungi si iese din fir toata rasuceala in plus testezi si firul cum se comporta la aruncari.fir intins 2011!!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Incarcare tambur

Mesaj de mirceasd » 12 Mar 2011, 21:33

sig_cezar64 scrie:am invatat si eu cu pus firul pe tambur manual .de pe rola direct pe mulineta si cand iesi la balta legi la capat un plumb mai greu (100-120 gr)intre fir si plub legi un vartej si faci 2 3 aruncari mai lungi si iese din fir toata rasuceala in plus testezi si firul cum se comporta la aruncari.fir intins 2011!!

Vezi ca exista si plumbi speciali antirasucire se numesc "spin doctor "
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”