Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Care este in viziunea dvs. principala calitate a unei lansete ?

Sa fie sensibila ! (usoara, subtire)
24
29%
Sa arunce la distante mari ! (nu conteaza alte aspecte)
35
43%
Sa fie ieftina ! (raport pret/calitate imbatabil)
23
28%
 
Voturi totale: 82

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 19 Feb 2011, 23:10

mirceasd scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Eu nu pot sa zic ca nu dau doi bani pe pescuitul de relaxare :D chiar daca nu o sa ma vezi niciodata in aceasta situatie. Este ca si cum i-ai cere unei doamne de pe centura sa faca dragoste . :D
Avem si motivatii diferite ,eu doar placerea pescuitului ,dvs placerea plus promovarea 8-> .
La mine "placerea" a fost cu multi ani inaintea "promovarii" si acum s-a transformat in "a ma intrece " intr-o competitie sportiva.
Comertul ( referirea facuta ) se poate face de acasa foarte bine si mult mai sigur nu stand in standuri de cativa metrii patrati ,zile intregi, la +35 grade sau cand apa ingheata .
"Promovarea" vine de la sine si cred ca este mult mai reala ca atunci cand dai cateva sute de euro pe un banner... este scuza mea ca sa plec de acasa ! :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2011, 23:23

Dan Mitranescu scrie: Am mai spus : fiecare pescuieste cum vrea si cu ce vrea . Nu trebuie sa existe un standard sau sa judecam diferite stiluri sau "placeri" .
Corect !...si vad in sondaj ca lumea nu se incadreaza intr-un standard ci alege in functie de nevoile (necesitatile) de moment !

Dan Mitranescu scrie: Acesta este un subiect "greu" pentru mine . Anglia a ales sa vanda si nu sa faca din pescuit un sport.
La ei se pare ca pescuitul nu e sport...e o mare pasiune ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Amstel » 19 Feb 2011, 23:26

Dane, depinde si de englezii pe care-i citesti...

Any rod that does two jobs can only ever do one of them well. Compromise..the result when no-one gets what they wanted

When choosing your carp rods you need to know what type of carp fishing you are going to be doing. You must be aware of whether you will be margin fishing, stalking, distance casting, float fishing, casting heavy leads or method feeders. The reason for this is that carp rods, like all fishing rods, come in a huge array of lengths, strengths, actions and test curves and are made from different materials.

If you think you will be doing close to medium range fishing, 2.25lb (2 1/4lb) test curve and 2.75lb (2 3/4lb) test curve are perfect. And if you are really serious about casting long distances for 40 lb plus fish, or spodding out a few pounds of trout pellet at a time, then maybe go as high as 4 lb.

ps: always remember that an expensive rod will not catch you any more fish - its all about how you fish and not about the price of your kit.


Scuze, nu am avut timp sa traduc!

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de mirceasd » 20 Feb 2011, 02:04

Dan Mitranescu scrie:
mirceasd scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Eu nu pot sa zic ca nu dau doi bani pe pescuitul de relaxare :D chiar daca nu o sa ma vezi niciodata in aceasta situatie. Este ca si cum i-ai cere unei doamne de pe centura sa faca dragoste . :D
Avem si motivatii diferite ,eu doar placerea pescuitului ,dvs placerea plus promovarea 8-> .
La mine "placerea" a fost cu multi ani inaintea "promovarii" si acum s-a transformat in "a ma intrece " intr-o competitie sportiva.
Comertul ( referirea facuta ) se poate face de acasa foarte bine si mult mai sigur nu stand in standuri de cativa metrii patrati ,zile intregi, la +35 grade sau cand apa ingheata .
"Promovarea" vine de la sine si cred ca este mult mai reala ca atunci cand dai cateva sute de euro pe un banner... este scuza mea ca sa plec de acasa ! :D
Mii de scuze ,nu as fi vrut sa fi luat postul meu ca pe un afront personal pentru ca de fapt nu a intentionat sa fie.
Apreciez dedicatia dumneavoastra competitiei sportive ,dedicatie pe care eu sigur nu o am ,si pana la urma daca competitia sportiva reprezinta placerea dumneavoastra atunci foarte bine,
Oricum este si in interseul nostru celor multi dar comozi ,ce ne-am face noi in zilele lungi de iarna daca nici nu am privii la competitiile de pescuit ,acolo unde dvs pescarii de competitie .pe orrice vreme,zile intregi fara de somn si alte comoditati nu ati fi la posturi ?
Cat despre promovarea prin puterea exemplului sunt cu totul de acord ,este mult mai usor sa dai cateva sute de euro pe un banner.
Dar ... pe banner trebuie sa scrie un produs ,eventual o firma ,ceea ce in cazul lui Hakuto si MTX14 ,numele si produsul nu inseamna nimic altceva decat DAN MITRANESCU si munca lui.
Intr-un alt post am spus ca admir aceasta munca foarte mult si am spus ca multi altii care comercializeaza produsele Hakuyo profita de pe urma muncii dumneavoastra si ar trebui sa vi se ofere procent din beneficii.
In orice caz domnule Mitranescu v-am incadrat la rubrica "ASA DA" ,respect placerea dvs competitionala ,apreciez promovarea prin exemplu propriu la produsele de nisa si va doresc in continuare pesti multi si mari daca se poate.
Cat despre mine chiar de nu prind nici un baboi ,dar ziua-i lina ,si iarba grasa cosider partida de pescuit ca reusita,
Poate ca de aceea Anglia nu doreste varfuri si are public tinta oameni ca mine pentru comercializarea produselor .pentru ca au invatat ca middle person care sunt multi si cu multe frustrari si stres cat cuprinde cheltuiesc pe un hobby mult mai mult decat celelalte categorii sociale ,sa nu uitam ca acolo Adam Smith a inventat prima teorie economica ca stiinta si tot acolo s-a pus la punct si economia "o centima " care a adus profituri colosale numai datorita pragului psihologic al faptului ca omul gandeste ca produsul costa mai putin de o suta cand el costa de fapt 99,99 (practic o suta)
Respecte si fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de mariusangler » 20 Feb 2011, 02:21

Pentru mine ceea ce conteaza la o lanseta de crap,este sa fie extrem de subtire,foarte usoara,sa arunce un plumb de 4 oz la 160 mt si aibe manerul imbracat in pluta.E bine George? :D
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
raducosti
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 19 Apr 2009, 20:04
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de raducosti » 20 Feb 2011, 12:21

mariusangler scrie:Pentru mine ceea ce conteaza la o lanseta de crap,este sa fie extrem de subtire,foarte usoara,sa arunce un plumb de 4 oz la 160 mt si aibe manerul imbracat in pluta.E bine George? :D



...... :D !
Ca sa vezi adevaratul caracter al unui om,da-i putere! Ca sa vezi cine este un om de nimic, lasa-l sa fie prieten cu cel ce are putere!

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 20 Feb 2011, 12:38

pentru mine o landeta de crap,si nu numai,trebuie sa-ti dea POSIBILITATEA DE A ALEGE,adica este la fel ca si un FERRARI care poata sa ruleze la 20km/h si poate si la 300km/h sau la o scula de muzica,cu cat are mai mare putere cu atat calitatea sunetului este mai buna.Cat despre PLACEREA IN DRRIL, sincer,nu inteleg ce vreti sa spuneti sau poate este termenul la moda pentru PLACEREA PESCUITULUI .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2011, 13:28

MARIUS MUNTEANU scrie:.....Cat despre PLACEREA IN DRRIL, sincer,nu inteleg ce vreti sa spuneti........
...ia incearca sa pescuiesti numai cu spod-ul si dupa aia sa ne spui cum a fost ! :D
p.s
Exemplul cu scula muzicala nu tine ! Calitatea sunetului nu e data de puterea amplificatorului ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2011, 13:33

mariusangler scrie:Pentru mine ceea ce conteaza la o lanseta de crap,este sa fie extrem de subtire,foarte usoara,sa arunce un plumb de 4 oz la 160 mt si aibe manerul imbracat in pluta.E bine George? :D
Nu e bine...si subtire , si usoara, si sa arunce departe, si custom...pai nu te mai incadrezi in nici o varianta din sondaj ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de alin81 » 20 Feb 2011, 13:53

Eu prefer lansetele rigide pentru ca ma ajuta atat in pescuitul la distanta cat si in apropiere.Eu merg la pescuit doar la sfarsit de saptamana si nu am timp sa nadesc locul cu 12-24 ore inainte,asa ca incerc sa-l caut pescuind mult cu sac solubil iar daca as avea o lanseta "sensibila" nu as avea sansa la distante mari,as fi obligat sa pescuiesc izolat.Eu nu cred ca cu o lanseta rigida nu te distrezi in dril chiar daca nu vezi varful lansetei super indoit(depinde si de marimea pestelui :D ).Aceasta este parerea mea si cred ca majoritatea pescarilor gandesc la fel si cu siguranta sondajul lui gor965 o va demonstra. ---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Jogo » 20 Feb 2011, 16:15

Plus ca pescuid cu o lanseta rigida "simti" mai bine pestele. Cu lansetele moi vezi doar varful indoindu se foarte mult, dar nu simti forta pestelui fiinca ele atenueaza mult mai mult. Eu cred ca o lanseta de 3,5 4 Lb, ar fi intre cele doua extreme.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2011, 17:02

Jogo scrie:Plus ca pescuid cu o lanseta rigida "simti" mai bine pestele.
Mai bine decat cu o lanseta moale ?!...niciodata !!! Poate sa-l controlezi mai bine, dar de simtit pestele in miscare, sa fim seriosi , o lanseta mai balnda iti va spune mai multe decat una rigida !
Jogo scrie: Cu lansetele moi vezi doar varful indoindu-se foarte mult, dar nu simti forta pestelui fiinca ele atenueaza mult mai mult.
Pai daca le vezi ca se indoaie mult atunci stii si ce forta are pestele...ca doar iti cunosti sculele...asta , daca ai experienta si urmaresti constant curbura varfului ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Jogo » 20 Feb 2011, 17:26

gor965 scrie:
Jogo scrie:Plus ca pescuid cu o lanseta rigida "simti" mai bine pestele.
Mai bine decat cu o lanseta moale ?!...niciodata !!! Poate sa-l controlezi mai bine, dar de simtit pestele in miscare, sa fim seriosi , o lanseta mai balnda iti va spune mai multe decat una rigida !
Jogo scrie: Cu lansetele moi vezi doar varful indoindu-se foarte mult, dar nu simti forta pestelui fiinca ele atenueaza mult mai mult.
Pai daca le vezi ca se indoaie mult atunci stii si ce forta are pestele...ca doar iti cunosti sculele...asta , daca ai experienta si urmaresti constant curbura varfului ! :)
Ma refeream la vibratiile pe care le transmite batului. O lanseta moale preia aceste vibratii :)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 20 Feb 2011, 22:28

@ mirceasd
Multumesc pentru aprecieri. Nu am considerat postul tau ca pe un afront, dar m-am simtit obligat sa explic situatia mea. Este ultimul lucru de care vreau sa fiu acuzat : interesele comerciale deasupra pescuitului.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Dan Mitranescu » 20 Feb 2011, 22:34

... si ca sa revenim la subiect :D :

Incercati sa va ganditi la pescarii pe care ii cunoasteti sau pe cei vazuti in diferite ocazii facand driluri.

Pe urma incercati sa separati pe cei care NU urmaresc varful lansetei in drill de ceilalti . :D

Ce descoperiti ? :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”