Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Care este in viziunea dvs. principala calitate a unei lansete ?

Sa fie sensibila ! (usoara, subtire)
24
29%
Sa arunce la distante mari ! (nu conteaza alte aspecte)
35
43%
Sa fie ieftina ! (raport pret/calitate imbatabil)
23
28%
 
Voturi totale: 82

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2011, 15:17

vali003 scrie:........fiecare am trecut prin tot felul de lansete , la sfirsit tot la bete de 13 ft si 3,5 lb ajungem .
Depinde unde pescuim Vali ! Cand pescuiesti de regula aproape, intr-o balta mica , ingusta , ce rost are sa-ti iei bete de 13" ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2011, 15:40

miyagi scrie:........ Pentru control trebuie sa am informatie pe care un bat mai rigid ti-o ofera mult mai fidel decat un bat flexibil. La sondarea substratului, la marcaj sau in dril, totdeauna vei afla mai cu exactitate ce ti se transmite prin intermediul unui bat mai rigid.....
Nu pricep chestia asta cu transmisul informatiilor in timpul drill-ului ? Pe langa faptul ca o lanseta moale iti da o sansa in plus sa mai faci un reglaj si sa dregi busuiocul in caz ca te surprinde reactia pestelui, pe mine ma intereseaza sa manuiesc pestele prin apa nu sa stau sa simt socuri si vibratii in bat ! Socurile si vibratiile resimtite in bat au rostul lor cand dai cu markerul (cu fir textil, de regula)...dar in dril ?..nu prea inteleg chestia asta !De ce nu pescuiti cu spod-ul ? E rigid, rezistent, transmite informatii mai multe si mai bine ! :-/
Cand simti ca pestele se zbate mai tare si uneori ii mai sare acul din gura in apropierea minciogului...cu ce ramai atunci ?...cu vibratiile si socurile in bat? Nu v-ar fi fost de ajutor un bat mai moale sau o frana mult mai slabita ?...intreb , nu dau cu parul ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de vali003 » 21 Feb 2011, 15:54

gor965 scrie:
vali003 scrie:........fiecare am trecut prin tot felul de lansete , la sfirsit tot la bete de 13 ft si 3,5 lb ajungem .
Depinde unde pescuim Vali ! Cand pescuiesti de regula aproape, intr-o balta mica , ingusta , ce rost are sa-ti iei bete de 13" ?
In cazul in care i-ti permiti , vei lua 2-3 feluri de bete , pentru situatiile de pescuit , cum marea majoritate nu i-si permit , ajung la ce am spus eu , eu sint norocos , aici la noi se pescuieste doar cu o singura lanseta , am trei feluri de bete , de distanta , pentru fineturi primavara si pentru pescuit la pluta .

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de miyagi » 21 Feb 2011, 17:39

gor965 scrie:
miyagi scrie:........ Pentru control trebuie sa am informatie pe care un bat mai rigid ti-o ofera mult mai fidel decat un bat flexibil. La sondarea substratului, la marcaj sau in dril, totdeauna vei afla mai cu exactitate ce ti se transmite prin intermediul unui bat mai rigid.....
Nu pricep chestia asta cu transmisul informatiilor in timpul drill-ului ? Pe langa faptul ca o lanseta moale iti da o sansa in plus sa mai faci un reglaj si sa dregi busuiocul in caz ca te surprinde reactia pestelui, pe mine ma intereseaza sa manuiesc pestele prin apa nu sa stau sa simt socuri si vibratii in bat ! Socurile si vibratiile resimtite in bat au rostul lor cand dai cu markerul (cu fir textil, de regula)...dar in dril ?..nu prea inteleg chestia asta !De ce nu pescuiti cu spod-ul ? E rigid, rezistent, transmite informatii mai multe si mai bine ! :-/
Cand simti ca pestele se zbate mai tare si uneori ii mai sare acul din gura in apropierea minciogului...cu ce ramai atunci ?...cu vibratiile si socurile in bat? Nu v-ar fi fost de ajutor un bat mai moale sau o frana mult mai slabita ?...intreb , nu dau cu parul ! :D
Corect si am sa-ti raspund. In cazul unei lansete mai tari nu cred ca s-ar putea pune problema, in cazul manuirii corecte din momentul avertizarii pana in minciog a scuiparii acului pe cand in momentul in care intreg ansamblul: bat - linie - frana mulinetei mai are si o elongatie crapul in principiu va scuipa de cele mai multe ori neintampinand o minima rezistenta pentru intepare si de aici rezultand rata de rateuri care le subclaseaza in favoarea lansetelor tari. Gandeste-te ca de-asta au aparut monturile tipice. N-am apucat sa-mi continui parerea si fata de betele moi. Sunt de acord cu colegul care spunea mai devreme ca mai trebuie si sa alegi in functie de balta, perioada, specii vizate. Nu cred insa ca nu-si poate permite omul din fiecare cateceva. Primavara si eu as opta pentru cele moi. Socuri in timpul drilului nu vei resimti cand ai un echipament bine calibrat chiar daca dai cu 4 lb, iar vibratiile nu trebuie sa le astepti pentru ca vin si singure. Totusi hai sa nu amestecam lucrurile. Vorbeai mai devreme de principiul federurilor. E vorba de cu totul altceva. Federurile zic eu ca au un profil diferit fata de directia in care a alunecat ideea. Acestea sunt concepute in mod special pentru un pescuit de finete cand crapul toaca precum racul si ca sa-l trimiti la pascut va trebui mai intai sa-ti dai seama cand trage ca il confunzi de multe ori cu vantul sau platica sau cand pescuiesti pe rauri unde pestii sunt mai vivace si scuipa momeala daca-i agatata si nu poate s-o aspire.
Am pescuit si cu spodul de 5,5 intr-o anumita situatie si martor mi-a fost chiar Vladut Parfene care se speriase ca o sa killeresc crapceanu. Nu prea corespundea manuirea batului cu ce stia el ca trebuia sa se intample si mi-l ia din mana dupa care pompeaza cu el. Asta numesc si eu ca nu-i dai nicio sansa pestelui si chiar poti sa-l ranesti si-i iau inapoi spodul din mana si-mi continui tehnica. Nu s-a intamplat absolut nimic pana-n minciog si drilul a fost superb.
Unditele sunt iarasi un capitol aparte.
O intrebare George. De ce-ti bati capul cu betele moi cand tie-ti arde de vergi de fier? Ti-ai lucrat brandul bine si nu vrei sa-l julesti :D ?
Hai! Respect.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gogu steriade » 21 Feb 2011, 17:47

Ce sa voteaza aicia ? :-? Jos basexu ! >:D<
pss
cele mai bune bete ie alea pa care ti le permiti ! :-B poa sa fie si mari si tari si moi si scurte @-) daca esti dibaci scoti peste cu toate la fel . ;) cu conditia ca in balta sa fie peste #:-S si momeala sa ajunga in apa ! <:-P
Kaput ! :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2011, 19:02

miyagi scrie: Corect si am sa-ti raspund. In cazul unei lansete mai tari nu cred ca s-ar putea pune problema, in cazul manuirii corecte din momentul avertizarii pana in minciog a scuiparii acului pe cand in momentul in care intreg ansamblul: bat - linie - frana mulinetei mai are si o elongatie crapul in principiu va scuipa de cele mai multe ori neintampinand o minima rezistenta pentru intepare si de aici rezultand rata de rateuri care le subclaseaza in favoarea lansetelor tari. Gandeste-te ca de-asta au aparut monturile tipice. N-am apucat sa-mi continui parerea si fata de betele moi. Sunt de acord cu colegul care spunea mai devreme ca mai trebuie si sa alegi in functie de balta, perioada, specii vizate. Nu cred insa ca nu-si poate permite omul din fiecare cateceva. Primavara si eu as opta pentru cele moi. Socuri in timpul drilului nu vei resimti cand ai un echipament bine calibrat chiar daca dai cu 4 lb, iar vibratiile nu trebuie sa le astepti pentru ca vin si singure. Totusi hai sa nu amestecam lucrurile. Vorbeai mai devreme de principiul federurilor. E vorba de cu totul altceva. Federurile zic eu ca au un profil diferit fata de directia in care a alunecat ideea. Acestea sunt concepute in mod special pentru un pescuit de finete cand crapul toaca precum racul si ca sa-l trimiti la pascut va trebui mai intai sa-ti dai seama cand trage ca il confunzi de multe ori cu vantul sau platica sau cand pescuiesti pe rauri unde pestii sunt mai vivace si scuipa momeala daca-i agatata si nu poate s-o aspire.
Am pescuit si cu spodul de 5,5 intr-o anumita situatie si martor mi-a fost chiar Vladut Parfene care se speriase ca o sa killeresc crapceanu. Nu prea corespundea manuirea batului cu ce stia el ca trebuia sa se intample si mi-l ia din mana dupa care pompeaza cu el. Asta numesc si eu ca nu-i dai nicio sansa pestelui si chiar poti sa-l ranesti si-i iau inapoi spodul din mana si-mi continui tehnica. Nu s-a intamplat absolut nimic pana-n minciog si drilul a fost superb.
Unditele sunt iarasi un capitol aparte.
O intrebare George. De ce-ti bati capul cu betele moi cand tie-ti arde de vergi de fier? Ti-ai lucrat brandul bine si nu vrei sa-l julesti :D ?
Hai! Respect.
Sa stii ca nu-mi bat capul ...am doar oarece lipsuri in ceeace privesc betele astea mari si tari ! Am trecut relativ de curand de la pescuitul la varga la cel cu lanseta si unele "obiceiuri" nu le prea inteleg ! :D
p.s
Legat de modul in care lansetele simt tensiunea in fir , sunt cred 2 lucruri diferite ce intra in discutie...respectiv viteza reactiei si intensitatea acesteia ! Ma rog, intram in alte discutii si nu cred ca e cazul ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 19:05

gor965 scrie:
Jogo scrie:
........... tu gasesti placere in a se curba la maximum varful....
Eu gasesc placere in a pescui...si-atat ! Nu conteaza cu ce tip de scule o fac, dar daca se indoaie varful la maxim o sa fiu mai bucuros ...vibratiile in bat n-as sti sa le interpretez ! :D
p.s
Sunt convins ca nu sti ce fel de bete folosesc dar vad ca imi atribui unele moi ! :P
Tu ti le atribui singur laudandu-le atat. :) . Plus ca ai votat prima varianta :P

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2011, 19:38

Jogo scrie:
Tu ti le atribui singur laudandu-le atat. :) . Plus ca ai votat prima varianta :P
Esti superficial !
1-Eu nu am laudat betele moi ci am comentat despre anumite calitati ale acestor bete !
2-Am votat prima varianta...de unde NU rezulta ca este vorba de bete moi ! Scrie clar : Sensibile (usoare, subtiri) ...iar betele pe care le am eu in acest moment sunt si usoare si subtiri dar nu sunt moi ! :D ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de miyagi » 21 Feb 2011, 20:42

Sa stii ca nu-mi bat capul ...am doar oarece lipsuri in ceeace privesc betele astea mari si tari ! Am trecut relativ de curand de la pescuitul la varga la cel cu lanseta si unele "obiceiuri" nu le prea inteleg ! :D
p.s
Legat de modul in care lansetele simt tensiunea in fir , sunt cred 2 lucruri diferite ce intra in discutie...respectiv viteza reactiei si intensitatea acesteia ! Ma rog, intram in alte discutii si nu cred ca e cazul ! :)[/quote]
........................
Sper ca nu te-a deranjat gluma mea. Altfel pot spune acelasi lucru ca am postat si eu parerea personala incercand sa-mi ocolesc eventualele lipsuri si asta pentru ca stam mai mult pe net in perioada asta.
Vis a vis de tensiunea din fir eu zic ca tu o simti si nu batul. Despre bat in schimb va trebui sa sti doar ce stie sa faca ca sa faci cu el ce trebuie si apoi sa vezi daca moale sau tare te coafeaza .
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Jogo » 21 Feb 2011, 20:55

gor965 scrie:
Jogo scrie:
Tu ti le atribui singur laudandu-le atat. :) . Plus ca ai votat prima varianta :P
Esti superficial !
1-Eu nu am laudat betele moi ci am comentat despre anumite calitati ale acestor bete !
2-Am votat prima varianta...de unde NU rezulta ca este vorba de bete moi ! Scrie clar : Sensibile (usoare, subtiri) ...iar betele pe care le am eu in acest moment sunt si usoare si subtiri dar nu sunt moi ! :D ;)
In fine...deviem de la subiect...

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de Neamtul » 21 Feb 2011, 21:07

In prezent am 13ft 3,5lb.De maine o sa am in dotare un set de 12ft 3lb progresive.Daca o sa-mi placa o sa le tin dar cred ca pana la vara le schimb si pe alea. :))
Parca totusi ma inteleg mai bine cu 13ft :-?? dar am zis sa mai incerc si altceva.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2011, 21:20

Neamtul scrie:In prezent am 13ft 3,5lb.De maine o sa am in dotare un set de 12ft 3lb progresive.Daca o sa-mi placa o sa le tin dar cred ca pana la vara le schimb si pe alea. :))
Parca totusi ma inteleg mai bine cu 13ft :-?? dar am zis sa mai incerc si altceva.
Ti-am mai spus eu tie...si la comanda daca-ti faci bete, si pe-astea esti in stare sa le vinzi fara sa le pescuiesti ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de mirceasd » 21 Feb 2011, 22:25

gor965 scrie:
2-Am votat prima varianta...de unde NU rezulta ca este vorba de bete moi ! Scrie clar : Sensibile (usoare, subtiri) ...iar betele pe care le am eu in acest moment sunt si usoare si subtiri dar nu sunt moi ! :D ;)
Aha ! este deci cu smen intrbarea ,sa inteleg ca aceste bete subtiri si usoare pot arunca si la distanta mare?
Daca da atunci intrebarea 2 este si mai tricky ,cui se adreseaza oare ? :-q

Si totusi majoritatea a votat cu varianta a doua ,mie chestia asta mi se pare cam aiurea ,pentru ca se pune accent pe o tendinta de moment ,chestia cu aruncatul la mama dreaq ,pai sunt cateva balti unde trebuie sa arunci mai departe de 120 m ca sa prinzi peste,si pe majoritatea lor se poate planta.
Ce naiba ii inteleg pe cei care fac pescuit viteza cand participa la concursuri ,dar sa spui ca este aceeasi placere cand scoti din apa un peste underten cu o bata, in comparatie cu o lanseta, nu moale, ci bine conceputa pentru manevrat pestele la mal, mi se pare tras de par frate.Spiritul asta de competitie cred totusi ca este exacerbat si multi pescari si-l aroga desi nu au vazut competitie decat la TV. Din pacate am si eu prieteni care gandesc asa " ,imi iau nene lanseta sa dau in nori cu inel de 50 (dar grea de juma de kila) ,pun pe ea BBLC-ul (manele) sau si mai rau Ultegra 5500 XTB (daca scapa din mandrina trece prin inelul de baza :)) ) " si se chinuie sa arunce la cuca macaii ,nu conteza ca pragul ,platoul sau sezonul cere lansari la 50 - 60 m.
Dar ma rog placerea este placere ,sau poate nu au gustat mierea sa stie ca e dulce.
Fire intinse ,eu ma rog sa mi le intinda mai mult pe acelea fine si sensibile :D
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de cristian505ro » 21 Feb 2011, 22:36

gor965 scrie:[
2-Am votat prima varianta...de unde NU rezulta ca este vorba de bete moi ! Scrie clar : Sensibile (usoare, subtiri) ...iar betele pe care le am eu in acest moment sunt si usoare si subtiri dar nu sunt moi ! :D ;)
Corect George si sunt perfect de acord cu tine, sensibil nu inseamna moale ! Inseamna bete usoare,subtiri, foarte bine echilibrate, ceea ce eu am gasit la betele cu actiune semirapida, la un raport foarte bun calitate/pret la betele cu care pescuiesc mentionate in postarea mea anterioara. Cum spuneam e loc si de mai bine daca te tine buzunarul. Ca sa ating distante si mai mari, daca e cazul, mai am in dotare doi pari cu actiune de varf,de 3,90/4,5 lbs. dintr-una din cele 2 marci mentionate. Dar nu sunt fanul betelor dure si rigide cu actiune de varf.
Cristian Bebesel

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce apreciati cel mai mult la o lanseta de crap ?

Mesaj de gor965 » 21 Feb 2011, 22:38

mirceasd scrie:
gor965 scrie:
2-Am votat prima varianta...de unde NU rezulta ca este vorba de bete moi ! Scrie clar : Sensibile (usoare, subtiri) ...iar betele pe care le am eu in acest moment sunt si usoare si subtiri dar nu sunt moi ! :D ;)
Aha ! este deci cu smen intrbarea ,sa inteleg ca aceste bete subtiri si usoare pot arunca si la distanta mare?
Daca da atunci intrebarea 2 este si mai tricky ,cui se adreseaza oare ? :-q
Si matale te grabesti sa tragi concluzii si sa-mi pui zambareti urati ! :P
NU...betele mele NU pot arunca prea departe !...dar sunt ieftine ! ;) :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”