DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
BABIS
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 15:09
Localitate: Athena-Grecia
Contact:

DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de BABIS » 18 Feb 2011, 16:17

La inceputul anului am cumparat 3 lansete Daiwa Samurai 3,9m 3,5lb de pe net, fara ale vedea si a le cunoaste in prealabil; m-a atras aspectul si finisajul exceptional al acestui bat dar am ramas dezamagit de actiunea exagerat-parabolica la aruncatura si la mulinare: batul este foarte moale pentru ceea ce vreau eu. Intre timp am pus ochii pe o lanseta al carei aspect imi place foarte mult dar nu stiu cum se comporta la aruncatura si in drill deoarece aici (Atena) nici nu s-a auzit de ea:Lanseta Pelzer Pro Royale 3.90m 3.50lbs. De mentionat ca pescuiesc pe rauri cu ,curenti puternici si iazuri foarte mari in care 20 de metri in plus la o aruncatura poate face diferenta intre un peste frumos si o "captura frumoasa", de aceea rog pe cei care cunosc batul in cauza(Lanseta Pelzer Pro Royale 3.90m 3.50lbs) sa-mi dea un sfat si cateva date privind actiunea acestor bete pe care doresc sa le cumpar! Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de claufishi » 18 Feb 2011, 16:36

Am avut pelzer pro royale si tin sa iti spun ca sunt niste lansete ochioase si frumos finisate dar actiunea este foarte parabolica si este un bat extrem de mladios.
Deci nu te indrum spre aceste lansete avand in vedere nevoile tale. Sunt placute in drill , uneori (la peste mai mare) chiar si aici lasa de dorit , adica iti cam dau dintii de lapte pana pui crapul pe saltea , mai ales daca pescuiesti pe rauri unde probabil sunt agatatori si curenti si pestii FOARTE VITEJI.
Intr-un cuvant = MOI. Ai nevoie de altceva cat de cat mai rigid .......... zic eu. Incearca un MAVER GENESIS EXTREME sau CORMORAN UK CARP FORCE 3.90 3.5 LBS , ambele fiind cu vreo 50-80 lei mai scumpe decat Pelzerul.

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
BABIS
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 15:09
Localitate: Athena-Grecia
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de BABIS » 20 Feb 2011, 00:39

Multumesc mult de indrumare si pledez pentru Maver Genesis! Ce parere ai de ET Long Cast 3,90m/3,5lbs?

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de claufishi » 21 Feb 2011, 20:08

ET LONGCAST nu prea isi are locul intre aceste lansete despre care am discutat in acest topic. Parerea mea ca nu le depaseste pe niciunele dintre ele. Asa ca mergi linistit pe Genesis. ;)

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
BABIS
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 15:09
Localitate: Athena-Grecia
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de BABIS » 22 Feb 2011, 03:17

cAND VIN IN TARA MA REVANSEZ CU O BERE SI O PARTIDA DE PESCUIT! FIRE INTINSE LA MAXIM , BETE INDOITE SI ACE STRAMBATE E TOT CE-TI DORESAC PANA ATUNCI!!! (Abel Stamatin facebook.com)

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de Vali_ms » 22 Feb 2011, 14:14

Inainte sa va pronuntati despre et long cast ar fi bine sa le incercati!sunt niste bete extraordinare,blanc subtire carbon im10,mandrina metalica,lanseuri peste 130m cu fir de 0.28 si pb de 90-100g,se comporta excelent in drill.
Problema e ca multi aud de energo si stramba din nas,produsele lor sunt mult peste alte produse de gen......in plus garantia e garantie! **==
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
Vali_ms
senior
senior
Mesaje: 274
Membru din: 16 Ian 2011, 13:25
Localitate: tg-mures

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de Vali_ms » 22 Feb 2011, 14:16

in plus de asta ,pe rauri de ce nu te orientezi la bete de 3,60?
Vreau in tarile calde!

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de claufishi » 22 Feb 2011, 17:45

Nu strambam din nas daca nu le foloseam.
Nu le-am avut eu insa le-a avut un prieten si am dat si eu cu ele. Intradevar nu sunt rele insa nu se compara cu genesis.
Gusturile nu se discuta insa calitatea eu zic ca da.

Numai bine va doresc

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
BABIS
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 15:09
Localitate: Athena-Grecia
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de BABIS » 23 Feb 2011, 04:04

La crapii salbatici care se afla pe raul Alfios din Grecia(si 27kg!!!) si la copacii cazuti pe langa mal , e o nesabuinta si sinucidere sa mergi cu bete de 3,6(am avut de 3,5lb si le-am pus la naftalina) deoarece pestii sunt foarte "viteji" si cunosc bine orice ascunzis al raului si in cateva secunde se afla acolo cu fir cu tot si haide sa-l mai scoti; in ultimul video(YOU TUBE: PESCUIT DE CRAP IN GRECIA) am folosit un bat de surfcasting de 4,2m- 5lb si l-am putut conduce cu mai mare usurinta(pestele), dar pana la urma tot a trebuit sa intru in apa dupa el !

Avatar utilizator
BABIS
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 15:09
Localitate: Athena-Grecia
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de BABIS » 23 Feb 2011, 04:43

Cat despre bete nu ma uit niciodata la etikete ci la actiunea lor: ceea ce imi trebuie mie e un bat cu actiune rapida( fast-superfast), si desigur sa nu fie cioplit din barditza. ET-ul long cast mi-a placut la infatisare dar fara sa am nici un habar de actiunea lui( bine,bine bosketarii de comercianti nu stiu ca la un bat imediat dupa lungime si casting weight se scrie si actiunea lui ca sa stim cu ce avem de a face???). Aici nu am posibilitatea de a le vedea si proba deoarece nu exista; din 200 de magazine de pescuit 199 sunt profilate numai pe pescuitul marin, iar daca mai gasesti pe ici pe colo cateva scule de apa dulce sunt din timpul lui Mihai Viteazu si au niste preturi de parca ar fi din aur( cel mai prost bat din 2 buc se vinde cu 100-120 euro!!). De aceea am apelat la pescarii din RO deoarece voi sunteti cei mai buni cunoscatori in domeniu si aveti si experienta pe care eu poate nu o am. Va multumesc cu respect pentru orice opinie!!

Avatar utilizator
claufishi
Veteran
Veteran
Mesaje: 536
Membru din: 04 Noi 2010, 22:48
Contact:

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de claufishi » 23 Feb 2011, 12:27

Daca doresti actiune rapida nici unul dintre aceste bete nu se preteaza. Primele 2 sun paraboilice si moi. Genesisul este parabolic , mai rigid si putin cam greu (440-450 g) iar ET-l este mai usor dar tot parabolic si putin cam firav mai ales prin ultimele 4 inele care-s cam micute si cu un singur picior de prindere (plecarea este de 50 dar nu cred ca te intereseaza neaparat pentru tipul de pescuit adoptat presupunand ca nu ai nevoie de lanseu la distanta) pentru ce ai tu nevoie. Atunci trebuie sa te orientezi spre bete rapide si putin mai rigide . Iti recomand daca doresti tot de la maver noul model (2011) Apocalypse care are actiune rapida este mai rigid si mai usor decat Genesis Extreme .......dar si mai scump - 699 lei la sip carp (dar daca vei cumpara 3 buc minim vei beneficia de un discount frumusel) . Acest model probabil ca nu ai auzit de el si poate nu doar tu fiind aparut de foarte putin timp(vreo 2 luni) . L-am vazut , zgaltait si pipait in magazinul sipcarp.
Uite-l aici http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=6718
Sau poti merge pe senzor magic care si acesta este mai scump decat primele 3 modele de lansete despre care am discutat (undeva la 700-750 lei) . Este cel mai rapid dintre cele expuse pana acum in topic si cel mai rigid dar e cam greu - 450 g .
Sau cel mai bun dupa mine ar fi greys prodigy(dar este si mai scump) fie modelul nou greys prodigy plus (plus 50 are inel de 50 de plecare, dar din nou cred ca nu este indispensabil) fie cel vechi greys prodigy sx. Mergi mai bine pe modelul sx care are un pret mai mic cu vreo 200-250 de lei decat cel nou (acesta nou e undeva la 900 lei) si are si inelele cu prindere dubla modelul prodigy plus avand inele cu un singur picior dar mari si rezistente .

Acum totul depinde de alegerea si banii tai.
Sper sa iti fi fost de folos.
Spor la cumparaturi .

FIR "INCINS" **==
"Cine se fereste de agatatura , se fereste de crapi...in speta mari si foarte mari"
CLAUDIU CORAIU - B&C ENDURO CARP TEAM -

Avatar utilizator
Spettroo
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 25 Feb 2012, 21:06

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de Spettroo » 15 Aug 2012, 19:05

Vali_ms scrie:Inainte sa va pronuntati despre et long cast ar fi bine sa le incercati!sunt niste bete extraordinare,blanc subtire carbon im10,mandrina metalica,lanseuri peste 130m cu fir de 0.28 si pb de 90-100g,se comporta excelent in drill.
Problema e ca multi aud de energo si stramba din nas,produsele lor sunt mult peste alte produse de gen......in plus garantia e garantie! **==
Ma gandesc ca ai lansat numai cu plumb 130m fara montura .Nu ? sau ai reusit 130m cu leadcore si bila? :D

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DAIWA SAMURAI SAU PELZER PRO ROYALE?

Mesaj de marian_popescu » 19 Aug 2012, 21:25

si la noi pe Dunare sunt crapi puternici, curent (de toate felurile) si obstacole submerse, dar pescuim cu bete de 3 metri, robuste, nu neaparat carboanele cele mai scumpe

daca spui ca ai nevoie de lanseuri lungi si putere mare, inteleg ca ai nevoie de hakuyo mtx 12 sau 14. sau, de ce nu, un spod nu foarte rapid
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”