Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 22 Noi 2010, 13:35

Deschid acest topic, din teama de necunoscut ... pană anul acesta eu nu am mai văzut așa ceva la noi în deltă. [-x Anul acesta am descoperit această vietate, în mai toți bibanii şi ştiucile eviscerate :-&
Aștept sfaturi de la cunoscători. :-? Voi posta în curând şi imagini, pentru moment una luată de pe net....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de dani » 22 Noi 2010, 14:24

Eustrongylides excisus
Stimati colegi, despre acest parazit am mai vorbit pe alte saituri, cu mai multe reveniri. Deoarece unele info. pare ca s-au „pierdut” revin cu o „reeditare actualizata”

1 -- larva paraziteaza la pesti, unde se inchisteaza in musculatura, peretele intestinal, cavitatea corpului, ovare, fiind semnalata la: Biban, Ştiuca, Şalau, Somn, Avat si Sturioni.
2 -- corpul are 1,1-2,7 cm lungime (dupa alti autori 8,3cm), 2 mm grosime, de culoare rosie, inconjurata in unele cazuri de o capsula groasa de culoare bruna (chist).
3 -- adultii paraziteaza in peretii stomacului la pasarile ihtiofage (cormoran, egreta, etc.), in timp ce pestii indeplinesc doar rolul de gazda intermediara (depozitara) pt. stadiile larvare III si IV.
4 -- dupa naparlire, larvele stadiului III fie raman in cavitatea corpului, fie migreaza in musculatura abdominala, peretii intestinali, ficat, gonade, unde se inchisteaza.
5 -- pestii, au rol insemnat in raspandirea parazitului in populatiile pasarilor ihtiofage si prezinta simptome de boala doar in cazul unei infestari masive, cand pot devenii letargici, cu abdomenul umflat, dificultati la inot, etc.
6 -- in cazul infestarii la om, parazitul se fixeaza in peretele tubului digestiv, dar poate sa-l si perforeze, migrand si in alte organe, in ambele cazuri generand dureri abdominale. Remediul consta in extragerea chirurgicala a segmentelor parazitate. Vestea buna este ca se cunosc extrem de putine cazuri de infestare la om (confirmate medical). Conform unor articole din SUA, au fost confirmate doar 5 astfel de cazuri, prin consumarea unor pesti incorect gatiti.

La vremea respectiva, pt. a fi sigur asupra determinarii (dupa poze) m-am consultat cu o cunostinta, cercetator in cadrul RBDD, care a confirmat corectitudinea determinarii, adaugand urmatorul comentariu: „... De peste 15 ani acest parazit se regaseste destul de frecvent la Biban, Ştiuca, Şalau, dar si la Somn, Avat si Sturioni. Eu obisnuiesc sa extrag parazitul, am grija sa prepar corect pestele si-l consum fara probleme. Este o problema de gusturi ...”

Sa auzim de bine !!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 22 Noi 2010, 14:42

dani scrie:.....
La vremea respectiva, pt. a fi sigur asupra determinarii (dupa poze) m-am consultat cu o cunostinta, cercetator in cadrul RBDD, care a confirmat corectitudinea determinarii, adaugand urmatorul comentariu: „... De peste 15 ani acest parazit se regaseste destul de frecvent la Biban, Ştiuca, Şalau, dar si la Somn, Avat si Sturioni. Eu obisnuiesc sa extrag parazitul, am grija sa prepar corect pestele si-l consum fara probleme...
Evident, nu pot contesta şi nici contraargumenta spusele domnului cercetător, pot spune că eu personal nu am mai văzut așa ceva în zona noastră, dumnealui spune că acești viermi în mod frecvent au fost determinați în ultimii cincisprezece ani ... eu unul sunt speriat în adevăratul sens al cuvântului. Există un eventual remediu medicamentos?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
thomas
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 29 Oct 2009, 13:38

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de thomas » 22 Noi 2010, 15:42

Am eu niste poze cu salau plin de astfel de paraziti. Mentionez ca pestele l-am cumparat din Halele Ploiesti si probabil provine din Delta/Dunare.

Eu n-am avut curajul sa-l consum si l-am aruncat. M-am tot gandit daca este periculos pentru om si iata ca pare a fi destul de periculos si trebuie avut grija pe viitor.
Fişiere ataşate
Picture 358.jpg

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 22 Noi 2010, 16:03

Mulțumesc Thomas pentru informații, sunt curios oare cum de a ajuns pe piața peștelui acel șalău şi probabil încă mulți alții, fără un control medical şi în mod evident un aviz de specialitate. Una e să-l prind eu şi să-l consum şi cu totul altceva e să apară în astfel de condiții pe piață !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de dani » 22 Noi 2010, 17:19

Trebuie sa fac o precizare in legatura cu informatiile postate... Sunt informatii gasite pe internet...nu sunt observatii personale. Eu doar am gasit informatia pe net si am pus-o aici...

Am trmis pozele si denumirea viermelui unui medic veterinar si astept raspuns... Cum primesc am sa postez...

Toate bune!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 29 Noi 2010, 17:49

Săptămâna care a trecut am pescuit trei zile şi în lacul Lumina ... interesant că aici ştiucile capturate şi eviscerate nu au asemenea viermi comparativ cu cele prinse în lacurile Roșu şi Roşuleţ ... sau cel puțin eu nu am găsit deocamdată :-&
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 26 Ian 2011, 17:10

Acum patru zile am cumpărat de la pescar, pentru cineva, peşte proaspăt prins la scule tradiţionale (vintire), in Baia de Nord (Golful Musura) ... ieri seară am avut confirmarea ... toţi peştii plini de viermi în zona abdominală ! :-&
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 01 Mar 2011, 08:39

dani scrie:.......
Am trmis pozele si denumirea viermelui unui medic veterinar si astept raspuns... Cum primesc am sa postez...
Toate bune!!!
Dani, ai mai primit cumva răspuns de la medic?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
brad
senior
senior
Mesaje: 156
Membru din: 08 Feb 2011, 18:31

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de brad » 01 Mar 2011, 10:08

Viermele respectiv se gaseste si in unii salaii si somnii pescuiti de mine in baltile din jurul Bucurestiului de 7-8 ani incoace,nu am avut probleme medicale de nici un fel.....de altfel anul trecut la salaii de la unitatea militara (sulina)era prezent din abundenta.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Eustrongylides excisus !!!! - comentarii

Mesaj de craparulsef » 01 Mar 2011, 10:12

brad scrie:Viermele respectiv se gaseste si in unii salaii si somnii pescuiti de mine in baltile din jurul Bucurestiului de 7-8 ani incoace,nu am avut probleme medicale de nici un fel.....de altfel anul trecut la salaii de la unitatea militara (sulina)era prezent din abundenta.
La fel şi anul acesta, la şalăii din bazinul mic ... :-&
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”