Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de craparulsef » 01 Mar 2011, 10:01

Propunere ...

Vin cu următoarea propunere: cineva dintre dvs. care poate asigura promovarea expediţiei ... şi prin confecţionarea unor şepci şi tricouri specifice. Consider că nu ar fi de neglijat acest amănunt. Vă rog faceţi propuneri pentru imprimeuri, modele, text... o vom alege împreună pe cea mai expresivă, după care vom comanda unei societăţi de profil un număr egal cu numărul de participanţi plus câteva ce le vom oferi la final celor câteva familii din deltă ce vor beneficia de un eventual sprijin material în urma publicării filmului. Astfel vom rămâne şi noi ceilalţi cu încă o amintire în plus !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de liviu_neacsu » 01 Mar 2011, 12:49

craparulsef scrie:Propunere ...

Vin cu următoarea propunere: cineva dintre dvs. care poate asigura promovarea expediţiei ... şi prin confecţionarea unor şepci şi tricouri specifice. Consider că nu ar fi de neglijat acest amănunt. Vă rog faceţi propuneri pentru imprimeuri, modele, text... o vom alege împreună pe cea mai expresivă, după care vom comanda unei societăţi de profil un număr egal cu numărul de participanţi plus câteva ce le vom oferi la final celor câteva familii din deltă ce vor beneficia de un eventual sprijin material în urma publicării filmului. Astfel vom rămâne şi noi ceilalţi cu încă o amintire în plus !!!
De asta ma pot ocupa eu. Le fac cadou :D sau hai sa-i zicem sponsorizare :)) Cu asta ma ocup - productie publicitara.

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de liviu_neacsu » 01 Mar 2011, 15:08

liviu_neacsu scrie:
craparulsef scrie:Propunere ...

Vin cu următoarea propunere: cineva dintre dvs. care poate asigura promovarea expediţiei ... şi prin confecţionarea unor şepci şi tricouri specifice. Consider că nu ar fi de neglijat acest amănunt. Vă rog faceţi propuneri pentru imprimeuri, modele, text... o vom alege împreună pe cea mai expresivă, după care vom comanda unei societăţi de profil un număr egal cu numărul de participanţi plus câteva ce le vom oferi la final celor câteva familii din deltă ce vor beneficia de un eventual sprijin material în urma publicării filmului. Astfel vom rămâne şi noi ceilalţi cu încă o amintire în plus !!!
Uite si variante :D
Sa se gandeasca cineva si la un slogan pentru spatele tricoului!!
Da-ti mai multe variante!
Fişiere ataşate
variante.jpg
tricou_basca_delta.jpg
tric_delta.jpg

Avatar utilizator
brad
senior
senior
Mesaje: 156
Membru din: 08 Feb 2011, 18:31

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de brad » 01 Mar 2011, 19:46

pe spate puteti pune harta cu traseul expeditiei si anul.....ca dupa plachia cu zaibar e bine de stiut pe unde ne aflam si in ce an. ;)

Avatar utilizator
stefanclaudiu
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2011, 19:36

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de stefanclaudiu » 01 Mar 2011, 21:22

Variantele de traseu mi se par foarte bune, dar eu as prefera o plecare din Mahmudia sau Murighiol.Spun asta pentru ca o sa am probabil o barca nu foarte mare si un motor de maxim 9,9 cp.Circulatia de pe bratele principale este mult mai intensa si mai agresiva decat de pe canalele secundare iar experienta mea de navigatie este zero. M-as simti mai in siguranta si in acelasi timp cred ca peisajele de pe canale si lacuri sunt mai interesante decat cele de pe bratele principale.
As vrea ca cineva cu mai multa experienta, si cred ca ne poate ajuta DL. CraparSef, sa stabileasca niste reguli de siguranta si de legalitate(permis de navigatie,permis de pescuit,permis de intrare in delta, etc).Cred ca este foarte important sa mergem sa ne simtim bine fara sa avem probleme de siguranta sau probleme de legalitate.

Cu stima,
Stefan

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de liviu_neacsu » 02 Mar 2011, 16:43

stefanclaudiu scrie:Variantele de traseu mi se par foarte bune, dar eu as prefera o plecare din Mahmudia sau Murighiol.Spun asta pentru ca o sa am probabil o barca nu foarte mare si un motor de maxim 9,9 cp.Circulatia de pe bratele principale este mult mai intensa si mai agresiva decat de pe canalele secundare iar experienta mea de navigatie este zero. M-as simti mai in siguranta si in acelasi timp cred ca peisajele de pe canale si lacuri sunt mai interesante decat cele de pe bratele principale.
As vrea ca cineva cu mai multa experienta, si cred ca ne poate ajuta DL. CraparSef, sa stabileasca niste reguli de siguranta si de legalitate(permis de navigatie,permis de pescuit,permis de intrare in delta, etc).Cred ca este foarte important sa mergem sa ne simtim bine fara sa avem probleme de siguranta sau probleme de legalitate.

Cu stima,
Stefan
Varianta 2 e perfecta!!
-Cine nu poate sau nu vrea sa plece din Tulcea, se poate alatura grupului pana la popasul de la Mahmudia. E ok pentru oricine isi tine barca de la Tulcea pana la Murighiol.
-Cine nu are 10 zile libere pentru expeditie se poate despartii de grup, dupa sau in timpul celor 3 zile de tabara de pe bucla/dunarea veche.
Eu cred ca doritorii ar trebuii sa se anunte! Periodic (la fiecare 15 - 20 zile) sa putem posta lista cu cei ce vor sa merga sau cei ce se vor razgandii.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Mar 2011, 16:23

Felicitări Liviu, personal sunt de acord cu varianta a doua pentru faţă tricou, pescar în barcă colţ stânga sus (având în vedere faptul că aventura noastră se petrece cu barca) ... şi nu în ultimul rând mi-a plăcut şi propunerea lui Brad cu imprimarea traseului pe spatele tricoului.
Râmâne eventual să stabileşti culoarea de fond a tricoului în aşa fel ca imprimeul să fie evident. Referitor costuri şi modalitate de plată vei stabili tu condiţiile. Mulţumesc.
Ultima oară modificat 03 Mar 2011, 17:25 de către craparulsef, modificat 1 dată în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Mar 2011, 17:13

stefanclaudiu scrie:Variantele de traseu mi se par foarte bune, dar eu as prefera o plecare din Mahmudia sau Murighiol.Spun asta pentru ca o sa am probabil o barca nu foarte mare si un motor de maxim 9,9 cp.Circulatia de pe bratele principale este mult mai intensa si mai agresiva decat de pe canalele secundare iar experienta mea de navigatie este zero. M-as simti mai in siguranta...
As vrea ca cineva cu mai multa experienta, si cred ca ne poate ajuta DL. CraparSef, sa stabileasca niste reguli de siguranta si de legalitate(permis de navigatie,permis de pescuit,permis de intrare in delta, etc).Cred ca este foarte important sa mergem sa ne simtim bine fara sa avem probleme de siguranta sau probleme de legalitate...
Claudiu, după părerea mea în principal ar trebui stabilit un nucleu de bază şi un port din care va pleca acel nucleu ... personal nu pot lipsi de la "festivitatea de deschidere", în concluzie eu, indiferent unde se va stabili plecarea voi fi prezent la data şi la ora respectivă...
Ceilalți participanți, care din diferite motive nu pot pleca din același port, se pot alipi pe traseu oriunde consideră dumnealor că le este în avantaj. Dacă Liviu este de acord se poate ocupa dumnealui de o eventuală listă de participare şi de actualizarea ei periodică.
Referitor la participarea în condiții de legalitate, respectiv permise de pescuit şi de intrare în deltă, aceste aspecte sunt cred mai mult decât evidente.
Cât privesc termenii de navigare la fel in condiţii de legalitate şi de siguranţă, în principal ar trebui respectate următoarele:
LEGE Nr. 191 din 13 mai 2003, privind infracţiunile la regimul transportului naval
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 332 din 16 mai 2003
.... din care aş cita in primul rând:
ART. 2
(1) Conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta comandantului sau a altei persoane care încredinţează cu ştiinţă conducerea navei unei persoane fără brevet sau certificat de capacitate corespunzător ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată.
Aici aş explica puţin faţă de situaţia noastră: ambarcaţiunile dotate cu un motor de pană la 5 CP se pot conduce fără permis de conducător ambarcaţiune sport şi agrement, de la 5 CP inclusiv, este necesară dobândirea prin examen a certificatului de capacitate.

ART. 28
(1) Arborarea fără drept a pavilionului român ori punerea în exploatare sau navigaţie a unei nave neînregistrate se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Aici aş explica puţin faţă de situaţia noastră: ambarcaţiunile de pană la 7m lungime, dotate cu un motor de până la 20 CP, nu se înmatriculează, ambarcaţiunile dotate cu o motorizare de peste 20CP se supun înmatriculării.
Ambarcaţiunile înmatriculate au ataşat la carnetul de ambarcaţiune actul de inspecţie care trebuie sa fie valabil şi care în partea a doua are înscrisă, obligativitatea dotării ambarcaţiunii cu mijloace şi echipamente specifice obligatorii pentru respectiva zonă de navigaţie.

.....
Pentru cele neînmatriculate ... e bine să aveţi în dotare 2 rame, 2 strapazane (eventual furcheţi), lanternă, o ancoră, parâmâ 30m, veste de salvare, colac de salvare, trusă de prim ajutor, cuţit.
Nu în ultimul rând vă sfătuiesc să lecturaţi şi să cunoaşteţi ... HG 876 din 2007 - pentru stabilirea si sanctionarea contraventiilor la regimul transporturilor navale, completată prin HG 1323 din 4 noiembrie 2009
Dacă mai aveţi şi alte asemenea întrebări vă stau la dispoziţie.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dunareanu
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 21 Mar 2010, 10:29
Localitate: bucuresti

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de dunareanu » 07 Apr 2011, 23:45

vedeti fratilor ca nu e usor sa organizezi o expeditie ? atatea trebuiesc puse cap la cap de te ia lehamitea ,si cand te gandesti ca am organizat zeci de actiuni de genul asta cand altii stateau pe margine si carcoteau,ma rog ,poate acum intelegeti ceva,eu va urez succes si daca pot sa va ajut cu ceva nu ezitati sa ma contactati,mare craparsef am un prieten rezident la Sulina pt 2 saptamani,vorbeste cu el,ma cunoaste f.bine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de craparulsef » 10 Apr 2011, 10:01

dunareanu scrie:vedeti fratilor ca nu e usor sa organizezi o expeditie ? ....
Hai si tu cu noi !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de craparulsef » 24 Apr 2011, 20:54

NEWS !!!

HOTĂRÂRE pentru aprobarea Regulilor privind accesul şi circulaţia navelor şi ambarcaţiunilor de agrement pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării - 21 April 2011
GUVERNUL ROMÂNIEI
HOTĂRÂRE

pentru aprobarea Regulilor privind accesul şi circulaţia navelor şi ambarcaţiunilor de
agrement pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”


În conformitate cu prevederile art. 8 alin. (1) lit. e) din anexa nr. 1 la Hotărârea
Guvernului nr. 367/2002 privind aprobarea Statutului de organizare şi funcţionare a
Administraţiei Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării” şi a componenţei nominale a Consiliului
ştiinţific, cu modificările şi completările ulterioare,
În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, al art. 2 alin. (1) din Ordonanţa
Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi
completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre:
Art. 1. – (1) Prezentele reguli se aplică tuturor navelor şi ambarcaţiunilor de agrement,
indiferent de pavilionul pe care îl arborează, care navighează pe canalele şi lacurile interioare din
perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, cu excepţia Dunării, de la Cotul Pisicii la
ceatalul Izmail, şi a braţelor şi canalelor sale:
a) Chilia, de la malul românesc până la linia frontierei româno-ucraineană: de la ceatal
Ismail (kmD 79.636; Mm 43+0000 – km 116 – Chilia) la km 76.50 – Chilia, pe canalul/braţul
Tatanir (13.20km), până la km 60.50 – Chilia, pe braţul Chilia până la km 17.50 – Chilia şi pe
braţul Stambulul Vechi până la confluenţa cu braţul Musura;
b) Tulcea şi Canalul Sulina: de la kmD 79.636 (Mm 43+0000; ceatal Ismail) la kmD
62.97; Mm 34+0000 (ceatal Sfântu Gheorghe) şi până la vărsarea în Marea Neagră (Sulina -
kmD 0.00; Mm 0+000);
c) Sfântu Gheorghe: De la ceatal Sfântu Gheorghe (km D 62.97; Mm 34+0000) – kmD
109.00 braţ Sfântu Gheorghe la gura de vărsare a canalului Sfântul Gheorghe în Marea Neagră;
(2) Fac excepţie de la prezentele reguli ambarcaţiunile de agrement nemotorizate,
propulsate cu rame sau vele.
Art. 2. – În sensul prezentei hotărâri, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele
semnificaţii:
a) activitate de agrement nautic – activitate desfăşurată cu ambarcaţiuni de agrement în
scop recreativ sau sportiv;
b) activitate comercială de agrement nautic – activitate de agrement nautic organizată de
către persoane fizice sau juridice în scop comercial;
c) ambarcaţiune de agrement – orice navă, indiferent de tip şi de modul de propulsie, al
cărei corp are o lungime de la 2,5 m până la 24 m, măsurată conform standardelor armonizate
aplicabile, destinată utilizării în scopuri sportive şi recreative, precum şi orice motovehicul
nautic;
d) document de atestare – un brevet, un certificat de capacitate sau un certificat de
conducător de ambarcaţiune de agrement care dă dreptul titularului să îndeplinească la bordul
unei nave funcţia corespunzătoare şi atribuţiile pe care le implică nivelul de responsabilitate
specificat în acel document;
e) motovehicul nautic – o ambarcaţiune cu lungimea mai mică de 4 m, care utilizează un
motor cu ardere internă ce antrenează o pompă cu jet de apă ca sursă principală de propulsie şi
care este destinată să fie operată de către o persoană sau persoane care stau jos, în picioare ori în
genunchi, mai degrabă pe corpul ambarcaţiunii decât în interiorul acesteia, construită pentru a
executa pe apă diverse activităţi de agrement nautic, de exemplu acele ambarcaţiuni de tip:
„waterbob”, „waterscooter”, „jetbike”, „jetski” şi altele asemenea;
f) nave – (i) mijloace de navigaţie de orice tip, propulsate sau nepropulsate, destinate
transportului de mărfuri şi/sau de persoane, pescuitului, remorcajului ori împingerii;
(ii) instalaţii plutitoare, cum ar fi: drage, elevatoare plutitoare, macarale plutitoare,
graifere plutitoare şi altele asemenea, cu sau fără propulsie;
(iii) construcţii plutitoare care, în mod normal, nu sunt destinate deplasării, cum ar fi:
docuri plutitoare, debarcadere plutitoare, pontoane, hangare plutitoare pentru nave, platforme de
foraj şi altele asemenea, faruri plutitoare;
g) permis de acces în Rezervaţia Biosferei „Delta Dunării” – documentul emis de către
Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, care certifică dreptul de acces şi circulaţie
în zona Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, denumit în continuare permis de acces.
Art. 3. – (1) Indiferent de scop, perioadă calendaristică şi de durată, accesul şi circulaţia
navelor şi ambarcaţiunilor de agrement pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul
Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” se fac numai pe baza permisului de acces eliberat de
Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, cu excepţia navelor şi ambarcaţiunilor de
agrement care sunt proprietatea şi sunt conduse de persoanele precizate la alin. (4) care:
- tranzitează Canalul Mila 35 între braţele Tulcea şi Chilia;
- navighează exclusiv pe Canalul Crişan – Caraorman şi pe Dunărea Veche între
localităţile Crişan şi Mila 23.
(2) Permisul de acces se eliberează pentru fiecare navă sau ambarcaţiune de agrement şi
are o valabilitate de până la un an, în funcţie de trasee şi activităţi.
(3) Permisul de acces se păstrează la bord pe toată perioada în care nava sau
ambarcaţiunea de agrement se află în perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”.
(4) Populaţia cu domiciliul în perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” poate
utiliza nave sau ambarcaţiuni de agrement proprietate personală pentru satisfacerea nevoilor
personale ori familiale, fără a fi necesară eliberarea permisului de acces, cu respectarea celorlalte
dispoziţii ale prezentei hotărâri.
(5) Pentru navele sau ambarcaţiunile de agrement prevăzute la alin. (4), care sunt utilizate
în scopul desfăşurării unor activităţi comerciale de agrement nautic sau sunt închiriate altor
persoane în acelaşi scop, este necesară obţinerea permisului de acces.
Art. 4. – (1) Pentru eliberarea permisului de acces sunt necesare următoarele documente:
a) actul de naţionalitate al navei (atestatul de bord sau certificatul de ambarcaţiune de
agrement);
b) certificatele de conformitate cu normele tehnice obligatorii şi jurnalul de evidenţă a
deşeurilor uzate valabil, după caz, eliberate de autorităţile competente;
c) chitanţa ce dovedeşte achitarea taxei de eliberare a permisului de acces;
d) autorizaţia de efectuare a activităţilor de transport naval, eliberată de Autoritatea
Navală Română, pentru operatorii economici.
(2) Forma şi conţinutul permisului de acces se stabilesc de Administraţia Rezervaţiei
Biosferei „Delta Dunării”.
(3) Permisul de acces va cuprinde următoarele elemente obligatorii:
a) tipul şi numărul de înregistrare al ambarcaţiunii/navei;
b) proprietarul;
c) puterea instalată de propulsie exprimată în Kw;
d) traseele pe care are permis de acces;
e) perioada de valabilitate a permisului.
(4) La eliberarea permisului de acces pentru desfăşurarea activităţilor de turism şi
agrement nautic, Administraţia Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării” va înmâna titularului
permisului de acces, harta cu traseele turistice stabilite prin Dispoziţia Guvernatorului
Administraţiei Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării” şi aprobate de Consiliul Ştiinţific al
Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”.
Art. 5. – Permisul de acces îşi încetează valabilitatea în următoarele situaţii:
a) la expirarea termenului pentru care a fost eliberat;
b) la încetarea activităţii;
c) în situaţia în care oricare dintre actele menţionate la art. 4 alin. (1) lit. a), b) şi d) şi-a pierdut
valabilitatea;
d) pentru nerespectarea prevederilor cuprinse în acesta;
Art. 6. – (1) Conducerea navelor şi ambarcaţiunilor de agrement se face numai de către
persoane posesoare ale documentelor de atestare prevăzute de legislaţia în vigoare pentru fiecare
tip de navă.
(2) Navele care navighează pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei
Biosferei „Delta Dunării” trebuie să fie dotate permanent cu echipajul minim de siguranţă,
conform prevederilor legale în vigoare.
(3) Persoanele care desfăşoară activităţi comerciale de agrement nautic şi închiriază
navele sau ambarcaţiunile de agrement unor persoane fizice pentru a desfăşura activităţi de
agrement nautic în interes propriu au obligaţia să verifice dacă acestea posedă documentele de
atestare prevăzute de legislaţia în vigoare, pentru fiecare tip de navă.
(4) Persoanele care desfăşoară activităţi comerciale de agrement nautic au obligaţia să
asigure conducerea ambarcaţiunilor de agrement pe care le utilizează pentru aceste activităţi de
către persoane care să posede documentele de atestare prevăzute de legislaţia în vigoare pentru
fiecare tip de navă.
Art. 7. – (1) Ambarcaţiunile de agrement, care navighează pe canalele şi lacurile
interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, prevăzute în anexa la prezenta
hotărâre, vor fi dotate cu motoare pentru propulsie având o putere maxima de 15 kw, cu excepţia
catamaranelor autorizate în scop turistic, indiferent de capacitatea motorului, a căror viteză de
deplasare va fi până la limita producerii valurilor, nefiind permisă apropierea de malurile
lacurilor la o distanţă mai mică de 50 m;
(2) Viteza maximă admisă a navelor şi ambarcaţiunilor de agrement, care navighează pe
canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, prevăzute în
anexa la prezenta hotărâre, este de până la limita producerii valurilor, apropierea de malurile
lacurilor la o distanţă mai mică de 50 m nefiind permisă.
(3) Viteza maximă de circulaţie a navelor şi ambarcaţiunilor de agrement care navighează
pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, cu
excepţia căilor de navigaţie precizate la art. 1 alin. (1) şi a celor prevăzute în anexa la prezenta
hotărâre, este de 15 km/h.
(4) Navele vor fi dotate cu radiotelefon de marină funcţionând pe canalele 16 şi 14,
canalul 14 fiind obligatoriu pentru navele care navighează pe canalele şi lacurile interioare din
perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”.
(5) La bordul oricărei nave trebuie să se găsească «Ghidul serviciului radiotelefonic în
navigaţie interioară» – Partea generală şi Partea regională „Dunărea”.
(6) Oprirea sau staţionarea navelor este admisă numai în zonele special destinate şi
semnalizate corespunzător şi menţionate în permisul de acces.
(7) Ambarcaţiunile de agrement vor fi echipate în mod obligatoriu cu veste de salvare
pentru toate persoanele aflate la bord.
(8) Pentru reglementarea unor situaţii deosebite, Administraţia Rezervaţiei Biosferei
„Delta Dunării” şi Autoritatea Navală Română emit comunicate, care sunt afişate la centrele de
informare ale Administraţiei Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, sediul căpităniilor de port şi
la sediul primăriilor şi care sunt aduse la cunoştinţă publică prin orice mijloace.
(9) Aducerea la cunoştinţă a comunicatelor se face şi prin intermediul radiotelefoanelor
prevăzute la alin. (4).
(10) Conducătorii navelor şi ambarcaţiunilor de agrement sunt obligaţi să respecte
prevederile avizelor către navigatori.
(11) Circulaţia navelor şi ambarcaţiunilor de agrement pe timpul nopţii este interzisă.
Art. 8. – (1) Transportul substanţelor periculoase în perimetrul Rezervaţiei Biosferei
„Delta Dunării” se va realiza în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(2) Pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” este interzisă utilizarea oricărui tip
de motovehicul nautic şi accesul ambarcaţiunilor amfibii de tipul aeroglisoarelor şi al
hidroglisoarelor, indiferent de scop.
Art. 9. – (1) Navele şi ambarcaţiunile de agrement ce navighează în perimetrul
Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” trebuie să fie dotate cu instalaţii de stocare sau de tratare a
deşeurilor, instalaţii de epurare a apelor uzate şi racorduri de descărcare, dacă normele legale în
vigoare prevăd aceasta.
(2) Se interzice abandonarea deşeurilor în afara locurilor special amenajate şi semnalizate
pentru colectare, dacă există. În cazul în care pe un traseu nu sunt locuri special amenajate pentru
depozitarea deşeurilor, acestea vor fi ţinute la bordul navei/ambarcaţiunii de agrement şi vor fi
descărcate în spaţiile amenajate în acest scop în cea mai apropiată localitate.
(3) În cazul producerii unei poluări accidentale, conducătorul navei/ambarcaţiunii de
agrement este obligat să anunţe imediat Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” şi să
ia toate măsurile pentru limitarea poluării şi a urmărilor acesteia.
Art. 10. – (1) Îmbarcarea/debarcarea pasagerilor este permisă numai în locurile special
amenajate şi semnalizate, cu excepţia cazurilor de forţă majoră.
(2) Locurile pentru oprirea navelor şi ambarcaţiunilor de agrement pe traseele turistice
prevăzute la art. 4 alin. (4) vor fi stabilite de Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”
în colaborare cu operatorii de turism, iar amenajarea acestora va fi realizată prin grija
operatorilor de turism.
(3) În zonele de protecţie integrală accesul şi navigaţia este interzisă.
Art. 11. – Supravegherea şi controlul respectării prezentelor reguli se realizează de:
a) Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, prin Serviciul inspecţie şi supraveghere
ecologică;
b) Garda Naţională de Mediu, prin Comisariatul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”.
Art. 12. – (1) Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării” poate stabili, pentru
anumite trasee turistice sau secţiuni ale acestora, restricţii temporare sau permanente privind
capacitatea navelor şi/sau a ambarcaţiunilor de agrement, modul de propulsie, viteza maximă
admisă, precum şi tipul şi capacitatea motoarelor folosite pentru propulsia acestora.
(2) Restricţiile prevăzute la alin. (1) se stabilesc prin decizia Administraţiei Rezervaţiei
Biosferei „Delta Dunării” pe baza aprobării Consiliului Ştiinţific al Rezervaţiei Biosferei “Delta
Dunării” .
(3) Se interzice circulaţia hotelurilor plutitoare şi a pontoanelor dormitor pe canalele şi
lacurile din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”. Acestea vor staţiona în zonele
special destinate staţionării, menţionate în permisul de acces, situate în apropierea zonelor de
intrarea, dinspre braţele Dunării, ale canalelor principale, urmând ca turiştii să fie transportaţi pe
canalele sau lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei, pe traseele aprobate de Administraţia
Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării, cu ambarcaţiunile de agrement din dotarea fiecărui hotel
plutitor sau ponton dormitor.
Art. 13. – Prezentele reguli, cu excepţia art. 8 şi 9, nu se aplică navelor şi ambarcaţiunilor
de agrement aflate în misiuni de serviciu ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului
Administraţiei şi Internelor, Administraţiei Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, Autorităţii
Navale Române, Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului, Ministerului Sănătăţii,
unităţilor din sistemul de siguranţă naţională.
Art. 14. – (1) Constituie contravenţii la regimul navigaţiei pe canalele şi lacurile
interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, următoarele fapte dacă nu
întrunesc elementele constitutive ale unei infracţiuni:
a) accesul navelor şi ambarcaţiunilor de agrement fără permisul de acces eliberat de
Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”;
b) circulaţia navelor/ambarcaţiunilor pe alt traseu decât cel aprobat prin permisul de
acces;
c) refuzul conducătorului navei/ambarcaţiunii de agrement de a se supune controlului
organelor abilitate;
d) acostarea şi staţionarea navelor/ambarcaţiunilor de agrement în alte locuri decât cele
stabilite de Administraţia Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”;
e) utilizarea motovehiculelor nautice şi a ambarcaţiunilor amfibii de tipul aeroglisoarelor
şi al hidroglisoarelor în practicarea activităţilor de agrement nautic;
f) apropierea navelor/ambarcaţiunilor de agrement la o distanţă mai mică de 50 m de
malurile lacurilor;
g) depăşirea limitelor de viteză stabilite prin prezenta hotărâre;
h) nerespectarea restricţiilor temporare sau permanente privind capacitatea navelor şi/sau
ambarcaţiunilor de agrement, modul de propulsie, precum şi tipul şi capacitatea motoarelor
folosite pentru propulsia acestora;
i) îmbarcarea/debarcarea pasagerilor în alte locuri decat cele stabilite de Administraţia
Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”;
j) accesul navelor/ambarcaţiunilor de agreement în zonele de protecţie integrală;
k) nerespectarea condiţiilor şi a traseelor prevăzute în permisul de acces;
l) depăşirea sau navigaţia la aceeaşi înălţime;
m) târârea ancorelor, lanţurilor şi parâmelor:
n) nerespectarea alin. (3) al art. 12.
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează cu amendă după cum urmează:
a) de la 6.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la lit. a), b), c), e), g) j)şi n);
b) de la 4.000 lei la 8.000 lei, cele prevăzute la lit. d), f), i), k), l) şi m).
c) de la 10.000 lei la 20.000 lei, cele prevăzute la lit. h).
Art. 15. – (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se face de către
reprezentanţii împuterniciţi din cadrul:
a) Administraţiei Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării“;
b) Gărzii Naţionale de Mediu;
(2) Acolo unde fapta contravenţională nu prevede în mod expres persoana care se face
vinovată de săvârşirea faptei şi este trecută la modul generic, sancţiunea contravenţională se
aplică conducătorului navei/ambarcaţiunii de agrement.
(3) Contravenţiilor prevăzute la art. 14 le sunt aplicabile dispoziţiile Ordonanţei
Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi
completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
(4) Contravenienţii pot achita în termen de 48 de ore de la data încheierii procesului
verbal şi după caz de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute la art.
14 alin. (2).
Art. 16. – Anexa face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 17. – Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, Ordinul ministrului mediului şi
gospodăririi apelor nr. 111/2007 pentru aprobarea Regulilor privind accesul şi circulaţia pe
canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării”, publicat în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 124 din 20 februarie 2007, se abrogă.
PRIM-MINISTRU
Emil BOC
Anexa
LISTA
cuprinzând canalele şi lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei
“Delta Dunării”, pe care este admisă circulaţia ambarcaţiunilor de agrement având motoare cu o
putere maximă de 15 kw
1. Gârla Somova
2. Canalul Mila 35
3. Canalul Sireasa
4. Gârla Şontea
5. Canalul Olguţa
6. Canalul Războiniţa
7. Canalul Eracle
8. Canalul Lopatna
9. Canalul Rădăcinoasele
10. Canalul Pardina
11. Canalul Magistral AP Chilia
12. Canalul Cardon
13. Canalul Sfiştofca
14. Canalul Sud Popina
15. Braţul Musura
16. Canalul Stipoc
17. Canalul Magearu
18. Canalul Litcov
19. Canalul Crişan – Caraorman
20. Canalul Busurca
21. Gârla Împuţita
22. Canalul Cordon Litoral (Sulina – Sfântu Gheorghe)
23. Canalul Tătaru
24. Gârla Perivolovca
25. Canalul Lipoveni
26. Canalul Dunavăţ
27. Canalul Mustaca
28. Canalul Dranov
29. Canalul Perişor
30. Canalul Periteaşca
31. Canalul de Centură (canalul de legătură dintre canalele Lipoveni, Dunavăţ şi Dranov)
32. Lacul Roşu
33. Lacul Roşuleţ
34. Lacul Puiu
35. Lacul Razim
36. Lacul Goloviţa
37. Lacul Zmeica
38. Lacul Sinoie
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Amos » 05 Mai 2011, 21:36

Am o întrebare pentru craparuşef. De fapt, vreau să verific o informaţie pe care am primit-o de la un prieten care a fost în Deltă, acum de 1 mai. Mi-a spus că ai în plan să faci un maraton de 30 de zile la pescuit, non stop. Binenţeles că nu l-am crezut, dar dacă este adevărat ar fi o mare realizare. Nea crăpare, luminează-mă :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 08 Mai 2011, 09:30

Amos scrie:Am o întrebare pentru craparulsef. De fapt, vreau să verific o informaţie pe care am primit-o de la un prieten care a fost în Deltă, acum de 1 mai. Mi-a spus că ai în plan să faci un maraton de 30 de zile la pescuit, non stop. Binenţeles că nu l-am crezut, dar dacă este adevărat ar fi o mare realizare. Nea crăpare, luminează-mă :D
In fiecare an fac o iesire de aproximativ 40-60 zile, consecutive, cu un numar relativ restrans de prieteni, la Dunarea Veche ... anul acesta mi-am propus sa dezvolt cumva iesirea in delta ... ai toate detaliile pe topicul - "Fishing adventures ... in the Danube Delta !!! " - daca vei avea timp sa citesti toate postarile sigur te vei lumina! :) Din nefericire se contureaza la orizont tot felul de oprelisti ! :-&
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Fishing adventures ... in the Danube Delta !!!

Mesaj de craparulsef » 15 Mai 2011, 22:14

Revenire !
craparulsef scrie:...Harta traseului se găsește pe net la adresa :

http://www.info-delta.ro/harti-51/harta ... a-327.html

Vă rog pe toți cei ce doriți, salvați pe calculator şi deschideţi cu "Paint" unde editaţi cu roșu, traseul pe care îl propuneți dvs..
Trimiteți apoi pe adresa mea craparulsef@yahoo.com - voi face eventuale modificări ceva de genul de a a îmbina toate propunerile, rezultând astfel un traseu şi mai elaborat. Mulțumesc.
Pana azi nu am primit nici o alta propunere de traseu din partea celor ce si-au manifestat dorinta participarii la aceasta aventura ... ce sa inteleg ?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Amos » 16 Mai 2011, 22:23

craparulsef scrie: In fiecare an fac o iesire de aproximativ 40-60 zile, consecutive, cu un numar relativ restrans de prieteni, la Dunarea Veche ... anul acesta mi-am propus sa dezvolt cumva iesirea in delta ... ai toate detaliile pe topicul - "Fishing adventures ... in the Danube Delta !!! " - daca vei avea timp sa citesti toate postarile sigur te vei lumina! :) Din nefericire se contureaza la orizont tot felul de oprelisti ! :-&
Recunosc, nu am citit toate postările. Sincer, te invidiez pentru timpul liber de care dispui. Personal, nu-mi permit decât ieşiri scurte de o zi, la sfârşit de săptămână, când şi când, însă de multe ori se lasă cu scandal acasă. Fir întins! :((

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”