Pescuit pe raul Buzau!

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
bogdanbz
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 22 Feb 2011, 11:45

Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de bogdanbz » 22 Feb 2011, 15:43

Va salut !
Vreau sa impartasesc cu voi cateva locuri de pescuit foarte bune pe raul Buzau.
Zona se afla in localitatea Ciuta, exact in spatele hanului. Sunt cateva locuri deosebite, de-a lungul a 300m amonte si aval, una din zone se numeste La ruptura, zona cu apa foarte adanca si in care s-a prins mreana peste 2-3kg si alta Surduc, zona in care se afla niste bolovani foarte mari, cam de 10m inaltime.
Am prins in aceste zone clean si mreana la rama, viermusi, arpacas fiert, branza topita si lacuste.
Daca mai aveti nelamuriri, va ajut cu mare placere!
Fişiere ataşate
Harta locurilor
Harta locurilor
La ruptura
La ruptura
Surduc 2
Surduc 2
Surduc
Surduc

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de IULIAN C » 22 Feb 2011, 20:00

Te felicit pt initiativa acestui topic,suntem destui se pare din zona...!
Eu am pescuit de la vreo 4 ani incepand cu Varlaam,unde se uneste Basca Mare cu Basca Mica,si pana pe la Cislau,mai jos spre Ciuta nu am ajuns!
Din pacate atat barajul de la Siriu,Ciresu si Surduc cat si schimbarile atat naturale cat si interventia nefasta a omului au dus la disparitia multor specii de pe raul Buzau!
Eu prindeam cand eram mic lateti,molani,fate,soreasca,clean,mreana,pastrav si poate mai e ceva si-mi scapa...
Acum,in afara de cativa clenuti si mrenite nu se mai prind...cel putin in zona Nehoiu,amonte si aval..
Mi-aduc aminte ca legam cu ata de papiota verde si rosie orice fel de fulg pe orice fel de carlig,si cu un bat din alun pus la uscat luam kilometri de rau la rand,acum vreo 18 ani,ma duceam acasa cu 25-30 de cleni si o data la 2 saptamani mai cadea cate un pastrav!
Ultimul pastrav prins ,o superbitate de peste...a fost prins de tatal meu la rama,pe undeva pe la vreo 15 km mai sus de lacul Siriu,in zona Sasu sau Crasna parca!
Cat despre mreana,o zapaceam cu boaba facuta din mamaliga amestecata cu faina,paine,branza ceva mai mirositoare ca sa nu zic "imputita" care o intaream cu 1-2 oua,pt a fi elastica sa stea pe carlig!
Tarziu am descoperit storobetii de sub scoarta la copaci,asta pt pluta si apa limpede...
Ca tot e iarna...ne mai amintim si noi pe aici una-alta...asa "la gura sobei"
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de Dan Andrei » 22 Feb 2011, 20:12

Iulian pai daca ai luat cate 25-30 de cleni la fiecare partida precum spui de ce te miri ca nu mai este peste pe raul Buzau.......si la fel ca tine sigur au procedat si altii :D
Numai bine!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de IULIAN C » 22 Feb 2011, 21:17

Dan Andrei scrie:Iulian pai daca ai luat cate 25-30 de cleni la fiecare partida precum spui de ce te miri ca nu mai este peste pe raul Buzau.......si la fel ca tine sigur au procedat si altii :D
Niciodata nu m-am ferit sa fiu sincer si cu cartile pe masa!
Ai perfecta dreptate,dar,vezi tu...toti ne-am nascut aici si asa...cu luatul asta acasa!
Pe vremea aia,copil fiind si crescut sub doctrina comunista,participam la ecologizari,stiam ca trebuie sa nu aruncam hartii si alte cele in natura,stiam ca trebuie sa plantam un copacel....dar nu constientizam ca e total gresita conceptia aia cu dusul peste acasa :-q [-x
Important este ca am constientizat intr-un tarziu "crima" pe care o comisesem si am renuntat complet in favoarea pescuitului sportiv,desi raul facut nu mai poate fi indreptat ~x( ~x(
Si...da,ai inc-o data dreptate,asa procedau si inca mai procedeaza din pacate "altii",stim cu totii destul de bine ca e sinucidere sa incerci sa spui cuiva sa dea drumu la peste!
Ma consolez totusi cu gandul,ca m-am integrat intr-un club de pescuit care promoveaza si sustine practicarea pescuitului C&R si cu fiecare peste ce-l eliberez,parca mai sterg putin din vina greselilor din trecut....
Revenind la topic...foarte frumoasa zona si cu posibilitati,insa din ce in ce mai poluata cu pet-uri si alte mizerii..
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de Dan Andrei » 22 Feb 2011, 21:39

Pe raul Buzau mai exista un fenomen grav care decimeaza anual (mai ales iarna) bancurile de scobari si anume pescuitul la japca......am vazut zeci de kg de scobar prinse astfel in diferite zone ale raului Buzau.Ultima oara chiar in Nehoiasu am vazuti cativa meseriasi care avea cca. 4-5kg de scobar de caciula ......
Numai bine!

Avatar utilizator
ion gabriel
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 18:05
Localitate: brasov

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de ion gabriel » 23 Feb 2011, 13:39

sunt de acord cu dl. Stefan...dam prea mul vina pe pescarii sportivi...pescuiesc pe Buzau undeva din zona Intorsura pana spre baraj,inclusiv...este f. adevarat ca an de an nr. capturailor scad,si dimensiunea lor poate...dar cred ca cel mai mare rau il face poluarea...accidentala sau voita...in copilarie pescuiam intr-o zona asemanatoare,pe doftana...bunicul meu,pescar si el,cand am inceput eu initierea,pescuia la undita,mai mult de distractie,dar lua desigur exemplre pt. consum acasa...desigur,capturile cum le zicem noi,maruntisul il lasa acolo ca sa creasca...era deja vremea cand gaseai numai peste prin toate galantarele...desigur, ca in copilarie,impreuna cu tatal lui pescuise cu plase,sau stiu eu ce alte metode,care pe la inceputul veacului trecut nu avea cum sa fie considerate neortodoxe,pt. ca nu cred ca existau reguli ca acum...desigur nu putea fi vorba de curent...si spunea ca se putea prinde peste si cu adevarat, mare si mult...carute...nici nu-mi imaginez sincer cum era pe atunci...n-a zis niciodata ca ar fi observat ca scade de la an la an"productia"...ar fi trebuit azi sa nu avem viata pe raurile despre care vorbim...dar vedeti dvs. conditiile de regenerare a pupulatiilor de peste,se apropiau de ideal...nu poluare,nu balastiere la fiecare suta de metrii,nu regularizari facute doar pentru a ingradi acel habitat natural al pestelui....si el se va adapta,si chiar va ajunge la un moment dat sa ne ofere din nou partide memorabile ca in trecut...dar trebuie sa nu ii poluam apa,si sa nu mai schimbam atat de des si mult habitatul lui...recunosc ca nu sunt un practicant al C&R,ca uneori iau doi, trei pesti acasa,
(dar ca cel mai mult peste tot de pe gheata il consum)dar dau drumul la cei sub dimensiunea legala,care sunt majoritari in ultima vreme,ca nu duc mai mult decat cantitatea legala de 5 kg ,pt. ca de mult n-am mai prins atat de mult peste intr-o partida,decat poate in delta...daca vrem sa ne ducem aceasta pasiune mai departe,trebuie sa luptam in primul rand contra perturbatiilor astea majore in viata "partenerilor nostrii ",adica a pestilor,apoi o sa ne ocupam si de jepcari,hatari,sau cum le-o mai zice...acum facem precum ilustrii nostrii guvernanti,adica marea noastra evaziune o face ala de trece prin vama cu 2 cartuse de tigari,si nu-s deloc de aia de trec cu tiru'...sa fim seriosi domnilor....o deversare" accidentala "de otrava in apa omoara populatii care se vor reface in cativa ani,un cioban care-si spala turma dupa ce a tratat-o de raie sau stiu eu ce altceva direct in paraul de munte tot poluare face,si cetateanul de aruca pet-uri sau alte deseuri de prin gospodarie in apa raului,ca-i mai ieftin,tot poluare face,s cei ce-si lasa cutiile goale in care a tinut viermusii sau ramele,sau bidonul de apa,pe marginea apei din comoditate,tot poluatori suntem...ce pot sa mai zic?MAI E MULT PANA DEPARTE!
Nu prind eu mult...da' mic tare

Avatar utilizator
ion gabriel
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 18:05
Localitate: brasov

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de ion gabriel » 23 Feb 2011, 13:46

am uitat sa incep cu inceputul...adica sa laud un pic zona..cu adevarat frumos...poate o data am sa te contactez bogdan...cand n-o sa am chef sa ma opresc pe siriu...macar sa "pipai"un pic zona...frumos...
Nu prind eu mult...da' mic tare

Avatar utilizator
alexandru cristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Feb 2011, 14:34
Localitate: Craiova

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de alexandru cristian » 25 Feb 2011, 18:34

Pacat de natura si vietuitoarele care o populeaza.Paduri defrisate, ape poluate, pesti luati cu japca(braconaj).De ce si de unde atata indiferenta fata de mediul in care traim,fata de natura care ne da totul fara sa ceara in schimb nimic.Stiu ca padure fara uscaturi nu exista dar la noi prea de tot. Pacat [-x

Avatar utilizator
bogdanbz
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 22 Feb 2011, 11:45

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de bogdanbz » 28 Feb 2011, 13:32

In primul rand , ma declar surprins ca acest topic a prins atat de bine.
Intr-adevar, sunt foarte multi care "dau la japca" pe timpul iernii prin acele zone, si chiar mai sus {stiu asta din surse sigure din zona}, si chiar am vazut si eu cu ochii mei zilele trecute.
Este adevat ca au fost si mai sunt inca deversari in raul Buzau, lucru foarte daunator asupra pestilor si ecosistemului.
Dar vreau sa va mai spun ca in paduricea de pe partea cealalta a raului {cea de pe partea satului} se afla mii de pet-uri si gunoaie aduse de ploi, mizerie care nu se vede. Vara, cel putin, cand adun lacuste pentru clean, trebuie sa fac slalom printre cioburi, haine putrezite si mancare stricata.
Acum ceva vreme, zona a fost ingrijita cat de cat, puntea din dreptul satului Ursoaia avea taxa si se putea trece decent cu masina, acum e paragina atat puntea cat si casuta in care stateau taxatorii.

In alta ordine de idei, zona este extraordinara si de cate ori am fost la pescuit prin acele locuri mi-am incarcat bateriile si m-am simtit excelent.
Poate luna martie o sa fie mai cald si o sa mai fac o iesire prin zona sa fac cateva fotografii.
@iongabriel - merg la o partida cu cea mai mare placere
@IulianC - planuiesc o iesire pe Dunare la sfasitul lunii martie si as avea nevoie de cateva sfaturi, daca se poate.
Va salut!

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de IULIAN C » 28 Feb 2011, 13:46

Bogdan,
Eu am avut de facut impreuna cu cineva un proiect pt a-l depune la ecologisti!
Am strans date si apoi a trebuit sa atasam fotografii(format clasic-la vremea respectiva)
Am avut un soc,crede-ma!
Pet-uri,gunoi,cioburi....etc!
Si gunoaiele,vin si din amonte dar vin si din nepasarea noastra a multora,din pacate!
Cat despre Dunare,te va ajuta acest forum cu siguranta,mai putin eu,Dunarea este un subiect absolut necunoscut mie,n-as avea ce informatii sa-ti ofer!
Despre raul Buzau,cat si despre lacul Siriu(topic deschis de mine pe acest forum) intentionez sa strang date,poze,video -in limita timpului si-a posibilitatilor,si sa le postez,incercand sa trag semnale in ce priveste atat ce tine de pescuit si legislatie cat mai ales despre ecoloie,pt ca e zona mea unde am copilarit si pescuit si ma simt oarecum dator...cel putin moral sa intervin in vreun sens!
Asta pentru ca eu, cred ca se mai poate face totusi ceva...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
bogdanbz
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 22 Feb 2011, 11:45

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de bogdanbz » 07 Mar 2011, 12:42

Revin cu poze din zona "RUPTURA", raul Buzau, sambata 5 martie 2011.
Am avut ceva timp liber si am zis ca o iesire la aer liber nu strica.
Miscare moale, abia sare cate un clenut la suprafata, am dat la rama de gunoi, branza topita si viermusi.
Am prins un singur clenut la vreo 15g pe care l-am eliberat, bineinteles, si caruia i-am cerut sa-mi indeplineasca 3 dorinte, avand in vedere ca e primul peste pe anul 2011.
Nu mai amintesc de gunoiul care este aruncat zilnic pe malul raului, chiar am ramas stupefiat cand am vazut la marginea satului aproximativ 5mp acoperiti de pampersi folositi. Mi-a fost :-& :-& :-& $%^&$%%$% sa fac poza.
CHIAR NU SE SESIZEAZA NIMENI ?????????????????????????????????????

Poze de la fata locului:
Fişiere ataşate
IMG_0313.JPG
IMG_0319.JPG
IMG_0316.JPG
IMG_0315.JPG
IMG_0312.JPG

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de IULIAN C » 07 Mar 2011, 12:53

Chiar trebuia sa le pui,ca sa incercam "sesizarea" Bogdan!
Ne batem cu pumnul in piept si afisam "FRUNZA" verde ca simbol al Romaniei!
Cat timp va mai fi ea verde?
Imi amintesc de faptul ca mergand cu personalul de la Nehoiasu la Buzau,stateam pe partea cu apa ca sa vad locuri de pescuit...etc!
In vadurile si "ochiurile" unde ar trebui sa cautam mreana si cleanul,erau "plauri" de gunoi menajer [-x
Daca stam si ne gandim ca acel itinerar Buzau-Nehoiu,facut cu trenul,are totusi un farmec aparte,strabatand 80 km,numai pe firul apei,privelistea e de-o frumusete rara!
Alterata GRAV din pacate de ceea ce aminteai tu mai devreme,adica in loc de verdeata si flori,vezi "coloritul" pampers-urilor,pet-urilor etc!
PACAT!
P.S-Unde anume(ce localitate) e aceasta "Ruptura" ?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
bogdanbz
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 22 Feb 2011, 11:45

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de bogdanbz » 07 Mar 2011, 13:14

"La ruptura" este exact in spatele hanului Ciuta, la aproximativ 200m in amonte, in localitatea Ciuta.
II zice "la Ruptura" deoarece in acea zona malul este rupt din cauza alunecarilor de teren.

Avatar utilizator
bogdanbz
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 22 Feb 2011, 11:45

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de bogdanbz » 28 Mar 2011, 13:45

Va salut!
Revin cu poze din zona Palici, Judetul Buzau, pe partea cealalta a raului Buzau fata de hanul Ciuta, la aproximativ 500m amonte, exact la marginea satului.
Poate cineva se va sesiza !
Fişiere ataşate
poza 3.JPG
poza 2.JPG
poza 1.JPG

Avatar utilizator
M.Robert
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Dec 2010, 16:42

Re: Pescuit pe raul Buzau!

Mesaj de M.Robert » 09 Iul 2011, 18:45

Buna ziua! Imi puteti spune cum ajung in zona "la ruptura" .Este in apropiere de podul de la Viperesti? Este pe partea cealalta a buzaului sau pe aceeas parte cu hanul Ciuta ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”