Fir intins !

cine esti si ce vrei..........de la pescuit

Moderatori: mini_mic, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Fir intins !

Mesaj de cristian505ro » 29 Dec 2007, 23:53

Salutare tuturor pescarilor si iubitorilor de ape!
Ma numesc Cristian Bebesel, sunt din Bucuresti si am 49 de ani,in curand 50. Pescuiesc de mic, practic de cand ochii mei au vazut cele doua ape pe malul carora am copilarit, anume : Dunarea si Argesul.
Nu stiu cat timp am stat pe ape,imi amintesc numai ca bunica-mea din Pitesti, care era un om foarte calm dealtfel, spunea despre mine exasperata fiind: p'asta parca l-a fatat ma-sa pe apa!
De prin 1997-98, pescuiesc din ce in ce mai putin, datorita timpului dedicat muncii, dar nu atat cat, datorita faptului ca nu mai sunt baltile de dinainte de ' 90. Eu sunt adeptul pescuitului sportiv complet liber, am pescuit foarte mult pe balti salbatice, care nu mai exista.
Pe de alta parte, apreciez ce s-a realizat dupa '90, in special in pescuitul sportiv la crap, ma refer la balti ca Moara Vlasiei 2, Tancabesti, Sarulesti ( aici am multe comentarii pro si contra), Peris, Hobaia, Doripresco, etc.
Sunt in primul rand pescar de spinning - rapitor : stiuca si salau. Foarte mult si cu exemplare deosebite am practicat pescuitul cu pestisor viu la trena. Partide de vis!
Dar de cand m-au imbolnavit, privindu-i intai la OTV pe domnii : Florentin Iuga, Rosioru si Vladut Mateianu, cred ca ma voi reprofila incet si sigur pe crap. Emisiuni profesioniste cu adevarat!
Anul acesta s-a vazut clar, rodul acestor emisiuni si competitii nationale sustinute, caci Romania a obtinut locul 2 in Serbia, la cupa mondiala la crap, inaintea englezilor care sunt "tata crapilor".
In afara de OTV, adica emisiunea Infopescar a domnului Iuga, nu a mentionat nimeni nimic. In Franta sau Anglia s-ar fii dat in presa, la stiri,etc.
Deviza mea ramane : " Pescuitul libertate pentru peste si pescar" si cred ca asta spune totul despre mine si stilul meu de pescuit.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Cateva cuvinte despre fiecare”