pastele la romani

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

pastele la romani

Mesaj de vali003 » 17 Mar 2008, 03:51

rog pe toti prietenii de pe forum , cei care stiu sau au auzit , sa posteze preparate din peste specifice acestei sarbatori PASTELE ,stiu ca mielul face legea , dar sint sigur , exista in toata tara si zone unde se pregateste si peste , poate pe linga dunare , delta ? asa mai avem ocazia sa invatam ceva nou din datinile noastre .va multumesc si va astept cu postari .

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: pastele la romani

Mesaj de timer » 19 Mar 2008, 08:38

vali003 scrie:rog pe toti prietenii de pe forum , cei care stiu sau au auzit , sa posteze preparate din peste specifice acestei sarbatori PASTELE ,stiu ca mielul face legea , dar sint sigur , exista in toata tara si zone unde se pregateste si peste , poate pe linga dunare , delta ? asa mai avem ocazia sa invatam ceva nou din datinile noastre .va multumesc si va astept cu postari .
Ma gandeam la o ..varianta.Ca idee,n-am incercat-o..Drob de ciuperci cu carne de peste:
2 cutii ciuperci taiate,cateva fileuri de peste, 5 cepe potrivite, 3 oua, 3 linguri faina, marar, patrunjel, delikat, piper
Mod de Preparare
Se toaca ceapa marunt (sau se da prin masina de tocat), se caleste un pic impreuna cu mirodeniile.La fel carnea de peste,se da prin masina de tocat,apoi se amesteca cu ciupercile, ouale si faina si se pune in tava unsa si presarata cu faina (sau in doua tavi de chec inguste) apoi se da la cuptor. Este gata cind se rumeneste usor pe margini.Ma gandesc c-o fi gustos... :shock:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: pastele la romani

Mesaj de vali003 » 23 Apr 2008, 23:22

timer scrie:
vali003 scrie:rog pe toti prietenii de pe forum , cei care stiu sau au auzit , sa posteze preparate din peste specifice acestei sarbatori PASTELE ,stiu ca mielul face legea , dar sint sigur , exista in toata tara si zone unde se pregateste si peste , poate pe linga dunare , delta ? asa mai avem ocazia sa invatam ceva nou din datinile noastre .va multumesc si va astept cu postari .
Ma gandeam la o ..varianta.Ca idee,n-am incercat-o..Drob de ciuperci cu carne de peste:
2 cutii ciuperci taiate,cateva fileuri de peste, 5 cepe potrivite, 3 oua, 3 linguri faina, marar, patrunjel, delikat, piper
Mod de Preparare
Se toaca ceapa marunt (sau se da prin masina de tocat), se caleste un pic impreuna cu mirodeniile.La fel carnea de peste,se da prin masina de tocat,apoi se amesteca cu ciupercile, ouale si faina si se pune in tava unsa si presarata cu faina (sau in doua tavi de chec inguste) apoi se da la cuptor. Este gata cind se rumeneste usor pe margini.Ma gandesc c-o fi gustos... :shock:

daca tot umblam la chitibusuri , ia inlocuiti voi ciupercile cu spanac , asa cam 2-3 pachete 1,2 kg. ,oparit si stors foarte bine sa nu aiba apa in el , iar in continuare urmariti reteta de mai sus . eu am facuto si a iesit traznet , la servire iam pus si un pic de sos tomat picant si ca sa alunece si mai bine am dat iama si intr-o sticla de tamiioasa romaneasca , nare nimic daca a fost un pic dulceaga , a mers la casa sufletului . uite si poza ca poate nu ma credeti pe cuvint :lol: :lol: :lol: . pofta buna .
Picture 18.jpg

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: pastele la romani

Mesaj de nini » 24 Apr 2008, 00:13

Multumim ...noi sigur o sa incercam....am pus de o parte niste salau :lol: :lol: :lol:
APCR

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”