preparat de ziua indragostitilor- valentine day

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 01:38

file de salau cu sos de afine - materii prime file de salau 0,400gr. , o jumatate de pahar cu vin , doua linguri ulei de masline , un pahar de afine , doua linguri de smintina , o lingura de jus de lamiie , sare ,piper , nucsoara . salaul se sareaza si pipereaza , se prajeste intro tigaie foarte bine incinsa in uleiul de masline , 4min. pe o parte si inca 4 pe partea cealalta se scoate pe o farfurie ,in aceeasi tigaie se pun restul ingredientelor , se lasa sa dea un clocot .se gusta de sare si piper , se mai lasa un clocot , se toarna peste peste si se serveste ,
Picture 7.jpg
pofta buna

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 01:42

si ca sa va indulciti un pic va recomand un cocktail de capsuni si zmeura
Picture 14.jpg

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de Lucian Nagy » 08 Feb 2008, 02:11

Si cine nu are salau la dispozitie,,ce poate pune??

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 02:22

se poate folosi orice fel de peste alb , de apa dulce sau marin , ex. stiuca , biban , marin- dorade , halibut ,cod , dover sole ,sea bass .acelasi mod de preparare .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2008, 03:09

Bai ,daca vede nevasta-mea astea ,ma trimite la balta ...dupa capsuni ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de mini_mic » 08 Feb 2008, 17:35

Delicios arata ! Maine cred ca sunt la pescuit de salau ! :twisted:

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de doru » 08 Feb 2008, 21:06

M-ai dat gata cu minunatiile din farfurii,mi-ar trebui portii cel putin triple.Nu-i arat nevestei asa ceva ca ma pune pe mine sa-i pregatesc masa in 14.Minunat/

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de florentiniuga » 08 Feb 2008, 21:59

Super, Vali! Pot sa incadrez salaul intr-o inimioara din...?...chetchup sau alt sos rosu?! Sau mai bine combin retetele si pun langa salau o capsuna sugestiva, ca de zmeura tot n-am de unde sa fac rost :lol: .
Continuati domn' maestru !
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 22:32

multumesc tuturor pentru aprecieri :lol: , am sa continui , cu voia dumneavoastra :D .

Avatar utilizator
Crip
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 09 Ian 2008, 22:39
Localitate: Piatra Neamt

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de Crip » 08 Feb 2008, 23:28

Excelenta idea cu retetele,superba si realizarea! Daca gasesti in colectia ta de retete si ..scrumbie marinata...mmm!.Mergi mai departe!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 09 Feb 2008, 00:47

si acum la cerere , specialmente pentru dn. Iuga , salau cu sos de hrean in inimioara :lol: . materii prime -0,400 gr. de file salau , jumatate de pahar vin alb , un pahar de smintina , doua lingurite de hrean ras , o lingura de unt ,doua linguri de ulei de masline , sare ,piper , o lingura jus de lamiie . prepararea - intro tigaie bine incinsa se pune uleiul de masline ,se prajeste pestele 4 min. pe o parte , se intoarce si se prajeste inca 4 min. si pe cealalta parte , se scoate pe o farfurie , in aceeasi tigaie se pun restul ingredientelor , se da in doua clocote , amestecinduse usor , se toarna peste peste , se decoreaza cu sos de rosii si citeva fire de chives (ceapa verde f. subtire )
Picture 21.jpg
si pentru desert tort de joffre cu zmeura , reteta foarte dificila , :lol: daca vrea cineva pot sa vo dau pe privat
Picture 24.jpg

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de mini_mic » 09 Feb 2008, 02:51

Donmne' dar n-am mocuta pt aplauze aici ! De departe expui cel mai calitativ lucru de pe forumul asta ( fara sa se supere nimeni :P ) . Nu prea sunt eu de acord cu vlentine day, dar cand vad asa ceva uit de multe lucruri :lol:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 09 Feb 2008, 04:42

valentine day ,in nord america este o zi de facut bani , nu este o sarbatoare cum stim noi sarbatorile , iar pentru aprecieri iti multumesc ,nu sint eu cel mai tare , sint altii mai buni ,in meseria mea ,dar imi place ceea ce fac si poate influenta anilor de afara isi spune cuvintul , eu va invat bucatarie si voi ma invatati taine in ale pescuitului .

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: vali

Mesaj de Qnyx » 09 Feb 2008, 07:28

Vali da-mi o reteta interesanta ca ma bate gandu, (da nu prea mult) :D sa fac si eu ceva pentru sotia mea. Asa ca ma gandeam la ceva din somon. Posteaza reteta aici si daca am neclaritati..........te sun :D Ca o mica paranteza, intotdeauna mi-a placut carnea roz............indiferent ce ar insemna asta.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: preparat de ziua indragostitilor- valentine day

Mesaj de vali003 » 10 Feb 2008, 23:45

Cosmine , eu zic sa faci ceva mai mult, te hotarasti tu ce :lol: , acum sa revenim la oile noastre , pardon preparatele noastre . File de somon cu sos de citrice ,ginger si sampanie . materii prime - pt. 2 portii - file de somon 0,400 gr. , portocale una , lamii una , ginger (radacina vietii ) o lingura ,unt doua linguri ,sampanie jumatate de pahar sare si piper . prepararea - se curata de coaja cu un cutit lamiia si portocala ,si partea alba , o jumatate de lamiie si o jumatate de portocala se storc intrun bol(vas cu peretii rotunzi in care se poate amesteca cu un tel) , restul de portocala si lamiie se taie cuburi mici ,somonul se portioneaza in doua portii , se unge o tava cu unt , se pune pestele , cuburile de citrice, gingerul taiat marunt,restul de unt, sare , piprer , o lingura de sampanie , se da la cuptorul dinainte incins la 220 c. , pentru 12 min. ,se scoate pe un platou . in bolul in care ati pus jusul de lamiie si portocala , adaugati cit mai multa grasime strinsa din tava in care ati facut pestele , mai adaugati doua linguri de ulei de masline ,si amestecati cu un mixer pt 1-2 min. ,in momentul servirii adaugati si sampania , mai mixati 1 min. , puneti sosul rezultat peste peste si serviti . pofta buna .
IMG_0444.JPG
se serveste cu o sampanie seaca bine frapata .

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”