Reteta asiatica

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Reteta asiatica

Mesaj de Qnyx » 05 Dec 2009, 22:15

Intrebare pentru Vali (si nu numai).

Vreau sa fac o mancare delicioasa si sincer nu am nici o idee cum sa le combin; e inutil sa va spun ca am citit 'nshpe retete, dar parca niciuna nu prezinta "garantie". Produsele pe care le detin sunt urmatoarele:

Stridii - 1 kg, midii -1 kg, caracatita/calamar - 1kg, surimi - 1 kg, creveti - 1kg, diverse legume (ceapa, ardei, rosii,etc....), uleiuri (de masline, de floarea soarelui, de palmier), sosuri (worchester, chili, chinese sweet & sour, soia, usturoi, etc..) plus alte ingrediente pe care le-am omis sau sunt atat de banale incat nu este cazul a fi trecute aici.

Dupa cum vedeti ingredientele se preteaza la o reteta culinara asiatica; ma puteti ajuta cu vreo idee ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Reteta asiatica

Mesaj de Laurentiu » 05 Dec 2009, 23:51

Nu stiu daca se preteaza la o reteta asiatica dar eu as preparea niste paste cu fructe de mare de m-as linge pe degete.
Daca interes, pot posta reteta.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Reteta asiatica

Mesaj de vali003 » 06 Dec 2009, 18:29

Am sa va propun o reteta pentru un sos care merge cu toate fructele de mare .

Sosul se numeste GUAI-WEI , este din zona Szechuan , vestul Chinei .
Ingrediente - ginger 2 linguri , ras pe razatoare , ori taiat cit mai marunt
-ceapa verde , 1 legatura taiata marunt
-usturoi 3 linguri , taiat cit mai marunt
-ulei de susan , 8-10 linguri
- sos soya , o jumatate de pahar
-sos chilli 1-2 linguri , dupa gust
-sos dulce acrisor 1 pahar
-zahar 1-2 linguri , dupa gust

Tehnica prepararii
intr-o craticioara se pun 4-5 linguri ulei de susan , cind sa incins adaugam gingerul , sotam 2-3 min. , apoi adaugam usturoiul si mai sotam inca 2-3 min. , urmeaza ceapa verde , care se soteaza inca 1-2 min , punem sosul de soya , sosul dulce acrisor , 1 lingura de chilli sos , amestecam si lasam sa fiarba impreuna 2-3 min , gustam , daca este necesar adaugam inca o lingura de cilli sos si un pic de zahar , la sfirsit , dupa ce am stins focul , mai adaugam 4-5 linguri de ulei de susan si amestecam .

Acest sos se preteaza cu creveti , calamari , midii , caracatita , peste , cam toate fructele de mare. Exemplu crevetii - punem intr-o tigaie 4-5 linguri de ulei , cind s-a incins punem crevetii si ii prajim 1-2 min pe fiecare parte , adaugam 8-10 linguri din sosul prezentat mai sus si fierbem impreuna inca 3-4 min , servim cu ceapa verde tocata . Sper am fost de ajutor .

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”