salau picant

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

salau picant

Mesaj de vali003 » 07 Mar 2008, 16:17

un preparat un pic mai diferit , ma refer la ingredientele folosite . are un iz de orient mijlociu , din cauza maslinelor verzi si a condimentului cumin ,pe care le vom folosi . deci , la treaba . FILE DE SALAU CU SOS TOMAT PICANT SI MASLINE VERZI .
materii prime pentru 4 persoane -
file de salau 0,800 gr. , sos de rosii 0,300 gr. , masline verzi 0,200 gr. , vin alb o jumatate de pahar , ardei iute , cumin , sare , ulei de masline 0,100 gr. .
tehnica prepararii -punem mai intii intrun pahar niste vin alb asa mai sec care sa mearga cu salaul nostru , si il degustam un pic , nu de alta dar sa ne dea chef de munca :lol: , portionam salaul in 4 portii , il dam cu sare , punem o tigaie pe foc cu uleiul de masline , cind sa incins bine , punem salaul si il prajim pe ambele parti , cite 1-2 minute pe fiecare parte . scoatem pestele intro tava de cuptor . in aceeasi tigaie unde am prajit pestele , punem sosul de rosii , maslinele , ardei iute , cumin (acest condiment il gasiti in special la magazine cu specific arabesc )vinul . le fierbem inpreuna 6-7 minute , gustam de sare , nu am pus inca sare fiindca maslinele pot fi sarate . turnam acest sos peste peste si dam la cuptor , care a fost in prealabil incins la 200 C. , pentru 12 minute . in acest timp cit pestele sta la cuptor , ne mai punem un pic de vin , nu de alta dar pestele trebuie sa inoate in ceva :lol: . cind este gata il servim , merge super cu o piine mai neagra , calda si cu o coaja crocanta , nu uitati de vin si ceva prieteni , fara vin si prieteni mincarea va fi searbada :P pofta buna .
P3060115.JPG

Avatar utilizator
yo3pp2000
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 14 Feb 2008, 22:47

Re: salau picant

Mesaj de yo3pp2000 » 08 Mar 2008, 18:44

Nu vreau sa ma fac mai destept decit Vali. El a lucrat bucatar si bucatar sef in Israel si deci cunoaste foarte bine specificul bucatariei mediteraniene partea araba, asa ca vreau sa spun vreo doua vorbe despre CUMIN.
Cuminul este un condiment care nu lipseste din bucataria orientului. Este preparat natural din plante si se spune ca este foarte bine sa se foloseasca cit mai des in bucatarie. Mie mi-a luat mult timp pina am inteles ca acest cumin este mirosul orientului.
Bucataria orientala se bazeaza pe astfel de condimente toate naturale si de aceea poate ca cea mai gustosa mincare din lume este aici in orient. Se poate ca eu sa fiu subiectiv fiinca locuiesc in Israel de 15 ani. Nu stiti voi cit de dor imi e de Romania si de mincarea voastra, dar ...
Vali uneori posteaza retete daca vrei cu condimente orientale pentru ca baietii sa cunoasca si ei gustul orientului.

P.S. La reteta de mai sus nu mergea si putina cusbara?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: salau picant

Mesaj de vali003 » 08 Mar 2008, 19:02

CUSBARA adica CORIANDRU proaspat
, ceea ce sa scris in postarea de mai sus , este o planta din zona mediteraneeana , seamana cu patrunjelul nostru , dar avind o aroma foarte deosebita . nu cred sa se gaseasca in romania si de aceea nu am inclus in reteta . retetele pe care le postez , le adaptez mai mult la ceea ce se gaseste in romania , deci sar putea sa lipseasca ceva ingrediente care nu sint la noi .

Avatar utilizator
simonaputinelu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Apr 2009, 12:07

Re: salau picant

Mesaj de simonaputinelu » 07 Apr 2009, 12:11

Cuminul nu este altceva decat CHIMENUL nostru!!!!E adevarat???

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: salau picant

Mesaj de vali003 » 07 Apr 2009, 13:58

Nu Simona , cuminul nu are acelasi gust cu chimenul , cumin se foloseste foarte mult in orientul mijlociu si tarile arabe , are un gust puternic, poti cere la orice magazin cu articole arabesti , Europenii se obisnuiesc mai greu cu gustul si mirosul acestui condiment .

Avatar utilizator
Trofim Cristian
senior
senior
Mesaje: 170
Membru din: 17 Feb 2008, 23:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salau picant

Mesaj de Trofim Cristian » 07 Apr 2009, 14:22

Vali....deja imi ploua in gura :-t ...oricum preferatul meu este salaul facut rondele =P~ =P~
C.S Green Lake

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: salau picant

Mesaj de timer » 10 Mai 2010, 09:06

Salau umplut cu verdeturi
......................................
Timp preparare-45min,pentru patru portii
Ingrediente
-1 salau mijlociu
-2 legaturi patrunjel verde
-1 lamaie,1 ceapa
-1 legatura marar,50ml ulei
-2 legaturi ceapa verde
-100ml vermut sec
-sare,piper
-4 linguri rase de faina
-cateva frunze verdeata pentru ornat.
Preparare
1.Cureti pestele,il speli si il stergi cu un servet,apoi il presari cu sare atat la exterior ,cat si la interior
2.Speli verdeata.Cureti si speli ceapa.Toci marunt patrunjelul si ceapa uscata,iar mararul si ceapa verde le tai mai mare.Amesteci verdeata cu ceapa,zeama de lamaie,vermutul,faina,sare si piper dupa gust.
3.Umpli salaul cu amestecul si,ca sa nu iasa umplutura,il legi cu ata.Il asezi intr-o tava cu cateva legume la alegere(morcovi,fasole verde,cartofi,mazare etc).Torni apa si ulei in tava si dai pestele la cuptor,la foc mijlociu,pentru 30 minute.
4.Indepartezi atele si il scoti cu grija pe un platou decorat cu felii de lamaie si frunze de verdeata(cine vrea asta ,pentru aspect)
Dupa aceasta reteta se pot prepara si pastravi mici,pe care-i treci prin faina si ii prajesti in ulei.Ii servesti cu vin alb ...sec.
Pofta buna!

Avatar utilizator
Clau92
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 14 Dec 2011, 20:53
Localitate: Germany

Re: salau picant

Mesaj de Clau92 » 16 Dec 2011, 23:16

vali003 scrie:un preparat un pic mai diferit , ma refer la ingredientele folosite . are un iz de orient mijlociu , din cauza maslinelor verzi si a condimentului cumin ,pe care le vom folosi . deci , la treaba . FILE DE SALAU CU SOS TOMAT PICANT SI MASLINE VERZI .
materii prime pentru 4 persoane -
file de salau 0,800 gr. , sos de rosii 0,300 gr. , masline verzi 0,200 gr. , vin alb o jumatate de pahar , ardei iute , cumin , sare , ulei de masline 0,100 gr. .
tehnica prepararii -punem mai intii intrun pahar niste vin alb asa mai sec care sa mearga cu salaul nostru , si il degustam un pic , nu de alta dar sa ne dea chef de munca :lol: , portionam salaul in 4 portii , il dam cu sare , punem o tigaie pe foc cu uleiul de masline , cind sa incins bine , punem salaul si il prajim pe ambele parti , cite 1-2 minute pe fiecare parte . scoatem pestele intro tava de cuptor . in aceeasi tigaie unde am prajit pestele , punem sosul de rosii , maslinele , ardei iute , cumin (acest condiment il gasiti in special la magazine cu specific arabesc )vinul . le fierbem inpreuna 6-7 minute , gustam de sare , nu am pus inca sare fiindca maslinele pot fi sarate . turnam acest sos peste peste si dam la cuptor , care a fost in prealabil incins la 200 C. , pentru 12 minute . in acest timp cit pestele sta la cuptor , ne mai punem un pic de vin , nu de alta dar pestele trebuie sa inoate in ceva :lol: . cind este gata il servim , merge super cu o piine mai neagra , calda si cu o coaja crocanta , nu uitati de vin si ceva prieteni , fara vin si prieteni mincarea va fi searbada :P pofta buna .
P3060115.JPG
Deja mi-se face pofta de salau picant =P~ !
Fir Intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”