Scordalea

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Scordalea

Mesaj de cristian505ro » 30 Mai 2010, 22:04

Scordalea
Este o reteta, binecunoscuta pe meleagurile dunarene, in special in zona Brailei si in delta. La origine se pare ca este o reteta greceasca. Unii ii mai spun si scordolea. Altii o prepara si din raci. Si acum imi aduc aminte cum bunicul meu din Braila, alegea niste exemplare frumoase de crapi si somni, pe la sfarsitul toamnei, cand incepea sa dea frigul, ca sa ii pregatesaca pentru scordaleaua de la Craciun. Caci cel mai bine pregatirea pestelui pentru aceasta retea se face in anotimpul rece. Este nevoie de un crap cam la 3 kg, sau de un somn la 2-2,5 kg. Se curata pestele de solzi, la somn nu prea aveti ce, se taie pe spate, se eviscereaza, se scot urechile, atentie la somn si osul amar la crap. Se spala bine si se sareaza cu sare suficienta pe ambele parti.

Se asaza intr-un vas adecvat, lighean, etc. Se acopera cu un tifon si se tine pestele la racoare, intr-o camera, magazie unde nu faceti focul. In primele 3- 4 zile, scurgeti zeama lasata. Aceasta operatiune, dureaza cam 10- 12 zile. Urmeaza apoi uscarea. Atarnati pestele cu un carlig intr-o camera racoroasa, de preferabil ferit cu o plasa sau tifon. Daca stiti ca poate intra vreo pisica, tineti-l ferit cu o plasa metalica. Experienta m-a invatat. Scoateti zilnic pestele la aer, cam 5-7 ore, mai ales daca e ger. Daca e umed afara, nu il mai scoateti. Uscarea dureaza 3-4 saptamani. Urmeaza apoi afumarea 4-5 ore/zi la foc rece, timp de 2-3 zile. Unii il prefera neafumat.

Deci cu totul pregatirea pestelui, dureaza cam 5-6 saptamani. Pestele astfel pregatit, este perfect conservat, il puteti tine si 6 luni. In delta, toti lipovenii au spatele caselor, pline cu peste sarat si uscat.

Preparare pestelui este simpla. Se spala bine, curatandu-se de sare, la jet de apa rece. Se pune la fiert intr-o oala mare de 15-20 L. Daca nu aveti oala asa mare il puteti pune bucati . Se tine cam 20 de minute la fiert din momentul in care incepe sa fiarba apa. Se scoate pestele pe o tava mare. Nu aruncati apa! Puneti cartofii ( 1-1,5 kg.) la fiert, in apa in care a fiert pestele. Dupa ce au fiert cartofii, ii faceti piure, impreuna cu unt, cu multa lamaie si cu mult usturoi dat la blender in prealabil. Amestecati totul bine cu blenderul. Puteti face toata operatiunea si manual, dar va dura mai mult, caci trebuie amestecat foarte bine. Puneti piureul pe un platou mare si pestele deasupra.

Ornati totul pe margini si in interior cu masline si felii de lamaie. Cu aceasta scordaleaua este gata. Ramane doar sa decideti la un vin alb sec, care este mai buna: cea de crap sau de somn ?
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Scordalea

Mesaj de vali003 » 31 Mai 2010, 01:13

Cristiane , mi-ai dat de lucru acum , trebuie sa fac rost de o afumatoare la rece , magazie nu am , dar o scot la capat cu garajul , nu mai bag masina si dau caldura pe 3-4 grade , si sa vezi miros ..... , dar mai este pina la toamna , am sa incerc si cu somn si cu crap , te tin la curent , care a fost mai buna , dupa configuratia pestelui , cred , cea de somn va fi mai buna , este mai gras si se preteaza mai bine la afumat , dar vom vedea . Multumim pentru reteta .

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scordalea

Mesaj de cristian505ro » 01 Iun 2010, 23:19

vali003 scrie:Cristiane , mi-ai dat de lucru acum , trebuie sa fac rost de o afumatoare la rece , magazie nu am , dar o scot la capat cu garajul , nu mai bag masina si dau caldura pe 3-4 grade , si sa vezi miros ..... , dar mai este pina la toamna , am sa incerc si cu somn si cu crap , te tin la curent , care a fost mai buna , dupa configuratia pestelui , cred , cea de somn va fi mai buna , este mai gras si se preteaza mai bine la afumat , dar vom vedea . Multumim pentru reteta .
Eu tot in garaj pastrez " lucrarea ". la rece, e neincalzit si intr-o cutie din plasa de sarma, are si aer si nu poate fii atacata de nimic. Tot asa o scot la ger si o atarn in pom. Majoritatea o fac din crap, la somn ai grija sa pui mai multa sare si insista mai mult la afumat si uscat.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scordalea

Mesaj de craparulsef » 13 Iun 2010, 23:48

Cea mai buna scordolea, ramane dupa parerea mea, cea de stiuca...se prepara asemanator. Pentru cei ce au rabdare dupa fierbere se curata pestele de oase si se farama in bucati mai mici, amestecandu-se cu piureul de cartofi, astfel incat o pot consuma si copiii fara a mai alege oasele. Se pune in platouri sau farfurii intinse, se orneaza cu feliute de masline negre, feliute de castraveciori si gogosari in otet se adauga ca ornament frunzulite de patrunjel verde. Pofta buna!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Scordalea

Mesaj de Paun Ion » 14 Iun 2010, 16:17

craparulsef scrie:Cea mai buna scordolea, ramane dupa parerea mea, cea de stiuca...se prepara asemanator. Pentru cei ce au rabdare dupa fierbere se curata pestele de oase si se farama in bucati mai mici, amestecandu-se cu piureul de cartofi, astfel incat o pot consuma si copiii fara a mai alege oasele. Se pune in platouri sau farfurii intinse, se orneaza cu feliute de masline negre, feliute de castraveciori si gogosari in otet se adauga ca ornament frunzulite de patrunjel verde. Pofta buna!
Bre,, pai preparatul asta,,, eu stiu ca se numeste rasol de stiuca,,(merge facut si din crap si somn) dar parerea mea, e ca de stiuca e cel mai bun (acum vreo 30 si ceva de ani in zona Insula Mica a Brailei si Insula Mare a Brailei asa se numea) la noi operatia de conservare incepea cam la 1 octombrie,, tineam stiuca la sare 24 de ore ,o spalam bine ,urechile scoase,apoi o agatam intrun pom de niste sirme,la baza pomului era vatra unde faceam mincare si tot fumul se ridica la stiuci .

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Scordalea

Mesaj de Paun Ion » 14 Iun 2010, 16:29

Eu cred ca rasolul e cel mai buna din stiuca ,,pentru ca stiuca cind o prinzi are un miros de iarba cruda este singurul peste care are mirosul asta atunci cind e proaspat atit de puternic,,dupa sarare si uscare ,mirosul de iarba cruda se transforma in ceva tot placut,,pe cind la crapul si somnul sarat si uscat nu exista aroma asta deloc.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scordalea

Mesaj de craparulsef » 15 Iun 2010, 08:23

Rasolul este cu totul si cu totul altceva...nu are legatura cu scordoleaua! Poate putin ca si ingrediente..in rest e o alta mancare de peste.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Scordalea

Mesaj de Paun Ion » 15 Iun 2010, 11:23

craparulsef scrie:Rasolul este cu totul si cu totul altceva...nu are legatura cu scordoleaua! Poate putin ca si ingrediente..in rest e o alta mancare de peste.
......................................................................................................................................
Nu am stiut nene,ca e altceva,,,tot aud de scordeleaua asta de vreo 3 ani ,dar nu am mincat niciodata.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Scordalea

Mesaj de craparulsef » 15 Iun 2010, 11:44

Nea Ioane, daca doresti ceva mai simplu...fa o malasolca, care odata consumata, se trensforma in stomac dupa mixare, intr-un fel de scordolea! =))
Cu alte cuvinte scordoleaua este o malasolca mai elaborata!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Scordalea

Mesaj de Paun Ion » 15 Iun 2010, 17:52

craparulsef scrie:Nea Ioane, daca doresti ceva mai simplu...fa o malasolca, care odata consumata, se trensforma in stomac dupa mixare, intr-un fel de scordolea! =))
Cu alte cuvinte scordoleaua este o malasolca mai elaborata!!!
....................................................................................................
Bre, momentan nu vreau nimic,,cind o fi ?? te caut eu si facem una ,cum sti matale ca e mai buna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”