Balti rapitor langa Bucuresti

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
premio
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 09 Sep 2009, 14:16

Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de premio » 10 Iun 2010, 15:33

De curand am inceput sa deslusesc si eu treaba cu spinningul.
In afara de Chiroiu 4 si de Moara Vlasiei nu prea am gasit balti pe langa Bucuresti in care sa existe stiuca.
Prietenii mei sunt crapisti si nu prea au habar de locatii asa ca intreb aici:

- In jurul Bucurestiului (approx 50 km ) exista balti cu stiuca ? Unde ? Cum se ajunge ? Rezultate ?

Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
premio
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 09 Sep 2009, 14:16

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de premio » 11 Iun 2010, 13:23

nimeni nu stie nimic ?

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de PsiHo » 10 Iul 2010, 07:59

intereseaza-te de raul neajlov, are stiuca si clean,adica predomina stiuca si cleanul:)
e la 30-40km de bucuresti spre giurgiu..mai exact pe la calugareni.
eu am dat (ca am socru pe acolo) in comuna singureni,de la calugareni 10km in dreapta,e o groapa aproape de padure,s-a luat si crap si somn dar RaR,acolo am luat intr-o zi 2 marlite 500-700gr la rama:)
nu prea le am cu spinnul la stiuca..sau alti rapitori inafara de AvaT :D

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de eden » 25 Dec 2010, 02:00

facaul e de baza in ce priveste stiuca, daca nu te deranjeaza taxa de 150 ron pe 12 ore. are stiuca multa, frumoasa, si mai ales cu foamea-n gat. merge bine la shaduri ( la lingura se reped alea mai mici ) si are agatatura destul de putina. impediment e pescuitul doar de pe mal, care devine iritant cand vezi cat de putine locuri sunt in raport cu lungimea foarte mare a baltii. oricum, in zilele cele mai proaste am vazut 2-3 stiuci, iar in cele mai bune, he heeee... fire zbantuite !!!
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de cristian505ro » 26 Dec 2010, 00:24

eden scrie:facaul e de baza in ce priveste stiuca, daca nu te deranjeaza taxa de 150 ron pe 12 ore. are stiuca multa, frumoasa, si mai ales cu foamea-n gat. merge bine la shaduri ( la lingura se reped alea mai mici ) si are agatatura destul de putina. impediment e pescuitul doar de pe mal, care devine iritant cand vezi cat de putine locuri sunt in raport cu lungimea foarte mare a baltii. oricum, in zilele cele mai proaste am vazut 2-3 stiuci, iar in cele mai bune, he heeee... fire zbantuite !!!
Ai dreptate, dar fata de ce a fost Facaul pana prin 1997-98, e diferenta mare. Am dat in Facau numai din barca din 1980 pana in '97 cred, cand nu am stiut ca nu mai e voie din barca si m-am trezit cu paznicul pe mal care se freca la ochi si nu stia ce e cu mine!
Pe Facau am dat numai cu baboi pe care ii prindeam tot de acolo, in special balos, cu cat era balosul mai mare cu atat si stiuca. In general intre 3-7 kg. Daca intra ceva sub 2 kg le dadeam drumul. Eu si partenerul meu luam 2-3 buc. acasa, dar erau altii care nu se lasau pana nu plecau cu portbagajul.
Acum taxa mi se pare cam nesimtita,iar fara barca nu are nici un farmec.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de eden » 26 Dec 2010, 01:01

imi pare rau ca nu am prins vremurile alea... dar cristi,daca imi zici ca nu are farmec sa dai la stiuca fara struna, de pe mal, cu fir de 0.25, eu nu te cred :)) adica sansele sa intepi stiuca sunt destul de mari, sa scoti pana in 2 kile iar sunt mari, dar eu am ajuns in situatia de a vedea nodu de la baza tamburului, si namila nu s-a oprit nici dupa 80 de metri de desirat... efectiv ma uitam ca vitelu-n poarta noua cum se golea tamburu pe care nu mai puteam tine mana ( asta cu frana stransa la limita ruperii nodului) si ,,cumatra'' nu se oprea din fuga. daca nu iesea din apa ca sa-mi delecteze ochiul cu jumate de lumanare, as fi zis ca am agatat vre-un novac sau ten, dar asa, stiu sigur ca voi reveni acolo ca sa-mi recuperez firu si twisterul... fire-ntinse si shaduri zdrentuite sa aveti !!!
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de cristian505ro » 26 Dec 2010, 14:05

eden scrie:imi pare rau ca nu am prins vremurile alea... dar cristi,daca imi zici ca nu are farmec sa dai la stiuca fara struna, de pe mal, cu fir de 0.25, eu nu te cred :)) adica sansele sa intepi stiuca sunt destul de mari, sa scoti pana in 2 kile iar sunt mari, dar eu am ajuns in situatia de a vedea nodu de la baza tamburului, si namila nu s-a oprit nici dupa 80 de metri de desirat... efectiv ma uitam ca vitelu-n poarta noua cum se golea tamburu pe care nu mai puteam tine mana ( asta cu frana stransa la limita ruperii nodului) si ,,cumatra'' nu se oprea din fuga. daca nu iesea din apa ca sa-mi delecteze ochiul cu jumate de lumanare, as fi zis ca am agatat vre-un novac sau ten, dar asa, stiu sigur ca voi reveni acolo ca sa-mi recuperez firu si twisterul... fire-ntinse si shaduri zdrentuite sa aveti !!!
Fara struna dau cand balta are si salau si atunci pun fir subtire -0.25.
La Facau nu era cazul,nu era salau si erau namile adevarate. Dadeam cu fir de 0.45, cu struna, dar nu cu ancora ( era multa agatatura), ci cu carlig mare. Periam toata balta la trena, sau din cand in cand ne mai ancoram, ne mai legam de stuf. Depindea de vreme,vant,etc.
Cele mai bune rezultate erau in dreptul padurii pe mijloc, acolo apa avea 4 M, dadeam cu baboiul la 2,5- 3 M, pentru ca pe fund erau numai craci, copaci scufundati,etc. Nu exista sa nu luam.
Mai mare de 7 kg. nu am prins. Bibani avea foarte mari la kil. Cel mai mare biban( 2kg.) l-am luat insa pe Polcesti unde dadeam in aceeasi perioada de 15 ani.( Polcestiul a fost cea mai tare balta de rapitor si avea si salau).
Ca sa revin la topic, acuma cred ca mai sunt Caldarusani,Darvari,Gostilele si Chtroiu 4 ( e cam departe). O mare revelatie am avut intre 2003-2005 pe Valea Vlasiei, dar s-a distrus si asta.
Oricum nu mai e ce a fost si de asta eu am trecut pe crap. Dar mai ies din cand in cand si la rapitor.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vior3l
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 20 Oct 2008, 21:08

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de vior3l » 26 Dec 2010, 22:12

IOR-ul are stiuca, cernica are si stiuca si salau dar taxa este f mare adik 250 de lei si ai voie doar din barca pe care ti-o dau ei, Lilieci "la costel" are salau frumos taxa este 50 de lei dar te mai intelegi cu el, Dagoiesti BGS are stiuca si salau cam 30 lei taxa. Fire intinse va doresc!

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balti rapitor langa Bucuresti

Mesaj de cristian505ro » 28 Dec 2010, 00:47

vior3l scrie:IOR-ul are stiuca, cernica are si stiuca si salau dar taxa este f mare adik 250 de lei si ai voie doar din barca pe care ti-o dau ei, Lilieci "la costel" are salau frumos taxa este 50 de lei dar te mai intelegi cu el, Dagoiesti BGS are stiuca si salau cam 30 lei taxa. Fire intinse va doresc!
Da au ceva.... din aceste specii, nu zic nu. Stiucile, salaii si bibanii cu care am fost noi obisnuiti se mai gasesc acum doar in Sarulesti, dar este prea exclusivista. Expresia " cu care am fost noi obisnuiti " se refera la anii '80-'95 si asta se petrecea pe : Tamadaul Mic,Seinoiu,Polcesti,Sarulesti,Valea Argovei si Facau. Pana in 1980 obisnuiam sa ma duc special in delta pentru rapitor. Cand in anii '80 am descoperit aceste paradisuri pentru rapitor nu a mai fost cazul sa ma duc in delta.
Dintre toate Polcestiul a fost cea mai buna si mai frumoasa. Avea 70% rapitor fiind si fondul de rapitor al filialei.
La ora actuala Chiroiu 4 seamana foarte mult cu ea in ceea ce priveste salbaticia, dar Polcestiul o depasea.
Stiuca mare mai au acum si Moara Vlasiei 2 si Tancabesti 1,precum si somn, dar sunt renumite pentru pescuitul la crap si pe buna dreptate.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”