startul in spinning

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 15 Apr 2008, 15:58

...de ce 2,70 ?
...fiind pe mal ai nevoie de lanseuri lungi ,iar un bat mai lung te va ajuta la acest lucru.Unii folosesc lansete de 3 m doar pentru lanseuri cat mai lungi.
Tu zici ca un bat scurt te ajuta la precizie,se poate,dar dupa ce agati cateva naluci scumpe prin copaci ,sa vezi cum ti se formeaza mana . :lol:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 15 Apr 2008, 19:45

Daca e bun batul, fie el si chinezesc, la 2.7 m arunci cu f buna precizie, ai grija cum e echilibrat, sa se indoaie progresiv, arunca mai bine (parerea mea). Vezi sa nu cumperi vreun arac cu gandul ca vine marele bau-bau, ca nu are rost, un 10-30 sau 10-40g e suficient. Si de restul acadele :D Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: startul in spinning

Mesaj de zamfi » 15 Apr 2008, 21:56

Hai sa-mi dau si eu cu parerea... :D Pentru mulineta, un raport excelent calitate -pret il are Ryobi Ecusima! Nu ar trebui sa sara de 130-150 de lei , are trei tamburi (unul metalic care merge excelent cu textilele si doua de grafit), precisa, solida si este o mulineta care se preteaza la spinning!La bete...ieftine si totusi bune :D ar trebui sa fixezi pragul financiar pe la 120-180 de lei! Sunt deja bete bune la banii astia!Din gama Maver, Trabbuco ,Energo, Gipo , Daiwa, Shimano...Si...uite un mic secret: daca vrei sa te apuci de spinning , ca in orice alt stil de pescuit, nu o face cu scule de proasta calitate!Nu am zis sa stai pe "varfuri" , dar nici pe gioarse! Pierzi placerea pescuitului si chiar nu te va atrage , mai ales daca nu prinzi! Cu scule decente, poti sa savurezi fiecare moment in spinning si vei fi liber sa gandesti jocul nalucii deoarece nu vei fi ocupat cu tot felul de "chestii" legate de echipament!Crede-ma pe cuvant! Iar scule decente poti obtine cu cca 300 de lei...Pune in balanta si cat te vor tine, comparativ cu chinezarii...Plus placerea pescuitului...Dupa ce te prinde, spinningul iti va "cere" bat de stiuca, salau,biban,bat de jig, de naluci reactive, de lungimi , actiuni si puteri diferite, o sa dai ochi cu "americancele" , o sa ai barca, motor electric, sonar, jeep si pensiune in Delta! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Boala grea frate!Si stii care-i problema? Nu exista tratament! :P Asa ca atentie ce iti doresti , deoarece s-ar putea sa se intample!!!! :wink:

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 15 Apr 2008, 23:08

@ zamfi...
...ce tehnica ai omule..il iei pe baiat cu usurelu' la inceput apoi ii zici ceva "intermediar" si termini cu avioane "turbo-jet" personale
:lol: :lol: :lol:
...adevarul este ca ai mare dreptate :!:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 16 Apr 2008, 12:56

:oops: :oops: :oops: :oops: am si eu o intrebare ca nu sunt sigur daca ceea ce spun e corect sau nu...jigging este pescuitul cu twistere?...si nu este ceva mai mult dedicat salaului?...nu le am mai deloc cu cele in tainele spinningului :oops:
;)Arin

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: startul in spinning

Mesaj de mini_mic » 16 Apr 2008, 18:42

sa iti raspund si eu ....zamfi zicea ca pt inceput un echipament de aproximativ 300 ron ar fi ideal.....prima mea scula de spin a fost un bat de 60 ron, si o mulineta de 50 ron si pot sa zic ca am prins destul de bine cu aceasta lanseta ( strapi, stiuca ). Nici acum nu am un echipament prea sofisticat, un bat de 2.40 pt ca se manuieste mai usor decat pe unul de 2.70 ( sau asa mi se pare mie ), folosesc fir textil nu mai dau cu mono, si restul de bani ii bag in twistere si voblere ( mai rar voblere ).
Acum sa revin la ce intreba arin....salaul se prinde cu precadere la twistere, dar poti prinde stiuca, somn si biban la ele. Twisterele sunt in principal de 2 feluri ( sunt multe minunatii pe piata acum dar mentionez pe cele clasice ): grub- adica vierme si shad-adica pestisor.
Pe olt poti prinde atat salau cat si biban la twister, chiar somn si avat dar mai rar. Pe ape curgatoare poti folosi jiguri (capete) mai grele 10-15-17-21 grame, in functie de curent si adancime, iar pe balti sfatul meu e sa dai cu maxim 7 gr, pt ca twisterul sa aiba o cadere plonjata. DE RETINUT !!! Salau il poti prinde numai pe fund, deci nu trebuie sa joci twisterul intre ape sau la suprafata.Culori si alte detalii ti le stabilesti singur pe baza experientelor.
Fir intins !

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 16 Apr 2008, 20:03

dar de Baracuda Danube ce parere aveti?..e si la un pret rezonabil...57lei... :?:
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 16 Apr 2008, 20:04

sau de baracuda vampire 2402
;)Arin

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: startul in spinning

Mesaj de Pescar Brailean » 16 Apr 2008, 20:28

Baracuda Danube am eu cu actiune 10-30 shi se comporta super bn!O folosesc cam de 7 luni si am scos shi stiuca si salau shi somn.Mie mi se pare o lanseta aproape universala in afara de biban.Blancul e destul de rezistent , eu am scapat-o si pe asfalt si am lovit-o si de barca foarte puternic.Iti recomand sa o folosesti,mai ales daca eshti incepator nu merita sa dai prea mult pe batz!Dupa ce capeti experienta scapi de asta shi iti iei ceva mai special!FIR INTINS

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: startul in spinning

Mesaj de zamfi » 16 Apr 2008, 22:36

old_radu scrie:@ zamfi...
...ce tehnica ai omule..il iei pe baiat cu usurelu' la inceput apoi ii zici ceva "intermediar" si termini cu avioane "turbo-jet" personale
:lol: :lol: :lol:
...adevarul este ca ai mare dreptate :!:
:lol: :lol: :lol:
No pai ce sa-i faci...Daca spui de la inceput ce poate pati ( :shock: ) poate se sperie...Dar pana la urma tot trebe' sa stie omu' ce-l asteapta! :P Spinningul este totusi un sport! Sau cu alte cuvinte o ramura a pescuitului chiar sportiva! De ce? E simplu...Omul contra naturii! Poate e mult spus, dar sa prinzi peste folosind niste nascociri ale unor mintii "bolnave"...este ceva! Ceva care , desi face parte din natura ( :roll: ), totusi parca o sfideaza...Plus ca este foarte "curata" aceasta pasiune...Iar rezultatele... :P Sa nu uitam ca rapitorii se situeaza in varful lantului trofic...Care va sa zica pescarul de spinning... :lol: Tot respectul pentru celelalte "ramuri" ale pescuitului sportiv!Dar pentru mine spinningul este varful pescuitului sportiv ( ca la fly nu dau :cry: :oops: )...Am precizat:pentru mine! O seara deosebita.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 17 Apr 2008, 01:09

Uneori e mai simplu la spining decat la fix :evil: si parerea mea e ca e greu sa zici care stil e mai dificil sau mai sportiv, in unele circumstante un stil, in altele celalat. Intr-adevar flyfishingul cred ca e undeva in varful ierarhiei. Merita incercate toate. Va zic cum faceam vara la dunare, dimineata pana la 11 fix, la crap, caras, etc, apoi spinning la avat, care avea zile cand efectiv te plictiseai prinzandu-l, apoi pauza, apoi pe la 3-4 iara crap, caras,etc. Deci poti combina una cu cealalta fara probleme si nu de putine ori tinichelele mi-au salvat ziua cand orice altceva parea inutil.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: startul in spinning

Mesaj de doru » 17 Apr 2008, 21:38

Un bat de 2.7 este ideal de pe mal ,deoarece poti ''juca''voblerul ,linguritele,sau'' plasticurile'' mult mai usor si mai natural ,fapt ce incita rapitorii.Nu in ultimul rand cu un bat de 2.7 treci mai usor de praguri ,crengi si stuf,ai un control mai bun in timpul luptei cu un rapitor,oricare ar fi el.De pe mal cu un bat scurt apar unele probleme.Am vazut mai sus recomandare la actiunea batului de 30 gr.,eu zic ca prea putin,40-60 ar fi ideal ca actiune la orice captura [nu sti ce poate pune botul]

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 17 Apr 2008, 22:03

@ doru...
...sa nu exageram :P...40-60gr. :?:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 18 Apr 2008, 00:19

Pai eu zic asa....actiunea e cea care dicteaza ce naluci sa folosim. corect? si nu dicteaza ce peste prindem. corect? cu bat de 10-30 poti scoate monstrii, treaba e sa ai fir bun si rabdare si bineinteles noroc. 10-30 e suficient, la 40-60 e pescuit marin, oceanic, galactic etc :mrgreen:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 18 Apr 2008, 15:52

asta toate pt pescuitul de pe mal...dar cel din barca?
;)Arin

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”