startul in spinning

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 11 Apr 2008, 22:50

topicul acesta este dedicat incepatorilor in tainele spinningului ... si urmaresc informarea despre ce ustensile ar trebuii sa achizitiioneze un amator...astept sugestiile voastre(bete , mulinete , fire) specializare salau, biban , si mai rar stiuca
;)Arin

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 12 Apr 2008, 15:44

@ arinlupascu...

...unde doresti sa pescuiesti?...pe balta ,din barca sau de pe mal?....pe rauri?
...scuze,dar altfel se poate scrie mult si bine :lol:

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 12 Apr 2008, 20:33

pe rau... Olt mai exact ... specii de pesti salau si somn...si de pe mal si din barca...
;)Arin

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 13 Apr 2008, 14:49

Daca vrei sa pescuiesti de pe mal,eu recomand un bat de 2,70m cu actiune 10-30 gr.,Medium,iar pt somn cred ca ar trebui ceva mai "tare".Pentru salau,avat,clean sau stiuca este suficient.Acum,depinde si ce naluci vrei sa folosesti.La aceste caracteristici ale batului(lansetei),poti folosi o gama mai larga de naluci,mai putin micro voblere.
Recomand o mulineta marimea 2000-3000,de calitate mai buna,deoarece spinningul pe rau,comporta o uzura mare a mulinetei.Asta depinde si de cat de mult esti dispus sa investesti,ar fi bine sa te orientezi spre produsele oferite de Daiwa.Shimano,Okuma....dar nu mai ieftin de 250-300 ron.
Deasemenea te-as sfatui sa folosesti fire textile Power Pro sau Berkley de 10-15 lbs.
Daca pescuiesti din barca ,este recomandabil o lanseta mai scurta pentru o manevrabilitate mai usoara,de 2,10m este OK.
Pentru biban si clean,este suficient un echipament mai "light",adica lanseta de actiune mai mica si mulineta de marime 1000-2000,acesti pesti neatingand marimi care sa necesite "armament greu".
Sunt foarte multe de spus,de aceea ar fi recomandabil sa intrebi punctual... ce si cum?

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 13 Apr 2008, 19:41

de exmplu eu as dori ceva pt salau , biban si somn...cam astia sunt in zona mea...si am 2 posibilitati de a pescuii din barca sau de pe mal...pt bat nu as rea sa dau mai mult de 100lei iar pe mulineta ma gandeam in jur de 50-60le...si eu sunt de acord cu firele textile dar sunt cam scumpe....am vazut ca cele de la x carbon cele galbene sunt la super preturi...30lei 100m:D...iar ca naluci ma bazez mai mult pe twistere , asta neinsemnand ca nu o sa folosesc si voblerele(dar astea mai rar)
;)Arin

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 13 Apr 2008, 21:28

Nici eu nu sunt adeptul echipamentului ultrascump(de fitze sau pt. snobi),de aceea ti-am recomandat mulineta din gama de mijloc al acestor produse.Sub nici o forma nu iti recomand sa iei "ieftinituri",pentru ca nu sunt viabile si te trezesti dupa cateva partide ca nu mai poti folosi ce ai cumparat sau in cel mai bun caz,acestea functioneaza prost.Eu am patit-o si recunosc ca nu am procedat bine,chiar daca am fost sfatuit in acest sens.
Hai sa asteptam si parerea altora si eventual, ulterior, sa discutam.
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 13 Apr 2008, 22:46

nu am inteles la ce mulinete te refereai tu mai sus...un pr de-al meu si-a luat alaltieri un bat de 2,4m shimao negru rigid si super bun la prima vedere...am incercato si eu la salau ieri si mi sa parut buna...
;)Arin

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 14 Apr 2008, 13:10

Arin, eu daca as fi in locul tau as cumpara un carbon de 2.7m (chinezarie) la 60-70 de lei sa zicem, sunt destul de bune, chiar prea bune la banii aia, am dat cu asa ceva si nu am avut probleme, pot spune ca pe unele bete daca ar scrie shimano si ar fi in magazin cu 250 de ron nu ai observa ca nu sunt originale, le fac din ce in ce mai bune, iar partea mai mare din buget as investi-o in mulineta ca e mai importanta, ea cade prima de regula si nu batul, as lua ceva de calitate sa zicem, okuma pe 4-5 rulmenti isi face treaba, ceva la marimea 3000 sau de ce nu shimano catana care are 2 rulmenti pe pinioane si unu in galet, am una marimea 2500 si merge ceas, si dau cu ea la feeder unde o muncesti. Din ce am vazut costa cam 120-130 de ron sau chiar mai ieftin. Firul l-as lua trabucco sau trilene cam la 0.25 asa. NU CUMPARA mulinete noname chinezesti, poa' sa aiba si 20 de rulmenti, cad repede, nu te tin un an, o spun din proprie experienta. Stiu senzatia de nerabdare cand iti cumperi o scula noua, insa nu e bine sa te pripesti, mai bine mai strangi niste bani si acoperi diferenta aia mica de bani pt o diferenta mare de calitate. Fir Intins!
PS: de Slatioara ce mai stii? frumoase lacurile alea si frumoasa zona a oltului.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 14 Apr 2008, 13:41

eu stau in Slatina si Slatioara e la vreo 3 km de Slatina dupa podul Olt..cat despre ea nu stiu mai nimic daca nu am teraba pe acolo...ult cand am dat pe acolo pe la un pr asfaltau...deci cred k au cam termint de asfaltat!iar despre alcuri...la care lacuri anume te referi?...nu sunt prea multe...



si pt mulineta ce mulineta ai recomanda?...si ce fel de sistem de franare crezi k e mai eficient?pe fata sau in spate?
;)Arin

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 14 Apr 2008, 17:27

Vai arine :D ma faci sa rad, pai cum ma stai in slatina si nu te duci la slatioara, ca sunt 2-3 km distanta, pai e zona mai buna slatioara, eu sunt din craiova si era o vreme cand pescarii craioveni luau cu asalt acea zona. Si sunt lacurile alea 2 din padure, o frumusete de lacuri, balastiere sau ce erau, sunt/erau pline de crap, babusca mare, caras, plus ca in zona podului de cale ferata oltul curge si formeaza suvoaie cu tot felul de galdane, mai ales langa pod. Ce crap era acolo. Hai fir intins si dai o raita pe acolo ca e la doi pasi de tine!
PS: vezi ca ti-am scris de mulineta Shimano Catana, eu am cu frana pe spate, acum depinde de gust, ce sa zic, cele cu frana pe fata sunt mai mici si mai usoare o ideie da cum am zis, si o okuma merge fara probleme, da sa aiba 4-5 rulmenti, parca, din cate am vazut, okumele merg mai greu, eu am okuma electra pe 8 rulmenti si catana in 3 merge mai bine si e si mult mai ieftina.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 14 Apr 2008, 19:12

AAA TU TE REFEREAI LA BARAJUL DE LA SLATIOARA...PAI AM DAT SI PE ACOLO...EU DEOBICEI PESCUIESC FIE PE LANGA POD FIE ZONA ARCESTI(BARAJ)...acolo ma duc cel mai mult...stiu zona Slatioarei e zona f buna plina de solmn salau biban frumos...am pirns odata la fix si cleni acolo puisori... :) ...si crap este dar acuma bag astia setcile si nu prea mai e mult dar se prinde binisor...depinde ....duminica am fos la salau exact acolo la baraj ...50m mai jos de el si era puhoi de lume la fix la babusca si unii de pe mal la salau si 2 barci tot la salau :) ...stil de pescuit jigging cu twistere
;)Arin

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 14 Apr 2008, 19:15

eu am o okuma mica semper sr320 cu 3 rulmenti dar nu mi se pare pt spininig si mai am o cobra(chineazca) 528 cu 5 rulmenti
pasta o folosesc eu mai mult ambele au frane pe spate...dar nu prea am pescuit la spining!
;)Arin

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: startul in spinning

Mesaj de stefanflorin » 14 Apr 2008, 23:39

Aveam un vecin care frecventa slatioara, ce crapalai lua acolo la podu ala :shock:. Treaba cu spinningu asta e ca poate fi costisitor, mai ales daca vrei ceva de calitate, dar cum zic si altii suntem prea saraci ca sa luam lucruri ieftine si de slaba calitate,de aceea iti sugeram sa ai mulineta buna, caci la spining o muncesti la greu, asta ca sa nu mai vorbim de naluci pierdute, nervi, timp, etc. Acum nu stiu cat de frecvent ai de gand sa dai cu naluci, ca daca urmaresti cateva partide pe an, atunci nu iti trebuie cine stie ce dar cei care-s maniaci cu nalucitul stiu ce inseamna sa omori o mulineta cu o rotativa de 5 in curent puternic :D sau...sau...Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: startul in spinning

Mesaj de old_radu » 14 Apr 2008, 23:49

@ arinlupascu...stefanflorin are dreptate.
Lanseta poate sa fie ceva mai ieftina fara nume rasunator.Incearca un BFF de 2,70 actiune 10-30.
Insa in ce priveste mulineta,iti recomand una de marime 2500-3000(ma repet)...o Daiwa este chiar OK si imi permit sa-ti recomand Daiwa Exceler 2500.Trebuie o mulineta buna ,pentru ca este supusa unui"travaliu" de lunga durata si uzurile sunt mari.Frana fata...
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: startul in spinning

Mesaj de arinlupascu » 15 Apr 2008, 15:22

dar dc trebuie 2,7m batul?eu stiam ca cele mai scurte(2,4-2,1-1,8) sunt mai bune ca te ajuta la lansare , avand o precizie mai buna fata de celelalte bete de 2,7m...nu inteleg aspectul asta...care ar fi diferenta daca as lua un bat de 2,7m fata de unul de 2,4m?
;)Arin

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”