Cupa Olteniei

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Cupa Olteniei

Mesaj de timer » 26 Sep 2008, 19:48

E in plina desfasurare... la Fantanele (Dj)Ploua in draci ,chin,namol...Am vorbit la tel azi cateva minute cu un amic care-i la concurs...a prins (de ieri pana azi) un ciortan de 1,300Kg(nepunctabil) si un caras..Sunt 29 echipe..N-am reusit sa aflu mai multe ca s-a intrerupt semnalul la mobil...In tot cazul,sunt murati de ploaie (ploua de aproape 48 ore,fara intrerupere) si nici sanse sa iasa din ferma nu sunt(poate cu tractorul,tractati)..Si nici pestele n-are activitate ,din cate am inteles...In tot cazul,mi-a zis ca e vai de mama lor...cu ploaia ...si a inceput si vantul s-o puna de aperitiv...Vai de ei.....Fir intins ,totusi,dar m-as mira.... :(

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de timer » 03 Oct 2008, 10:42

"29 de echipe, formate din doi şi trei membri, şi-au disputat, în perioada 25- 28 septembrie, pe balta Fântânele, întâietatea la a doua ediţie a Cupei Băniei la Crap. Vremea rece şi schimbătoare, minimul de un kilogram şi jumătate pentru un peşte care să puncteze în concurs au făcut ca numărul kilogramelor să nu fie numeros în dreptul echipelor după 72 de ore de competiţie.
Ieri, la totalizarea rezultatelor şi în prezenţa organizatorilor, s-a stabilit podiumul pentru această ediţie a Cupei Băniei la Crap. Astfel, pe primul loc şi câştigători ai unui premiu de 4.000 de lei au fost Doru Ionică şi Laurenţiu Pascu, cu 21,680 kg de peşte. Pe locul doi, premiaţi cu 3.000 de lei, cu un total de 14,985 kg, câştigători şi ai premiului pentru captură - 7,25 kg, valorând 1.000 de lei, au fost George Medeleţ şi Gheorghe Gruia. Pe ultima treaptă a podiumului, recompensaţi cu 2.000 de lei, s-au situat Narcis Drăghici, Dragoş Răduţ şi Cătălin Popescu, cu un total de 5,710 kg.
Din partea sponsorilor s-au oferit premii constând în echipament de pescuit şi nadă locurilor patru şi cinci, ocupate de Cristian Dumitrică, Nicu Ivan şi Mihai Roşiu, respectiv Marius Mitrică, Bogdan Ionişor şi Costi Radu.
Tot cu nadă a fost premiată şi cea mai tânără echipă, formată din Dragoş, Alexandru şi Bogdan Vulcănescu. Chiar dacă vremea nu a fost cea dorită, voia bună a dominat toate zilele şi nopţile concursului." Sursa:Gazeta de Sud,29.09 2008

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de florentiniuga » 05 Oct 2008, 17:02

A fost concurs la stationar? Numai la crap peste 1,5kg? Sau am inteles eu gresit din cauza topicului unde s-a postat?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de Ricardo » 05 Oct 2008, 18:18

Nu Florentin,nu a fost concurs de stationar,a fost concurs normal,cica de crap,dar balta este varza varza,nu are mai mult de 200 de kile de ciortan in ea,se percep taxe ca pentru Darvari,dar se scoate si te se fura peste in draci,este o mizerie totala ce se intampla acolo,nu stiu cum de mai vine lumea.(de fapt vin doar cei care nu cunosc,si a doua oara nu ii mai prinzi)Poti verifica si cantitatile care s-au prins in vara acolo,este strigator la cer,si nu stiu cum au unii tupeul sa o laude atat. :twisted: Numai bine si fir intins. :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de stefanflorin » 06 Oct 2008, 00:21

Eu am fost acolo, balta are peste dar problema e ca e detinuta de cine nu trebuie (greu greu ma abtin sa nu-l fac in toate felurile). Aia pun 50 ron pe zi taxa la o balta care are ceva peste (eu zic ca are peste la greu) dar caruia i se da mancare intr-o zona unde nu ai voie sa pescuiesti si in plus de asta se navodeste si se umbla la nivelul apei mai tot timpul cand e balta aglomerata. Cum oare si-o permite sa organizeze concursuri pe ea in aceste conditii...pacat pacat pacat, e poate cea mai frumoasa balta din oltenia. Oricum am auzit ca acest individ care are balta nu o va mai avea pt mult timp pt ca au aparut si altii care acum se bat pt ea, insa nu vad un viitor mai bun pana nu este luata in concesiune sau cum naiba se mai numeste de un "om" nu de un interlop ca altfel nu pot sa ii zic. Ce nu as da sa pescuiesc acolo daca ar avea patron pe cineva de genul celor 2 frati de la Tancabesti. Ce balta ar putea face. Aaa si ca imi aduc aminte, auzi tu pretentii nu ai voie sa retii ciortan mai mic de 1.5 kg sau cam asa ceva, pai in ziua cand am fost cu mici exceptii, nu a prins nimeni peste mai mare de 1 kg. Sa o faca catch& release la crap da sa puna o taxa rezonabila si pun pariu ca ar fi balta plina de pescari si peste.
@ Ricardo : cunosc pe cineva care in vara la un pescuit de 2 zile a prins in jur de 200 si ceva de kg si apoi i-au interzis sa mai vina deci peste este.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de avat43 » 27 Apr 2009, 22:25

nu stiu de ce lauda stefan florin atita balta de la radovani va spun sincer am fost anul trecut vreo 50 de persoane din lupeni si cred ca in total sa prins in jur de 20 kg peste asa ca ar fi bine sa nu o tot mai laude [poate are ceva interese]

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de stefanflorin » 14 Mai 2009, 03:15

abia acum am vazut postul precedent :)) cred ca ai citit de-a-ndoaselea sincer. ziceam de ce potential ar putea sa aiba in mainile unuia care vrea sa faca ceva, ce naiba de interese sa am? ai vazut tu ca am laudat patronul sau pe cei ce adminisetraza balta? apropo... o balta nu este ingrijita numai de patron si de paznici, in primul rand e ingrijita de pescari, ce daca platesti, asta este, e o afacere. Atata timp cat pe balta te duci si langa tine vine un taran umflat cu Q7 si scule de mii de euro ci care prinde carasei mai mici ca palma si ii ia acasa si asculta manele la maxim face gratar si dupa ce pleaca lasa un morman de gunoaie, eu zic sa nu mai dam vina numai pe patroni ci sa dam vina in primul rand pe pescari. O balta buna nu inseamna numai sacul plin, inseamna si cadrul in care e asezata, frumusetea ei si potentialul (adica ce ar putea sa fie).Am fost de Paste in tara si am facut 2 partide pe balta, ce sa zic, slabut insa era si perioada cand pestele se batea sau se pregatea de depunere si nu manca prea bine. Chiar a fost populata inainte de paste cu cateva tone de crap oglinda adusi de la Nadlac (dupa spusele unui baltar care mie mi s-a parut om cumsecade si cu bun simt) de o frumusete aparte dintre care am si reusit sa capturez cateva bucati . Suna a reclama? :)) am interese? si eu platesc taxa sa stii. Serios acum, de unde in postul meu precedent ar rezulta ca am interese? =))
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de avat43 » 16 Mai 2009, 10:40

IMI CER SCUZE DACA L-AM SUPARAT PE STEFANFLORIN MA INTRIGAT CHESTIA CU BALTA ARE {PESTE LA GREU} NU SUNA RECLAMA

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de stefanflorin » 17 Mai 2009, 01:16

nu trebuie sa iti ceri scuze, si da, balta are peste (inca) dar gandeste-te cata apa il acopera.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de avat43 » 17 Mai 2009, 17:08

SPUNEMI TE ROG DACA AI MAI FOST RECENT PE BALTA SI DACA DA CIT ESTE TAXA MERSI DACA POTI SA IMI DAI UN RASPUNS PINA PE DATA DE 22-5-09

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de timer » 17 Mai 2009, 19:58

avat43 scrie:SPUNEMI TE ROG DACA AI MAI FOST RECENT PE BALTA SI DACA DA CIT ESTE TAXA MERSI DACA POTI SA IMI DAI UN RASPUNS PINA PE DATA DE 22-5-09
Iti raspund eu.Taxa este de 50ron ziua si 100ron noaptea....Eu am fost acum trei saptamani ..Am dat cu lansetele(3) si cu o varga de 6m..La lanseta ,in jur de 20 carasi cam la 250-300 g..la prajina un rac si cativa guvizi de apa dulce..Momeli-patratica de mamaliga cu viermusi.Acum trei zile ,mi-a zis un amic ca a fost la Fantanele(pe Radovan,nu pe Ciutura) la plopi,cum treci digul cu dale .A luat 4kg de caras, dar cam mic..Crapul da foarte rar,cred ca inca depune icrele...La Cornu,(dupa localitatea Vartop)taxele sunt la fel ca la Fantanele..Am fost vineri..Vezi comentariul meu la "Crestinesti"

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de stefanflorin » 19 Mai 2009, 15:37

sfatul meu e sa mai astepti vreo 3-4 sapt minim, si apoi sa te duci si cel mai bine e pe ciutura la livada, vezi la pompa sau in zona aia oricum (eu in dreapta de pompa vreo 300 de m de regula pescuiesc sau in stanga ei pe coada in stufarisurile alea). Cum zicea si timer e 50 pe zi insa eu cand m-am dus am dat 50 pt mine si 20 pt taica-meu ca deh era soferul :)) toata treaba e ca nu te insiri cu multe scule ca atunci se fac ai naiba baltarii si cer mai mult oricum aia nu e balta de scule multe (daca dai la ce pica), cand mananca cu 2 bete ai activitate sau cu fixa de 4-5m intrat in apa pana la brau cu care de altfel ai cel mai bun randament sau lanseta cu pluta ca intra crapceni sau cteno si fac figuri.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de timer » 19 Mai 2009, 20:14

stefanflorin scrie:sfatul meu e sa mai astepti vreo 3-4 sapt minim, si apoi sa te duci si cel mai bine e pe ciutura la livada, vezi la pompa sau in zona aia oricum (eu in dreapta de pompa vreo 300 de m de regula pescuiesc sau in stanga ei pe coada in stufarisurile alea). Cum zicea si timer e 50 pe zi insa eu cand m-am dus am dat 50 pt mine si 20 pt taica-meu ca deh era soferul :)) toata treaba e ca nu te insiri cu multe scule ca atunci se fac ai naiba baltarii si cer mai mult oricum aia nu e balta de scule multe (daca dai la ce pica), cand mananca cu 2 bete ai activitate sau cu fixa de 4-5m intrat in apa pana la brau cu care de altfel ai cel mai bun randament sau lanseta cu pluta ca intra crapceni sau cteno si fac figuri.
Fane,ai dreptate...Am avut driluri memorabile la prajina de sase,intrat in apa ..la cracane.. >:D< >:D< >:D< De-atunci, imi leg varga de cracan ...una am pierdut-o ,de altfel,cand sa-mi aprind mahorca ...mi-a saltat-o si dusa a fost...Uauuu ,cum tziuie firu in extensie la unu de 2,3 kg,o bogatie...Ce sa mai inoti ,era pe la mijlocul baltii...Asta s-a intamplat la "piatra", in zona plopilor ,dupa ce treci digu'...Fir intins! :-h

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de misu_sipanu » 19 Mai 2009, 21:08

Timer
Pai bine mai fratioare ce mi facusi tu mie...concurs de crap pe linga sorumea de la Birca si tu sa nu mi spui....aveam si eu motiv sa zic ca vin s o vad pe soramea si muma..ca sta cu ea,si veneam de fapt la concurs ca sa ma simt si eu intre ai mei...nici in Constanta nu i prea rau,dar am o inima de oltean,,ete asa de mare =))

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Cupa Olteniei

Mesaj de avat43 » 19 Mai 2009, 21:56

va multumesc si lui timer si lui stefanflorin pentru informati noi o sa mai mergem un grup din lupeni organizat acuma pe 22-05-009 si vroiam sa stiu cit mai multe detali

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”